Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Cum sa te ingrasi rapid si sanatos in doar o luna

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#145
lambo

lambo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.02.2006

 cRazZzy, on Apr 18 2008, 15:50, said:

nu stiu ce sa ma mai fac am 15 ani 1.70 si 45 kg si sunt disperat ajutatima sa ma ingras va rog un nutritionist sau ceva plzzz.... <_<
nasol :)))..eu unu bag shaorme si mancare de la fast food plus bere zilnic..si nimic :-??..tot cam slabutz..:|

#146
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
am 17 ani 1,82 si 55 kg :cursing: la mine e asa nici nu ma ingras nici nu slabesc orice as face... mai pun cate 2 / 3 kg p an asa treptat am citit tot ce ati scris si am bagat la cap tot dar tot nu stiu daca am prea multe sanse sa ma ingras....aaa si inca ceva de 3 zile iau niste suplimente din plante fac rau astea?(as pune si numele lor dar cred ca este reclama) am uitat sa spun ca in ultimii 3 ani am crescut cam mult vreo 20 de cm....poate sa fie o cauza ca nu mam ingrasat si de acum as putea pune ceva kg daca nu mai cresc in inaltime?

Edited by Drag0n_X, 17 May 2008 - 19:55.


#147
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Și eu mă confrunt cam cu aceeași problemă. Acum două săptămâni aveam 42 kg. Cât timp am fost plecat, se pare că am slăbit....3 KG! Cântarul arată acum 38.8 KG. Am 13 ani, 1,60 m înălțime, și vreau să mă îngraș rapid și sănătos.

Mănânc destul de bine, trei mese foarte consistente, dar nu înțeleg de ce nu mă îngraș. Poate și pentru că merg zilnic cu rolele cam 6-7 km + mers pe jos 2-3 km.

#148
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pentru toti sub-ponderalii: mai luati si cate un antiparazitar intern ! La ce mancam si bem zilnic nu-i exclus sa aveti vreo tenie ! Nu glumesc.

On topic: la sfarsitul celui de-al Doilea Razboi Mondial, Mussolini a fost capturat  de comunistii italieni care vroiau sa faca insurectie, numai ca a fost eliberat de trupele germane in timp util ... Cat timp l-au tinut capturat nu prea i-au dat sa manance, asa ca Il Duce nu mai era barbatul corpolent si fata intinsa pe care il cunostea lumea.  Ii cam atarnau "pieile" ... Hitler, cand l-a vazut, la dat pe mana medicului sau personal si i-a ordonat sa-l "faca la loc cum era" intr-o luna. Si acesta l-a facut. Cu ce credeti ?

Ei bine, cu biftec tartar. Este una din sursele cele mai bogate si mai "livrabile" de proteina.

In concluzie, sfatul ar fi: proteina, proteina, proteina. Si cate o salata cateodata.

Nu degeaba problema nutritionala majora in tarile subdezvoltate este "foamea de proteina".

Ca sa vi se dezvolte masa musculara, aveti nevoie de mari cantitati de proteina. Carne, lapte, branza, oua ("vaca noastra ne da noua..."). Mancati branza la supa si ciorba (rasa si pusa pe deasupra), beti lapte in loc de apa, de preferinta dimineata si cu vreo doua oua crude batute in el, si cu putin zahar.
Cat mai multa proteina ! Si deparazitati-va !

#149
ady1266

ady1266

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2008
Nustiu cum am avut rabdarea si am citit toate posturile din topic, peste 60% doar bagatori de seama.
Si eu sunt slab,si dupa tot ce am citit aici m-am lamurit.
Voi cauta pe net o lista cu produsele care contin cele mai multe calorii,si dreptat dreptat voi pune .
Efort fizic exces? nu cred,mai mult slabesc.Stat de geaba la pc sau tv?
Nu cred,pt a manca trebuie pofta de mancare.
Sterozii,pastile si altele?Cu siguranta nu deoarece au efecte negative pe viitor.

Edited by ady1266, 18 September 2008 - 18:48.


#150
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

 ady1266, on Sep 18 2008, 19:48, said:

Nustiu cum am avut rabdarea si am citit toate posturile din topic, peste 60% doar bagatori de seama.
Si eu sunt slab,si dupa tot ce am citit aici m-am lamurit.
Voi cauta pe net o lista cu produsele care contin cele mai multe calorii,si dreptat dreptat voi pune .
Efort fizic exces? nu cred,mai mult slabesc.Stat de geaba la pc sau tv?
Nu cred,pt a manca trebuie pofta de mancare.
Sterozii,pastile si altele?Cu siguranta nu deoarece au efecte negative pe viitor.


Dap, ai dreptate, majoritatea bagatori de seama care recomanda adolescentilor de 16 ani sa se imbete bine cu vreo 5-6 beri pe zi in speranta ca se vor ingrasa :lol:


Ce nu inteleg eu este de ce vrea toata lumea asta de 16 -18 ani sa se ingrase??
Probabil ca le lipseste un pic de cultura...care sa le spuna ca e normal sa fii slab pana la 25 de ani, chiar si foarte slab. Atata timp cat te simti bine, nu ametesti, nu esti anemic si analizele iti ies bine e normal sa fii mai slab. Exista niste standarde si in afara de cineva care spunea ca are 1,70 si are doar 46 de kg restul se incadreaza in normal, cu atat mai mult ca sunt adolescenti.

In perioada de crestere metabolismul este foarte rapid si e firesc sa fie asa. Iar cresterea este pe verticala si nu pe orizontala. Dupa 30 de ani cand incepe cresterea pe orizontala se vor muta pe topicul..cum sa slabim 5 kg/luna ;)

Ciudat e ca lumea vrea sa se ingrase brusc, nu sa manance sanatos si consistent. Prefera pastilele si steroizii care modifica metabolismul, si e posibil sa il strice definitiv. Ar trebui sa intrebe cum sa manance sanatos si care e greutatea normala recomandata de medici mai intai.

Dar cred ca stiu care e povestea cu adolescentii astia. Nu vor sa fie grasi, baietii ar vrea sa mai puna niste carne pe ei sa nu se intepe fetele in oasele lor, iar fetele sa mai puna niste grasime ca asa poate le cresc si sanii ;)

Un adolescent ar trebui sa manace zilnic 3000-4000 kcal, si nu numai din carne, shaorme si aripioare de pui. daca bagi numai grasimi in tine ca sa te ingrasi s-ar putea sa te ingrasi putin dar grasimea sa fie depusa pe burta, sau pe organele interne sau sa ai un colesterol la cote maxime in sange. Daca manaca sanatos (60% legume si fructe, 30% carne, 20% lactate) si are mese regulate si hrana ajunge la 3000 kcal/zi nu trebuie sa se ingrijoreze ca e slab, pana la 25 de ani. Nu sa fie schelet ambulant insa nu are de ce sa arate ca un adult care are 60 de kg la 1,65 inaltime. Dupa 30 de ani oricum metabolismul se schimba si se va ingrasa oricat de putin ar manca (bineineinteles, trebuie tinut cont de constitutie, mostenire genetica, varsta).

Apoi, cine vrea sa se ingrase in adolescenta trebuie sa se gandeasca si la viitor: schimbarea prea devreme a metabolismului prin imbuibare repetata, exagerata si sedentarism porcesc s-ar putea sa fie definitiva si sa arate ca un porc mai tarziu cand va vrea sa arate bine si sa fie condamnat sa mearga la nutritionist pe viata.

aaa, si cei care vor sa se mai ingrase putin ar fi bine sa renunte la fumat, alcool si junk food, orice varsta ar avea...

#151
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Mda, nu am reusit sa ma ingras decat 0.5 kg. :(

Sunt destul de slab la 13 ani, 1.61, 39 kg. :(

Si nu: nu beau alcool, nu fumez, nu mananc chips-uri / shaorme si alte prostii.

#152
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Asa e perioada. La 13-17 ani majoritatea sunt subtiri din cauza cresterii in inaltime. Eu tin minte ca printr-a 9a pe la inceput aveam 54kg si deja intr-a 11a 65.
Acum... vreo 6-7 ani mai tarziu am deja 83, toate fara sa-mi fi schimbat stilul de viata sau obiceiurile alimentare prea mult.

Cel mai bine e sa ai o alimentatie normala, bogata, variata, iar natura va face restul in timp. Cat timp te simti ok fizic, ai destula energie pt o sesiune de tocit si un meci de fotbal in spatele blocului intre 2 mese nu sunt motive de ingrijorare.

#153
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
salut nush ce sa zic chiar nu vreau sa fac in ciuda la gagici dar eu as vrea sa ma mai ingras si nu stiu cum am 160 si vreo 46 de kg si 20de ani cand am fost in italia la maicamea am stat 1 luna si mam intors cu 54 kg si am slabit inapoi la 46 :( se vede romania , ma gandesc ca poate mancam paste ce ziceti sa mananc datimi niste sfaturi apropo acolo luam dimineata proteine mi le facem cu lapte nu neaparat trageam de fiare luam asa.ast sfaturi.

am citi mai in urma sa mananc dimineata asa am sa fac mananc inainte de scoala apoi la scoala ,cand vin de la scoala si mai incerc sa mananc icna 2 mese pana cand ma culc.daca da rezultate am sa va anunt daca nu la fel

Edited by 5inci, 15 November 2008 - 18:12.


#154
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Mănâncă mult și mai puțin sănătos ! Eu așa am făcut (nu că aș fi vrut) - (și MCDonald's mai rar) , acum am în jur de 184 cm și vreo 85 kg . Cred că sunt un om normal .

#155
klavdia

klavdia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.02.2009
initial m-am speriat. eu am 1,76 si 55 kg .. dar sunt fata .. mananca ciocolata cu paine :) si cartofi prajiti cu paine. :) sunt fatale combinatiile :>

#156
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Cartofi prajiti cu paine ..bleah . :lol:

Edited by Stapanul_clonelelor, 27 February 2009 - 15:07.


#157
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

 5inci, on Nov 15 2008, 17:47, said:

salut nush ce sa zic chiar nu vreau sa fac in ciuda la gagici dar eu as vrea sa ma mai ingras si nu stiu cum am 160 si vreo 46 de kg si 20de ani cand am fost in italia la maicamea am stat 1 luna si mam intors cu 54 kg si am slabit inapoi la 46 :( se vede romania , ma gandesc ca poate mancam paste ce ziceti sa mananc datimi niste sfaturi apropo acolo luam dimineata proteine mi le facem cu lapte nu neaparat trageam de fiare luam asa.ast sfaturi.

am citi mai in urma sa mananc dimineata asa am sa fac mananc inainte de scoala apoi la scoala ,cand vin de la scoala si mai incerc sa mananc icna 2 mese pana cand ma culc.daca da rezultate am sa va anunt daca nu la fel


pai la varsta asta de ce vrei sa te ingrasi? sau vrei ca la 30 sa ai burta si sa vii sa ceri sfaturi de cum sa slabesti?
ma rog, cred ca banuiesc de ce te-ai ingrasat in italia...nu pentru ca erai in italia ci pentru ca erai langa mama ta. Si fac pariu ca iti gatea mancare buna, pune-te masa, ia-te masa, mai multe mese pe zi, probabil cu un program cat de cat...

Pt 164 , 54 de kilograme la varsta ta e mai mult decat ok. Asa ca, 2 sfaturi:
1. mese regulate pe cat posibil
2. mancare gatita ca la mama acasa :D

..pastele pot fi o metodabuna de ingrasare, daca le faci ca mama ta si te gandesti ca le mananci in italia, in vacanta... :D

#158
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu ii inteleg pe pustii astia ... Vor sa arate la 16-17 sau 20 de ani ca Arnold, sa aibe pieptul lat si cand se duc la discoteca sa ia fetele pe umeri ca pe un fulg ...

Mancati bine, des si mult si faceti muuult sport. Trageti bine de fiare si o sa vedeti ce pofta de mancare o sa aveti... dar cu "pusul de muschi" pe voi mai aveti putintica rabdare. O sa vina si asta, in momentul in care se termina cresterea osaturii. Pana atunci dati-i inainte cu incredere cu mancare la greu si sport in dusmanie, ca n-o sa va para rau.

#159
WoooW

WoooW

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2009
Salut la toti!!! Am vreu 50 de kg cam asa si am 1,72cm  am avut hepatita b acuma am urmat tratamentu si mam vindecat  dar acel tratament ma slabea ff ,io orcum sunt de fire mai slab dar de la tratament am slabitsi ami rau...io nu am voie sa fumez sa beau sau sama manac mancaruri ff grelela ficat cum sa fac sa ma ingras si io vreo 10kg cam asa si manac destuld emult pe zii :deadtongue: dar toto asa slab sunt vreau si io cateva sfaturi da fara bere sau mecdonals si alte chestyy nesanatoase :coolspeak: :thumbdown:  !!!!!!

#160
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008
Doamne fereste nu va pot intelege,toti vor sa slabeasca,umbla disperati si voi vreti sa va ingrasati.Ii vad pe unii ca vor sa isi incetineasca metabolismul de la 13-14 ani ,doamne fereste!!!.Cum s-a mai zis,bagati proteina de calitate in voi ,nu mancati rahaturi gen McDonalds,ciocolate si cola pt ca o sa se depuna pe burta si nu aveti habar cat de greu e sa dai burta facuta de ciocolata si cola.Am incercat-o pe pielea mea,sunt mezomorf eu si am acea trasatura,puna/dau jos cu usurinta.Normal la un exces alimentar daca pun ceva pe burta si coapse in 2 zile e JOS.Am facut prostia si dupa masa(un gratar in familie ,mici alea alea) am bagat o ciocolata si 1l de cola.Va zic ca s-a depus instantaneu si mi-a fost cam greu sa dau jos.Feriti-va de zahar in exces(ciocolata si cola) si chiar de cerealele gen fulgi de porumb(aia simpli sunt periculosi,sa nu mai zic de aia cu adaos de ciocolata,miere etc) ,la fel am mancat odata in excess(2 pungi de 300g) si la fel mi-a fost al drq de greu sa dau jos.
Puneti mana bagati carne,oua,lapte,legume,fructe (nu 3 kg de mere pt ca fructoza din fructe e 99% zahar).

#161
ralukaaa

ralukaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2009

 shumilica, on 21st June 2005, 02:22, said:

ai putea sa te pupi singur din partea mea ?
m-ai impulsionat sa invat mai mult ca sa intru la o facultate de cum iau bacul  :w00t:
acum imi dau seama ce an ratat as avea daca  nu as intra la o facultate  :w00t:



=))))))))))lesin

#162
stelistul100

stelistul100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2009
Pentru a te ingrasa trebuie sa mananci..;)...pentru a te ingrasa rapid incearca sa mananci pe langa ce mananci in mod normal intr-o zi:
-Dimineata mananca 10 nuci...si bea o ciocolata calda
-Pe parcursul intregii zi mananca o punga de seminte de 100 g
-mananca un sfert de ciocolata
-seara inainte de culcare consuma 100 g de alune
Sa-mi ziceti daca va ingrasati asa...cand obtineti rezultatul dorit ar fi bine sa va opriti..astfel schimbati topicul la" Cum slabesc?" :))))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate