Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Cum sa te ingrasi rapid si sanatos in doar o luna

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#163
loredanalore

loredanalore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2010
eu am 1.70 si aveam 50 de kg...deci inchipuiti-va cum aratam.....dar am folosit o metoda de ingrasare care la mine sincer a functionat.....nu m-am ingrasat mult...doar 4 kg insa mie imi este de ajuns....in primul rand am inceput sa mananc la ore fixe...trei mese pe zi iar intre el o gustare care sa contina neaparat fructe.....si am inceput sa merg la sala unde am facut numai exercitii usoare de marire a masei musculare,toate exercitiile fizice pe care le faceti acolo nu trebuie sa presupuna consum mare de calorii.....ce-i drept mi-a trebuit 2 luni sa ma ingras dar a meritat...m-am ingrsat sanatos as putea sa zic...fara macare fass-food sau pastile care ingrasa....partea cea mai buna e ca in urma  exercitiilor am reusit sa ma ingras uniform si sa am un corp de invidiat si cel mai important fara pic de celulita

#164
noxica

noxica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2010
salut

am 18 ani
1,72
si 52kg

cum as putea sa ma ingras....nu fac sport...am astm...pentru care nu am alte obtiuni inafara de tenis si innot  ceea ce nu prea ma pasioneaza .....mananc normal de 3 ori pe zi  si nu stiu cum sa mai pun 10 kg ..........am fost si la doctor mi-am facut analize am crezut ca am ceva dar m-am inselat...... imi e si frica sa ma uit in oglinda cateodata :)) ...... puteti sa imi dati vreun sfat ceva? mi-ar fi de folos

#165
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Am eu o reteta de ingrasare, dar cat de cat mai sanatoasa.
Nu intra in calcul mancaruri toxice gen Fast-Food care va poate da peste cap de nu se poate.
In primul rand nu se va renunta la miscare, insa se vor evita sedintele indelungate de aerobic, se vor face doar exercitii de definire cu greutati mici, repetari multe, abdomene.
In acelas timp se mananca din belsug salate de legume + Branza de vaci degresata + Peste fript la gratar in doua mese, iar o a treia sau una impartita in doua, se poate manca Carbo cu Carbo sau Carbo cu Lipide (cea mai buna combinatie pentru luare in greutate).
De exemplu Paine Integrala cu Dulceata (Carbo cu Carbo), clatite cu Dulceata (carbo cu carbo), Paine Integrala cu Ketchup bio (Carbo + Carbo), Paine Integrala cu Cascaval sau Branza telemea, ori branza tartinabila (carbo + lipide), Paine cu Nutella (dar sa fie bio si ea, tot carbo cu lipide)
Cartofi la cuptor cu branza telemea si Smantana + albus ou, Spaghete integrale cu branza si Smantana + albus ou la cuptor (carbo + lipide).
Merg si ciocolate bio din alea cu Alune (aoleu dar bune sunt, carbo + lipide), desigur exclus Snickers si astea nonbio cu otravuri in ele.
Ce am spus mai sus este cat de cat curat, deci nu prajituri din comert si alte tampenii ce au gramada de E-uri, Margarina si alte nenorociri ce va pot distruge metabolismul.
In alta ordine de idei tot ce e mai sus cu exceptia Nutell-ei, este nutritiv, Painea INtegrala si Spaghetele Integrale au o gramada de vitamine si minerale deci nu-s carbo goi, Dulceata are fructe (aia home made cu 58 % fructe...nu rahaturile dn comert cu E-uri), Branza si restul au Calciu, Cartoful are si el ceva vitamine pe acolo, Nutella are si ea Cacao care este buna, in rest are zahar bio nerafinat si in mare parte din cele 37-38 % lipide sunt mono si polinesaturate deci uleiuri vegetale presate la rece, doar un 9 % grasimi saturate.
Cascavalul Ecologic are si el calciu si lipide saturate care in combinatie cu Painea adica carbo, este excelent pentru luare in greutate, deci...tot sa mancati sa va saturati, alegeti-va de mai sus combinatii ce va place. Puneti Cascaval ecologic pe paine integrala eco, bagati la microunde sa se incalzeasca un pic si dupa aia Ketchup peste si iese o bunaciune mai ceva ca o Pizza, dar mult mai curat.
In plus Indicele Glicemic la Produsele din faina Integrala nu este asa de mare ca la carbo rapizi, deci nu stresati Pancreasul in halul ala, sigur ca Dulceata are Ig aproape ca cel al zaharului, dar aia e, Nutella ceva mai mic intrucat are si lipide.
Ideal e sa mancati in 2-3 mese portia de masa buna formata din ce e mai sus, iar daca aveti exces de Calorii, ar trebui sa luati in greutate treptat.
Carbo cu Carbo ingrasa mai greu, Carbo cu Lipide cel mai repede, Carbo provoaca Insulina, Insulina depune lipidele, in caz carbo + carbo, ei trebuie transformati in lipide, deci mai greu.
Deci aveti privilegiul de a manca ce va pofteste inima pe saturate si bun, nu toxic, insa si ceva sport, odihna, sa nu lipseasca salatele si Pestele care-s extrem sa sanatoase si benefice pentru organism, sa exista cam 40 g proteina per masa macar
Alegerea va apartine, oricum mai mult decat sa mancati curat si pe saturate tot ce doriti de mai sus, nu aveti ce face, sa fie clar. Iese din discutie adaosul de suplimente care poate da metabolismul peste cap cu carbo aia superrapizi care de fapt sunt Dextroza (Glucoza), cel mai rapid carbo de fapt, ala face shoc Insulinic de nu se poate, urcand Glicemia brusc, ceea ce este nociv.
Merge si cartofi prajiti dar acasa in Ulei de F soarelul bio special pentru prajit, cu branza rasa deasupra sau cascaval, ori friptura la gratar, o minunatie de mancaruri.
Nu mancati seara cu putin timp inainte de culcare, ca...puteti face distensie abdominala, mancati cu minim 3 ore inainte.
In ceea ce priveste Colesterolul, in caz in care omul nu are dislipidemie mostenita, NU apare in sange peste valorile normale daca este foarte slab, intrucat daca se arde tot, se arde si Colesterolul automat, nu se formeaza nici Trigliceride in exces de catre Ficat, intrucat nu are de ce, se formeaza la cei supraponderali intrucat de fapt Trigliceridele sunt grasimile ce le avem pe noi.
Ficatul produce Trigliceride in exces doar daca mananci dulce peste cat arzi (nu dulciuri, si dulciuri si de dulce deci cartofi, spaghete, paine), daca omul arde tot, nu se produc trigliceride in exces, asa ca cel cu 55 Kg poate sa-si verifice Colesterolul ca va fi okey.
DACA are dislipidemie mostenita, posibil sa aiba Colesterolul f mare si daca e slab, altfel nu prea.

Eu cred ca este imposibil sa mancati pe saturate zilnic o luna prin rotatie din ce am spus mai sus in ce combinatie va place + salate si Peste, si sa nu puneti nimic pe voi.

Si nu inteleg de ce fortati voi Carbo rapizi cu Proteina ?! Un carbo mai lent + lipide, e mai eficient, asa cum am spus mai sus.
Cine are obiectii sa spuna, ascult.
Ce n-as da eu sa fiu ca voi sa nu pun pe mine, eheeee.
Insa problema e ca Ectomorfii nu prea au pofta de mancare, aici e buba, dupa ce ca-s slabi, nici nu sunt mancaciosi ca sa aiba posibilitatea sa puna cumva. Eu am o pofta de morrrr, mananc si blocurile daca ar fi, dar pun pe mine.

#166
noxica

noxica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2010
ms o sa incerc ce miai zis salate peste.. dulceturi..... si la faza cu mancatul nui problema ca bag in mn dar nu se pune:)) nu vrea... sa se puna pe mn parca are ceva cu mn mancarea asta

#167
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Si ce daca nu se depune, e f bine ! Norocul tau.
Mananca ce doresti pe saturate, insa atentie, NU manca fast-food ca o sa te dai peste cap la un moment dat si te poti ingras de nu te vezi, nu ca s-ar depune in mod natural, ci ca-ti dai peste cap organismul cu otravurile din alea.
Mananca dar curat sa fie tot, chiar daca e mult, macar sa ramai tu slab, ca nu e problema.
Adica sa mananci daca simti ca-ti place, nu fortat, desigur. Profita de faptul ca nu pui, si cand ai pofta de bun, mananca, ce mi-as dori sa fiu ca tine.
Are ceva cu tine mancarea asta, adica ai noroc :) de nu se poate. Asa si trebuie, sa poti manca ce vrei fara sa te ingrasi, nu ca majoritatea ca trebuie sa tina regim ca sa nu se ingrase.
Eu ca sa nu ma ingras trebuie sa fac sala sa rup, dar 3-4 zile/saptamana sa mananc doar salate, doar 3 zile imi fac de cap, asa ca...repet, ai un noroc de nu se poate.
Si la mine s-a nimerit si prost, sunt un pofticios si mancacios de mananc si Blocurile, am o pofta de mancare de nu se poate, mananc si f mult si ce e gustos adica gras si dulce, desigur pe langa zilnicele salate de legume care alea-s permanente, plus Peste fript si branzeturi degresate.

#168
noxica

noxica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2010
zici tu asa ca sunt norocos dar daca ai fi in locu meu tiai dori sa ai 10 kg in plus :) oricum ms de sfat

#169
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Interesant ca la 1,72 ai 52 Kg, intr-adevar este f slab, insa tare sunt curios dupa 18 ani cum va fi ! Adica de ex la 22 ani cum se mai comporta organismul, s-ar putea sa incepi sa pui dupa ce cresterea se va opri, cine stie.
Deci tu nu faci sport, mananci si nu pui, ia zi tu mie mai concret ce mananci si cam cat asa zilnic, ca sa-mi fac si eu o idee, ca e cam imposibil sa nu pui daca nu arzi toate Kcaloriile pe care le bagi.
Arzi arzi, dar cat ?!
E f interesant ce predomina in alimentatia ta, mai mult dulce cu dulce sau dulce + gras in egala masura
adica de exemplu Paine cu dulceata (dulce cu dulce), mancare gatita cu paine (in mare parte dulce cu dulce), sau..ciocolata, prajituri, Shaorme, Pizza, cartofi prajiti cu friptura de porc sau pui prajita, napolitane, placinte (dulce + gras).
spune-mi mai exact de rog ce mananci si cat asa medie pe zi.
Ai pofta de mancare ca lumea ? Sau abia mananci doar sa pui ?!
Adica esti ca mine papacios de ai manca si blocurile ? Mananci cu pofta si mult ?
Alta intrebare, tu analize la Tiroida ai facut ? Sunt in ordine toate ?
Sunt 4 si anume TSH, FT3, FT4 si Anti-TPO. Tare e posibil sa ai un hipertiroidism si din cauza asta sa nu pui pe tine, insa daca ai, ar trebui sa ai palpitatii, sa-ti bata deci inima din cand in cand aiurea, sa te incingi nejustificat, daca nu ai aceste simptome, inseamna ca esti ok cu Tiroida.
Sau pur si simplu sa fi in crestere inca, si atunci sa nu depui, mai sunt asa, ca dovada ca nu am auzit vreunul de 30 ani sa se planga ca nu pune pe el, doar maxim 18 sau sub, probabil ca hormonul de crestere are o mare influenta.
Dar fie, spune-mi mancarea si cantitatile, plus pofta si foamea cum le ai, sa-mi dau o parere mai exacta.
Uite, eu pana la 17 ani si 5 luni eram Neckerman, nu eram deloc gras, eram nici prea nici foarte, eram cum trebuie, nu ma ingrasam deloc, nu slabeam, nu faceam sport ca-s o putoare din nascare, mancam zi de zi cam 600 g de cartofi prajiti cu 1-2 copane pui prajite si cam atata, ma saturam, vara pe langa asta mai mancam o luna si cate 500 g de Capsuni cu zahar, ei....la 17 ani si 5 luni am avut o sursa de dulciuri din abundenta, deci mancam ciocolate cam 2-3/zi afara de cartofii aia prajiti, bomboane, beam Fanta sau Coca cola, lucru care pana atunci nu-l aveam, dar mancam in mod natural ca-mi placea, nu fortat, pofteam mult la dulciuri, dar intrucat nu aveam, cand am dat de ele am mancat pe saturate mereu.
Pot sa-ti spun ca 4 luni de zile nu am luat nimic in greutate, dupa aia BUM, in 2 luni cred ca am luat vreo 10 kile, m-am trezit gras la 17 ani si 10 luni, cam asa, deci inca nici nu aveam 18 ani.
Ce s-a intamplat nu stiu, cert e ca m-am ingrasat suspect si de atunci cucu slabire cu mancat pe saturate, nu am mai pupat silueta de dinainte daca mananc bine.
De aia iti spun si tie, sigur ca eu nu aveam problema ta, nu aveam cu 20 Kg sub inaltime, eram tocmai bine, nu vreoiam nici sa dau jos nici sa pun, insa...am pus ! Si tine cont, nu am schimbat nimic in alimentatie dupa acele 4 luni, aceleas conditii.
Nou in alimentatie au intrat in forta dulciurile + Fanta, nu ca, cartoful + copane de pui n-ar fi acelas lucru ca e dulce + gras, dar iata ca s-a intamplat.
Poate brusc s-a oprit cresterea si atunci am dat de dracu, nu stiu, oricum este interesant cum 4 luni am stat pe loc, daca corpul nu ardea caloriile toate, as fi luat treptat de la inceput, ceva s-a intamplat.
De aia sunt curios ce si cat mananci, ca e una s amananci o Shaorma sau doua pe zi cu 2-3 cola si alta e sa mananci ca mine ca porcu` cum am mancat azi de exemplu aproape 7000 Kcalorii formate din salata de legume, 875 g de paine alba (cam 3 franzele obisnuite de 300 g), 180 g de Nutella adica cam 2 ciocolate, 430 g de Ketchup (aproape o sticla intreaga), + 500 g de salam de biscuiti facut de mine in casa cu Nuca multa, Miere, Pesmet alb, Cacao, Lapte care doar astea au avut 2000 Kcalorii.
Deci depinde !!! Si am mancat normal, nu m-am fortat, atata am poftit, atat a intrat, cu atat m-am saturat. Si acum la 12 ore aproape de la masa sunt satul si n-am treaba, ca am mancat pana in 15,30 toate ce am spus incepand cu 12,10.
Oricum regula, nu se mananca toxic ci doar curat, eu s-ar fi putut ca si de la asta sa ma fi dat peste cap atunci, ca Fanta si restul nu erau bio.

#170
noxica

noxica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2010
wow da mananci nu gluma:)) daca ar incapea in mn atatea ar fi ceva .......... ce pot sa zic mananc si eu la scoala un sandvis juma de paine + o banana ceva .. ce imi mai iau un cips ceva vin acasa mai ...... mananc o supa o ciorba sau 2 oua .... ori stau pe pc ori ma culc si ma trezesc pe la 7 8  mai mananc ceva ............ cum ar fi mancarica de cartofi  nuj ce face mama cu salata .......... eu nu mananc 2 feluri cum ar fi la pranz sa mananc 2 feluri de mancare siii la cina 2 feluri.... mananc si eu ca nu pot adica nu intra:)) iti dai seama....

#171
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Pai aia e mai Noxica mai, am cam calculat, tu nici 2000 Kcalorii/zi n-ai.
Jumatea de paine + 1 banana da cam 600 Kcalorii
2 Oua dau cam 225 Kcalorii
sa presupunem a ai manca un 200 g de Chipsuri 1000 Kcalorii
deci cam total 1850/zi
E normal mai sa nu pui :)))).
Insa daca te saturi cu atat, este f bine, ce sa faci, e normal, asa esti tu.
Dar nu ma mira ca nu depui, e si normal.
Nici nu e nevoie sa te fortezi si sa mananci mai mult decat simti ca te-ai simtit bine si saturat.
Insa teoretic ca sa depui, trebuie sa consumi mai multe Kcalorii decat consumi, altfel nu merge.
Tu nu-ti dai seama ? Tu ai un maxim de 1850 Kcal/zi (maxim, poate si mai putin), eu am avut si 4000 media pe zi, chiar si 5000.
Numai ca eu asa sunt, in mod natural mananc f mult, ma satur cu mult si gustos.
Eu daca mananc ca tine slabesc si fara sa fac sport.
Deci e clar, nu te mai mira ca nu pui, sa nu te fortezi sa pui ca nu stiu daca este cazul, din moment ce tu te saturi cu atat si te simti bine, nu e nevoie de mai mult, organismul asa este setat sa ramana, orice fortare, poate da peste cap organismul.
Nu te sfatuiesc sa bagi mai multe Kcalorii doar ca sa depui, tu insa faci ce doresti, treaba ta, dar e periculos.
Ca asa...mancai produse curate dar care au f multe Kcalorii dar la volum mic cum e ciocolata de ex, o ciocolata are 550 Kclaorii, deci 3 ciocolate de 100 g fac cat mananci tu pe toata ziua ca energie.
Sau de exemplu unt de arahide cu paine, Untul de Arahide are peste 650 Kcal/100 g, e campion la densitate de energie.
Insa ti-am spus, nu recomand daca nu-ti place, daca-ti place, mananca, nu e problema, insa sa nu te fortezi.
Lasa Chips-urile ca-s toxice, mai bine pune Unt de arahide sau Nutella bio pe paine si baga :), atat timp cat nu te fortezi.
Deci parerea mea e sa mananci ce doresti tu, cat doresti dar sa nu depasesti limita doar sa depui, in rest tu alegi ce doresti, aia faci.

#172
keoni

keoni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2010
ok, deci cred ca am cel mai ciudat corp pana acum: 1,86/51-54 Kg(mereu variaza nu stiu de ce) + rahitism asimetric (stern infundat) (am facut si scolioza)
(am facut sala de forta anul trecut(proteine[la recomandarea medicului]+ vitamine), formele se cunosteau din prima saptamana.
m-am inaltat asa repede din cauza inotului+basket, cred
sport la scoala nu fac
de mancat pot sa mananc de la un sanvish(desi mai ramane loc de inca unul) pana la o pizza intreaga(XL) sau 2 felii (XXL)
carne simpla nu pot sa mananc( oricat m-as forta),
micii nu-mi plac ca au mai mult gust de ars,
bere nu beau, nu fumez, nu ma droghez,
McDonald's mananc FOARTE rar( o data la 2 luni, si atunci 1-2 hamburgeri), (shaworma/kebab nu am mai mancat de un an) ,in schimb e un fastfood in oras care face sandvisuri( chifla consistenta de paine[nu ca alea de la McDonald's]+carne data prin faina si prajita[o prajeste in fata mea]+cartofi prajiti[optional]+ketchup si/sau maioneza) pot sa mananc 2
cartofi prajiti mananc foarte des: 3-4 ori/ sapt
dimineata inainte de scoala mananc sandvish cu sunca si cu branza topita(recomand, e bun de tot) si mananc in functie de cat de grabit sunt( de la 1/2 din el pana la tot+mai mananc ceva)
exercitii fizice: urc si cobor zilnic 8 etaje(365 trepte) :D, mai fac flotari, ridicari la bara, ridic bormasini :)) (dupa 50 de ridicari te cam dispera)
sucuri bag in mine ca spartul, de toate genurile

oricum e adev ca mancarea fastfood se depune numai pe burta( din experienta proprie ( a inceput sa se formeze un strat de sunculita[nu chiar gros]), oricum fata de cum aratam cand eram mai mic se vede diferenta( nu mult dar se observa), si am tras concluzia ca poate fi din genele de familie( mama e slaba, sor-mea e slaba, tata din cate am inteles era si el slab in tinerete, acum daca imi da o palma ma trimite in cealalta parte a camerei :)) ), cred ca timpul le va rezolva pe toate :)

oricum ma simt cam jenat de felul in care arat cand merg pe strada

daca aveti vreo sugestie spuneti-o

Edited by keoni, 26 May 2010 - 19:57.


#173
georgiana321

georgiana321

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2010
Mai intai sa va raspund la intrebare.
Cum va ingrasati? Clar mai usor decat sa slabiti, asta in cazul in care  gasiti o placere in a manca.
Secretul este sa imbinati cat mai multe feluri de mancare la o masa.
De exemplu: carne + cartofi (nu neaparat prajiti) + paine+ unt+ oua+ branza
si un desert din paste cu cu branza si cascaval, sau fursecuri cu lapte etc.
Puneti imaginatia la treaba. Nu vreau sa va indic sa mancati prea nesanatos,
pentru ca alfel desigur va ingrasati dar atrageti si alte probleme.

Eu am o intrebare: cum fac in asa fel sa ma ingras dar in zona fetei si a sanilor. Eu am slabit dar am renuntat la grasime
si in alte zone decat cele vizate. Acum am inceput din nou sa ma ingras, dar sanii si fata raman la fel ca dupa slabit...
Vreo idee? stiu ca in afara de a ma ingrasa din nou destul de mult nu prea ar fi alta solutie..dar sper sa existe si alta.
Asa ca stie cineva cum?

#174
gaby2007st

gaby2007st

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2007

 keoni, on 26th May 2010, 20:49, said:

ok, deci cred ca am cel mai ciudat corp pana acum: 1,86/51-54 Kg
Eu la 16 ani aveam 1,89 și 48 de kg.

Acum am 18 ani și jumate, înălțime 1,95 și oscilez între 63 și 65 de kg. Oricum sunt optimist, m-am oprit din înălțat de ceva vreme, acum nu-mi rămâne decât să mă îngraș, și sper să o fac cât mai repede, nu la 40 de ani cum spuneau alții de peaici.

Eu unul mă simt chiar bine în pielea mea (fizic vorbind), singurul lucru care mă deranjează este mentalitatea românului care te judecă după cum arăți :(.

#175
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Keoni

Tu dupa cum vad faci si ceva miscare, ceea ce este foarte sanatos, dar de mancat oi manca tu pe saturate, insa cate Kcalorii mananci ?
Acolo sta toata treaba, ca daca mananci si te saturi cu 2000 Kcalorii sau cu 2500, s-ar putea sa nu depui, intrucat organismul tau arde tot, mai ales ca mai faci si miscare.
Diferenta intre cei ca voi slabi si cei ce tin dieta tot slabi, este ca voi aveti marele noroc sa mancati pe saturate si sa nu depuneti, intamplator organismul e reglat sa nu ceara mai mult decat poate arde, ceilalti trebuie sa faca foamea ca sa se mentina, in rest, caloric sunteti toti la o valoarea normala ce permite sa ramaneti la aceias greutate.
Ia sa mananci tu 4500-5000 Kcalorii/zi sa vedem mai esti asa ? :).
Uite eu, diferenta e ca eu ma satur cu foarte mult din pacate, nu ma simt satul si bine daca mananc ce zici tu ca mananci si cat.
Hai sa-ti dau un exemplu ce am mancat astazi:
Ora 13,00 o salata de legume cu branza de vaci, total 410 Kcalorii
Ora 16,20 9 Gogosi (cam 650 grame, deci enorm), + un borcan de 450 g de Dulceata de Capsuni + 150 grame de Nutella, apoi inca 250 g de Paine cu inca 250 g de Nutella.
Abia apoi m-am simtit satul si bine, totalu`? 6500 Kcalorii.
Gandeste-te ca acele 650 g de Gogosi nu-s 650 g de Paine, intrucat am calculat si Uleiul absorbit de ele la prajit, deci aveau Kcal cat 650 g de paine + cele din ulei.
Sa te vad pe tine cum arati in 2 saptamani dupa mese din astea. Norocul este ca nu poti sa mananci asa, si nici nu e bine, eu nu am incotro din pacate, intrucat asa sunt din nastere, mananc ca porcu`, am o pofta de mancare de mor.
Fac sala de 3-4 ori/saptamana dur si mai postesc mancand doar salate 2-3 zile/saptamana, altfel se depune. Daca mananc cat tine, nici eu nu depun nimic chiar daca nu fac sport, insa nu ma satur.
si NU Fast-Food-urile depun burta, ci tot ce are multi Carbohidrati deci de dulce.
Paine, Cartofi, Spaghete, Orez, Dulciuri.
Georgiana stie ce spune dar nu stie de ce, deci ea dorea sa spuna ca cea mai buna metoda sa te mai ingrasi este sa combini dulce cu gras, adica Painea cu ce spune ea pe acolo.
Dulce desigur ca e tot ce are amidon, nu doar ce are gust dulce.
Insa daca Kcaloriile sunt putine, nu conteaza nici combinatiile, tot nu depui.
Trebuie sa mananci mai mult decat arzi ca sa depui.
Si repet, nu mai mancati tampenii otravitoare tip Fast-Food, mancati curat, orice, dar curat.
Ca Fast-Food-ul in loc sa te ingrase cum trebuie, te poate da peste cap de nu te vezi la o adica.
Ai facut sunculita la burta intrucat sucurile ce le bei si restul, au dulce cu indice Glicemic mare, deci urca Glicemia rapid intr-un timp scurt, Pancreasul e provocat violent, da Insulina multa, acea Insulina abia asteapta sa depuna grasimile din ce mananci pe tine si excesul de dulce il transforma tot in grasime si-l depune, dar prima data in zona abdominala.
Deci de aia ai aia acolo, nu neaparat ca se numeste Fast-food ce mananci.
Si daca mananci paine alba cu salam sau parizer, sau bei bere si apoi mananci mici sau friptura, se va intampla acelas lucru.
Concluzia ? Trebuie sa mananci ce-ti place tie, in orice combinatie doresti, insa una la mana sa fie curat, doi la mana sa ai mai multe Kcalorii decat consumi, sa faci miscare mai departe ca sa ai un corp armonios, sa NU te ingrasi brusc, deci sa ai un plus de 500 Kcal/zi cam, in asa fel incat sa iei cam 2 Kg/lunar. Asa ca vezi cum faci.
In alta ordine de idei, daca tu te saturi cu atat, nu ai de ce sa te fortezi sa mananci mai mult, ca ar fi o prostie, asa esti tu si gata.
Insa inainte de a incepe asta, ar fi fff bine sa dai sunca aia jos de pe burta si sa o iei frumos de la zero, asta inseamna ca faci miscare mai departe mai ales urcatul ala pe scari, vei evita Fast-food-urile, inclusiv sucurile, dupa ce dai burta jos, atunci o iei usurel cu lucruri mai curate si cu un Indice Glicemic mai mic, ca sa nu mai apara aia acolo. Asta daca te deranjeaza aia, daca nu, asta tu stii.

Georgiana

Nu ai cum sa te ingrasi sau sa slabesti intr-o anumita zona a corpului, aia este dictat din gene, ca tu ai slabit si acum este disproportionat, e alta treaba, insa nu poti tu sa umbli la faza asta.
Te-ai dereglat probabil cand te-ai ingrasat, asa am patit si eu, inainte de mult la 17 ani jumate cand inca eram slab, aveam fata cat de cat rotunda si abdomenul plat desi nu faceam sport, dupa ce m-am ingrasat, usor usor s-a dereglat ceva, astfel ca acum desi fata poate fi trasa si greutatea mica, totusi am sunculita la burta, ca sa dau aia jos, ar trebui sa arat ca un mort la fata, ceea ce e aberant, deci iata. M-am dereglat la ingrasare. Nu am ce face, asta e.
Am vrut sa o dau jos, am dat-o, dar aratam la fata ca si cum nu mancasem de 3 luni. Asta e.
Acum am fata normala, deci nici trasa, nici grasa, dar la burta am inel de grasime, nu mare, dar este, daca vezi abdomenul meu nu zici ca e abdomen de unul care face sala de 3-4 ori/saptamana, in care intra mult aerobic si minim 3000 Abdomene facute, sigur ca e mic, adica abia se vede, dar pentur mine care am muncit 3 ani de zile, e o durere ! Asta vara era doar piele acolo, se vedeau micile patratele, acum sunt acoperite de inelul ala.
Si s-a facut repede ! In maxim o saptamana il aveam cu sala cu tot. Si l-am facut de la Paine, am mancat odata 1 Kg de paine integrala cu Nutella si Magiun de Prune fara zahar, si dupa 3 zile a inceput sa apara inelul, dulcele excesiv din alea, se transforma f repede in grasime si BUUM, plus ca s-a depus si grasime din Nutella.
Mi se pare ca mai mancasem in zilele alea si Spaghete integrale cu Telemea la cuptor (dulce + gras), asa ca...a si aparut burtica mica.

Ce e caracteristic la astia de nu se ingrasa, e ca nu prea au pofta de mancare.
De aia asa cum am mai spus si mai sus, ei au impresia ca mananca de se sparg si degeaba, intrucat ei se satura cu putine Kcalorii, se ard toate si aia e.
Paine cu Unt de arahide, Paine cu Nutella, Paine cu Halva, Paine cu Cascaval, Spaghete cu Cascaval si Ketchup, exemple de mese cu volum mic si densitate calorica mare, puteti incerca si asa daca nu puteti manca mult ca si cantitate.
Ciocolata iar este un produs cu multe Kcalorii. Eu de ex mananc si 10 odata deci 1 Kg :))) (deja cam 5800-6000 Kcalorii doar din ele), si cu 1 L de lapte rece, afara de 1-2 salate in ziua aia.
Insa eu sunt endomorf, deci am pofta de mancare de rup peretii, dar si depun repede.
Mananc totul bio, deci nu bag in mine otravuri.

#176
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006

 Triacu, on 16th June 2010, 19:40, said:

Ora 16,20 9 Gogosi (cam 650 grame, deci enorm), + un borcan de 450 g de Dulceata de Capsuni + 150 grame de Nutella, apoi inca 250 g de Paine cu inca 250 g de Nutella.

am sarit de pe scaun la faza asta

#177
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Da, cam asa mananc aproape zilnic + salata, hai sa zic ca 2-3 zile pe saptamana mananc doar salate de legume cu Peste si branza degresata vaci ! Crede-ma ca si eu sar de pe scaun, ma sperii chiar eu de mine, mancam eu mult, dar nu asa, intra ca intr-o gaura neagra. Noroc ca deocamdata cu sport reusesc sa ma mentin la 63-64 Kg la 1,68 m cat am, si asa am mai luat, aveam 56,2 Kg pe 1 Mai, acum am 63.
Acum este ora 00,15 si am citit ce ai scris tu, tine cont de ceva si anume ca alea le-am mancat la 16,20, dupa ora 18,00 slaba foame a aparut, pofta de bun era....nu m-as fi dat la o parte de la ceva bun, chiar e ciudat rau de tot, acum sunt eu asa sa zic satul cat de cat, dar n-as ezita un codru mare de Cozonac uns bine cu Nutella, sau un codru de Spaghete cu branza la cuptor si cu Ketchup pe el (ca sa nu zici ca as fi dependent de dulciuri, sunt dependent de orice mancare gustoasa).
Ei de aia nu pun pe ei, ce mananca ca sa puna ? Mananca 2 felii de paine si dupa aia zic "am mancat de m-am spart", or fi mancat ei de s-au spart ca s-au saturat, dar Kcalorii cucu.
Parca am luat un virus, eu as vrea sa fiu ca ei, sa mananc putin si sa ma simt satul si bine, fara sa fie nevoie sa trag de fiare si sa postesc din cand in cand, ce bine ar fi, mai bine as prefera slab si in echilibru decat cu frica ca pun pe mine.
Uite de ex alta zi, sa te tii fff bine de scaun ca e mai dura ca azi, era pe 13 Februarie:

Ora 13,30

Rosii -                                          412 g
Castraveti -                                  271 g
Ardei gras verde –                        144 g
Morcovi -                                       60 g
Branza vaci degresata –                249 g

Continuare la ce e mai sus:

Paine Integrala –                          614 g
Branza Krauter –                          340 g (asta e din aia tartinabila gen Philadelphia cu 20 % grasime)
Nutella bio -                                 220 g (un pic peste juma` de borcan)
Proteine – 197,3 g, Lipide – 179,27 g (Lipide saturate 93,64 g), Glucide – 377,86, Kcalorii – 4027

Ora 17,40: cam 100 g de Sorici de Porc (a intrat ca si cum n-as fi mancat de 2 zile), am mancat fiind servit acolo unde eram, la inceput am refuzat, dar au insistat si n-am rezistat tentatiei, asa ca am ras tot.

Ca si cum nu era deajuns, incepand cu ora 18, am inceput sa am senzatie de foame slaba si o pofta de paine cu Nutella de abia asteptam sa mananc, deja visam numa Nutella pe drum de unde veneam acasa.

Ora 19,20

Paine Integrala –          495 g
Nutella bio –                 432 g (peste un borcan intreg)
Proteine – 112,61, Lipide – 181,93 (41,55), Glucide – 392,32,  Kcalorii – 3763

Total Kcalorii zi: 7800 ! Dar Nu am regretat, am mancat cu o pofta de se bateau turcii la gura mea, abia dupa toate astea, m-am simtit satul si linistit pana a doua zi dupamiaza. Si nu m-am fortat, am mancat efectiv lejer, a intrat in mod natural fara probleme.
Dar aia e, eu sunt mancau din nastere. Reteta asta e ! Kcalorii la greu si sa vezi ce pun pe ei de rup apoi.
Eu as vrea, repet sa nu bag atat, dar nu pot, iar ei nu-s multumiti ca-s reglati cum trebuie.
Inainte cand nu eram asa, mancam eu mult, insa la un moment dat ma saturam nu doar ca era ceva burta plina, dar ma saturam de produsul respectiv, nu mai imi placea, se taia si pofta, era ceva normal atunci, acuma.....abia astept sa vina maine sa mananc bine iara. Placerea ce o simt la masa s-a triplat, satietatea insa se instaleaza greu, apare si pofta in absenta foamei, e durere. Nimeni nu stie nimic, nici medicii, nimeni, habar n-au.
Daca ma abtin, sunt agitat, nu am stare, nu pot sa-mi vad de treburi.
Ce paradox, cei de aici nu stiu cum sa puna pe ei, eu nu stiu cum sa nu ma ingras, le mai dau eu din pofta mea :), in mxim 7 zile sa vezi cum ii da de pereti, cum incep baietii sa se implineasca asa subit.
La ei pofta e mica, aici e aici, sau e, dar mananca putin ca atat pot ei. Eu nu cunosc om care sa manance zdravan si sa fie slab, nu prea exista asa ceva.
Toti care-s normoponderali sau sub, fie fac foamea si sport la greu, sau doar foamea si atat, fie mananca putin si se satura cu atat. Pe verificate, nu asa din auzite. Mai ales femeile, ele depun mai repede ca barbatii.
Cine mananca tzeapan, depune de rupe, mananca-depune, regim-slabeste, regim + sport-slabeste mai repede, e regula.
Exceptand desigur pe cei cu Hipertiroidism, care aia-s altceva, ma refer la oameni fara probleme endocrine, dar si daca ar avea asa ceva, s-ar vedea, ar avea palpitatii la Inima, tahicardie din nimic, ar simti ca nu sunt in ordine si ar fi aflat repede ca au asa ceva, iar atunci nu era de mirare ca mananca si nu depun, dar nu discutam de asa cazuri aici.

#178
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 22.11.2007
eu cred ca e ceva gresit. mi se pare imposibil ce zici tu aici. sa mananci atat si sa ai doar 64 de kg? sa mananci un borcan de nutella la o masa + jumate la pranz +alte chestii in aceeasi zi. unde intra nene daca ai doar 64kg?
ori faci misto de noi, ori ai cu muuuult mai multe kg :).
srry pt offtopic,

#179
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Ce interes am sa fac misto de voi ?! Ce vrei sa mananc in fata ta ? :)), nu stii ca exista oameni care mananca foarte mult ?
Nu am spus ca mai si postesc de 3 ori pe saptamana ? Am spus, deci atunci mananc doar salate cu Peste fript si Branza degresata si atat, deci maxim 1000 Kcal/zi, daca faci o medie calorica, o sa ai in jur de 3000-3500 Kcal/zi, asa ca de aia raman la 64 Kg, si asta acuma, ca pana acum o luna jumate aveam 56,2 Kg, am 64 ca am mai urcat media calorica de la un timp. Chiar ceilalti spuneau ca-s schelete pana mai acum o luna si jumatate si doreau sa mai pun ceva pe mine, chiar pierdusem si ceva din fibra musculara.
Pana la urma Media calorica cam conteaza, pierzi in zilele de post ce pui in celelalte, ca sa nu mai zic c a in zilele de regim, faceam si sala.
Si mi se pare si normal sa se intample asa, ce e asa imposibil ? Intra si gata, pai azi am mancat la ora 11,45 o salata mare de legume cu branza degresata deci 400 Kcalorii, la 16,30 a doua salata din celelalte legume, dar si cu 320 g de Peste file Salau fript deci cam 530 Kcalorii total, iar la 20,20 am mancat 500 g de paine integrala ecologica cu 175 g de branza tartinabila bio deci o cutie, dar si 350 g de Nutella bio, total 4600 Kcalorii cam.
Asta e, a intrat ca Popa, nu alta, am mancat cu o pofta de nu se poate. Nu-mi e rusine sa recunosc ca mananc mult, poftesc si asta e, sunt un mancacios din nastere. Mananc si mult si cu o viteza de mor.
De asta mi-e si frica sa nu ma ingras, intrucat deja nu prea mai sunt capabil sa tin acele zile de post, si a cam urcat media calorica de la 3000-3500 la 5500-5800, este posibil sa am in viitor mai multe Kg, insa deocamdata asa cum am facut pana acum, nu s-a intamplat, dar asta din cauza ca am tinut media calorica acolo prin regim cateva zile pe saptamana.
Insa ma chinui din rasputeri sa fac sport cat pot ca sa tin metabolismul sus, sa arda tot.
Ca daca iti arde si 2 borcane de Nutella pe zi, care e buba ? Nu pui nimic pe tine, conteaza NU cat mananci, ci cat arzi.
Poti sa mananci si 6000 Kcal/zi, daca tu arzi 6000 te mentii, daca arzi 6500 slabesti incet dar sigur, asta asa ca ex.
Iar altul cu 1850 Kcal/zi se ingrasa, chiar am caz, asa ca e relativa treaba.
Sportul insa regleaza multe si da drumul la arderi serios de tot, insa trebuie sa te tii de el.
Am asa o agitatie, nu ma mai pot abtine sa nu mananc gustos, inainte mai puteam in cele 3 zile, imi impuneam si aia era, chiar daca imi era pofta si foame, acum psihic nu mai rezist, asa ca mananc si gata, deja se vede pe corp, inca nu am depasit idealul, deci nu se spune ca m-am ingrasat, ci taman arat mai implinit asa cum trebuie, am mai castihat si ceva masa musculara, dar in acest ritm...sigur voi avea mai multe Kg asa cum spui tu.
Insa depinde, poate ca tu daca bagi 7000 Kcal/zi, organismul sa asimileze doar 2000, restul sa le elimine prin fecale si urina, deci e iar relativa treaba, de unde stim noi cate Kcal vede el in realitate ?
Unde scrie ca trebuie sa le contabilizeze pe toate ?!
Adica sa asimileze cat are nevoie, restul sa elimine in loc sa depuna aiurea. Depinde cum este setat genetic, la mine e cam prost setat, depune repede, dar or fi si oameni care sunt asa cum spun eu.
Si repet, misto nu fac, ca nu am vreun interes, fac demonstratia oricui si cu cele 10 ciocolate si cu alte mese tzepene, si n-ar merge daca nu as fi asa, intrucat un om care nu poate manca atat, nu poate nici o data sa faca asta, sau daca o face, se vede cum se screme, la mine intra ca pe un tobogan, se vede ca intra natural ca la nemancatii aia de pe front :)))).
Stiu ca nu-ti vine sa crezi, dar asa este, noroc ca inca, sunt la greutatea normala.
Pai m-am dus la targul de produse traditionale prin Aprilie, targul de la Palatul Sutu din Bucuresti, am mancat pe loc 2 Kg de Pasca + 5 mici + 145 g de Paine Integrala + un borcan de 425 g de Dulceata de Capsuni :), in jur de 9200 Kcalorii. Si asta dupa inca alte 3 zile consecutive de mese cu peste 5000 Kcalorii.
M-am speriat si eu, crede-ma, salivam pur si simplu, intra ca in 2 spitale, abia dupa toate astea m-am potolit, aia a fost tot in ziua aia, dar a fost enorm. Aveam cam 60,3 Kg dupa cele 4 zile de mancare asa multa.
Am postit 2 zile cu salate si sala, am coborat la loc la 56,2 Kg.
Faci cinste si-ti fac o demonstratie :), insa am spus din start, nu bag in mine otrava deci nimic fast-food, nimic deci cu E-uri, Margarina si alte tampenii dubioase, doar bio, evit in 90 % din cazuri si faina alba si zaharul alb, prefer faina integrala si zahar brun nerafinat bio.
Desigur ca...oricum o dai, tot bombe calorice sunt si astea, deci nu se pune din acest punct de vedere.
Iti arat cum mananc 3 paini de 250 g integrale cu un borcan si ceva de Nutella fara absolut vreo problema, iar inainte cu 2 ore si o salata mare de 1 Kil de legume si branza de vaci degresata.

#180
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,591
  • Înscris: 20.02.2008
Super tare, frate! Esti Nutella addicted :))
Am incercat si eu aseara sa mananc un borcan de 220g de Nutella cu paine. Am mancat mai putin de jumate si mi-a ajuns. Nu prea mai sa vad.
Si eu sunt slab pentru inaltimea mea, dar eu am o problema cu lucrurile dulci: nu prea le suport...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate