Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Vacanta Antalya 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#91
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 koder, on 31st March 2010, 15:06, said:

Daca planuiesti sa vezi Antalya poti sa:

inchiriezi o masina
mergi intr-un tur cultural al orasului cu un ghid in limba romana acreditat
sa iei un taxi insa nu prea e de recomandat fiindca o sa iti ceara bani destui de multi (chiar si 100 de E sa te plimbe pentru cateva ore prin Antalya)
sa apelezi la transportul in comun insa microbuzele spre Antalya te lasa in zona Meydan si exista riscul sa pierzi foarte mult timp pana dai de centru si mai apoi de restul obiectivelor- vorbim de un oras cu o populatie de aproape 2 milioane de locuitori.Depinde foarte mult de ce vrei sa faci in Ayt si totodata depinde la ce hotel vii in Belek.Daca vii la un hotel localizat in zona Bogazkent ca sa ajungi in Antalya trebuie sa schimbi mai multe microbuze.

Salut Koder,

Merci ptr raspuns.

Stau la Rixos Premium - nu stiu in ce zona este exact. Probabil o sa iau o excursie de la hotel in cazul asta. Imi place sa vizitez ce am de vizitat pe cont propriu de aceea am intrebat. Oricum si varianta cu masina de inchiriat suna bine - probabil sunt si alte lucruri de vazut in zona.

#92
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 Kpaxian, on 28th March 2010, 12:35, said:

Despre Saphir Resort & Spa 5* din Okurcalar, ALANYA nu stie nimeni nimic?

Saphirul de 5 stele a fost deschis in primavara anului 2008 si e ok pentru o vacanta economica. Ca si cost e avantajos daca il comparam cu restul hotelurilor de 5 stele din Okurcalar.

Mancarea: buna si destul de variata
Camerele: sunt spatioase iar privelistea e superba/ vezi un mic golf. In camere se face curatenie zilnic iar lenjeriile de pat sunt schimbate o data la 3 zile.
Pe partea de bauturi: incluse doar bauturile locale
Extra sunt sucurile fresh si cafeaua turceasca
In discotesc bauturile sunt extra
Minibarul este "alimentat" cu bauturi racoritoare la sosire dupa care zilnic cu apa
Room service-ul este Extra

Gratuit: sauna, intrarea insa baia turceasca fara proceduri, fitness, voley de plaja, baschet, tenis de masa,animatia, internet wireless inr eceptie
Extra: jacuzzi, biliard, inchiriere rachete tenis, internet cafe-ul

In complexul hotelier sunt 2 restaurante a la carte (turcesc si italian) si pe durata unui sejur poti beneficia de unul gratuit la alegere cu rezervare in prealabil.
Pentru prosoape de plaja se plateste o garnatie la receptie care iti este returnata cand faci check-out-ul

 benji81, on 31st March 2010, 14:18, said:

Salut Koder,

Merci ptr raspuns.

Stau la Rixos Premium - nu stiu in ce zona este exact. Probabil o sa iau o excursie de la hotel in cazul asta. Imi place sa vizitez ce am de vizitat pe cont propriu de aceea am intrebat. Oricum si varianta cu masina de inchiriat suna bine - probabil sunt si alte lucruri de vazut in zona.


Din Belek nu merita sa ratezi nici spectacolul cu Fire of Anatolia.Saptamanal sunt in jur de 2 specatcole in amfiteatrul Gloria Aspendos localizat la 20 km de Rixos Premium iar pana la amfiteatru faci maxim 25 minute.
Greu de descris in cuvinte....e un spectacolo superb de dansuri turcesti adaptate in genul irlandezilor de la Lord of the Dance.

In Belek poti sa vezi Gradina Tolerantei si centrul oraselului.

#93
Kpaxian

Kpaxian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.04.2004
Multumesc mult pentru raspuns koder ! Am platit 1100 euro pentru 7 nopti  cu totul inclus (2 adulti si un copil de 4 ani, charter Tarom), incepand cu 8 iunie, ultra all inclusive. Le-am cerut la agentie sa verifice de 2 ori, ca vazusem in alte oferte doar all inclusive.... nu stiu ce intra exact in ultra all inclusive.  Despre zona ce poti spune? Ce se poate vizita prin apropiere?

Edited by Kpaxian, 31 March 2010 - 21:21.


#94
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Salut

Conceptul hotelului este de All inclusive.

In zona ai un aqualand Waterplanet care dispune de 23 topogane.La 10 minute mers pe jos e un centru comerical unde gasesti o farmacie si cateva magzine cu diverse suveniruri si textile.

La 33 km de hotel afla orasul Alanya cu o fortareata Seldjuk  simbolul orasului , si Pestera Damlatas faimoasa in intreaga lume pentru proprietatile terapeutice. In Alanya e cea mai animata viata de noapte cu numeroase cluburi de noapte unde muzica tine pana la rasaritul soarelui.

La 27 km in sens opus inspre Antalya nu merita sa ratezi orasul Antic Side, Cascada Manavgat si mai apoi cam la 55 km de hotel este Amfiteatrul Antic Aspendos. Le poti vedea pe toate intr-un tur de o zi cu un ghid in limba romana.

In Alanya merita sa mai incerci:

Divingul
Jeep safari/ exista pe youtube un filmulet facut de cativa romani care au facut jeep safari in Alanya
Delfinariul SeaAlanya

Attached Files



#95
mita2008

mita2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.04.2008
Se poate face snorkeling in Antalya, mai exact in Lara? Mentionez ca ma voi caza la Lara Beach hotel. Cam ce excursii optionale sa aleg si de unde renteaza sa le cumpar?

#96
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 mita2008, on 15th April 2010, 21:16, said:

Se poate face snorkeling in Antalya, mai exact in Lara? Mentionez ca ma voi caza la Lara Beach hotel. Cam ce excursii optionale sa aleg si de unde renteaza sa le cumpar?


Nu se poate face snorkeling in Lara- vizibilitatea in apa e destul de redusa/ valuri- nisip.

Snorkeling se poate face in excursia de diving in zona Kemerului. Cat despre excursii ca sa iti pot face catyeva recomandari din cele peste 30 de excursii cate exista in Antalya te rog sa mentionezi cam ce fel de excursii te-ar tenta (spectacole, diveristment, sporturi nautice, rafting, culturale) Cam ce ai vrea sa faci in Antalya?

Apeleaza cu incredere la ghidul de hotel ce se va ocupa de vacanta ta.

#97
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 mita2008, on 15th April 2010, 22:16, said:

Se poate face snorkeling in Antalya, mai exact in Lara? Mentionez ca ma voi caza la Lara Beach hotel. Cam ce excursii optionale sa aleg si de unde renteaza sa le cumpar?
zonele din turcia unde poti face scufundari si snorkeling sint oludeniz, marmaris, kemer, kalkan si poate alanya

#98
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
@kpaxian

Despre Saphir Resort & Spa 5* din Okurcalar, ALANYA nu stie nimeni nimic?

Conceptul hotelului Saphir Resort a fost schimabt din AI in UAI (Ultra all inclusive)

Attached Files



#99
RAZ44VAN

RAZ44VAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2010

 tppa, on 30th January 2010, 02:25, said:

Salutare la toata lumea.
Anul asta vreau sa merg in Antalya cu masina(pauza o noapte).
Anul trecut am fost in Kusadasi la hotel Batihan si a fost ok.
Care este cel mai bun si scurt traseu Bucuresti - Antalya si daca are cineva informatii despre HOTEL ALAIYE RESORT & SPA 5* / ALANYA ?

      Multumesc.
Recomandarile pt acest hotel sunt foarte bune.....

#100
dubf1r3

dubf1r3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.02.2008
Salutare. Mi-am rezervat si eu 7 nopti incepand cu 23/07 in Belek la Hotel Club Vera Mare (5* UAI) si m-a ajuns 1300€ prin early booking (avion+taxe incluse) .
A fost careva laacest hotel?Daca da,cum vi se pare? Multumesc

#101
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 dubf1r3, on 13th May 2010, 12:42, said:

Salutare. Mi-am rezervat si eu 7 nopti incepand cu 23/07 in Belek la Hotel Club Vera Mare (5* UAI) si m-a ajuns 1300€ prin early booking (avion+taxe incluse) .
A fost careva laacest hotel?Daca da,cum vi se pare? Multumesc


Ca mai toate hotelurile din zona Bogazkent raportul calitate pret este unul bun. Nu e neaparat un hotel luxos insa are un spatiu compact organizat si e o optiune buna pentru o vacanta ok in care nu vii in inspectie ci sa te relaxezi si sa te bucuri de mare si soare. Animatia e OK!

#102
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,695
  • Înscris: 17.01.2008
Pleaca cineva cu masina in Antalya pe 27 iunie?
(din Bucuresti... via Isambul)

#103
mirea22

mirea22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.01.2009
buna ziua. pe 15 septembrie plec in antalya 10 nopti si nu stiu ce statiune sa aleg, am vazut ca sunt 5 statiuni ( kemer,lara kundu,belek,side si alanya),as vrea sa fac snorkeling, plaja sa fie cu nisip, zona cat mai exotica cu apa turcoaz daca se poate si sa am si cat de cat viata de noapte desi stiu ca nu antalya e pt asa ceva....marmarisu e pt viata de noapte,am fost acolo acum 2 ani si a fost nebunie curata...  ,dar am inteles ca ar fi ceva viata de noapte in kemer,alanya si in capitala antalya in port... gen plaja kaputas mai sunt si altele in antalya si unde? eu asa vrea sa merg la un hotel din kemer ,lara kundu sau belek in ordinea asta!!!! side si alanya sunt prea departe de capitala antalya. as fi recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi inlegatura cu preferintele mele de mai sus ca sa pot sa imi fac o idee, sa stiu ce statiune sa aleg.si cum va fi vremea in antalya in septembrie ? si domnul rottweiler sa ma ajute cu sfaturi si niste oferte pt septembrie, as vrea sa ma incadrez in 1000 euro 2 persoane 10 nopti hotel 5 stele cu all inclusive sau UAi ....va multumesc mult.

#104
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

 mirea22, on 21st May 2010, 14:49, said:

buna ziua. pe 15 septembrie plec in antalya 10 nopti si nu stiu ce statiune sa aleg, am vazut ca sunt 5 statiuni ( kemer,lara kundu,belek,side si alanya),as vrea sa fac snorkeling, plaja sa fie cu nisip, zona cat mai exotica cu apa turcoaz daca se poate si sa am si cat de cat viata de noapte desi stiu ca nu antalya e pt asa ceva....marmarisu e pt viata de noapte,am fost acolo acum 2 ani si a fost nebunie curata...  ,dar am inteles ca ar fi ceva viata de noapte in kemer,alanya si in capitala antalya in port... gen plaja kaputas mai sunt si altele in antalya si unde? eu asa vrea sa merg la un hotel din kemer ,lara kundu sau belek in ordinea asta!!!! side si alanya sunt prea departe de capitala antalya. as fi recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi inlegatura cu preferintele mele de mai sus ca sa pot sa imi fac o idee, sa stiu ce statiune sa aleg.si cum va fi vremea in antalya in septembrie ? si domnul rottweiler sa ma ajute cu sfaturi si niste oferte pt septembrie, as vrea sa ma incadrez in 1000 euro 2 persoane 10 nopti hotel 5 stele cu all inclusive sau UAi ....va multumesc mult.

Nu mai scrie acelasi lucru de 3 ori. Cina vrea/poate sa te ajute e de ajuns sa citeasca o singura data. La banii astia nu gasesti.

Edited by softyty, 21 May 2010 - 15:13.


#105
mirea22

mirea22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.01.2009

 softyty, on 21st May 2010, 14:44, said:

Nu mai scrie acelasi lucru de 3 ori. Cina vrea/poate sa te ajute e de ajuns sa citeasca o singura data. La banii astia nu gasesti.


la banii astia nu gasesti ??adica 50 euro pe noapte all fara transport??de pers?deci 100 euro camera?mai sa fie....

#106
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 mirea22, on 21st May 2010, 17:19, said:

la banii astia nu gasesti ??adica 50 euro pe noapte all fara transport??de pers?deci 100 euro camera?mai sa fie....
Nu stiu hotelul, dar cred ca te incadrezi ca bani la Sea Life Family Resort. E prezentat ca locatie in Antalya-cartierul Konyaalti, la 6 km de centrul orasului. Si ar figura cu UAI. Dar ceea ce ai vrea tu nu prea gasesti in zona Antalyei. Vorba unui clasic in viata, in zona Anatalyei gasesti in proportie covarsitoare "tzarcuri". Mai degraba incearca in Bodrum, pt. ca inteleg ca in Marmaris ai fost. Ceva distractie cred ca mai este in Kemer (ma refer in oras), dar plaja nu e nicicum cu nisip in zona aceea.

Edited by chrismo, 21 May 2010 - 20:51.


#107
mirea22

mirea22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.01.2009

 chrismo, on 21st May 2010, 20:46, said:

Nu stiu hotelul, dar cred ca te incadrezi ca bani la Sea Life Family Resort. E prezentat ca locatie in Antalya-cartierul Konyaalti, la 6 km de centrul orasului. Si ar figura cu UAI. Dar ceea ce ai vrea tu nu prea gasesti in zona Antalyei. Vorba unui clasic in viata, in zona Anatalyei gasesti in proportie covarsitoare "tzarcuri". Mai degraba incearca in Bodrum, pt. ca inteleg ca in Marmaris ai fost. Ceva distractie cred ca mai este in Kemer (ma refer in oras), dar plaja nu e nicicum cu nisip in zona aceea.


nu exista nicaieri in antalya si aici ma refer kemer ,lara sau belek plaja cu nisip? in bodrum am fost  si in oludeniz si marmaris.

#108
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
[quote name='mirea22' date='21st May 2010, 23:50' post='8234820']
nu exista nicaieri in antalya si aici ma refer kemer ,lara sau belek plaja cu nisip? in bodrum am fost  si in oludeniz si marmaris.
[/quote

in kemer gasesti plaja cu mix nisip - pietris, de ex la corinthia asa e, sau gasesti plaja exclusiv din pietre

in zona lara sau in zona belek gasesti plaja din nisip cu nisip in apa dar in aceste zone stai la tarc si potolesti animalul din burta, canci snorkelling sau alte din astea

nu cauta marmarisul si oludenizul in belek si nici invers

iar decit sea life cum iti zice cineva pe aici mai bine stai acasa si dupa 16 sept urca in retezat si fa scufundari in lacul bucura

Edited by rottweiler2007, 22 May 2010 - 06:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate