Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7595 răspunsuri în acest subiect

#1999
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 955
  • Înscris: 12.02.2012

View Postdj_cristi, on 04 septembrie 2014 - 22:39, said:

pai tot prin fibra vine tv-ul, numai ca se opreste in cutia de pe scara si de acolo iti pleaca cablu catv in casa.

Lasa cutia veche de echipamente cea metalica, acum au montat unele noi mai mici dintr-un plastic gri si linga ele este separat fibra cu numerele apartamentelor trecute pe ea.

Editat de Trackerrr, 05 septembrie 2014 - 13:37.


#2000
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.075
  • Înscris: 14.10.2008
Dau TV doar pe fibra de pe scara, nu si pe cea pe care o baga acum in apartamente, ca sa ramana domne FTTH-ul si sa desfiinteze candva FTTB-ul de pe scara.

#2001
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postaveiulian, on 05 septembrie 2014 - 10:03, said:

Luni am făcut o cerere din digicare pentru un Smart CAM.
Marți, surpriză, primesc sms că pot sa duc să-l ridic din POP. Dacă tot am ajuns acolo m-am gândit sa trec la Fiberlink 200.
Miercuri, ce sa vezi, telefon și sms că joi pe la prânz vine cineva sa facă modificarea la cablu de net.
Prea frumos ca sa fie adevărat, nu ? Doar vorbim despre RDS.
Şi întradevăr aseară  când am ajuns acasă cablul cel nou pentru net era instalat.
O adevărată operă de artă demnă de secolul XXI.

ce lucrare de 2 bani

#2002
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.075
  • Înscris: 14.10.2008
Lucrare de Dorei, electricieni sau telefonisti care s-au angajat la RDS.

#2003
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.609
  • Înscris: 22.01.2011
Neaceasca, daca era electrician sau telefonist stia cum sa lucreze sa nu arate a opera futurista. Nenea acela care a legat firele omului, sigur venea din zootehnie, adica de la coada vacii.

Editat de biogood, 06 septembrie 2014 - 08:38.


#2004
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 11.01.2007
Am facut cerere din digicare de modificare din FL100 in FL200+router Gigabit de la ei in data de 19.08.Dupa mesajele de rigoare cu cerere inregistrata,contactare in 5 zile,fara stoc, nici un semn de viata.
Oare daca renunt la routerul lor si-mi cumpar eu, nu s-ar rezolva treaba mai repede? Ar implica doar o remufare si trecere tel.fix pe alt cablu.
1.Ce router ma sfatuiti sa cumpar?
2.Care varianta de instalare ar fi mai avantajoasa pentru mine? Fibra in casa sau cat5 ca pana acum cu fir separat pt. fix? Asta doar daca ar fi la alegere.Am in bloc ambele structuri.

Editat de bits, 06 septembrie 2014 - 09:08.


#2005
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.139
  • Înscris: 26.07.2009
Mi-au pus cei de la RCS&RDS, FB1000 si am alta problema, trebuie sa scot si sa introduc iar mufa din unitate de 2-3 ori ca sa mearga internetul. Cel de la RCS&RDS mi-a spus ca este prea puternic internetul iar placa mea de retea chiar daca e gigabit nu e asa puternica. Aveti idee despre ce este vorba? Trebuie cumva sa cumpar un adaptor? El imi zicea ceva de genul asta.

#2006
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.603
  • Înscris: 12.06.2006
:)) cat misto se face de clienti.

#2007
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postcristinel07, on 06 septembrie 2014 - 20:14, said:

Mi-au pus cei de la RCS&RDS, FB1000 si am alta problema, trebuie sa scot si sa introduc iar mufa din unitate de 2-3 ori ca sa mearga internetul. Cel de la RCS&RDS mi-a spus ca este prea puternic internetul iar placa mea de retea chiar daca e gigabit nu e asa puternica. Aveti idee despre ce este vorba? Trebuie cumva sa cumpar un adaptor? El imi zicea ceva de genul asta.

descrie problema, de ce tb sa il reconectezi, si poate avem un sfat...

View Postbits, on 06 septembrie 2014 - 09:07, said:

Am facut cerere din digicare de modificare din FL100 in FL200+router Gigabit de la ei in data de 19.08.Dupa mesajele de rigoare cu cerere inregistrata,contactare in 5 zile,fara stoc, nici un semn de viata.
Oare daca renunt la routerul lor si-mi cumpar eu, nu s-ar rezolva treaba mai repede? Ar implica doar o remufare si trecere tel.fix pe alt cablu.
1.Ce router ma sfatuiti sa cumpar?
2.Care varianta de instalare ar fi mai avantajoasa pentru mine? Fibra in casa sau cat5 ca pana acum cu fir separat pt. fix? Asta doar daca ar fi la alegere.Am in bloc ambele structuri.

da, ar fi bine sa nu stai dupa ei si sa iti iei routerul tau.

cat despre sfat de achizitie , citeste titlul topic-ului, tb sa postezi intr-un topic generic de routere, nu are legatura cu rds-ul...

#2008
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 955
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcristinel07, on 06 septembrie 2014 - 20:14, said:

Mi-au pus cei de la RCS&RDS, FB1000 si am alta problema, trebuie sa scot si sa introduc iar mufa din unitate de 2-3 ori ca sa mearga internetul. Cel de la RCS&RDS mi-a spus ca este prea puternic internetul iar placa mea de retea chiar daca e gigabit nu e asa puternica. Aveti idee despre ce este vorba? Trebuie cumva sa cumpar un adaptor? El imi zicea ceva de genul asta.

Nu, cred ca tipul care s-a ocupat de instalare nu a stiut ce sa raspunda si a bagat vrajeala asta, cum adica ai placa gigabit dar este netul prea puternic pt.ea Posted Image, placa Gigabit tocmai pt. astfel de viteza este, mai exact 10/100/1000.

Editat de Trackerrr, 07 septembrie 2014 - 10:48.


#2009
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcristinel07, on 06 septembrie 2014 - 20:14, said:

Mi-au pus cei de la RCS&RDS, FB1000 si am alta problema, trebuie sa scot si sa introduc iar mufa din unitate de 2-3 ori ca sa mearga internetul. Cel de la RCS&RDS mi-a spus ca este prea puternic internetul iar placa mea de retea chiar daca e gigabit nu e asa puternica. Aveti idee despre ce este vorba? Trebuie cumva sa cumpar un adaptor? El imi zicea ceva de genul asta.
Nu exista internet "prea puternic", exista LAN Gigabit (on board) foarte proaste si instabile.
Incearca sa o configurezi manual, la partea cu Auto negotiate s-o treci pe 1Gbps full duplex.

#2010
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 955
  • Înscris: 12.02.2012
@bits    Se trage Fiber 200 la bloc si pe fibra acum(m-ar interesa si pe mine sa fie net-ul pe fibra optica), ar fi ceva costuri in plus la tipul asta de instalare?
Am patit la fel ca tine. Programat, aminat de 2 ori, venit tehnician dupa 7 zile. Nici pina azi instalare de serviciu.
Cit despre router sau alte echipamente indisponibile mai bine ti le cumperi singur din comert, TP Link am inteles ca este o varianta buna.

Editat de Trackerrr, 07 septembrie 2014 - 11:32.


#2011
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.075
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru 200 mbps da, TP-LINK este bun, pentru 500 si mai ales 1000 e mai putin bun, acolo Asus face legea.

#2012
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 11.01.2007
Nu cred ca ar fi mare diferenta daca ai ONT in casa sau in cutia lor, mai ales ca am cutia la usa, iar cablul UTP se modeleaza mai usor.

View PostNeaceasca85, on 07 septembrie 2014 - 14:34, said:

Pentru 200 mbps da, TP-LINK este bun, pentru 500 si mai ales 1000 e mai putin bun, acolo Asus face legea.
Recomandati-mi un anume model de TP-Link.

#2013
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postbits, on 07 septembrie 2014 - 18:50, said:

Nu cred ca ar fi mare diferenta daca ai ONT in casa sau in cutia lor, mai ales ca am cutia la usa, iar cablul UTP se modeleaza mai usor.

Recomandati-mi un anume model de TP-Link.

s-a tot discutat de routere in topicurile dedicate, nu are rost sa intrebi aici, pt ca nu are legatura cu titlul.

#2014
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 955
  • Înscris: 12.02.2012
Stie cineva daca se trage Fiberlink 200 la bloc pe fibra optica acum(m-ar interesa si pe mine sa fie net-ul pe fibra optica), ar fi ceva costuri in plus la instalare de net pe fibra?

#2015
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.238
  • Înscris: 22.04.2009
Am Fiberlink de gigabit, dar se pare ca baietii ma tin pe ala de juma', am viteza de 540-560 (maxim) in teste pe speed sau chiar pe siteul lor.
Mi se pare aiurea sa dau bani in plus, dar sa ma bucur de un serviciu inferior.
Cand au venit acum 9 luni sa instaleze, a mers 900-950, dupa aia, vreo 700 (deci, acceptabil), acum am dat de curiozitate si nu trece de 560...

Asta a fost max ( la ei pe site ).

Last Result:
Download Speed: 563476 kbps (70434.5 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 104548 kbps (13068.5 KB/sec transfer rate)
Latency: 2 ms
Jitter: 1 ms
9/8/2014 1:51:52 AM

PS: Fara router, cablu direct.

#2016
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 21.754
  • Înscris: 07.04.2006
... nu am fost singurul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate