Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

depozit de cuvinte shmekere

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#1
doftorul

doftorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.06.2005
Stimatzi tovarashi si prieteni, cunoscutzi si necunoscutzi,

de citeva saptamini umblu si citesc zilnic din topicurile acestui forum si mi-am dat seama ca s-ar putea scoate de aici suficient material pentru un dictionar de argou (slang) romanesc. Eu voi continua sa adun rabdator termenii si contextele in care aceshtia apar, insa v-ash ruga, pe cei interesatzi, sa dati o mina de ajutor la facerea dictzionarului. Aruncatzi in depozit, din cind in cind, cite o duma, cite o vorba smekera, sau cite o vrajeala care umbla libera prin mansarda domniilor voastre. In timp ce-mi scriu doctoratul, pe tema slang romanesc, desigur, eu adun termenii si apoi punem dictzionarul pe taraba sa mai vada si prea cinstitele fetze de la Academie cum se parleshte, de fapt, in limba romana. Multzam de ajutor!

Cititzi, donatzi si spunetzi si altora, fratzilor!

PS Din vreme-n vreme voi atasha glosarul de termeni pe forum, sa-shi vada lumea contributziile. Hai noroace!

#2
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
k

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
propun sa inveti sa scrii corect in romana, dupa care te poti apuca de argou.

#4
doftorul

doftorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.06.2005
esti amabil(a). Multzumesc.

#5
doftorul

doftorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.06.2005
Am bagat prima transa de termeni glosati. Lectura placuta si astept comentarii!

Attached Files



#6
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
loloz  :w00t:

#7
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Interesanta initiativa ta si apreciabila munca, dar demna de o cauza mai nobila.
Poate vedem in librarii : "Dictionarul Softpedia", avem ce le arata nepotilor... :D

#8
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
:coolspeak:

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
doftorul: interesant, continua...

o chestie, alien, in engleza nu inseamna "extraterestru", inseamna "strain"

#10
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.12.2004
arty, are si sensul asta.

Quote

Alien
  • foreigner: a person who comes from a foreign country; someone who does not owe allegiance to your country

  • stranger: anyone who does not belong in the environment in which they are found

  • transfer property or ownership; "The will aliened the property to the heirs"

  • not contained in or deriving from the essential nature of something; "an economic theory alien to the spirit of capitalism"; "the mysticism so foreign to the French mind and temper"; "jealousy is foreign to her nature"

  • estrange: arouse hostility or indifference in where there had formerly been love, affection, or friendliness

  • being or from or characteristic of another place or part of the world; "alien customs"; "exotic plants in a greenhouse"; "exotic cuisine"

  • extraterrestrial being: a form of life assumed to exist outside the Earth or its atmosphere


#11
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
chiar am ras...
tare, continua...  :D

#12
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

doftorul, on Jun 20 2005, 19:01, said:

Stimatzi tovarashi si prieteni, cunoscutzi si necunoscutzi,

<{POST_SNAPBACK}>

Nu mai scrie cu "sh" "tz" "k" și alte aberații lingvistice. :ciocan: :ciocan: :ciocan:

Vezi că ai cel puțin o greșeală în dicționarul tău :D

#13
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
asl

#14
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
E buna ideea-n plm!  :coolspeak:

#15
Navarre

Navarre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.06.2005

doftorul, on Jun 20 2005, 20:01, said:

Stimatzi tovarashi si prieteni, cunoscutzi si necunoscutzi,

de citeva saptamini umblu si citesc zilnic din topicurile acestui forum si mi-am dat seama ca s-ar putea scoate de aici suficient material pentru un dictionar de argou (slang) romanesc. Eu voi continua sa adun rabdator termenii si contextele in care aceshtia apar, insa v-ash ruga, pe cei interesatzi, sa dati o mina de ajutor la facerea dictzionarului. Aruncatzi in depozit, din cind in cind, cite o duma, cite o vorba smekera, sau cite o vrajeala care umbla libera prin mansarda domniilor voastre. In timp ce-mi scriu doctoratul, pe tema slang romanesc, desigur, eu adun termenii si apoi punem dictzionarul pe taraba sa mai vada si prea cinstitele fetze de la Academie cum se parleshte, de fapt, in limba romana. Multzam de ajutor!

Cititzi, donatzi si spunetzi si altora, fratzilor!

PS Din vreme-n vreme voi atasha glosarul de termeni pe forum, sa-shi vada lumea contributziile. Hai noroace!

<{POST_SNAPBACK}>

Dacă tot îți dai doctoratul, când treci să-ți iei și diploma de absolvire de la profesionala din Găgești? Chiar, ce mai faci, oblete?

#16
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
hm
am bagat si io ochiu pe prima transa de termeni ;) ...si era sa cred ca-s de toata jena ca nu am nici un citat acolo cand, mare-mi fu mirarea, ete io:

Quote

tromboni vb. tranz.; (’a înșela’) „ai trombonit-o!” Skodaru 30 martie 2005,  13: 16

:lol:

#17
doftorul

doftorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.06.2005
Mulțumesc pentru aprecieri, sfaturi și critici, însă problema cea mai importantă este adunarea de cuvinte. Așa că, dacă știți termeni din argoul studenților, militarilor, deținuților sau răufăcătorilor, șoferilor de taxi, consumatorilor de droguri, vă rog să-i postați pe topic. Puneți, vă rog,  în ( :coolspeak: ) sensul și o propoziție-exemplu. Mulțumesc! Mai dați de știre și altora. Dicționarul a ajuns deja la 344 de lexeme și sper ca pînă la sfirșitul săptămînii viitoare să fie de aproximativ 500 de cuvinte și expresii. Atunci veți putea citi o nouă versiune a glosarului.

P.S. Scriu cu î din i pentru că fac parte din "old school" și cred că reforma cu î din a nu a făcut decît să încurce mințile românilor! Dar pentru acest subiect a existat un alt thread (să-i zicem fir, spre mîndria domnului Pruteanu! :cursing: ).

#18
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Ce-i drept, n-as avea nicicand rabdare sa cietsc post cu post si sa scriu in casute de tabele in Word atata, si cu atatea semne de punctuatie! Adica omul a muncit acolo, nah, bravo lui...

Si noi ce tre sa faccem? Daca mai avem cuvinte de gen sa le postam unde, sau ce sa facem cu ele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate