Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

plomba ciobita

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
salut!
acum 3-4 luni mi-am pus primele 2 plombe dentare din viata mea :D
nu am avut probleme cu ele pana acum 30 de minute, cand am muscat dintr-o paine cu coaja ceva mai tare,iar dupa ce am terminat de inghitit am simtit ca molarul numai are aceiasi forma
dupa ce m-am spalat de 2 ori pe dinti am observat ca o bucata din plomba a cazut :death:
luni cred ca ma voi duce la dentist,insa am cateva nelamuriri:
ma va durea? presupun ca trebuie sa scoata plomba si sa puna alta,si nu stiu cum va fi,presupun ca o sa se chinuie ceva sa scoata plomba aia de acolo
dentista,care e o doamna destul de in varsta,mi-a zis sa revin daca apar ceva probleme cu plomba.acum eu ar trebui sa mai o vizitez dupa aceasta "experienta" sau sa caut alt medic stomatolog? :console:

Edited by doctorwho, 05 February 2010 - 19:04.


#2
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Been there, done that. Mi-au picat bucati din plomba de la toate maselele si dintii inca din prima luna, si de doi ani incoa`, no problem. Ti-a picat ce era in surplus eventual, stai linistit ca n-o sa-ti pice toata plomba. ;)

(si e coaja, nu mai si chinuie)

Edited by Loox, 05 February 2010 - 18:57.


#3
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
mersi loox pentru ca mi-ai semnalat greseliel,m-am grabit putin
acum mi-a mai venit sufletul la gura
deci sa o las asa ca nu voi avea nici o problema,adica sa nu fac o carie sau ceva....

#4
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View Postdoctorwho, on 5th February 2010, 19:06, said:

deci sa o las asa
Eu n-aș proceda așa.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mergi să vadă despre ce-i vorba acolo! Lăsând-o așa riști apariția unei carii secundare sau alte porcării!
Există și alte plombe decât dentare?

#6
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
[ http://media.realitatea.net/multimedia/image/200907/w100/image_124728657258630100_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

D-astea de exemplu?!

#7
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Există și alte plombe decât dentare?
se pare ca da:
"PLÓMBĂ s. f. 1. lucrare de astupat o carie dentară. ♢ amalgam, porțelan etc. care se pune într-un dinte, într-o măsea cariată. 2. construcție care completează spațiul gol dintre alte două construcții. 3. umplere a unei gropi din asfalt"
ok deci osa merg la dentist sa vad despre ce e vorba
merg la acelasi medic,sau caut altul?

#8
feelings4uradu

feelings4uradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.10.2009
de preferat cauta altul, daca tanti ti-a pus o plomba si ti-a cazut atunci iti va cadea si a doua plomba pusa de aceeasi tanti... inceara pe cineva mai tanar

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Așa zici tu, nu? Ce competență ai să afirmi așa ceva?

#10
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
eu am mers la ea,deoarece fiind primele mele plombe am vrut sa aleg pe cineva cu experienta
insa tot nu m-ati almurit:continui la ea,sau caut pe altcineva?

Edited by doctorwho, 05 February 2010 - 20:02.


#11
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View Postdoctorwho, on 5th February 2010, 19:59, said:

eu am mers la ea,deoarece fiind primele mele plombe am vrut sa aleg pe cineva cu experienta
insa tot nu m-ati almurit:continui la ea,sau caut pe altcineva?

Macar sa auzi explicatiile.

Daca nu te convinge. Bine pa!


Sau iti pui un reminder cu ceva foarte important, ca sa ai si timp de gandire.



ripper cred ca ti-ar putea spune cat e de normal sau anormal ce ti s-a intamplat.

#12
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
ok,m-am convis nu o mai vizitez pe tanti
m-am uitat acum mai atent si am observat o carie sub plomba...cred ca asta a fost si unul dintre motivele pentru care a cazut o bucata din ea
deja am gasit alt dentist,pe el o sa il vizitez luni :D

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mergi, frate, înapoi la ea! E o amarâtă de plombă, se poate crăpa oricând și oricui indiferent că ți-o face un student de anu 3 sau un boșorog cu 40 de ani experiență! V-a disperat netul ăsta ascultând sfaturi de la toți care habar n-au o iotă ce vorbesc!

#14
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
ripper o sa ascult sfatul tau si o sa ma intorc la ea,deoarece eu n-am ami avut de-aface cu plombele pana acum si nu prea stiu cum sta treaba asa ca merg pe mana cuiva care se pricepe

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Foarte bine faci! Nu te doare ce-ți face, ar trebui s-o rezolve rapid!

#16
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postdoctorwho, on 5th February 2010, 19:40, said:

m-am uitat acum mai atent si am observat o carie sub plomba...cred ca asta a fost si unul dintre motivele pentru care a cazut o bucata din ea
Acuma m-ai facut curioasa. Nu poti pune o poza cu cele 2 plombite? Asa si-ar da mai bine cu parerea si medicii si mi-ai satisface si mie curiozitatea. :rolleyes:  

Poate s-a rupt o bucatica din dinte(nu din plomba); poate aveai 2 carii la dintelle ala si una "era acoperita" de smalt iar acum a cedata smaltul de deasupra.

View Postripper, on 5th February 2010, 19:57, said:

E o amarâtă de plombă, se poate crăpa oricând și oricui indiferent că ți-o face un student de anu 3 sau un boșorog cu 40 de ani experiență!
De acord ca teoretic se poate intampla oricui si nimeni de aici nu poate spune cu singuranta unde anume e mai bine sa mearga:la ea sau la altcineva. Totusi, n-as numi-o "o amarata" de plomba pt ca de la o amarat de plomba prost pusa, poti ajunge foarte bine la tratament de canal, coroana etc.  Acuma sa nu se inteleaga ca eu insinuez ca respectivul medic a gresit si trebe sa mearga la altul. Sincer n-am nici o parere in privinta acestui lucru pt ca nu am destule informatii.

In plus, cred ca e bine de stiut  faptul ca punerea unei plombe nu e chiar o chestie standard/sablon; adica unora le iese mai bine, altora mai rau. Unii o pun intr-un anume fel, altii in altfel. Unii folosesc anumite materiale, altii altele.

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostIvanna, on 5th February 2010, 21:51, said:

Unii o pun intr-un anume fel, altii in altfel. Unii folosesc anumite materiale, altii altele.

:naughty:  :naughty:

Normal că-s varii situații, problema e destul de profundă și complexă! Detalii pe care n-avem de unde să le știm în cazul lui și drept urmare nu necesită altă dezbatare!

#18
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
pai plombele le am la doi molari diferiti
cea de la molarul stang a ramas la fel de gand mi-a pus-o si pana astazi
cea de la molarul drept cred ca s-a ciobit o parte din ea,deoarece simt ca si restul plombei are o alta firma ca sa zic asa pe molar
nu cred ca are rost sa pun o poza,singurul instrument pe care l-as putea folosi este web-camul si in plus nu imi pot face limba sa plece de acolo :wallbash:
oricum luni dupa ce merg la ea o sa iti satisfac curiozitatea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate