Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

depozit de cuvinte shmekere

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#145
aynband

aynband

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2006
sunt noua pe forum
si ma intereseaza acest fir = thread
interesul meu a inceput atunci cand am incercat sa traduc :
he got in my face ... I got him out of my face
si mi-am dat seama ca acest "m-a provocat" nu stiu sa-l spun in argou romanesc

quote name='doftorul' date='Sep 29 2006, 23:47' post='1941281']
Dragi tovarasi, prieteni, neprieteni si internauti indiferenti,

afirm cu toata taria ca sunt bucuros de revigorarea acestui "fir", dupa cateva luni de tacere. In timp ce ma apropii rapid de definitivarea unei teze de doctorat privind valoarea expresiva a vorbelor Domniilor Voastre nu pot decat sa va multumesc frumos pentru bunavointa. Sa ne vedem mai des pe forum si in librarii (la anu')... Ramane de realizat dictionarul de argou romanesc bazat pe contributiile forumistilor. La mai mare si la mai bine!

PS: De citit Dan Lungu, Baieti de gasca (gașcă), Editura Polirom, 2005. E o colectie exceptională de nuvele !!!!
[/quote]

#146
ane marie

ane marie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.10.2006
Am auzit azi in troleibuz: "Purisane, fa-te-ncoa sa ti-o trag in goarna". Si mai apoi, despre o fata: "e nasoala cu crăci, saraca!

#147
Anisaz

Anisaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.08.2005
Spre un dictionar de argou romanesc actual. Se pare ca este in lucru dictionarurban.ro, care daca evolueaza ca varianta englezeasca, va fi o resursa de o actualitate si comprehensivitate mult mai mare ca un dictionar tiparit.

să-ți borșesc maclavaisu' prin troacă = să-ți umplu troaca cu smecleu

p*lă = carici, măciucă, țeavă, socoteală, daravelă, cocar, darab, socarici, macâr, canci, mădular, membru, ax, mahină, degetu' fara unghie

p*zdă = fofoloancă, bortă, păsăriche, motârcă, savarină

gură = muian, troacă, benă, mufă, meclă, moacă, m...e, meclean, nănău

homosexual = homalău, bulangiu, homosexual, curist, pidosnic, crețar, dosnic, poponaut, sodomit, pederast

beat = matol, matrafoxat, pilit, afectat, palangă de beat, cheaun, beat clește / muci / mangă / p*lă, afumat, abțiguit

bani = cașcaval, marafeți, golomoz, mardei, biștari, lova

heroină = dava

seringă = pix

hașiș = ciocolată

doză de LSD = trip, sugativă, timbru, biciclete

marijuana – iarbă, maria, maria ioana, verde, travca, buruiană

Edited by maxy, 24 October 2006 - 13:23.


#148
FantaMangoBeat

FantaMangoBeat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.07.2006
A face sex - a se da in barci, a`i da o pedala.
Vad ca nimeni nu le`a mentionat pana acum :w00t:

#149
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

View PostFantaMangoBeat, on Oct 26 2006, 11:27, said:

A face sex - a se da in barci, a`i da o pedala.

S-au....hai la braila...cum spun unii din galati :D

#150
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
La beat mai merge: lemn(e), zdrente, tun (rar), mort, varza (asta mergea prin 90, acu si-a schimbat nitel sensul), deceptionat, obosit, ametit, pizdit, vulva (rar), pus in cap, ciungit, crita, mut, crunt, stinca sau bolovan (rar - mai ales cind e nevoie sa fii ridicat de jos), leguma (rar, ca stare, ca efect al bauturii - erai leguma, nu te mai tineai pe picioare), alcoolizat, euforic, citit, magnetizat, imbibat; de multe ori ca verbe, sau pe linga alte verbe: exemple: ne'am pizdit aseara, m-am facut zdrente de ziua mea, ne-am ciungit rau de tot cu niste bitter, abia am tras de el aseara, era stinca!, te-ai imbatat crunt/erai crunt de beat, nu ne mai intelegeam cu tine. Cele marcate cu rar se foloseau rar in anii 90, acu cred ca nu se mai folosesc deloc.

La bani mai adaugati: taitei, leusteni, firfirei, techini, material (vino sa-ti dau niste material, sa ai de drum), timp (hai ma la o bere! / n-am timp! - rar, mai mult ironico-peiorativ).

#151
hanganum

hanganum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2006
Salut! Tocmai am lansat ieri www.123urban.ro . Poate ne unim eforturile si crestem toti initiativa, mai ales ca exista un site functional (vs un topic pe un forum) si noi lucram activ si la noi functionalitati (votat definitii, tagging, etc).

Cu bine

#152
zmeutz

zmeutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.07.2006
citeste regulamentul ... FARA RECLAME PE FORUM! :nonobad:
Regulament

#153
hanganum

hanganum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2006
Nu s-a vrut reclama, ci o continuare normala a topicului initial. Acum exista o metoda publica (nu un forum) prin care efortului "doftorului" se pot concretiza printr-u efort colectiv.

View Postzmeutz, on Nov 1 2006, 11:07, said:

citeste regulamentul ... FARA RECLAME PE FORUM! :nonobad:
Regulament


#154
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
ba, p**a mea... = in concluzie, deci. (Ba, p**a mea, asta e planul! Dati-i blana!)
p**arau = fraier (Uite-l si pe pularau' asta.)
facultate = puscari
simpatic = ratat, looser, om enervant(Bai simpaticule, dispari!)

#155
hanganum

hanganum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2006
Salut!

Poti sa propui definitiile direct pe site. E un buton Adauga Definitie sus.

Cu bine

View PostArchon, on Nov 8 2006, 11:25, said:

ba, p**a mea... = in concluzie, deci. (Ba, p**a mea, asta e planul! Dati-i blana!)
p**arau = fraier (Uite-l si pe pularau' asta.)
facultate = puscari
simpatic = ratat, looser, om enervant(Bai simpaticule, dispari!)


#156
doftorul

doftorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.06.2005

View Posthanganum, on Nov 1 2006, 08:36, said:

Salut! Tocmai am lansat ieri www.123urban.ro . Poate ne unim eforturile si crestem toti initiativa, mai ales ca exista un site functional (vs un topic pe un forum) si noi lucram activ si la noi functionalitati (votat definitii, tagging, etc).

Cu bine

Salut,

e buna initiativa ta. Am vazut site-ul. Sunt cateva chestiuni care ar trebui atent urmarite:
1. cred ca definitiile ar trebui ilustrate cu exemple reale de limba, nu cu enunturi mai mult sau mai putin inventate.
2. ar trebui dezvoltata mai atent problema sinonimiei, nu prin echivalentele din limba literara, ci prin corespondentele argotice.
3. definitiile trebuie realizate mai "profi", oferind si eventuale exemple de mutatii semantice.
4. nu ar trebui confundati termenii argotici cu cei din limbajul familiar sau popular.

In rest, sa fie bine! Daca aveti nevoie de ajutor, va stau la dispozitie. Topicul ramine deschis pentru dezbaterea unor probleme de natura teoretica sau aplicativa.

#157
hanganum

hanganum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2006
Salut,

Ajutorul tau este binevenit. Hai sa discutam mai multe detalii intr-un grup "mai larg". Daca poti scrie un mail la [email protected] ca sa intram in legatura ar fi bine.

Cu bine,
Marius

View Postdoftorul, on Nov 8 2006, 12:14, said:

Salut,

e buna initiativa ta. Am vazut site-ul. Sunt cateva chestiuni care ar trebui atent urmarite:
1. cred ca definitiile ar trebui ilustrate cu exemple reale de limba, nu cu enunturi mai mult sau mai putin inventate.
2. ar trebui dezvoltata mai atent problema sinonimiei, nu prin echivalentele din limba literara, ci prin corespondentele argotice.
3. definitiile trebuie realizate mai "profi", oferind si eventuale exemple de mutatii semantice.
4. nu ar trebui confundati termenii argotici cu cei din limbajul familiar sau popular.

In rest, sa fie bine! Daca aveti nevoie de ajutor, va stau la dispozitie. Topicul ramine deschis pentru dezbaterea unor probleme de natura teoretica sau aplicativa.


#158
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
ha ce m-am distrat

a fura = a da cu jula, a juli, a da cu magla, a mangli, a speria, a usura, a da gaura, a panacota, a imprumuta, a ciordi, a dilibardi, a anexa, a organiza, a baga laba, a se lipi de laba, tzap-tzarap, a shterpeli, a se imprieteni cu, a se alege cu, a incropi, a sufla
curva = coarda, maimuta, futeza, aparat sau aparat de frecat, babardoaica, jagardea, putoare (putorisca), pi**a, saltea, capra
bani = mangoti, gologani, bishtari, lovele, malai, graunte, moloz, balcesti (de pe vremuri :), albastrei, hirtii, metale, maruntei, pitici, pepeni, firfirei
a sta la puscarie (pirnaie, mititica, bulau) = a sta pitit, la reciclare, la scoala, la facultate, la cursuri, in vacanta, la zabrele, a face pauza, a sta la racoare, la umbra
politist = curcan, caraliu, grangure, don shef, sticlete, impopotonat
a taia gitu = a lua glanda
a taia pe cineva = a da drumu la singe, a cresta, a face buzunare pa burta, a baga o zgirietura, a goli de singe
cutit = shish, shuriu
a fi shmeker (shtecher) = a fi tatic, bibic, bashtan, biban, barzaune, a fi mare gorobete, fishnetz, descurcaretz, scula pa bascula, tare ca fularu, tare ca untu la soare, lebada-n cacat, agarici shef
pumn = brand, zmetie, bucata (o bucata-n dinti)
a da cu pumnul =  a frige/arde una, a baga una, a da in freza
a da cu piciorul = a da un shpitz, un blacheu, a da un brantz, o talpa, a da cu shiretu, a da cu ristu
a scuipa ...pe cineva = a da un bibortzeni intre ochi
a merge pe gratis = pa blat, sau cu blatu, pe burta
a placea = a pica pa spate ca Ecaterina Teodoroiu, a se uda da placere
cearta = shucar, stres
a se certa = a se zburli
taci = mucles, tine fleanca (= gura), ia o pauza, nu mai ciripi (a ciripi inseamna si = a piri = a turna, a da in git, a se spovedi, a imprastia)
a muri = a crapa, a da coltzu, a preda lingura, a da ortu popii

Expresii:

a sta ca bomboana pa coliva (cumintel)
a dormi in cur ca mitropolitii (tot cumintel)
a da o frunce-n buric
a beli belengheru
a arde un chistoc (a da o tigara)
a citi un volum = a bea o duschca

...Poate imi mai aduc aminte  :D

#159
hanganum

hanganum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2006
Wow, câtă imaginație!

Ai putea să le adaugi pe site?

Cu bine

View Postvata_pa_batz, on Nov 18 2006, 21:57, said:

ha ce m-am distrat

a fura = a da cu jula, a juli, a da cu magla, a mangli, a speria, a usura, a da gaura, a panacota, a imprumuta, a ciordi, a dilibardi, a anexa, a organiza, a baga laba, a se lipi de laba, tzap-tzarap, a shterpeli, a se imprieteni cu, a se alege cu, a incropi, a sufla
curva = coarda, maimuta, futeza, aparat sau aparat de frecat, babardoaica, jagardea, putoare (putorisca), pi**a, saltea, capra
bani = mangoti, gologani, bishtari, lovele, malai, graunte, moloz, balcesti (de pe vremuri :), albastrei, hirtii, metale, maruntei, pitici, pepeni, firfirei
a sta la puscarie (pirnaie, mititica, bulau) = a sta pitit, la reciclare, la scoala, la facultate, la cursuri, in vacanta, la zabrele, a face pauza, a sta la racoare, la umbra
politist = curcan, caraliu, grangure, don shef, sticlete, impopotonat
a taia gitu = a lua glanda
a taia pe cineva = a da drumu la singe, a cresta, a face buzunare pa burta, a baga o zgirietura, a goli de singe
cutit = shish, shuriu
a fi shmeker (shtecher) = a fi tatic, bibic, bashtan, biban, barzaune, a fi mare gorobete, fishnetz, descurcaretz, scula pa bascula, tare ca fularu, tare ca untu la soare, lebada-n cacat, agarici shef
pumn = brand, zmetie, bucata (o bucata-n dinti)
a da cu pumnul =  a frige/arde una, a baga una, a da in freza
a da cu piciorul = a da un shpitz, un blacheu, a da un brantz, o talpa, a da cu shiretu, a da cu ristu
a scuipa ...pe cineva = a da un bibortzeni intre ochi
a merge pe gratis = pa blat, sau cu blatu, pe burta
a placea = a pica pa spate ca Ecaterina Teodoroiu, a se uda da placere
cearta = shucar, stres
a se certa = a se zburli
taci = mucles, tine fleanca (= gura), ia o pauza, nu mai ciripi (a ciripi inseamna si = a piri = a turna, a da in git, a se spovedi, a imprastia)
a muri = a crapa, a da coltzu, a preda lingura, a da ortu popii

Expresii:

a sta ca bomboana pa coliva (cumintel)
a dormi in cur ca mitropolitii (tot cumintel)
a da o frunce-n buric
a beli belengheru
a arde un chistoc (a da o tigara)
a citi un volum = a bea o duschca

...Poate imi mai aduc aminte  :D


#160
ane marie

ane marie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.10.2006
Ca fapt divers: zice Traian Tandin în prefața cărții lui (Limbajul infractorilor) că e bine să cunoaștem termenii folosiți de către hoții de buzunare ca să ne putem feri...
Mai știu și eu cîte ceva...Fraților, mi+au tăiat poșeta cu lama în autobuz, fără să "miros" nimic. N+a zis nimeni "oglindeală la nicovală", "cezariană la maimuță" sau mai știu eu ce...Nu mi+au luat nimic, fiindca n+au tăiat unde trebuie... :) ...
Am luat+o?
Am luat+o!
:D

#161
doftorul

doftorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.06.2005

View Postane marie, on Nov 20 2006, 00:00, said:

Ca fapt divers: zice Traian Tandin în prefața cărții lui (Limbajul infractorilor) că e bine să cunoaștem termenii folosiți de către hoții de buzunare ca să ne putem feri...
Mai știu și eu cîte ceva...Fraților, mi+au tăiat poșeta cu lama în autobuz, fără să "miros" nimic. N+a zis nimeni "oglindeală la nicovală", "cezariană la maimuță" sau mai știu eu ce...Nu mi+au luat nimic, fiindca n+au tăiat unde trebuie... :) ...
Am luat+o?
Am luat+o!
:D

Bine ca ai scapat cu fata curata. Sa stii ca povestea cu "oglindeala la nicovala" era acu' nu's cati ani. De atunci s-au mai schimbat si vorbele si... hotii.:D

#162
ane marie

ane marie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.10.2006

View Postdoftorul, on Nov 22 2006, 16:53, said:

Bine ca ai scapat cu fata curata. Sa stii ca povestea cu "oglindeala la nicovala" era acu' nu's cati ani. De atunci s-au mai schimbat si vorbele si... hotii.:D
Mda, din cîte știu eu, argoul e foarte dinamic și, prin urmare, foarte greu de "prins" în dicționare. Astfel că, orice dicționar de argou e anacronic, zic eu. Tandin o fi zis și el, așa, ca să se vînda cartea...sau o fi fost atît de naiv încît să creadă și el că dacă știi niște argotisme, nu te mai fură hoții în autobuz ? :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate