Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Aplicare ulei pe lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
tot cautind pe youtube una-alta, am dat de un filmulet in care se vorbeste despre aplicarea uleiului pe lemn. Nu am auzit de asa ceva pina acum, ar putea cineva sa imi explice la ce se refera procedura asta? la ce foloseste? e chiar ulei? exista solutii alternative?
filmuletul e asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7m0SGfokq8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007
In general uleiul ajuta lemnul sa fie mai stabil in timp la variatii de umiditate. Este ca o pelicula care nu permite vaporilor de apa din atmosfera sa intre cu aceeasi usurinta in lemn marind umiditatea acestuia. Se stie ca lemnul isi modifica dimensiunile ( lucreaza) cind umiditatea acestuia se modifica. Aplicarea uleiului este recomandata la obiectele din lemn care sunt mai expuse la intemperii cum este mobilierul de gradina. Trebuie insa avut grija ca dupa o perioada de timp (6 luni- un an) sa reaplicam inca un strat de ulei deoarece acesta se usuca si suprafata nu mai are aceeasi rezistenta. Aceasta metoda nu asigura insa protectie la expunere indelungata la ploaie, zapada ,etc.. Exista insa anumite lacuri speciale care pot fi aplicate pentru a proteja lemnul la ploaie si zapada sau in medii cu umiditate foarte ridicata. Unele din acestea sunt folosite la ambarcatiuni.
Exista uleiuri speciale care se aplica pe dusumele exterioare din preajma piscinelor.

Edited by raduk, 10 February 2010 - 20:39.
citarea inutilă a postului precedent


#3
mhefner2000

mhefner2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2010

 gomez99, on 30th January 2010, 14:44, said:

tot cautind pe youtube una-alta, am dat de un filmulet in care se vorbeste despre aplicarea uleiului pe lemn. Nu am auzit de asa ceva pina acum, ar putea cineva sa imi explice la ce se refera procedura asta? la ce foloseste? e chiar ulei? exista solutii alternative?
filmuletul e asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7m0SGfokq8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Salut,

Ca sa raspund la intrebarea ta,este adevarat tot ceea ce a spus 'criocris'. Este un ulei special de in,si in general se da pe lumnul care sta afara in intemperii,in diferite schimbari de temperaturi,ploi,ninsori...etc. In general se aplica pe lemnul de teac,care este un lemn de esentza tare,si suporta foarte bine schimbarile de temperaturi,in special de ploaie. Se aplica stratul de ulei pt. a proteja si a lungii viatza lemnului. Se intalneste de asemenea la garduri pe structura de lemn...etc.

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Poa sa fie si ulei uzat de motor, n-ai vazut pe la tara garduri de lemn negre? Poa sa fie si ulei de gatit, pe care e chiar indicat sa il dai pe fundurile de lemn din bucatarie (eu le dau perodic cu ulei), pentru protectie si pentru evitarea imbibarii cu alte mirosuri. E pentru protectie, cine sta la curte stie, se da locul de joaca, mobilierul, cusca ciinelui etc., fiecare ce are expus la intemperii. Si parchetul se poate da cu ulei, depinde ce efecte vrei sa obtii.

#5
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
multumesc foarte mult pentru raspus. deci, in principiu, procedura prezentata in filmulet e corecta?
acum, aplicarea de ulei (sa zicem ulei de in fiert folosit in diluarea vopselurilor clasice) e valabila si pentru mobilierul din ratan/bambus? cind e f cald afara, nu devine gras/lipicios?

#6
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007
Uleiul de in trebuie diluat cu un diluant universal inainte de a se aplica in proportie de 20-30% diluant si restul ulei. Diluarea se face pentru a ajuta la patrunderea in fibra si pentru a subtia pelicula de ulei care ramine la suprafata. Uscarea suprafetei se face mai rapid si ramine un strat foarte fin care nu se ia pe miini. Puteti aplica si pe ratan insa este bine ca acest mobilier sa nu fie expus la ploaie deoarece e mai putin rezistent decit lemnul masiv. Poate putrezi mai repede.

Edited by raduk, 12 April 2010 - 20:57.
citarea inutilă a postului precedent


#7
sorin_frumuseanu

sorin_frumuseanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.11.2005
Pentru o protectie mai buna a lemnului este necesara aplicarea stratului de ulei de in si apoi straturi de lac sau se poate lacui direct?
Multumesc

#8
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 gomez99, on 30th January 2010, 08:44, said:

tot cautind pe youtube una-alta, am dat de un filmulet in care se vorbeste despre aplicarea uleiului pe lemn. Nu am auzit de asa ceva pina acum, ar putea cineva sa imi explice la ce se refera procedura asta? la ce foloseste? e chiar ulei? exista solutii alternative?
filmuletul e asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7m0SGfokq8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce ai vazut tu pe Youtube este ulei de finisaj si nu de in.Din pacate nu prea il gaesti in romania.Are scop de finisaj si tine la orice intemperie.
Este un finisaj ca si calitate egal cu lacul de yacht si de da pentru a pastra aspectul natural al lemnului.
Ce se gasete la noi este ulei care nu permite lemnului sa se umezeasca si peste el se aplica obligat fortat bait si lac.Multi fonosesc ulei de in ca sa nu consume multa vopsea.

Pretul unui astfel de ulei este de 200-250 de dolari la litru.Il gasesti la greeg list sau norden tools on line.

Edited by Carapicho, 17 November 2011 - 11:51.


#9
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
De fapt ala acolo da cu ulei mineral si se foloseste la finisajul lemnului.uleul mineral se poate da si pe obiecte alimentare.se reaplica de 3 ori pe an.uleiul de in are o alta intrebuintare .se da pe lemn pentru ca lacul ce se aplica ulterior sa nu fie absorbit de lemn.el trebuie sa faca o pelicula protectoare.daca nu se aplica ulei de in in prealabil nu iti ajunge un litru de lac la un mp de lemn si nici aspect nu ii da lemnului.
O alta intrebuitare a uleiului de in este fierberea lemnului in el.stim noi de ce:)))))

#10
PaulRO

PaulRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.11.2010
Imi puteti recomanda procedeul corect pentru tratarea preventiva a unui gard facut din elemente de terasa (deck tratat de molid), cel cu striatii pe o parte?

Am gasit ceva online: http://www.e-parchet...-exterior.html/

dar nu stiu daca este produsul potrivit.
Eu ma gandeam sa aplic ulei de in si ulterior un lac protector incolor special pentru mobilier exterior.

#11
goriot

goriot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.08.2007
uleiul ala asa de special e ULEI DE TUNG..il gasesti si la noi,pe la firmele engros distribuitoare de produse farmaceutice sau de vopsele..A fost folosit pana in perioada interbelica,face o pelicula foarte dura si trainica..succes

#12
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 PaulRO, on 20 ianuarie 2014 - 23:08, said:

Imi puteti recomanda procedeul corect pentru tratarea preventiva a unui gard facut din elemente de terasa (deck tratat de molid), cel cu striatii pe o parte?

Am gasit ceva online: http://www.e-parchet...-exterior.html/

dar nu stiu daca este produsul potrivit.
Eu ma gandeam sa aplic ulei de in si ulterior un lac protector incolor special pentru mobilier exterior.
de ce vrei sa aplici pe gard daca este tratat?
Daca este lemn de podea pentru exterior are tratament special.Nu ii trebuie decat lac.
Pune o poza cu gardul sa-l vedem.

#13
H3k

H3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.01.2004
Pt ulei, recomand: http://www.feroshop....75-l-38196.html
iar pt lac: http://www.feroshop....xtra-34194.html

Sunt produse profesionale recomandate de catre casa regala a Romaniei, vezi aici: http://www.capital.ro/akzo-nobel-a-devenit-furnizor-oficial-al-casei-regale-a-romaniei-155486.html

Edited by H3k, 31 March 2014 - 15:53.


#14
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Buna ziua, un blat din bucatarie din lemn de fag cu ce s-ar putea da, in afara de lac, pentru a nu-si schimba culoarea si sa fie totusi protejat de apa si zgarieturi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate