Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Topul stațiilor TV în vederea aplicării principiului “must carry”.

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#55
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 08.02.2006
TVR Info si TVR 3 nu au fost desfintate. Legea mai trebuie sa fie adoptata si de .senat, dupa ce a fost adoptata de deputati, plus mici scandaluri ca este neconstitutionala si cu siguranta o sa se mai taraie ceva timp decizia. :)
Posturile acestea emit in acest moment si nici nu cred ca o sa dispara doar pentru ca unii nu stiu ce voteaza si Prigoana vrea sa mai faca loc pentru postul fiului sau ROMANIA TA :D  Aberez si eu ,  Prigoana doar se baga in seama.

#56
BogdanDorin

BogdanDorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 02.10.2010
Salutare tuturor as dori sa va intreb si eu de ce in grila de cablu rcs nu se prind programele Mynele tv, tvr3 pe digital , party tv, si alte canale care sunt must carry? Chiar nu se poate lua masuri in legatura cu aceste canale?

#57
eugen_lb

eugen_lb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 07.05.2009
...nu mai poti fara manele!!! Si ce nu-ti ajung canalele de muzica romanesti oricum toate sunt la fel, transmit aceeasi porcarie de muzica romaneasca facuta pe calculator si cu o pipita pe post de mare cantareata (de fapt afoana muzical)!!!!
Tvr3 si TVRInfo nu au loc din cauza porcariilor de canale pe care le tot cereti pe cablu!!!

Edited by megafanro, 06 April 2011 - 00:52.
Atenție la limbaj!!!


#58
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

View PostBogdanDorin, on 5th April 2011, 16:08, said:

Salutare tuturor as dori sa va intreb si eu de ce in grila de cablu rcs nu se prind programele Mynele tv, tvr3 pe digital , party tv, si alte canale care sunt must carry? Chiar nu se poate lua masuri in legatura cu aceste canale?

Nu exista interes.

#59
graunte

graunte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.12.2010
nici pe focus sat nu exista multe din canalele existente in lista ca de expl;
TV NEPTUN ;ALFA OMEGA TV ;
THE MONEY CHANNEL ;
TVRM EDUCAȚIONAL ;
si nici nu sufera nimeni dupa ele:)

#60
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Fiecare operator are "gaurile" lui in grila.

#61
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006
De fapt nu trebuiesc retransmise toate. Sint obligatorii, in ordinea din lista si in limita a 25% dint totalul programelor din lista.

#62
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Decizia nr. 419 din data de 07.06.2011.
07.06.2011

privind somarea S.C. RCS & RDS S.A.
Municipiul București, Str. Dr. Staicovici, nr. 75  
Clădirea Forum 2000,  Building, faza I, etj. 2, sectorul 5,
C.U.I 5888716


Întrunit în ședință publică în ziua de 07 iunie 2011, Consiliul Național al Audiovizualului a analizat situația cu privire la modul în care distribuitorul de servicii S.C. RCS & RDS S.A. respectă structura ofertei de servicii de programe în rețelele de comunicații electronice pe care le deține.

Față de situația prezentată de Serviciul Inspecție cu privire la această structură în unele rețele de comunicații electronice ce aparțin distribuitorului de servicii S.C. RCS & RDS S.A., membrii Consiliului au constatat că acesta a încălcat dispozițiile art. 82 alin. (1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările și completările ulterioare (dispoziții care reglementează principiul „must carry”).
...
Din analiza raportului de monitorizare, au rezultat următoarele:

- în sistem analogic
Conform grilei de programe aprobate la data de 15.03.2011, societatea ar fi trebuit să retransmită, în conformitate cu prevederile legale invocate, un număr de 16 programe, în ordinea indicelui anual de audiență, respectiv 25% din numărul total de servicii de programe.

La data controlului, 01.05.2011, se retransmiteau 15 programe, iar un program, respectiv Mynele TV, nu era retransmis.

- în sistem digital
Potrivit grilei de programe aprobate la data de 15.03.2011, societatea ar fi trebuit să retransmită, conform prevederilor art. 82 alin. (1) din Legea audiovizualului, în limita a 25% din numărul total de servicii de programe, un număr de 25 programe, în ordinea indicelui anual de audiență.

La data controlului, 01.05.2011, se retransmiteau 19 programe, iar șapte programe, respectiv Mynele TV, DDTV, Alfa Omega TV, Party TV, Speranța TV, Alpha TV nu erau retransmise.

Quote

:OK: Au uitat de Canal Teleshop->Zeus TV,  dar și de TVR 3 și TVR Info. :(
...
Față de cele constatate, în temeiul dispozițiilor art. 90 alin. (1) lit. j) și alin. (3) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările și completările ulterioare, cu respectarea prevederilor art. 15 din aceeași lege, Consiliul Național al Audiovizualului decide adresarea unei somații publice distribuitorului de servicii S.C. RCS & RDS S.A. și dispune intrarea de îndată în legalitate. :console:

Sursa: http://www.cna.ro/De...07-06-2011.html

Edited by megafanro, 13 July 2011 - 18:04.


#63
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Asta nu poate fi decat o gluma proasta. N-ai cum sa obligi sa intre pe cablu furajele alea media.

#64
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
mi se pare o mare prostie sa te oblige sa  intoduci in grila de programe tv niste canale foarte slabe  :thumbdown:

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Mie imi pare bine daca introduc Party T.V. (e mai bun decat Kiss T.V. ;)), Alfa Omega T.V. si Speranta T.V.. :)

Alpha T.V. parca ar fi un canal in moarte clinica... :mellow:

Iar despre D.D. T.V., un canal super slab, chiar o sa imi para rau daca il introduc. :(

Totusi, cei de la R.C.S. trebuie sa 'activeze' o frecventa noua pentru aceste canale; sper sa bage si alte canale pe langa astea. ;)

Edited by alfa_alfa, 09 June 2011 - 21:15.


#66
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 16.01.2007

View Postramiz, on 9th June 2011, 22:07, said:

mi se pare o mare prostie sa te oblige sa  intoduci in grila de programe tv niste canale foarte slabe  :thumbdown:
Ai dreptate, ramiz, este o mare imbecilitate ca un operator să fie obligat să introducă în grila sa de programe canale precum Mynele, Alfa Omega TV etc.
Numai că avem o problemă: dacă "ordinea indicelui anual de audiență" este reală (personal mă îndoiesc), asta înseamnă că sunt indivizi care chiar vizionează aceste canale și atunci, noi, cei care nu le agreăm trebuie să suportăm existența lor în grila de programe a operatorilor TV.
Singura solutie este modificarea legii, dar și atunci putem avea o problemă: un posibil comportament abuziv al operatorilor TV.

#67
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010

View Postmanic_user, on 9th June 2011, 22:44, said:

Ai dreptate, ramiz, este o mare imbecilitate ca un operator să fie obligat să introducă în grila sa de programe canale precum Mynele, Alfa Omega TV etc.
Numai că avem o problemă: dacă "ordinea indicelui anual de audiență" este reală (personal mă îndoiesc), asta înseamnă că sunt indivizi care chiar vizionează aceste canale și atunci, noi, cei care nu le agreăm trebuie să suportăm existența lor în grila de programe a operatorilor TV.
Singura solutie este modificarea legii, dar și atunci putem avea o problemă: un posibil comportament abuziv al operatorilor TV.
parerea mea ar fi ca singurele canale tv obligatorii in grila tuturor operatorilor tv sa fie canalele Tvr in rest sa ramina la latitudinea fiecarui operator ce ar dori sa introduca  in grila lor de programe,          nu sa fie bagat pumnul in gura de Cna cu aceste legi aberante si foarte proaste :peacefingers:

Edited by ramiz, 09 June 2011 - 22:05.


#68
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 17.06.2007
O ciudatenia a cna, din punctul meu de vedere. Spune ca alfa omega tv trebuie transmis obligatoriu desi mi se pare o prostie de canal, intr-o vreme era ok dar acum e dezastru,  pe cand CREDO TV mi se pare mult mai bun si mai la obiect, cu emisiuni interesante. Pe ce criteriu obliga cna societatile de cablu sa bage cu forta anumite canale?
Spre exemplu, MYNELE TV cu ce e mai bun decat TARAF TV? Parerea mea e ca singurul mast carry ar trebui sa raman tvr, restul isi fac un brand sau un nume puternic sa fie preluat de cablisti, nu reusesc sa se mentina pe piata sa dispara, e simplu.

Edited by donmarinica, 09 June 2011 - 22:57.


#69
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 16.01.2007

View Postdonmarinica, on 9th June 2011, 23:56, said:

[...] Pe ce criteriu obliga cna societatile de cablu sa bage cu forta anumite canale? [...]
Art. 82 alin. (1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările și completările ulterioare (dispoziții care reglementează principiul „must carry”).

#70
Daniellone

Daniellone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 25.09.2006

View PostLogatu, on 9th June 2011, 17:56, said:

Potrivit grilei de programe aprobate la data de 15.03.2011, societatea ar fi trebuit să retransmită, conform prevederilor art. 82 alin. (1) din Legea audiovizualului, în limita a 25% din numărul total de servicii de programe, un număr de 25 programe, în ordinea indicelui anual de audiență.

La data controlului, 01.05.2011, se retransmiteau 19 programe, iar 7 programe, respectiv Mynele TV, DDTV, Alfa Omega TV, Party TV, Speranța TV, Alpha TV nu erau retransmise.
E grele tare matematicile astea. Numa' 'telectuali in CNA-u' asta... 'tu-i in cur de lingai...

#71
amic

amic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 30.10.2002
Foarte interesant cum au vazut ca lipseste Mynele dar n-au observat ca TVR 3, TVR Info si TVR Cluj nu sunt transmise pe digital, iar pe analogic sunt in pachetul Extra. Iar canalele astea sunt printre primele in lista must carry.

#72
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 21.11.2008
Prostia de TVR INFO este in BAZA -la ORADEA, insa Faza este ca au Scos N 24 PLUS, dupa Rocada de Canale + Adresa aia de la A.N.C.O.M. care le-o interzis (??!) sa foloseasca si Frecvente din Banda Est -dar care par Nefolosite de altceva...

In schimb, de Ani de Zile, ne baga pe gat si A TV HU. -pe ANALOGIC, care este Slab si oricum e Destinat Pietei din UNGARIA, numai pt. ca Nu stiu ce Pile de Afaceri sau Politice (Etnice) au aceia...

Plus ca Nu vad De Ce sa fie P.V. TV pe ANALOGIC, fiind Canal strict de Nisa, ..acuma, cand Nu mai au Frecvente Disponibile -absolut deloc...

Is curios pe care il mai scot pt. al 3-lea Canal Propriu de Sport, caci mi se pare o Exagerare prea mare Introducerea atator Canale Proprii de Sport pe ANALOGIC, in dauna si a unor unor Canale Straine...


Treaba cu Introdusul de MYNELE TV este o Aberatie, parca chiar si C.N.A.-ul se Hotarase sa Incurajeze Intrarea de Canale Europene (mai ales ca nici macar EURONEWS -Nu este nici la ORADEA) sau avand Continut Cultural, si Nu Gunoaiele...

Iar la treaba cu alde ALFA si OMEGA TV, asta e Eterna problema a Presiunii Banilor pe care ii au Cultele venite -Dupa '90- cu Propaganda Religioasa din AMERICA...

Edited by Lopatar, 17 June 2011 - 01:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate