Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#1369
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postconu71, on 11th July 2011, 20:37, said:

ce liniste este pe aici...

Asta nu inseamna ca nu urmarim forumul. Dar cel putin eu, nu prea mai intervin. Raspunde @euribiontul la timp, corect si cu amanunte.

#1370
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
a mai existat la un moment dat unul ce întrunea aceste calități: și lal timp, și corect și amănunțit, &etc, dar și bâlbâit (se exprima cu stâlcituri). se numea parcă DonQihote (~sau acam așa  :confuzzled: ). De tare ce mă irita, l-am pus pe ignore și n-am mai intrat pe topic decât extrem de rar. Vorbind tot despre termopane, am incercat să pun altfel accentul. așa am creat alt topic, despre prețuri. astfel lucrurile s-au decantat.

ăăă...de-aia spun, n-aș vrea să cred că prezența mea (cam deasă), este motiv de renunțare pt alții.

Edited by euribiontuL, 12 July 2011 - 08:21.


#1371
lordico

lordico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2006
salutare tuturor ! Am batut sectorul 4 in lung si in lat cautand, zilele astea. Ideea e ca vreau sa imi schimb termopanele vechi de 10 ani (Al) cu unele noi din PVC.

Nu mai zic ca sunt mai incurcat decat atunci cand am inceput, doar ca am mai invatat cate ceva de pe forumuri. Intrebarea ramane, stie cineva o firma serioasa unde pretul si calitatea sa se imbine armonios? Ah, as vrea sa imi pun cev de genul, rehau sau veka 5 camere, 4s cu low-e, si plase de tantari. Feronerie maco sau roto. Astept sfaturi, aici sau PM daca includ preturi sau nume de firme, ca sa nu se supere nimeni :) Multumesc si bafta !

Edited by lordico, 12 July 2011 - 10:53.


#1372
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Salut și bun venit!
Frumoasă valijoară cu 1mesaj deți!  :lol:


dacă ai fi citit forumurile, în special acesta, ai fi găsit amănuntul cum că tâmplăria din aluminiu ar o durată de viață substanțial mai mare decât cea din pvc. 10ani de utilizare înseamnă 25% din întreaga durata de viață. poți spune, ce te nemulțumește la termopanele din aluminiu? în caz că nu te dau banii afară din casă, în cel mai bun caz, poți face un upgrade la sticlă.
deci, nu lua decizii pripite.

oferte rehau, veka și ce mai dorești, poți primi într-un topic dedicat în treitimpișidouămișcări.

#1373
lordico

lordico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2006
...
Multumesc de bun venit ! Termopanele mele sunt praf de-a dreptul, eu eram plecat din tara si au ales parintii, garniturile nu ajung sa se imbine pe la colturi, la imbinarile componentelor ramelor se vede afara, manerul la unul s-a dus cu totul, multe alte probleme... deci clar trebuie schimbate, nu o fac ca ma dau banii afara din casa, stau la bloc la 2 camere... dar nu se mai poate asa...  M-am uitat pe thread si eu as dori low-e pe interior si s4 pe exterior, iar feronerie altceva decat GU, adica Maco sau Roto. Inteleg ca si tu si conu aveti firme sau ma insel, nu stiu cum e cu reclama pe aici, asa ca imi spui tu cum facem pentru o oferta de pret. Si... conu are dreptate:) 5 ani garantie ar suna mai bine :)

P.S. Ai idee daca pot valorifica in vreun fel geamurile vechi?

Edited by euribiontuL, 13 July 2011 - 16:47.
grup de 2 postări, a II-a consecutivă => citare inutilă


#1374
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PosteuribiontuL, on 12th July 2011, 08:16, said:

ăăă...de-aia spun, n-aș vrea să cred că prezența mea (cam deasă), este motiv de renunțare pt alții.

In niciun caz. Pe forum intru cel putin de 6 - 7 ori pe zi dar citesc doar. Zilele trecute am vorbit cu "luminatul" la telefon si la fel m-a intrebat de ce nu mai raspund pe topic. Pai daca-l avem pe colegul care raspunde si repede si bine! Asa ca ai grija ca esti urmarit!

#1375
gogota_69

gogota_69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.03.2009
Buna seara,
Am primit aceasta oferta de pret de la socetatea ...UnaDintreEle. Imi puteti spune daca este OK socetatea si produsele. Pretul final este de 1249euro.
Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by euribiontuL, 13 July 2011 - 16:43.


#1376
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postgogota_69, on 13th July 2011, 17:17, said:

Buna seara,
socetatea ...UnaDintreEle. Imi puteti spune daca este OK socetatea si produsele.

SocIetatea nu stim cum este. Dar TVA-ul este super OK. Scrie 19% dar e socotit 24%!

#1377
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Eu am ales pana la urma firma cu fereastra deschisa mult :) . Am vrut profilul cu care lucreaza plus ca mi-au facut o oferta buna cu reduceri mai mari fata de concurenti plus garantia si intretinerea anuala. Pana acum au fost OK. Ca si sfat la momentul montarii geamurilor verificatiile foarte bine. Daca puteti verificati si ce este sub folia de protectie (macar tactil daca nu vizual) deoarece mai pot fi defecte aparute in timpul transportului sau al fabricarii lor. La cateva zile dupa montaj cand am luat folia de pe tocul unei usi de balcon am descoperit o mare adancitura. E adevarat ca au revenit si mi-au schimbat tocul fara nici o problema. Oricum mare grija la receptie.

#1378
gogota_69

gogota_69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.03.2009
Dar produsul cum este calitate/pret- pot gasi ceva mai bun la acesti bani? Un sfat la ce sa ma uit, ce sa intreb.....Multumesc anticipat

#1379
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Eu zic ca merita calitate/pret. Personal am ales tripan, 5 camere, stejar mediu (mi-a placut imitatia lemnului chiar daca e mai greu de intretinut); feronerie e ROTO si geam Saint-Gobain . Am mai avut in plus blocatori de siguranta in plus la toate ferestrele mobile iar la tripan am avut niste combinatii cu sticla duplex si control solar. Ca si sfat mergi direct intr-un shoe room si vezi totul live. Eu am fost la cel de pe Decebal care am inteles ca e complet apropo de modele... Succes.

#1380
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postgogota_69, on 13th July 2011, 17:17, said:

...Am primit aceasta oferta de pret...Imi puteti spune daca este OK socetatea si produsele. Pretul final este de 1249euro.

Lucrarea este subevaluată. Pentru tine însă, prețul este OK  :OK: dacă are toate taxele incluse.
Raportul preț/calitate este f bun.
La întrebarea, dacă poți găsi ceva mai bun la acei bani?
Răspunsul este: categoric poți găsi! Dar, trebuie să cauți (...muuuult și bine!).
Mai întâi le găsești, ni le comunici, și noi îți spunem.
că așaaaa, aș putea să-ți dau ceva exemple de mai bun, dar nu știu dacă la același preț.
dar poți fi împăcat: Euro Design 70, deși de clasă B, este un profil reușit, bun, f bine vândut de cei de la Rehau.
eu zic să faci deal-ul!

Edited by euribiontuL, 14 July 2011 - 21:01.


#1381
gogota_69

gogota_69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.03.2009
Multumesc pt promptitudine :)
As mai avea o intrebare de fapt doua:
1. Care firma este mai buna GU-MACO-ROTO
2. Sticla am ales LOW-E cu 4 S- dar intrebarea este urmatoarea: Si asta tr sa fie de "firma"? Intreb acest lucru deoare ca am vb cu un reprezentant al firmei respective am inteles ca ei fac sticla(geamul)....
Multumesc anticipat

#1382
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
vrei să spui, ce feronerie, dintre cele enumerate este mai bună?
De regulă, atelierele de tamplărie, aleg 1 furnizor de feronerie și merg cu reperele lui. Că este GU, MACO, ROTO...există șabloane specifice, lucrătorii din atelier se obișnuiesc cu acel tip de feronerie, cunosc reperele, le află dichisurile...
este puțin probabil să lucreze cu mai multe feronerii.

în concluzie, dacă lucrează cu unul din cele 3 enumerate, oricare ar fi, e de bine. singura condiție este să fie originale. pt că cele contrafăcute, cele turcești de exemplu, sunt oleacă mai ieftine (cu 10euro, chiar mai mult) dar ca și fiabilitate în timp, rămân mult în urmă celor originale. în+, variantele contrafăcute, Corvus de ex la GU, nu oferă opțiunea Securitate avansată (adică bulbii de zăvorâre nu au formă de ciupercă).
deci, ar trebui să soliciți ca feroneria cu care-ți vor fi echipate piesele de tâmplărie, să fie obligatoriu originală.

despre indiciile originalului, sunt ștanțate. ar trebui să afli ce și cum de pe site-ul producătorilor, din alte surse, etc.

sticla LowE cuplată cu 4Seasons, reprezintă în mod clar o incompatibilitate.
cotermopanistul toteudinnou, tocmai a postat un link f explicit cu descrierea acestei incompatibilități.
faptul că există sisținători sporadici ai acestui tip de cuplaj, LowE+4S, ce afirmă că au montat ei înșiși  :proud: așa ceva și în timp n-au fost probleme...nu poate fi o garanție în favoarea acestui tip de cuplaj. poate că la fața locului, la locul montajului, nu există factori de stres notabili (soare direct) și-atunci, cred și eu că nu s-a întâmplat nimic regretabil (crash!).

poți alege un 4S+6Float(clar): opțiune valabilă.
sau 4S+6reflexiv...
etc

Edited by euribiontuL, 15 July 2011 - 10:28.


#1383
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

View Postgogota_69, on 15th July 2011, 01:29, said:

1. Care firma este mai buna GU-MACO-ROTO
sigenia

View PosteuribiontuL, on 15th July 2011, 11:15, said:

sticla LowE cuplată cu 4Seasons, reprezintă în mod clar o incompatibilitate.
cotermopanistul toteudinnou, tocmai a postat un link f explicit cu descrierea acestei incompatibilități.
faptul că există sisținători sporadici ai acestui tip de cuplaj, LowE+4S, ce afirmă că au montat ei înșiși  :proud: așa ceva și în timp n-au fost probleme...nu poate fi o garanție în favoarea acestui tip de cuplaj. poate că la fața locului, la locul montajului, nu există factori de stres notabili (soare direct) și-atunci, cred și eu că nu s-a întâmplat nimic regretabil (crash!).

poți alege un 4S+6Float(clar): opțiune valabilă.
sau 4S+6reflexiv...
etc


sporadic esti tu:))))) la sticla low-e cu 4s pot da si 15 ani garantie. ceea ce o sa vezi in linkul ala inseamna parerea saint gobain. ce nu stiu cei doi colegi este parerea guardian. tripanul pe care il recomanda guardian vine in urmatoarea forma: f4+low+4s in configuratie de 32, 36 sau 38m. f4 la interior si 4s la exteriorul casei. daca se elimita f4 din tripan ce ramane? surpriza: low cu 4s. ca o tineti voi ca muta pe mormant este alta mancare de peste. ca se fac radiatii care se lovesc intre sticle pana lesina si cresc si cresc pana se fac cat hirosima si explodeaza sticla patru anotimpuri cu puterea unei grenade si ca toata casa va fi o bomba cu ceas astea sunt aberatii scoase de toteudinnou cu ajutorul unui pdf de la saint gobain. am pus si eu un pdf de la guardian dar ai uitat de el eurobiontule:)))))))


deci ca sa concretizam: am sticla low cu 4s montata de 2 ani si ceva si nu s-a spart o singura sticla. si nu am montat 3 mp. coedicietul termic este mult mai bun decat la f4 cu 4s si inferior tripanului expus mai sus

la asta cu reflexivul cu 4s m-ai dat pe spate:))))) unde pui reflexivul: la interior sau la exterior?:))))))) iar 4s cu 6f iar m-a dat pe spate. ce treaba are rezistenta lui f6 sau ca te ajuta fonic cu confortul termic? omul vroia low cu 4s ghici pentru ce? confort termic. nu te supara eurobiontul dar cand nu stii despre ce este vorba nu te bagi. cand exista riscul sa vina cineva bine argumentat mai bine iti vezi de treaba. eu asa fac. toteudinnou tipa de 3 ani de sticla aia ca explodeaza si nu are dreptate. am iscat cu el cel putin 3 dispute despre bipanul ala. pamenii care vor sfaturi nu citesc din urma si asteapta o parerea avizata. din pacate voi doi o dati mereu in bara cu BETMEN, BETMEN:)) hai sa punem naibii punct aici ca m-a plictist de cate ori v-am explicat degeaba. daca va ganditi sa bagati un reply intrati intai pe http://www.vispestiglass.ro/index.php care sunt unii dintre cei mai mari producatori din tara pe langa cristal brad sau t-glass. o sa gasesti pe siteul lor surpriza emisiunii:

LOW-E+LOW-E 4 ANOTIMPURI  +  ARGON - 16EUR/MP plus tva. daca ma enervez putintel dau un mail si la t-glass sau la cristal brad pentru preturi


la buna vedere. ps: am salvat postul asta si il voi pune de cate ori este nevoie

#1384
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postconu71, on 15th July 2011, 21:22, said:

...la sticla low-e cu 4s pot da si 15 ani garantie.
sau 150000km!  :lol: adică o chestie ce deja a intrat în folclor.  :D

View Postconu71, on 15th July 2011, 21:22, said:

...am salvat postul asta si il voi pune de cate ori este nevoie
e bine că l-ai salvat. pe vremea cand erai mod, mai mult le suprimai...p-ale oponenților.  :lol:

Edited by euribiontuL, 15 July 2011 - 22:43.


#1385
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
cand eram mod normal ca iti suprimam un post ca ala de mai sus. acum prefer sa iti atrag atentia ca gresesti. stii care este poanta? oamenii, daca te vad moderator tind sa ia de bune spusele tale. nu era mai bine inainte cand nu aveai posturi cu greseli?:)))

#1386
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postconu71, on 15th July 2011, 21:22, said:

inseamna parerea saint gobain. ce nu stiu cei doi colegi este parerea guardian.

Nu este vorba de parerea cuiva ci pur si simplu de legile fizicii!

View Postconu71, on 16th July 2011, 07:15, said:

oamenii, daca te vad moderator tind sa ia de bune spusele tale.

Din cauza asta nu mai esti moderator. De fapt una din cauze...

View Postconu71, on 15th July 2011, 21:22, said:

http://www.vispestiglass.ro/index.php care sunt unii dintre cei mai mari producatori din tara pe langa cristal brad sau t-glass.


Hai enerveaza-te sa vedem daca-ti mai raspunde t-glass. Au dat faliment...

Cat despre disputa noastra fata de geamul termopan hai sa punem punct dar nu inainte de ati atrage atentia ca habar n-aveai despre ce vorbeai. Tu cumperi sticla de la firma lui nenea ala cu nume de pasare cu coada mare. Denumirea comerciala a lor este Dualprotect la sticla 4seasons + float clar. Dar habar n-aveai ce tipuri de sticla intra in componenta Dualprotect. Ai sustinut sus si tare ca este 4s+lowE cand de fapt era doar un simplu 4s + float clar.
Inteleg ca esti doar vanzator, dar trebuie sa sti si ce sa vinzi prietene!
Good bye cu igrec!

View Postconu71, on 15th July 2011, 21:22, said:

din pacate voi doi o dati mereu in bara cu BETMEN, BETMEN:))


Il sti pe ala negru de respira greu? Era ta'su... lu betmen.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate