Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Panou solar -homemade, DIY cu APA

- - - - -
  • Please log in to reply
1034 replies to this topic

#1
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
Buna ziua.

In dorinta de a avea apa calda la socrii mei la tara am cumparat un boiler mixt de 80l.
Cum mai avea ceva materiale pe acasa (niste panou tego, geam, aliaj lipit, etc) m-am gandit sa ma apuc sa fac un panou solar (initial mai mic sa vad ce randament da)
M-am apucat de munca, panoul are 0,5x 1,5 m, am folosit teava de cu D=28mm, sub forma de serpentina. Lungimea serpentinei este de aproximativ 8,5m.
Panoul vreau sa-l leg la serpentina boilerului.

Am doua mari dileme, daca ma puteti ajuta:

1. cum sa pozitionez panoul… daca il pun sus pe casa evident deasupra boilerului nu prea mai merge treba cu autosifonarea, daca il pun la nivelul solului, mai jos decat boilerul, nu sunt sigur ca ar avea suficient soare. in prima varianta ar trebui sa pun o pompa de circulatie (care costa+consuma energie electrica… ceea ce contravine sistemului solar in general)
2. este cazul de vas de expansiune? este de ajuns o supapa de siguranta? (volumul apei este relativ mic, legatura intre boiler si panou o s-o fac cu pexal, care se dilata destul de mult…. ideea e ca nu stiu exact distanta deocamdata.

Se poate sa dati ceva sfaturi.
Multumesc
P.S. O sa revin cu poze

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Pai,ai putea apa care pleaca de la pompa/ghiuveta sa urce direct in solar si din solar in cadere spre boiler,de altfel presiunea apei care urca spre solar o impinge pe cea din solar sa intre in boiler si mai departe sa si iasa.

Totusi,ai putea face rost de un rezervor cum aveau masinile de apa cumva,nu din metal,il montezi undeva la soare,ai vara apa calda de te saturi.

#3
ursuldincarpati

ursuldincarpati

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.04.2008
@fane_de_la_gara
am și eu o întrebare
de ce postezi același mesaj în două locuri?

Edited by ursuldincarpati, 22 February 2010 - 02:06.


#4
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
salut fane...pui si ceva poze?
danny

#5
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
Salut.
Multumesc pentru raspunsuri.
Ideea e ca panoul solar vreau sa-l leg la serpentina boilerului, si sa pun un antigel ca pe timp de iarna sa nu stau sa golesc instalatia...

De ce am postat in 2 locuri? in primul rand nu stiam daca e corect in celalalt loc postul meu si in alta idee acolo nu mi-a raspuns nimeni..... sper ca nu am deranjat pe nieni


Am revenit si cu 2 poze. dupa ce mai lucrez la el mai pun

Attached Files



#6
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
salut fane...
O s ia o problema..lipiturile se vor dezlipi...
DE asta imi era frica.....trebuei facuta instaltia dintr-o bucata...si indoita...
danny

#7
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
sper ca nu o sa se dezlipeasca... acum o sa le sudez si niste nipluri si o sa le fac o proba la presiune cu apa fierbinte.
De ce crezi tu ca o sa se dezlipeasca?

#8
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 fane_de_la_gara, on 22nd February 2010, 18:14, said:

sper ca nu o sa se dezlipeasca... acum o sa le sudez si niste nipluri si o sa le fac o proba la presiune cu apa fierbinte.
De ce crezi tu ca o sa se dezlipeasca?

Salut,
Temperatura paote ajunge si la150 grade....
danny

#9
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
am inteles... asta nu ar fi o problema atat de mare.. macar sa ajunga la temperaturi asa de ridicate.. metode sa scad temperatura gasesc... :) il pun mai la umbra:))
oricum este un aspect la care nu m-am gandit..... daca o sa se incinga chiar asa de tare o sa pun o pompa de circulatie intre panou si serpentina.. .macar sa aduca temperatura din boiler la 70 de grade

multumesc frumos

#10
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
ce tabla vrei sa folosesti pentru captarea caldurii?
Si la tabla vei face "santuri" pentru tevi?
Vei lipi tevile de tabla? Daca DA - cu ce le vei lipi?

Am pus atatea intrebari pentru ca si eu sunt la faza de executie, dar cu teava CU 15 mm.

#11
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006

 grifonul_alb, on 22nd February 2010, 20:26, said:

ce tabla vrei sa folosesti pentru captarea caldurii?
Si la tabla vei face "santuri" pentru tevi?
Vei lipi tevile de tabla? Daca DA - cu ce le vei lipi?

Am pus atatea intrebari pentru ca si eu sunt la faza de executie, dar cu teava CU 15 mm.

inca nu m-am hotarat dar in principiu ori tabla neagra vopsita in negru. ori folie de aluminiu (din aia alimentara) in nici un caz nu folosi tabla zincata in contact cu cuprul!!!
nu fac santuri, tevile le prind in coliere cam la 2 cm distanta de fundul panoului

#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
aliajele uzuale staniu-plumb se topesc la peste 180 de grade, nu cred ca e riscul asta in cazul unui panou facut prima oara.

Altfel la 0,75mp e mic rau. Un butoi de 220l vopsit in negru intr-o cutie cu geam (chiar si policarbonat) spre soare s-ar putea sa colecteze tot atata caldura.
Vanzatorii de asemenea sisteme daca ceri unu de 3mp se gandesc "ete si zgarcitu asta". Eu am socotit ca la oameni putini cu nevoi modeste, pe timp de vara, unu de 2mp ar ajunge.  

Vedeti topicul de pe casa verde, acolo se discuta mai mult despre panourile cu apa calda facute acasa (printre multe altele ce-i drept).

Edited by blimpyway, 23 February 2010 - 00:52.


#13
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006

 blimpyway, on 23rd February 2010, 00:50, said:

aliajele uzuale staniu-plumb se topesc la peste 180 de grade, nu cred ca e riscul asta in cazul unui panou facut prima oara.

Altfel la 0,75mp e mic rau. Un butoi de 220l vopsit in negru intr-o cutie cu geam (chiar si policarbonat) spre soare s-ar putea sa colecteze tot atata caldura.
Vanzatorii de asemenea sisteme daca ceri unu de 3mp se gandesc "ete si zgarcitu asta". Eu am socotit ca la oameni putini cu nevoi modeste, pe timp de vara, unu de 2mp ar ajunge.  

Vedeti topicul de pe casa verde, acolo se discuta mai mult despre panourile cu apa calda facute acasa (printre multe altele ce-i drept).

Multumesc pentru sfaturi si incurajari
ideea este ca deocamdata vreau sa fac ceva mai mult experimental. il leg la un boiler de 80l, necesarul de apa calda nu este foarte mare. In caz ca da randament o sa confectionez altul ceva mai mare.
Oricum pana nu te apuci nu te lovesti de anumite probleme. M-a mancat nu mai zic unde sa folosesc teava de 28, si dupa aia am alergat dupa fitinguri peste tot... la black sea de unde am luat-o nu aveau cotiri MT, am gasit pana la urma in BADUC. radorduri 28-1" nu am gasit.. am luat de la romstal.... samd. asa ca daca va apucati, folositi teava de maxim 22 :P

PS. m-am hotarat si ce sa pun pentru a capta caldura. am gasit la bricostore un fel de izolatie la sul, care reflecta caldura, recomandau ei pe perete in spatele radiatorului. Este foarte usoara (nu vreau sa il ingreunez prea tare in cazul in care il montez pe acoperis) si sper sa izoleze destul de bine. Dupa aceea in functie de novoi, randament si bani o sa ma gandesc daca pun o tabla din cupru.... care este destul de scumpa.

#14
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Fane, daca gara aia a ta e prin Bucuresti sau aproape poate ne vedem si discutam cu hartie si creion... pe calculatoru asta imprumutat nu prea am cum sa fac desene. Ideea e ca daca pui foaie reflectorizanta aia nu mai are contact cu tevile ci trebuie sa concentreze lumina pe ele si devine si pozitia panoului foarte importanta.
Tevile sunt intr-adevar groase, panourile din comert au teava de 9-10mm diametru exterior. Dar sunt cositorite pe foaia de tabla de cupru de 0,3-0,4mm care e vopsita in negru si absoarbe lumina.  In schimb teava ta mai groasa are avantajul ca  termosifonarea ar merge mai usor..

Eventual discutam si o idee (inventie poti sa-i zici) de pompa de circulatie actionata tot solar... adica facuta din tevi si-o supapa... daca ne vedem iti explic care e principiul, e posibil sa mearga. Nu-i mare branza, doua T-uri, patru coturi o supapa si restul teava doi robineti si o butelie mica.

Edited by blimpyway, 23 February 2010 - 23:07.


#15
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006

 blimpyway, on 23rd February 2010, 23:05, said:

Fane, daca gara aia a ta e prin Bucuresti sau aproape poate ne vedem si discutam cu hartie si creion... pe calculatoru asta imprumutat nu prea am cum sa fac desene. Ideea e ca daca pui foaie reflectorizanta aia nu mai are contact cu tevile ci trebuie sa concentreze lumina pe ele si devine si pozitia panoului foarte importanta.
Tevile sunt intr-adevar groase, panourile din comert au teava de 9-10mm diametru exterior. Dar sunt cositorite pe foaia de tabla de cupru de 0,3-0,4mm care e vopsita in negru si absoarbe lumina.  In schimb teava ta mai groasa are avantajul ca  termosifonarea ar merge mai usor..

Eventual discutam si o idee (inventie poti sa-i zici) de pompa de circulatie actionata tot solar... adica facuta din tevi si-o supapa... daca ne vedem iti explic care e principiul, e posibil sa mearga. Nu-i mare branza, doua T-uri, patru coturi o supapa si restul teava doi robineti si o butelie mica.

Da, gara este din Bucuresti, mai exact Gara de Nord... (suna urat fane de la gara de nord:P). Sigur ca ne putem vedea, chiar mi-ar face placere. Singura pb. este ca montajul final nu o sa-l fac aici ci la tara.
Tabla de cupru pot sa o sudez si ulterior.. am ales solutia cu folia reflectorizanta pentru dublu rol (izolatie - sa nu iasa caldura din cutie plus ca are o folie de aluminiu care reflecta razele soarelui, incalzind si spatele tevilor) tabla pot sa pun ulterior, as pune de cupru dar este foarte scumpa... si momentan nu stiu cat de bine functioneaza. daca functioneaza mai degraba as face un panou mai mare... asta este inca experimental....) ca pozitie din ce am mai citit am inteles ca inclinatia ar trebui sa fie cam la 30grade.. oricum o sa-i fac un sistem sa-l pot ridica sau cobori. cred ca pana la urma o sa-l pun jos, la nivelul solului asa ca nu o sa mai fie nevoie de pompa. oricum cel mai bine cand ai timp sa ne vedem mai discutam.

PS. acum montam folia. revin cu poze.

#16
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
ultima poza

Attached Files



#17
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009

 fane_de_la_gara, on 24th February 2010, 00:50, said:

ultima poza


buna ziua
cum este mai bine de facut panoul..... asa cum arata domnul fane sau cu tevile mufate cu T-uri? (gen grila)

#18
FLAVIUS76

FLAVIUS76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 25.01.2008

 crystyan_76, on 24th February 2010, 12:41, said:

buna ziua
cum este mai bine de facut panoul..... asa cum arata domnul fane sau cu tevile mufate cu T-uri? (gen grila)
  

Eu nu am experienta cu astfel de panouri, desi ma bate gandul sa fac si eu unul, dar ma gandesc ca in modul cum l-a facut fane, va trebui pus culcat, cu latura mare drept baza, caci altfel nu vad cum s-ar putea ridica apa calda(termosifonare), deasemenea nu prea am inteles felul cum a gandit legaturile, probabil una e pt aerisire.
  Ma gandeam ca ar fi mai bine de forma unui gratar, teuri de 22 cu iesire redusa, la cap si baza, tevi subtiri de maxim 15 intre teuri, returul intra pe jos, apa calda urca prin tevile subtiri, cu cat sunt tevile mai lungi apa va fi mai fierbinte, cred ca astfel ar merge mai bine termosifonarea.
  Tabla are un rol important, in contact cu tevile de cupru, contribuie prin conductie la marirea transferului de caldura, cea mai la indemana e cea zincata, dar nu stiu cum se comporta in contact cu cupru, poate daca e vopsita nu mai reactioneaza, nu stiu ce sa zic.
   Instalatia se introduce intr-o cutie, probabil din profil lat de rigips, la partea de jos si in lateral trebuie izolat cu vata sau polistiren, deasupra se pune un geam lipit cu silicon, interiorul cutiei trebuie etansat contra apei de ploaie.
  Nu stiu cat va fi de greu, dar i-as monta si niste roti de cauciuc pt a fi impins mai usor pe acoperis, mai ales daca ai acoperis de tigla metalica si nu vrei sa se zgaraie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate