Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#1279
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 gogutu77, on 13 decembrie 2022 - 10:42, said:

........Eu ma uitam dupa un mini makita DUC122; ceva intre unu manual si drujba cu lant de 40cm.
Pretul mi se pare nesimtit... La cat costa (cu tot cu acumulator) mai pun banii de bere si-mi iau alta Makita EA3200. O am de... am si uitat. 4 Kg, o pot folosi si cu o mana (dar putin timp).
Sau... la banii astia dau la fierastrau in draci si-mi raman bani de bere pentru toata vara.
Asta ca sa nu mai zic ca am vazut, parca in Leroy, drujbe cu 300 lei.

Edited by adip1962, 13 December 2022 - 11:24.


#1280
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Da Makita e mai scumpa dar e mai mare. e comparabila cu milwaukee. la makia insa am baterii, la altele nu si la baterii pretu nu e foarte diferit la chinezarii fata de astea de marca. ma refer la cei care dau valoarea adevarata pentru amperi, cum ar fi lidl.

Cu ala sabie am taiat pomi de 20cm mi-a fost lene sa scot radacinile. sapat 10cm adancime si taiat. acoperit :). dureaza de zece ori mai mult decat cu drujba da iti termini lantu de drujba in noroi

#1281
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In toamna asta am taiat peste 30 de pruni salbatici de diferite grosimi. Sa zic ca cei mai batrani aveau 15 cm diametru. Dar mi-am invatat lectia... pentru ca odata am avut peste 120 de pruni salbatici in curte. Asa ca am taiat si la 1,5 m inaltime de sol. Cu cat e mai gros cu atat il tai mai de sus. Am avut 2 pe care nici nu i-am sapat, i-am inclinat, le-am rupt radacinile si i-am scos. SI altii la care m-am chinuit si o ora sau mai mult. Dar niciodata nu folosesc drujba pentru radacini. De asta am topor. Problemele apar atunci cand sunt radacini verticale.
Ideea este ca trebuie scoasa buturuga si lasate radacinile rupte/taiate expuse la aer/ger (cand o binevoi sa vina). Asa ai mai multe sanse sa nu drajoneze. Din pacate nu am reusit sa scot toti pomii taiati. Mai am vreo 12... Poate saptamana viitoare. Si, cu toate acestea, te asigur ca in fiecare vara, cosesc zeci de pruni salbatici mici. Pana si din locurile in care am scos prunii de ani de zile.

Edited by adip1962, 13 December 2022 - 12:03.


#1282
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Daca e sa incepem cu criticile prima ar fi minciuna. Pe bateriile chinezesti scrie 88V, in realitate sunt de 18V. Scula e perfect compatibila cu bateriile Makita dar atentie, bateriile Makita nu pot fi incarcate cu alimentatorul chinezesc, iti trebuie un incarcator original.
Alta nemultumire a fost ca nu a venit cu lantul montat ca sa vad care e sensul corect de montaj nu sa bajbai pe niste instructiuni complet neclare.
Alta problema ar fi ca modelul meu nu are nicio pavaza contra riscului de a-ti sari aschii de lemn in ochi, ramane sa ma protejez singur.
Am sa incerc sa trec in revista toate plusurile si minusurile incat sa va puteti face o imagine mai exacta.

#1283
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gurule, nu te supara, dar poate ar fi bine sa scrii aici: https://forum.softpe...mii-fructiferi/
Vezi o chestie. De regula, acumulatorii de 18W merg pana in 20W si-ar fi superb sa fie inclusiv, dar si mai bine peste 1500. Sunt acumulatorii cei mai comuni si, iarasi... de regula au ceva pe care apesi si-ti arata gradul de incarcare. Trebuie doar verificat curentul de incarcare... poate merge.
Lanturile sunt identic ca la drujba partea de sus de pe sina sa aiba dintii taietori orientati in fata.
Trebuie sa-ti iei o pila pentru ascutirea dintilor. Daca nu sti despre lanturile astea iti atasez ceva de la Stihl. Ideea este ca se vor toci mult mai repede (sunt mai putini).
Mai gasesti o gramada de lucruri pe topicul de drujbe: https://forum.softpe...partea-a-iii-a/

Attached Files



#1284
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Dragul meu am mai multe drujbe si minidrujbe decat iti poti inchipui, nu m-am zgarcit niciodata sa am scula potrivita pentru operatiunea potrivita.  :)

#1285
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Nu merita sa distrugi fierastraie si drujbe la radacini, eu am gasit o solutie mult mai practica, o cazma dreptunghiulara ingusta ascutita brici plus o ranga la fel ascutita la capatul plat. Cu astea doua decupezi orice radacina oricat de groasa!
E cum v-am spus, unealta potrivita pentru actiunea potrivita…

Edited by subway_guru, 14 December 2022 - 10:59.


#1286
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu folosesc, functie de situatie:
- lopata, rar casma. La mine, lopata este casmaua aia putin curbata. Am observat ca functie de regiune fiecare ii spune altfel.
- topor 1750 g (sunt la al 4-lea maner - de regula rup 1 pe an)
- tarnacop normal
- ranga de 2,5 m.
Dar, de regula doar toporul face minuni, se reascute repede (flex si disc de slefuit). E si mai comod de manuit decat tarnacopul. In plus, taind mai sus, fac parghie cu trunchiul pomului si gata. Totul este sa gasesti radacinile... Am avut pruni cu radacini cat piciorul la 50 cm adancime. Acolo e greu de ajuns cu toporul, cu tarnacopul... e numai balans pana ametesti si iese radacina la iveala sa o poti lovi.
Nu bagi drujba in pamant, pentru ca pe urma cureti de-ti trece orice chef.

Edited by adip1962, 14 December 2022 - 14:23.


#1287
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,623
  • Înscris: 18.01.2010

 subway_guru, on 13 decembrie 2022 - 14:54, said:

Daca e sa incepem cu criticile prima ar fi minciuna. Pe bateriile chinezesti scrie 88V, in realitate sunt de 18V. Scula e perfect compatibila cu bateriile Makita dar atentie, bateriile Makita nu pot fi incarcate cu alimentatorul chinezesc, iti trebuie un incarcator original.
Alta nemultumire a fost ca nu a venit cu lantul montat ca sa vad care e sensul corect de montaj nu sa bajbai pe niste instructiuni complet neclare.
Alta problema ar fi ca modelul meu nu are nicio pavaza contra riscului de a-ti sari aschii de lemn in ochi, ramane sa ma protejez singur.
Am sa incerc sa trec in revista toate plusurile si minusurile incat sa va puteti face o imagine mai exacta.
Am achiziționat și eu această scula de pe Ali, cu 1 acumulator. Care a crăpat în câteva zile. Nu ținea mai mult de 5 tăieturi. Am depistat elementul defect, l-am înlocuit. După câteva zile a crăpat altul. Am comandat 5buc de 3Ah, maximul posibil la dimensiunea aceea.
Le-am înlocuit pe toate.
Acum fac pana la 300 tăieturi de 3÷5cm.
Am multe salcii, fac lemne pentru ceaun.
Lanțul și lama sunt cele originale, taie încă foarte bine. Un pic de uzura la lamă, am intors-o.
Ungere manuală, dar nu ma deranjează. Am spray cu vaselină, ii dau câte un puf din când în când.
Deși am întâmpinat problema cu acumulatorul, sunt extrem de mulțumit de sculă.


#1288
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 28.12.2010
Chinezii astia sunt ciudati. Am scule chinezesti no name pe care le folosesc de ani de zile ( in regim hobby ). Si sunt si niste tepe pe AliExpress de te doare neuronul gen ssd-uri de 128Tb care costa 100 de lei. Mare e gradina. Eu pana la urma cred ca totul se reduce la a fi fraier sau a nu fi. Vorba unui mare scriitor in viata Nutu Camataru

#1289
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
88V nu am vazut pana acum :)
am vazut 3.7V - 60V. 20, 40 60 V in realitate sunt 18/36/54 adica 5/10/15 acumulatori in serie.
La 60V sunt deja masini de tuns iarba cu roti si drujbe comparabile cu 35-40cc

Apropo de date false si chinezi. Am cumparat o masina de tocat carne de 550W. Toaca de cateva ori mai repede fata de un bosch de 1500w(robot) sau fata de masinile de 1800-2500w

#1290
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 gabiroa, on 16 decembrie 2022 - 23:38, said:

Chinezii astia sunt ciudati. Am scule chinezesti no name pe care le folosesc de ani de zile ( in regim hobby ). Si sunt si niste tepe pe AliExpress de te doare neuronul gen ssd-uri de 128Tb care costa 100 de lei. Mare e gradina. Eu pana la urma cred ca totul se reduce la a fi fraier sau a nu fi. Vorba unui mare scriitor in viata Nutu Camataru
Off topic.
SSD-urile alea au inauntru un chip de memorie de 64 Gb de la stick-uri. Daca esti ghinionist e de 32 GB...

#1291
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
@noxious
Ce pur-puf folosesti?

#1292
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Am constatat cu tristete ca jucaria mea chinezeasca nu e compatibila cu acumulatorii Makita…

#1293
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poate este de folos...
https://agrointel.ro...B_N_HjleOzWISfQ

#1294
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Se da un corcodus de  20 de ani. Se poate altoi ceva pe el? Are trei sarpante principale, planu meu e sa tai una pe an si pe cresterile din ea sa altoiesc. Sau e prea batran?

#1295
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Se poate însă eu nu as tăia una pe an.
Reformele se fac total, eventual lași undeva o ramura sa tragă excesul de seva pana când alții încep sa crească viguros.
Reformarile astea parțiale înseamnă dezechilibru, partea rămasă întreaga va domina ce pui tu, altoii vor rămâne în de, avantaj și pracric o sa ai un pom dezechilibrat câțiva ani buni.


#1296
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
mda. teoretic e mai bine de taiat tot. dar sansa sa se usuce e mai mare. nu prea am crengi mici sa las cate una decat foarte sus. si de altoit cand se altoieste? anu viitor? sau se poate deja baga un mugure in august?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate