Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

depozit de cuvinte shmekere

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#163
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
capete de serie = oameni cu bani și relații :lol:

#164
doftorul

doftorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.06.2005

View Postane marie, on Nov 23 2006, 23:31, said:

Mda, din cîte știu eu, argoul e foarte dinamic și, prin urmare, foarte greu de "prins" în dicționare. Astfel că, orice dicționar de argou e anacronic, zic eu. Tandin o fi zis și el, așa, ca să se vînda cartea...sau o fi fost atît de naiv încît să creadă și el că dacă știi niște argotisme, nu te mai fură hoții în autobuz ? :D

Nu dictionarul e anacronic, ci doar cercetarea stiintifica a fenomenului. In rest, despre Tandin e de spus doar un singur lucru. Dupa ce a lucrat ca ofiter in Militie si a fost colaborator la ziarul saptaminal al "organelor", domnul cauta celebritatea prin tot felul de publicatii usurele, dominate de sfatosenie. Mai apare si pe la TV uneori. Ce-ar fi sa facem un fir despre... comisarul Traian Tandin?

#165
ane marie

ane marie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.10.2006

View Postdoftorul, on Nov 25 2006, 15:38, said:

Nu dictionarul e anacronic, ci doar cercetarea stiintifica a fenomenului. In rest, despre Tandin e de spus doar un singur lucru. Dupa ce a lucrat ca ofiter in Militie si a fost colaborator la ziarul saptaminal al "organelor", domnul cauta celebritatea prin tot felul de publicatii usurele, dominate de sfatosenie. Mai apare si pe la TV uneori. Ce-ar fi sa facem un fir despre... comisarul Traian Tandin?

Nu's ce sa zic, nu-l cunosc...in afara de dictionarul ala, nu stiu nimic de el. Dar, uite inca o expresie, o stiu de la o prietena al carei iubit e in armata: a predat lingura=a murit.

Poate iti mai scriu baietii de pe forum si altele, ca eu n-am facut armata... :)

#166
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
ana lu' maria vezi ca "espresia" aia are deja patentu' de la mine

#167
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
nepot  = cotei,fraier

:naughty:

#168
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003
pufos   :

descurcaret,agil,indemanatic,   ex: "Ai facut o treaba pufoasa"
frumos,pe placul oricui            ex: "Pufoasa masina.E a ta ? "

:coolspeak:

#169
ane marie

ane marie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.10.2006

View Postvata_pa_batz, on Dec 7 2006, 20:42, said:

ana lu' maria vezi ca "espresia" aia are deja patentu' de la mine

:peacefingers:  Eu am auzit-o zilele trecute...

#170
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View Postwizi, on Dec 7 2006, 21:16, said:

pufos   :

descurcaret,agil,indemanatic,   ex: "Ai facut o treaba pufoasa"
frumos,pe placul oricui            ex: "Pufoasa masina.E a ta ? "

:coolspeak:

Prin ce zona a tarii, sau cartier al Bucurestiului, umbla expresia asta?

#171
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View Postabancor, on Dec 8 2006, 10:51, said:

Prin ce zona a tarii, sau cartier al Bucurestiului, umbla expresia asta?

Pai este folosita in Galati cu precadere in Micro 40 si Doja ( chiar la fileu ).

Dar deja se extinde cu o repeziciune deosebit de pufoasa  :lol:

#172
doftorul

doftorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.06.2005
Dragi amici de topic,

vă pun la dispoziție o parte din rodul muncii de analiză a sutelor de cuvinte adunate de pe acest forum, dar și din alte "locuri" ale internetului românesc: Attached File  argou.doc   119K   100 downloads. Citiți și dați mai departe, dacă vi se pare interesant! Noroc și numai bine!

#173
solidu2005

solidu2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2007
bot=sex oraL :coolspeak:  SA DAM UN BOT

#174
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
recomand sa trimiti ce ai adunat la editura niculescu...acestia au scos de ceva vreme un dictionar de argou al limbii romane destul de haios si reusit.

#175
doftorul

doftorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.06.2005

View PostRapier, on Feb 25 2007, 12:35, said:

recomand sa trimiti ce ai adunat la editura niculescu...acestia au scos de ceva vreme un dictionar de argou al limbii romane destul de haios si reusit.

Daca nu ma insel, cei de la Niculescu au republicat dictionarul lui George Volceanov, aparut initial la Livpress. E doar o alta editie, probabil imbunatatita.

#176
meg

meg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2007
Reforma lingvistica !

Salut pe toti!

Traiesc de multi ani in Germania si am cam uitat scrisul Limbii romane, de aceea va rog sa ignorati greselle de ortografie.
Decind traiesc in Germania, aud limba Romana altfel ca in trecut in Romania.
Am observat ca limba Romana e plina cu cuvinte turcesti,bulgare, grecesti,anglistice,franceze,germane si cuvinte provenite din limba romanes (gipsy language).
Multi din romani rostesc cuvinte fara sa-si dea seama ca sint straine.
Instrainand limba romana , ne indepartam de indenditatea noastra.
noi Romanii nu stim sa pastram ce avem de la stramosii nostrii. Aceeasi confuzie am facut si cu limba daca.

De aceea ar fi bine sa se adune toti lingvistii din Romania si sa discute despre o renovare a limbii romane ,o asa zisa "reforma a limbii romane". Indepartarea cuvintelor straine din limba noastra, ne va da o noua indenditate international .
Cuvinte ca de exemplu smecher ce provine probabil din limba turca asta spun bulgarii, pentru ca si ei folosesc acest cuvint.
Bog-da-prostii, slava, brinza ?,voinic, gresi -bulg. greska,drastic-a, si multe altele provin de la vecinii nostri bulgari.
Sau am auzit oameni intelectuali care foloseau jargoane din limba romanes ca de exemplu  nasol, mistou, gajiu, bengos etc.
Cu ani in urma cind ma intreba un german despre limba romana, spuneam ca e ca limba italiana sau ca franceza. A cum incerc sa spun " francezii si italienii au o limba asemanatoare limbii romane!" Si cine stie, nimeni nu poate exact sa dovedeasca ce fel de limba au vorbit dacii. poate ca au vorbit mai intii latina si citiva daci au emigrat in tarile baltice si in zona italien de unde e cunoscuta limba latina  . Interesant e ca albanezii au cam 60 de cuvinte din limba daca. Avem aromanii care traiesc in majoritatea tarilor balacanice ,in Grecia ,Albania,Macedonia etc. Avem istroromanii care traiesc in penisula de nord a istrien in Croatia. Si meglenoromanii care traiesc in Grecia ,Macedonia,Turcia etc.

O reforma a limbii romane , costa multi bani dar eu cred ca e de avantaj mare pentru poporul roman.

#177
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Mă opun cu strășnicie unui astfel de demers.  Limba română e limba pe care o vorbește poporul, nu limba pe care o impun unii pe considerente numai de ei știute. Iar ideea de purificare a limbii prin expulzarea cuvintelor străine nici măcar nu e nouă, au mai încercat unii acum vreo 200 de ani.  Sper că în cazul ăsta istoria n-o să se repete.

#178
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006

View Postmeg, on May 27 2007, 15:51, said:

................................................................................
.............
Cuvinte ca de exemplu smecher ce provine probabil din limba turca asta spun bulgarii, pentru ca si ei folosesc acest cuvint.

Din cate stiu "smecher" vine chiar din germana de la schmecker (caruia-i place, care savureaza). Am vazut holtei aici cu un alt sens. Nu este tanar in sensul de fraier, e barbat neinsurat, tanar. Nu cred ca exista in argou in sensul de fraier. Mai degraba cred ca a fost auzit de cineva care nu-i cunostea sensul si l-a legat de o intamplare cu sens gresit inteles.

#179
dUa

dUa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.03.2007
Borfasii folosesc urmatoarele:

ȘIȘ = CUȚIT
CINCI = CUȚIT
MANOȘ = POLIȚIST

Astea circula prin Bucuresti.

@ CLAXON - "Capete de serie" e mondiala.

Fiecare regiune geografica da conotatie diferita anumitor forme.

O gagica penala. In Bucuresti insemnand urata. Acelasi cuvant, in Alexandria inseamna frumoasa.

Edited by dUa, 19 February 2010 - 15:43.


#180
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

View Postdoftorul, on 22nd June 2005, 11:11, said:

P.S. Scriu cu î din i pentru că fac parte din "old school" și cred că reforma cu î din a nu a făcut decît să încurce mințile românilor!

Ei, asa da!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate