Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Vacanta Antalya 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#127
viteza

viteza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.03.2008
buna ziua
plec in august in antalya, hotel vera mare cu oprire o noapte in canakkale.
Vreau sa vizitez Troia, ma poate ajuta cineva cu programul de vizitare?

#128
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.05.2008
Multumesc Koder ! Dar mai am ceva intrebari pentru tine, daca nu te superi.
Poti sa-mi recomanzi vreo companie in Okurcalar pentru diving? Exista  vreo limita de varsta pentru scufundari =un adolescent de 13.9 ani se poate scufunda?
Sper sa merite fiecare banut diving-ul! Sa avem ce vedea! In Okurcalar am ce vizita? Ceva shoping (mai de bun simt la pret) unde pot sa fac? Si in fine, e ceva ce nu trebuie ratat in zona respectiva, avand in vedere ca sunt intre Manavgat si Alanya
Despre hotel imi poti spune cate ceva? Aqua Club Plaza este cotat 4*de ei. Pe aici nu am gasit nimic..

#129
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
[quote name='benji81' date='26th May 2010, 13:24' post='8252913']
Fresh-uri ai tot timpul la Vitamin bar-ul de la Spa iar bauturile de import sunt cele normale ( de ex cocktail-urile sunt cu bauturi de import).



Cocktail-urile anul trecut NU erau cu bauturi de import decat la Lobby Bar si la Irish Bar iar asta daca ii atrageai atentia tu barmanului. Dar poate s-o mai fi schimbat ceva. Insa asta nu inseamna ca nu ne-a placut Rixos Belek. E super OK. Anul acesta tot la un hotel Rixos mergem (de data asta Sungate, chiar daca aici, spre deosebire de Rixos Belek, vom plati restaurantele a-la-carte). Sa mergi neaparat la restaurantele din Premium Belek. Daca mancarea de la restaurantul principal inseamna un adevarat dezmat culinar, cele a-la-carte adauga un plus de rafinament (in special cel frantuzesc).

#130
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

 viteza, on 27th May 2010, 09:37, said:

buna ziua
plec in august in antalya, hotel vera mare cu oprire o noapte in canakkale.
Vreau sa vizitez Troia, ma poate ajuta cineva cu programul de vizitare?
Noi am plecat la ora 8.30 din Canakkale si am vizitat Troia . La ora la care am ajuns, 8.50, erau deja grupuri de turisti care aproape ca vizitasera tot, deci trag concluzia ca cel putin ora 8.00, daca nu mai devreme, era deschiderea.

#131
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

 skiritelu, on 27th May 2010, 20:18, said:

Multumesc Koder ! Dar mai am ceva intrebari pentru tine, daca nu te superi.
Poti sa-mi recomanzi vreo companie in Okurcalar pentru diving? Exista  vreo limita de varsta pentru scufundari =un adolescent de 13.9 ani se poate scufunda?
Sper sa merite fiecare banut diving-ul! Sa avem ce vedea! In Okurcalar am ce vizita? Ceva shoping (mai de bun simt la pret) unde pot sa fac? Si in fine, e ceva ce nu trebuie ratat in zona respectiva, avand in vedere ca sunt intre Manavgat si Alanya
Despre hotel imi poti spune cate ceva? Aqua Club Plaza este cotat 4*de ei. Pe aici nu am gasit nimic..
In Manavgat este o cascada minunata care nu trebuie ratata iar mai sus este un baraj interesant cu o priveliste superba.

#132
viteza

viteza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.03.2008

 costitz9, on 27th May 2010, 22:11, said:

Noi am plecat la ora 8.30 din Canakkale si am vizitat Troia . La ora la care am ajuns, 8.50, erau deja grupuri de turisti care aproape ca vizitasera tot, deci trag concluzia ca cel putin ora 8.00, daca nu mai devreme, era deschiderea.
Multumesc frumos, dar m-ar fi interesat pana la ce ora este programul dupa amiaza

#133
West

West

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.03.2002
Hello.

Am vazut in paginile anterioare recomandari pentru: Saphir Hotel 4* - OKURCALAR - ALANYA.

Acest hotel mi-a fost recomandat si de o agentie in bugetul nostru (de tineri casatoriti) de ~1000-1200 euro (inclusiv transport cu avionul).

Din ce am citit pe aici, sa nu ma astept la plaja cu nisip fin sau apa fara pietre :) ?

Imprejurimile sunt ok? Pentru deplasari, chiar si pana in Antalya, e avantajos?

Ar fi vreo alta recomandare pentru un hotel 4-5 * AI in acest buget?

Multumesc.

#134
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

 viteza, on 28th May 2010, 08:08, said:

Multumesc frumos, dar m-ar fi interesat pana la ce ora este programul dupa amiaza
Marea majoritate a punctelor turistice vizitate in Turcia, isi inchideau portile la ora 18.00.

#135
gabialbici

gabialbici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.09.2007
Multumesc frumos, dar m-ar fi interesat pana la ce ora este programul dupa amiaza
[/quote]

In 2006 stiu ca am ajuns cu foarte putin inainte de ora 19 si cu greu am putut intra sa vizitam in graba, chiar daca mai erau turisti p-acolo. Serviciile oferite nu sunt complete atunci, in sensul ca nu vei putea face un tur in adevaratul sens al cuvantului, cu ghid si savoarea vizitarii unui asemenea loc incarcat de istorie. Vizitezi, faci poze, nu te da nimeni afara dar yok indrumare de specialitate.

#136
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Salut

Cea mai buna companie de diving din zona Alanya este Aqua Age. Copii peste 8 ani pot face scufundari insa pentru un adolescent de aproape 14 ani se plateste la fel ca un adult.
In Okurcalar nu prea ai ce vedea dat fiiind faptul ca e o localitate stabatuta de soseaua Antalya Alanya. Gasesti si un centru comercial in zona insa nu as putea sa spun ca au produse de calitate. Cea mai aproapiata locatie de tine pentru shopping este Alanya.

Ce nu merita sa ratezi in zona:

O iesire cu jeepurile in Muntii Taurus
Baia turceasca
O excursie de o zi la amfiteatru Aspendos, cascada Manavgat si un tur ghidat in orasul antic Side
Spectacolul Fire of Anatolia

Duminica frumoasa!

Despre Aqua Club Plaza nu ma pronunt fiindca nu l-am vazut si  nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza.



 West, on 29th May 2010, 09:36, said:

Hello.

Am vazut in paginile anterioare recomandari pentru: Saphir Hotel 4* - OKURCALAR - ALANYA.

Acest hotel mi-a fost recomandat si de o agentie in bugetul nostru (de tineri casatoriti) de ~1000-1200 euro (inclusiv transport cu avionul).

Din ce am citit pe aici, sa nu ma astept la plaja cu nisip fin sau apa fara pietre :) ?

Imprejurimile sunt ok? Pentru deplasari, chiar si pana in Antalya, e avantajos?

Ar fi vreo alta recomandare pentru un hotel 4-5 * AI in acest buget?

Multumesc.


Salut

Saphir Hotel de 4 stele nu e in Okurcalar ci in Konakli si nu prea pot sa il recomand unor tineri ce se iubesc mult si vin intr-o luna de miere:)
IN Okurcalar exista Saphir Resort de 5 stele care merita luat in considerare daca este la un pret bun.

Eu as face altfel: as opta pentru un hotel de 4 stele bun din Alanya Antique Roman Palace nu as da f mult pe hotel insa as investi in cateva excursii superbe: rafting, diving, spectacol Fire of Anatolia, jeep safari in Alanya. Unde mai pui in in Alanya-oras este cea mai frumoasa viata de noapte. Pentru hoteluri supersofisticate puteti opta cand mai trec anii :)

Edited by ferrellroo, 30 May 2010 - 13:45.


#137
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 West, on 29th May 2010, 10:36, said:

Hello.

Am vazut in paginile anterioare recomandari pentru: Saphir Hotel 4* - OKURCALAR - ALANYA.

Acest hotel mi-a fost recomandat si de o agentie in bugetul nostru (de tineri casatoriti) de ~1000-1200 euro (inclusiv transport cu avionul).

Din ce am citit pe aici, sa nu ma astept la plaja cu nisip fin sau apa fara pietre :) ?

Imprejurimile sunt ok? Pentru deplasari, chiar si pana in Antalya, e avantajos?

Ar fi vreo alta recomandare pentru un hotel 4-5 * AI in acest buget?

Multumesc.
mai bine mergi la marmaris

#138
florinhim

florinhim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.06.2007
Salut,
vreau sa merg in Septembrie in Antalya si as dori putin ajutor din partea cuiva care a mai fost si a avut o experienta buna.
Cateva detalii:
o sa fim 2 cupluri (in jur de 30 de ani) si cautam:
- un hotel nu prea departe de antalya (oras) deoarece nu as vrea sa petrecem toate zilele doar in interiorul hotelului/ resortului ci sa si ne plimbam putin seara prin oras sau sa stam la o terasa;
- transport cu avionul din Bucuresti in antalya;
-tariful in jur de 600 E/persoana
- oricand in Septembrie (ma gandesc ca vremea/apa e destul de calda pe tot parcursul lunii si ca in August e prea cald).
Merci de pareri

#139
viteza

viteza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.03.2008
buna,
anul trecut am luat doua amenzii de radar, una la si una la intors, nu l-am platit, la iesirea din turcia la vama nu ma intrebat nimeni nimic, anul asta plec in antalia tot cu masina, am sanse sa ma intreba ceva la vama, sau sa ma puna sa le platesc. Vi s-a intamplat asa ceva, sau la cunoscutii, prieteni.

#140
essential1975

essential1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.04.2008
s-a intors cineva din antalya-alanya zilele astea ? cum e vremea ? cum e apa ? in anii trecuti a fost super in iunie . e si acum la fel ?

#141
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 essential1975, on 6th June 2010, 09:26, said:

s-a intors cineva din antalya-alanya zilele astea ? cum e vremea ? cum e apa ? in anii trecuti a fost super in iunie . e si acum la fel ?


Vremea e super ok si apa marii are in jur de 25 de grade deci se poate inota. Maine se anunta o zi putin mai intunecata insa nu gasesc nici un argument ca cineva sa nu isi faca o vacanta excelenta zilele astea in Antalya.

#142
ady2205

ady2205

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2008

 koder, on 6th June 2010, 14:41, said:

Vremea e super ok si apa marii are in jur de 25 de grade deci se poate inota. Maine se anunta o zi putin mai intunecata insa nu gasesc nici un argument ca cineva sa nu isi faca o vacanta excelenta zilele astea in Antalya.

Vremea e foarte buna,am fost din 21-28 mai si a fost foarte cald in Alanya.Peste zi erau 30 grade,apa calda in mare.
Si inca ceva va recomand hotelul la care am stat Mukarnas Spa Resort, 5 stele ultra all inclusive,mai ales pt familiile cu copii.Mergeti nu veti regreta,totul a fost super.

#143
anca_pnt

anca_pnt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.11.2008
Buna! eu caut o excursie de 7 zile in Antalya, dar pentru luna octombrie. Din pacate, mai toate ofertele gasite pe net se finaizeaza pe 1.10. Pe mine m-ar interesa sa prind data de 10 oct in statiune, dar sa ma intorc pana pe 15. Inca o nelamurire e legata de prezenta unui infant, intrucat pe diverse site-uri am vazut ca se plateste pentru copiii peste 2 ani, dar de bebe sub aceasta varsta nu  era mentionat nimic... In principiu, ce ma sfatuiti, sa merg cu transport pe cont propriu sau de la agentie? Avem sanse sa gasim un All inclusive pentru 2 adulti si un infant pana in 1000E/ sejur? Multumesc!

#144
Michelangelo10

Michelangelo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.03.2009
Salutare,
Suntem un grup mai mare si avem rezervare in perioada 20-27 iunie la Rixos Sungate.
Am dori sa facem o iesire in aceasta perioada pe muntele Tahtali. Am vazut in paginile anterioare o harta.
Imi poate da cineva mai multe detalii? Eventual un link de unde sa primesc mai multe informatii?
Suntem cu masina asa ca zic ca e pacat sa ratam o vizita acolo.
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate