Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Activare usb la orice TV LG seria LH

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihaitza2007

mihaitza2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.03.2007
Pentru toti posesorii de tv LG din seria LH care doresc sa activeze playerul divx din meniul de service la oricare din modelele LH2000, LH3000 si LH4000, documentati-va aici: http://lgusb.wikispaces.com/#down

#2
catawar69

catawar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.05.2010

 mihaitza2007, on 17th February 2010, 21:52, said:

Pentru toti posesorii de tv LG din seria LH care doresc sa activeze playerul divx din meniul de service la oricare din modelele LH2000, LH3000 si LH4000, documentati-va aici: http://lgusb.wikispaces.com/#down
salut, de curand mi-am lual un lg 37lh3000 versiunea 3.63,din ce am citit toata lumea spune cel putin sa nu se faca upgrade la versiunea respectiva. Ok , nu reusesc sa intru in meniul de service pt activarea USB-ului prin combinatia de Ok-uri.in rest ce sa spun despre el se comporta bine , am ales diagonala in detrimentul un 32lh5000 pt care ma durea putin buzunarul daca era la aceasi diagonala.

#3
adrisym

adrisym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 29.05.2002
Va salut.
Am activat usb, conform instructiunilor, insa unele subtitrari nu vrea sa le vada sub nicio forma, iar mai nou unele sunt decalate, desi am incercat sa le sincronizez din optiunea tv-ului.
Mentiunez ca in timpul filmului daca intru in ?optiuni? am:
format imagine ? ecran intreg (butonul este activ )
limba audio ? 1 (buton inactiv)
limba subtitrarii ? oprit (buton inactiv)
*sincronizare ? 0 (buton inactiv)
*pozitie ? 0 (buton inactiv)
Daca stiti vreo, va astept cu interes.
Multumesc :).
PS Subtitrarea are aceeasi denumire cu filmul (avi), mai putin extensia (sub, srt), deci asta ar iesi din calcul.

Edited by adrisym, 28 June 2010 - 10:54.


#4
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007

 adrisym, on 28th June 2010, 11:52, said:

PS Subtitrarea are aceeasi denumire cu filmul (avi), mai putin extensia (sub, srt), deci asta ar iesi din calcul.
Televizoarele LG știu să încarce numai subtitrări de tip SRT. SUB-urile nu le recunoaște.

#5
adrisym

adrisym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 29.05.2002

 AlxMAX, on 1st July 2010, 20:47, said:

Televizoarele LG știu să încarce numai subtitrări de tip SRT. SUB-urile nu le recunoaște.
Srt, tot nu o vede.

#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,775
  • Înscris: 01.10.2002
Pentru activarea USB la televizoarele din seria LD (26LD350 in cazul meu) exista deja solutii sau e model prea nou? Pe net n-am reusit sa gasesc.

#7
popamarian62

popamarian62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.02.2009
Daca ai fi cautat pe net, adrisym, aflai, ca si mine, urmatoarele: 1) Pentru a fi incarcata subtitrarea,trebuie sa fie pusa in acelasi fisier cu filmul; 2) Trebuie sa redenumesti subtitrarea in asa fel incat ea sa aiba acelasi nume cu filmul fara sa omiti ceva (litere mari, liniute ,pauze,etc.);3) Daca subtitrarea este corecta vei avea si celelalte campuri active(apropos foloseste latin 2 pentru romana);4) Pentru subtitrari decalate,daca nu poti regla din meniu,cauta alta varianta pe net de subtitrare urmarind sa fie mai apropiata de forma filmului dvix,dvd,mkv. etc. Bafta! :peacefingers:

#8
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007

 popamarian62, on 31st July 2010, 16:52, said:

3) Daca subtitrarea este corecta vei avea si celelalte campuri active(apropos foloseste latin 2 pentru romana)
Aș nuanța punctul ăsta. Fișierul SRT trebuie să fie corect din punct de vedere al formatului / sintaxei. Fiecare câmp din subtitrare cuprinde
  • o linie cu numărul de ordine al textului ce se afișează,
  • o linie cu timpul de apariție și timpul de ștergere a textului,
  • una sau două linii cu textul ce urmează a fi afișat,
  • o linie goală (care marchează și sfârșitul câmpului curent.
Mai este un aspect, anume cel al codării caracterelor. Un fișier text poate avea caracterele:
  • În format ASCII, un caracter e codat pe 7 biți.
  • În format ASCII extins (gen ISO 8859) cu caractere pe 8 biți care permite afișarea literelor cu diacritice, dar numai anumite grupuri sau pagini. De pildă ISO 8859-2 permite afișarea caracterelor românești dar nu și a caracterelor accentuate folosite de francezi. ISO 8859-15 permite afișarea caracterelor accentuate franțuzești dar nu și a caracterelor românești.
  • În format UTF-8 cu caractere normale pe 8 biți și cu caractere cu diacritice codate pe multipli de 8 biți.
  • În format UTF-16 (Unicode) cu caractere codate pe multipli de 16 biți.
Pentru a decide care dintre codări se folosește, s-a convenit ca primii 2 octeți dintr-un fișier sa fie binari și să dea codarea.
adrisym: Când pui un SRT lângă un film AVI, trebuie să te asiguri că se folosește codarea ISO 8859-2, Latin2 sau chiar ASCII (în nici un caz UTF-16) și că nu există acei 2 octeți la începutul fișierului (pentru că parserul televizorului dă eroare).

Edited by AlxMAX, 09 August 2010 - 12:53.


#9
adrisym

adrisym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 29.05.2002

 popamarian62, on 31st July 2010, 16:52, said:

Daca ai fi cautat pe net, adrisym, aflai, ca si mine, urmatoarele: 1) Pentru a fi incarcata subtitrarea,trebuie sa fie pusa in acelasi fisier cu filmul; 2) Trebuie sa redenumesti subtitrarea in asa fel incat ea sa aiba acelasi nume cu filmul fara sa omiti ceva (litere mari, liniute ,pauze,etc.);3) Daca subtitrarea este corecta vei avea si celelalte campuri active(apropos foloseste latin 2 pentru romana);4) Pentru subtitrari decalate,daca nu poti regla din meniu,cauta alta varianta pe net de subtitrare urmarind sa fie mai apropiata de forma filmului dvix,dvd,mkv. etc. Bafta! :peacefingers:

Dragul meu, toate lucrurile pe care mi le-ai spus tu mai sus, le stiam deja, asa ca nu apari deloc cu noutati ;).
@AlxMAX Multumesc pt lamuriri ;).

Edited by adrisym, 15 November 2010 - 15:38.


#10
bentutun

bentutun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2008
Cand am cumparat tv-ul am cautat pe net, mi-am activat usb-ul,am cautat cum sa vad subtitrarea, intr-un cuvant mergea struna treaba.
Acu ori nu mai stiu cum sa pun subtitrarea, ori nu mai merge scula, ori nu am filmele sau subtitrarile potrivite. Subtitrare ioc.
Si ce extensii mai sunt la subtitrari?
Multumesc si bafta!

#11
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007
Subtitrarea se pune in acelasi folder cu filmul si trebuie sa aiba aceeasi denumire cu filmul.
Ex :     (film)     Film.avi     (subtitrare)      Film.srt      

Pt. a fi recunoscute de televizor subtitrarile trebuie sa fie encodate ANSI.
Click dreapta pe fisierul de subtitrare/,open with notepad/,file /save as../encoding-ANSI/save.

#12
rekuci

rekuci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2009

 isav, on 7th December 2010, 19:36, said:

Subtitrarea se pune in acelasi folder cu filmul si trebuie sa aiba aceeasi denumire cu filmul.
Ex :     (film)     Film.avi     (subtitrare)      Film.srt      

Pt. a fi recunoscute de televizor subtitrarile trebuie sa fie encodate ANSI.
Click dreapta pe fisierul de subtitrare/,open with notepad/,file /save as../encoding-ANSI/save.

am si o intrebare - cand scot filme *.mkv cu subtitrare inclusa, cum sa le extrag ca sa le recunoasca tv-ul?

#13
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007

 rekuci, on 31st January 2011, 13:10, said:

am si o intrebare - cand scot filme *.mkv cu subtitrare inclusa, cum sa le extrag ca sa le recunoasca tv-ul?



Folosesti programul acesta Extragere sunet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate