Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

FreeBSD 7.3 / 8.0

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salve,

Am un laptop Toshiba Satellite A300-1QE si dupa ce Windows XP si 7 m-au lasat balta, fiecare a avut ceva ce m-a nemultumit, ma gandesc sa pun un BSD pe el si anume FreeBSD insa din discutiile avute cu niste cunostiinte concluzia a fost sa nu incerc BSD pe laptop pentru ca ar fi cam in urma cu supportul pentru hardware-ul nou. Deci ce as vrea sa stiu se merita sa incerc un  Free BSD pe laptop sau nu?

#2
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Incearca-l sa vezi daca merita.
Numai asa poti vedea ce iti merge corect sau nu.
O alta idee ar fi sa incerci PC-BSD live cd.
Daca ala iti merge corect atunci nu o sa ai probleme cu FreeBSD.

PS: Eu ti-as recomanda SIDUX pt. laptop pt. ca au un suport excelent.
Dar tu poti incerca si FreeBSD, sau alt distro.

Edited by Fratello_2007, 05 February 2010 - 17:31.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
FreeBSD am avut acum cativa ani in urma 2 sau 3 pe o sandrama de AMDK6-II si il stiu, pentru un server l-as alege fara probleme insa nu stiu cum sta cu supportul ca sa il folosesc ca desktop. Pe de o parte ma streseaza sa am device-uri nerecunoscute chikar daca nu le folosesc si pe deoparte anu m-as arunca cu capul inainte sa pun un BSD ca de obicei busesc OSul destul de repede mai ales daca nu face ce ii cer si cum vreau. That's why I hate micro moale fereastra cu numele de vista si 7 in clipa de fata.

#4
bsdwave

bsdwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 06.11.2006
Incearca PC-BSD 8.0-RC Live! E bazat pe FreeBSD dar axat mai mult pt utilizatori desktop. Daca Live-ul merge fara probleme atunci poti merge si pe FreeBSD sau chiar sa instalezi PC-BSD-ul.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tanks, o sa il caut sa il dau jos sa prajesc un disk si sa il testez sa vad cum e treaba cu el si apoi fie instalez PC-BSD fie FreeBSD.

@Fratello_2007: Am o problema cu distro-urile bazate pe deb, mai bine zis o aversiune fata de ele :( la fel si pentru Gnome. De asta nu incerc Sidux pentru ca e bazat pe Debian.

#6
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Sidux e bazat pe Debian dar vine cu KDE sau XFce.
Tu compari Debian cu Ubuntu?
Incearca Sidux intr-o masina virtuala daca iti e teama de Debian.
Desi Debian fata de multe alte distributii a pastrat anumite standard-uri.
Sidux "merge" si LIVE CD/DVD. Nu vad ce probleme poti avea daca incerci LIVE.
Cum spuneam in primul post poti incerca PC-BSD LIVE daca tot vrei sa vezi ce poate FreeBSD.

Edited by Fratello_2007, 06 February 2010 - 14:31.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
PC-BSD mai merge pentru desktop insa FreeBSD nu e pentru utilizatorul comun (tu zici ca l-ai avut server si deci nu intri aici). Si asta pentru ca nu are un installer gandit pentru asa ceva (de aceea a aparut PC-BSD, e un FreeBSD pentru useri). Sa stai sa faci tu manual totul parca nu suna a desktop ! Pai distributiile Linux sunt cu ani lumina avansate la capitolul asta (+ suport hardware).

#8
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Din cate am inteles urmatoarea versiune de FreeBSD va avea installer grafic.
PC-BSD nu e altceva decat FreeBSD cu installer grafic.
Si sa nu mai spun ca Arch Linux se instaleaza si se configureaza din comenzi si tot e folosit ca desktop.
Si nu nici pe departe FreeBSD nu e cu ani lumina mai intarziat ca o distributie Linux.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Nu vad ce ai avea de castigat din a pune BSD si nu Linux. Poate doar asa sa vezi cum e.

Edited by dani.user, 07 February 2010 - 11:49.


#10
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Fapt ca are un package manager care permite si instalarea din surse poate fi un avantaj (desi si gentoo e cam la fel din punctul asta de vedere).

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
BSD as pune ca e mai NIX si nu ma omor dupa installere grafice, managere de pachete si alte brizz-brizuri de astea. Am spus odata si pe alt forum dedicat Linux, ca pentru mine Linux si BSD / Unix, inseamna consola si mii de comenzi in text. Oricum o sa imi fac curaj sa ma apuc sa instalez BSD odata si odata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate