Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

[DE] Cum e cu munca in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mihatosoftpedia

mihatosoftpedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.07.2013

View PostPengoon, on 05 august 2013 - 14:29, said:

wow nu mai spune!
prima data invata sa pui intrebari. si nu de genul "am facut ceva, ce pot sa iau" ca nu-i nimeni nostradamus p-aci si bila de cristal e imprumutata la mama omida. o intrebare care merita un raspuns cat-de-cat suna cam asa: "am studiat X cu diploma, am Y ani experienta de munca in domeniul Z. care sunt sansele pentru domeniul Z sau un altul Q (la care ma pricep, as vrea sa lucrez, am certificari, inclinare psihica etc etc) pe fondul stapanirii limbii engleze, insa ioc germana.

la o intrebare formulata aproximativ asa, pot sa am (eu sau altul) ce sa-ti raspund. la generalisme ti se raspund generalisme. daca vrei sa investeasca cineva timpul sa-ti raspunda la o problema a ta, a pretinde formularea unei intrebari clare si la obiect, cu datele de rigoare, de care vrei sa ti se tina cont, este un minim absolut.

Intrebari am si pus :) si astept sa dezvolt subiectul cu persoane care sunt capabile sa intretina o conversatie intr-un mod placut si prin care sa putem afla informatii utile pentru toti cei interasati.

Raspunsurile tale pline de rautate si sarcasm cu siguranta nu sunt apreciate. Multumesc pentru timpul acordat! Sincera sa fiu, decat sa-ti pierzi timpul raspunzand in acest stil, mai bine dezvoltai subiectul intr-un mod inteligent. Si castigam informatii cu totii. O zi buna!

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
mai bine intrebai in mod inteligent.

#21
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
scopul forumului nu este sa vorbim discutii.
in functie de specializarea din studiile superioare sansa de a gasi ceva de munca creste in un domeniu legat de calculatoare sau tehnic si scade spre 0 in directia istorie/religie/lb romana si alte specializari din directia "uman"
fara contract de munca nu iti inchiriaza nimeni o locuinta, mai ales unde vrei tu, münchen, frankfurt unde deja este o lipsa acuta de spatii de locuit iar proprietarii chiar au de unde alege, la o vizionare se primesc sute de "CV-uri" cu o bonitate mai ridicata decat a voastra
inchiriatul in germania de obicei se face pe termen lung, proprietarul nu este interesat sa inchirieze cuiva o locuinta pt 2-3 luni ci va alege mereu pe cel ce vrea sa stea cat mai mult acolo
o altenativa ar fi "suna un prieten" care te poate gazdui o luna doua pana cand unul dintre voi reuseste sa se angajeze. apoi se mai schimba lucrurile

Edited by sqryn, 05 August 2013 - 15:51.


#22
mihatosoftpedia

mihatosoftpedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.07.2013

View Postsqryn, on 05 august 2013 - 15:51, said:

scopul forumului nu este sa vorbim discutii.
in functie de specializarea din studiile superioare sansa de a gasi ceva de munca creste in un domeniu legat de calculatoare sau tehnic si scade spre 0 in directia istorie/religie/lb romana si alte specializari din directia "uman"
fara contract de munca nu iti inchiriaza nimeni o locuinta, mai ales unde vrei tu, münchen, frankfurt unde deja este o lipsa acuta de spatii de locuit iar proprietarii chiar au de unde alege, la o vizionare se primesc sute de "CV-uri" cu o bonitate mai ridicata decat a voastra
inchiriatul in germania de obicei se face pe termen lung, proprietarul nu este interesat sa inchirieze cuiva o locuinta pt 2-3 luni ci va alege mereu pe cel ce vrea sa stea cat mai mult acolo
o altenativa ar fi "suna un prieten" care te poate gazdui o luna doua pana cand unul dintre voi reuseste sa se angajeze. apoi se mai schimba lucrurile


Multumesc pentru raspuns. O sa vedem cum putem rezolva cu inchiriatul.

Legat de experienta am 6 ani pe product marketing in telecom si IT, studii universitare + doctorat economie/marketing. Observ pe diferite site-uri ca exista job-uri pe ce ma intereseaza pe mine, ramane de vazut daca ma vor si chema la interviuri.

#23
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postmihatosoftpedia, on 05 august 2013 - 14:37, said:

Raspunsurile tale pline de rautate si sarcasm cu siguranta nu sunt apreciate.
Acid sau nu, Pengoon ti-a explicat intr-un paragraf cam cum ar trebui sa pui intrebarile ca sa obtii raspunsuri relevante.
Vezi tu, sfaturile primite de la altii au un foarte mare avantaj: nu trebuie neaparat urmate.

#24
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Pe telecom nu m-as baza, aia momentan cam dau afara oamenii. Cat despre oras, m-as orienta mai mult catre cele universitare cu firmele adiacente. Exista cateva orase dragute unde oamenii au mai si citit o carte, stiu limbi straine si chiar stiu unde e Romania pe harta. Sa stii ca si asta conteaza cand te decizi unde sa te muti!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate