Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

magazin second-hand bebelusi

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
sageata06

sageata06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009
Buna ziua,
are cineva experienta cu magazin second hand pt. bebelusi si copii mici (sa zicem pana in 3-4 ani)?
Ce parere aveti, merge acest tip de marfa in 2010? Ma refe la haine, dar si jucarii sau carti de copii. Am vazut ca cele in Romania sunt f. scumpe (noi).
Aveti poate voi un magazin?(daca da, m-as bucura de un PM pt. ca ma intereseaza experienta voastra)
Aveti idee cam la ce pret s-ar putea vinde aceasta marfa (de ex. adusa din Germania)? (pe kg?)

Ma bucur de multe raspunsuri sau idei noi! Merci anticipat!

#2
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
poate ar merge, acum depinde si de oras, preturi, etc.
Marfa sortata doar pentru copii, de unde o iei?

#3
lulu877

lulu877

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2010

 sageata06, on 22nd February 2010, 20:10, said:

Buna ziua,
are cineva experienta cu magazin second hand pt. bebelusi si copii mici (sa zicem pana in 3-4 ani)?
Ce parere aveti, merge acest tip de marfa in 2010? Ma refe la haine, dar si jucarii sau carti de copii. Am vazut ca cele in Romania sunt f. scumpe (noi).
Aveti poate voi un magazin?(daca da, m-as bucura de un PM pt. ca ma intereseaza experienta voastra)
Aveti idee cam la ce pret s-ar putea vinde aceasta marfa (de ex. adusa din Germania)? (pe kg?)

Ma bucur de multe raspunsuri sau idei noi! Merci anticipat!

buna
nu am magazin si nici experienta in acest domeniu, dar pot sa-ti spun ca s-a deschis de curand un mare magazin de acest gen in orasul meu si e full non-stop. se gasesc acolo si hainute de copii si de adulti, perdele si paturi, pilote si incaltaminte... adica cam tot ce vrei si ce nu vrei.
idee e ca merge f bine, iar eu ca o mamica ce sunt am cumparat f multe hainute pt baietelul meu.
de preturi ce pot sa-ti spun... un costum de ski pt copil 2 ani e undeva intre 7 si 15 ron, caciulite 1 ron, bluzite 2-3 ron, pantaloni 4 ron...

succes

#4
sageata06

sageata06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009

 Iuliutz, on 22nd February 2010, 21:26, said:

poate ar merge, acum depinde si de oras, preturi, etc.
Marfa sortata doar pentru copii, de unde o iei?

Am gasit o sursa in Germania, de aceea intreb. As vrea sa stiu daca merita sa incerc sa dezvolt ideea. Haine, jucarii, carti au multe, din cand in cand si carucioare sau ceva lucruri mai mari pt. copii. Cantitatea nu e enorma, dar pt. un inceput poate ar ajunge. De aceea intreb de preturi...

 lulu877, on 22nd February 2010, 21:32, said:

buna
nu am magazin si nici experienta in acest domeniu, dar pot sa-ti spun ca s-a deschis de curand un mare magazin de acest gen in orasul meu si e full non-stop. se gasesc acolo si hainute de copii si de adulti, perdele si paturi, pilote si incaltaminte... adica cam tot ce vrei si ce nu vrei.
idee e ca merge f bine, iar eu ca o mamica ce sunt am cumparat f multe hainute pt baietelul meu.
de preturi ce pot sa-ti spun... un costum de ski pt copil 2 ani e undeva intre 7 si 15 ron, caciulite 1 ron, bluzite 2-3 ron, pantaloni 4 ron...

succes

Merci mult pt. mesaj! In principiu as vrea sa vand la cineva care are magazin deja (sau vrea sa isi faca, si eu sa il aprovizionez), eu nefiind f. des prin Romania. Oricum e interesanta informatia ca merge si ce preturi sunt.

#5
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 sageata06, on 22nd February 2010, 20:10, said:

Buna ziua,
are cineva experienta cu magazin second hand pt. bebelusi si copii mici (sa zicem pana in 3-4 ani)?
Ce parere aveti, merge acest tip de marfa in 2010? Ma refe la haine, dar si jucarii sau carti de copii. Am vazut ca cele in Romania sunt f. scumpe (noi).
Aveti poate voi un magazin?(daca da, m-as bucura de un PM pt. ca ma intereseaza experienta voastra)
Aveti idee cam la ce pret s-ar putea vinde aceasta marfa (de ex. adusa din Germania)? (pe kg?)

Ma bucur de multe raspunsuri sau idei noi! Merci anticipat!

NICIODATA!!! NICIODATA nu as cumpara pt copii mei haine second hand...mi se pare o aberatie sa dau 6-7 lei pe un costum pt copii cand iau cu 10 lei nou..firme sunt destule (pitulici, paloma,yana,etc) care au haine de copii foarte ieftine...hainele pt copii sunt ieftine noi...diferenta dintre haine second si noi pt copii este prea mica ca sa iti expui copii la riscuri
cat despre haine second hand de la 14-15 ani in sus sunt convins ca ar merge...in acest caz diferenta este sesizabila...iti iei o geaca sau un pulover frumos la 15-20 lei second...cand unul nou este cel putin 50-60 lei...
cred ca toti care au copii mici   ar scrie la fel ca mine...nu poti sa imbraci un copil de mic cu haine second...sunt preturi mici la haine (nu de fite) pt copii...si ca parinte iti este mai mare dragul sa il vezi imbracat frumos....plus ca bebelusii molfaie tot ce prind...ar trebui fierte hainele second...si atunci  poate se distrug...

iti doresc multa bafta

Edited by republikbanat, 23 February 2010 - 00:13.


#6
klauss74k

klauss74k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.07.2007

 republikbanat, on 22nd February 2010, 23:53, said:

NICIODATA!!! NICIODATA nu as cumpara pt copii mei haine second hand...
Agree. Nici eu n-as cumpara, ever, haine second-hand pentru copii. Din perspectiva mea nu mi se pare o afacere buna. Poate doar, eventual, accesoriile sa mearga: caruturi, leagane, etc...

#7
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 klauss74k, on 23rd February 2010, 09:23, said:

Agree. Nici eu n-as cumpara, ever, haine second-hand pentru copii. Din perspectiva mea nu mi se pare o afacere buna. Poate doar, eventual, accesoriile sa mearga: caruturi, leagane, etc...
Poate ca intr-o zona mai saraca ar fi fezabila o astfel de afacere .

#8
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 republikbanat, on 22nd February 2010, 23:53, said:

NICIODATA!!! NICIODATA nu as cumpara pt copii mei haine second hand...mi se pare o aberatie sa dau 6-7 lei pe un costum pt copii cand iau cu 10 lei nou..firme sunt destule (pitulici, paloma,yana,etc) care au haine de copii foarte ieftine...hainele pt copii sunt ieftine noi...diferenta dintre haine second si noi pt copii este prea mica ca sa iti expui copii la riscuri
???
Măi nene, de unde le scoți? Ai habar de prețuri la articolele pentru copii? Știi cât e un Lego? De fapt... ai copii?
Află că atât îmbrăcămintea cât și încălțămintea pentru copii sunt, în general, mai scumpe decât cele pentru adulți, fiind mai puțin producători și vânzători. De exemplu pe un pantalon (salopetă) de schi pentru copil de 10 ani am dat, în ianuarie, 170 de lei la ofertă la Cocodrilo (bănuiesc că n-or fi chiar cei mai scumpi!) iar o pereche de mănuși au fost 35 de lei, spre deosebire de cele pentru adulți, pe care le-am luat la 25.

E adevărat că nici eu n-aș cumpăra pentru al meu second, dar în situația asta de criză, cu o așa de ridicată rată a șomajului, cred că mulți părinți cu posibilități reduse ar putea opta și pentru second-hand. Ar fi o afacere fezabilă.

#9
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 silviu_n, on 25th February 2010, 18:55, said:

???
Măi nene, de unde le scoți? Ai habar de prețuri la articolele pentru copii? Știi cât e un Lego? De fapt... ai copii?
Află că atât îmbrăcămintea cât și încălțămintea pentru copii sunt, în general, mai scumpe decât cele pentru adulți, fiind mai puțin producători și vânzători. De exemplu pe un pantalon (salopetă) de schi pentru copil de 10 ani am dat, în ianuarie, 170 de lei la ofertă la Cocodrilo (bănuiesc că n-or fi chiar cei mai scumpi!) iar o pereche de mănuși au fost 35 de lei, spre deosebire de cele pentru adulți, pe care le-am luat la 25.

E adevărat că nici eu n-aș cumpăra pentru al meu second, dar în situația asta de criză, cu o așa de ridicată rată a șomajului, cred că mulți părinți cu posibilități reduse ar putea opta și pentru second-hand. Ar fi o afacere fezabilă.

<mai nene> nu ai citit tu bine....era vorba de haine de bebelusi si copii pana in 3-4 ani!!! si pt bebelusi si copii pana la varsta asta sunt firmele yana (arad), lantul de magazine paloma (timisoara), pitulici(oradea), licurici,etc care au haine noi f ietine!!! la 10 ani poate poti sa i dai o salopeta de schi second ca nu tot ce prinde duce in gura(asta depinde si de cum ti ai educat copilul)dar pana in 3-4 ani nu le-as cumpara niciodata second...nu sunt genul sa ma zgarcesc la 3-4 lei si apoi sa dau sute pe doctor...daca ai copii inseamna ca sti cat de bine e sa i imbraci second la varsta cand li se formeaza imunitatea si anticorpii... plus ca cei care au bebelusi de aceasta varsta imposibil sa nu fi primit si sacul cu haine de la rude si cunostinte care au avut bebelusi...

#10
florinatina

florinatina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2010

 sageata06, on 22nd February 2010, 20:10, said:

Buna ziua,
are cineva experienta cu magazin second hand pt. bebelusi si copii mici (sa zicem pana in 3-4 ani)?
Ce parere aveti, merge acest tip de marfa in 2010? Ma refe la haine, dar si jucarii sau carti de copii. Am vazut ca cele in Romania sunt f. scumpe (noi).
Aveti poate voi un magazin?(daca da, m-as bucura de un PM pt. ca ma intereseaza experienta voastra)
Aveti idee cam la ce pret s-ar putea vinde aceasta marfa (de ex. adusa din Germania)? (pe kg?)

Ma bucur de multe raspunsuri sau idei noi! Merci anticipat!


Buna ziua,

eu am de gind sa deschid un magazin de haine second.am o prietena la Oradea care vinde bine,sper sa reusesc si eu in Bucuresti.
Vreau sa aduc numai haine ok nu joartze ...
Daca vrei sa tinem legatura pt o colaborare,ma poti gasi pe mail : [email protected]


Bafta

#11
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Eu am un client cu second hand  in Drumul Taberei la piata Moghioros si vanzarile nu merg asa bine . Dar nici hainele nu mi se par asa ok.
In schimb la maica-mea intr-un mic orasel de  provincie magazinele second hand sunt pline , indiferent ca sunt cu haine ptr copii , adulti sau cu chestii pentru casa

#12
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008

 republikbanat, on 26th February 2010, 12:16, said:

<mai nene> nu ai citit tu bine....era vorba de haine de bebelusi si copii pana in 3-4 ani!!! si pt bebelusi si copii pana la varsta asta sunt firmele yana (arad), lantul de magazine paloma (timisoara), pitulici(oradea), licurici,etc care au haine noi f ietine!!! la 10 ani poate poti sa i dai o salopeta de schi second ca nu tot ce prinde duce in gura(asta depinde si de cum ti ai educat copilul)dar pana in 3-4 ani nu le-as cumpara niciodata second...nu sunt genul sa ma zgarcesc la 3-4 lei si apoi sa dau sute pe doctor...daca ai copii inseamna ca sti cat de bine e sa i imbraci second la varsta cand li se formeaza imunitatea si anticorpii... plus ca cei care au bebelusi de aceasta varsta imposibil sa nu fi primit si sacul cu haine de la rude si cunostinte care au avut bebelusi...
intru totul de acord.
Parintii nu vor cumpara haine pt copiii de pana la 7 ani. Prefera sa ia de la o vecina, sa ia de la cineva cunoscut in caz de forta majora. Eu am copil si nu as cumpara, vorbeam cu mamici care nici macar nu inchiriaza costum pt serbarea piticului, ci prefera sa-l faca ele sau sa-l cumpere nou la vs de 3-4 ani.
Cred ca o astfel de afacere poate avea succes cu haine pt adulti sau pt adolescenti daca sunt chestii kool

#13
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Urmaresc topicul asta de la "inaugurare", nu prea stiu cum sa încep:
- Îmi pare o decizie iresponsabila sa cumperi ceva SH pentru un copil mic, se umple de tot felul de boli de piele, etc..., daca nu era topic despre initiere afacere > mai scriam multe, dar ma limitez, nu vreau sa fac flame, din punctul meu de vedere, a cumpara haine SH pentru un copil = un gest iresponsabil, te joci cu sanatatea copilului
- Nu sunt din Bucuresti, dar stiu ca sunt haine foarte ieftine în: Nero, Europa. DE PRECIZAT: Haine cumparate din Nero, Europa se spala înainte de purtare
  - Sunt tratate cu tot felul de chimicale
  - Sunt transportate în containere insalubre
Toate cele bune

#14
the_winner

the_winner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.10.2007
Ca afacere sunt sigur ca ar merge.Romanii sunt prea inculti si nu dau importanta aspectelor enumerate aici.Ca fapt divers numarul de raspunsuri.
In orasele pana in 100 000 de locuitori ai da lovitura.Acolo femeile mesteca mancarea in gura si apoi hranesc copiii.Ce sa mai vorbim de haine.
Nici nu le pasa.
Cel mai simplu argument.Uitati-va pe cine au votat.
Baga-te fara scrupule.

Edited by the_winner, 10 March 2010 - 22:13.


#15
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

 sageata06, on 22nd February 2010, 20:10, said:

...........
are cineva experienta cu magazin second hand pt. bebelusi si copii mici
............

In viata asta nu recomand nimanui sa imbrace copii cu hainde second hand,de altfel se stie ca micutii au un sistem imunitar foarte slab iar hainele care nu sunt decontaminate extrem de bine le pot aduce micutilor boli de piele deosebit de grave.
Cele mai raspindite pericole sunt:
-micozele,raie,scabie,infectii mai putin ori mai mult grave ori alte boli de piele precum ciuperca.

De altfel numerosi medici dermatologi au avertizat prin mass-media pericolul existen pentru micutii imbracati cu haine second-hand de la comerciantii de ocazie.
Obligatoriu astfel de comercianti trebuie sa aibe un Certificatul de igienă al exportatorului.
Unii dintre cei care comercializeaza astfel de haine le iau din containerele de gunoi unor tari.
Se stie foarte clar ca numeroase bacterii au suferit mutatii genetice reusind sa adapteze chiar si in cele mai vitrege de viata astfel ca decontaminarea nu este garantata de nimeni 100%.

Daca totusi purtind astfel de haine aveti probleme precum mancarimi de piele,pete rosii mergeti de urgenta la medicul de familie,verificati de asemenea pielea copiiilor imbracati cu astfel de haine.

Edited by Header, 11 March 2010 - 00:47.


#16
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 republikbanat, on 26th February 2010, 12:16, said:

<mai nene> nu ai citit tu bine....era vorba de haine de bebelusi si copii pana in 3-4 ani!!!
Ai dreptate, mea culpa :)
Îmi cer scuze și pentru vehemența cu care am intervenit :thumbdown: . Într-adevăr, la hainele pentru bebei așa stau lucrurile, sunt chiar ieftine, jucării pentru vârsta asta nu cred că găsești întregi iar cărți - de care, de colorat? don't think so. Poate ceva cărucioare și pătuțuri să meargă...

#17
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 MV2Player, on 10th March 2010, 19:20, said:

Urmaresc topicul asta de la "inaugurare", nu prea stiu cum sa încep:
- Îmi pare o decizie iresponsabila sa cumperi ceva SH pentru un copil mic, se umple de tot felul de boli de piele, etc..., daca nu era topic despre initiere afacere > mai scriam multe, dar ma limitez, nu vreau sa fac flame, din punctul meu de vedere, a cumpara haine SH pentru un copil = un gest iresponsabil, te joci cu sanatatea copilului
- Nu sunt din Bucuresti, dar stiu ca sunt haine foarte ieftine în: Nero, Europa. DE PRECIZAT: Haine cumparate din Nero, Europa se spala înainte de purtare
  - Sunt tratate cu tot felul de chimicale
  - Sunt transportate în containere insalubre
Toate cele bune

ai mare dreptate...si eu si toti  cunoscutii care au bebelusi spala hainele imediat dupa ce le cumpara cu toate ca sunt noi...

 silviu_n, on 11th March 2010, 00:53, said:

Ai dreptate, mea culpa :)
Îmi cer scuze și pentru vehemența cu care am intervenit :thumbdown: . Într-adevăr, la hainele pentru bebei așa stau lucrurile, sunt chiar ieftine, jucării pentru vârsta asta nu cred că găsești întregi iar cărți - de care, de colorat? don't think so. Poate ceva cărucioare și pătuțuri să meargă...

no problem...si eu iti cer scuze ca ti am raspuns cu aceasi vehementa...

#18
sageata06

sageata06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009
Buna ziua,

eu inteleg ca multi au probleme in a isi imagina un bebelusi mic in haine second. ideea in sine ii sperie pe multi. Dar ganditi-va la urmatoarele intrebari:
- cine spun ca hainele second au toate ciuperci si raie???
- cine zice sa nu le speli inainte sa le imbraci?eventual le speli de 2 ori si la temperatura mare. Oricum hainele de calitate de bebelusi le poti spala mai fierbinte decat cele noi si ieftine.
- de unde pana unde hainele noi sunt mai sanantoase??? atatea haine noi aduse din china sau eu stiu sunt colorate cu culori chimice , care sunt nocive pt. bebelusi. (indiferent daca le speli dupa ce le iei din magazin) Cine controleaza chestia asta in ROmania? tare as dori sa stiu! de cate ori nu s-au gasit chiar si in Germania jucarii de copii colorate cu culori nocive si interzise in Germania si au fost retrase de pe piata. Produsele de pe piata vestica , de o calitate buna, sunt oricum mai des controlate si cred ca si tin mai mult. Nu ca cele pe care le cumperi ieftin, dar sa fie nou! si iti tin pana la trei spalari.
Iar ca sa dai atatia bani pe produse de calitate inalta NOI, cand multi nu au destui bani pt. mancare, iar copilul la varsta de 6-18 luni creste cu o viteza uimitoare, nu stiu daca este realist.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate