Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

DIGI.NET - abonamente, opţiuni, echipamente etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
8207 replies to this topic

#7669
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018

 george3, on 04 august 2022 - 17:25, said:

...
Știe oare cineva să îmi spună care ar fi limitările de viteză dacă ne-am rezuma la FTTB în loc de FTTH? Știu că un Cat 5e duce gigabit, dar cred că gâtuirea e dată de ONT-ul instalat în scară, nu?

Un ONT folosit de Digi in bridge trece peste 1Gbps, nu stiu modelele si nu caut sa aduc o valoare exacta. Ideea este ca la FTTB este echipamentul "la comun" cu mai multi abonati. Nu stim cati sunt conectati si ce descarca ei neaparat simultan. Prezentul este FTTH, ai un echipament care-ti poate oferi viteza garantata hardware de aproximativ 900Mbps daca infrastructura Digi o poate sustine, fara sa imparti ONT-ul FTTH cu alti vecini din cladire/scara. Doar cei din casa ta.

Edited by smart_choice, 05 August 2022 - 09:58.


#7670
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Poti explica cum trece peste un 1 Gbps in bridge si in L3 nu trece? Ca asta implica afirmatia ta.
Si "unde trece" ? Ca pe ethernet nu poate fizic...

#7671
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Ai dreptate, doar o singura iesire dupa bridge. Am invatat ceva. Multumesc. Am vazut 2Gbps la un operator cu un ONT care livreaza cate 1Gbps pentru doi clienti din lan. Alt ONT. Scuze. Am zis ca nu stiu modelele.

Edited by smart_choice, 05 August 2022 - 11:06.


#7672
george3

george3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2022

 csachiri, on 05 august 2022 - 00:07, said:

Mai degrabă lene? Nu întra "șarpele" pe copex? Nu se poate renunta la alt fir? Nu e tot Digi în bloc?


La o locuință privata toată tubulatura de la strada pe sub curte pana în casa 150metri, la fel nu au acceptat, am tras eu fibra din casa pana la strada după care a venit băiatul de la Digi și a conectat-o în ODB, voința sa fie ! Trimite și un PM la Helper

Mulțam fain de sugestie!

Singurul furnizor a fost Telekom care cred că a avut exclusivitate și care în anul Domnului 2022 într-un oraș mare după 10 ani de la ridicarea blocului nu poate oferi mai mult de ADSL. Nu știu sigur dacă cablurile sunt proprietatea lor sau au devenit cesionate asociației de locatari.

În orice caz, cred că o să le propun echipei Digi să identificăm CATV-ul și Ethernet-ul ce ajung la mine în casă și să le eliminăm pur și simplu ca să facem loc pentru fibră. Sau le elimin eu după ce le identific cu un tester.

#7673
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Fibra este mult mai subtire... cred ca nici nu trebuie sa-i faci loc! Doar daca intelept alegi alta amplasare.

Edited by smart_choice, 05 August 2022 - 13:58.


#7674
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
Asa crezi tu ?!
Și cum trage fibra prin copex?
@george3 : dacă încerci tu, deși nu îți recomand , ai nevoie de un șarpe cu cap metalic cât mai mic, acesta are 4mm
"Fir de tras cabluri, Nylon, 30ml, grosime 4mm, Orange - eMAG.ro" https://www.emag.ro/...rch-Action=view

@george3: e ok sa scoți un fir dacă chiar nu are loc

#7675
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Trage fibra cu cablul pe care îl scoate. Sau cu el trage firul de tras/șarpele, apoi cu acesta fibra.

#7676
george3

george3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2022

 smart_choice, on 05 august 2022 - 13:52, said:

Fibra este mult mai subtire... cred ca nici nu trebuie sa-i faci loc! Doar daca intelept alegi alta amplasare.

E foarte aglomerat tubul, din păcate. Și chiar dacă ar încăpea fibra pentru mine, pentru celelalte apartamente de pe scară chiar nu mai are loc, deci ceva tot trebuie scos dacă e să fie folosite tuburile existente.

 csachiri, on 05 august 2022 - 15:06, said:

@george3 : dacă încerci tu, deși nu îți recomand , ai nevoie de un șarpe cu cap metalic cât mai mic, acesta are 4mm
"Fir de tras cabluri, Nylon, 30ml, grosime 4mm, Orange - eMAG.ro" https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Mersi mult de sugestie! Nu pot da vote like la postări, fiind cont nou.
Deși cum zicea și @idna, o alternativă ar fi tragerea fibrei în momentul când se scoate un cablu existent folosind niște bandă adezivă.

#7677
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
Se poate și asa , dacă se renunta la alt cablu.
Dar repet, asta ar fi treaba echipei de instalare.
Sa le oferi aceste variante

#7678
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Merita sa stim cate apartamente sunt pe scara respectiva si daca se trece la FTTH, se pot elimina toate cablurile Ethernet pentru FTTB. Cablarea Digi. Oamenii care fac cablarea chiar se pricep.

#7679
george3

george3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2022

 smart_choice, on 06 august 2022 - 11:37, said:

Merita sa stim cate apartamente sunt pe scara respectiva.

7 apartamente. Le propun să înlocuiască cu fibră măcar un cablu ce vine în apartamentul meu, așa măcar nu mai am nevoie de acordul nimănui. Restul locatarilor să facă care cum dorește.

#7680
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Fibra care-ti va intra in apartament este foarte subtire, sa ne imaginam ca avem un etaj cu sapte apartamente. Eu as pune un anunt si as convinge sa fiti mai multi abonati. Este posibil si doar unul dar au interesul sa creasca. Eu am avut rezultate bune discutand cu inginerul de la Digi, din zona.

#7681
george3

george3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2022

 smart_choice, on 06 august 2022 - 20:00, said:

Eu as pune un anunt si as convinge sa fiti mai multi abonati.

Avem o hârtie semnată de majoritatea abonaților din toate scările cum că suntem de acord ca Digi să ofere servicii, dar nu e nimic mai mult specificat. În scările vecine nu au fost de acord cu trasee noi de fibră și găuri în scară, așa că au putut oferi doar FTTB. Deci vecinii vor servicii dar nu vor deranj. :habarnam:

#7682
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Eu vorbeam de acordul majoritatii de pe scara ca vor trecerea la FTTH de la FTTB, fara a se da alte gauri in plansee. Sigur asa este deja la alte scari, cum spui.
In cazul meu au adus fibra in timp ce FTTB functiona. Astfel au migrat clientii rand pe rand la FTTH. Fara acordul vecinilor! In prezent cablurile Ethernet sunt ramase in canal cablu dar nefolosite. Consider ca se poate scoate cablarea Ethernet si trasa fibra/fibre individuale care intra in apartament. Aceasta actiune ar trebuii sa se faca in aceiasi zi, abonatii Digi de pe scara ta, pentru a nu avea intreruperea serviciului. Totul incepe cu acordul vecinilor, vizita unui inginer de proiect de la Digi si apoi cablarea FTTH in locul cablurilor Ethernet puse de Digi. Presoana de la tehnic ofera solutia dar trebuie sa te straduiesti sa-l aduci la fata locului. In timp, cu bunavointa, se rezolva!
Cati abonati Digi sunt pe scara voastra?

Edited by smart_choice, 08 August 2022 - 10:00.


#7683
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Important este sa tratati problema cablarii FTTH la nivelul intregii cladiri, banuiesc ca nu sunteti asociatii de proprietari separate pe fiecare scara. Cablarea existenta pe verticala consider ca este la fel.

#7684
george3

george3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2022

 smart_choice, on 08 august 2022 - 09:58, said:

cablarea FTTH in locul cablurilor Ethernet puse de Digi.
Nu avem deocamdată cabluri puse de Digi. CATV-ul și Ethernet-ul existent au fost puse de Telekom din construcția blocului.

 smart_choice, on 08 august 2022 - 09:58, said:

Cati abonati Digi sunt pe scara voastra?
Niciunul. Scara are 7 locatari, toți Telekom ADSL prin cablurile de care menționam mai sus.

 smart_choice, on 08 august 2022 - 10:53, said:

banuiesc ca nu sunteti asociatii de proprietari separate pe fiecare scara.

Uite că la blocul nostru se poate și minunea asta. Posted Image

Edited by Dany_Darke, 08 August 2022 - 22:39.


#7685
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Legat de cablare, HG8247B la o alta scara este pus de fostul TELEKOM?
Cum se imparte reteaua Ethernet pe etaje? Zic ca sunteti P+3 etaje pe o scara.
Cati proprietari de pe scara ta vor sa treaca la Digi?

#7686
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Poate au acelasi setup pe care-l avea si digi: ont->switch->apartamente, iar pentru catv un amplificator si-un maldar de splittere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate