Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pascal Bruckner - un scriitor unic

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Am întâlinit un scriitor francez care pe mine mă captivează.De fapt eu am reușit să citesc din ce a scris el doar eseuri.
Mizeria prosperității  - citit
Noua dezordine amoroasă
De asemenea are și o mulțime de romane :
Hoții de frumusețe
Luni de fiere - încă mai am de citit

Are o viziune completă și obiectivă asupra situației politico-economice mondiale.Personal nu am întâlnit încă, un scriitor cu o cultură oarecum comparabilă.Dacă mai știți alte romane de același scriitor și eventual de unde se pot cumpăra(în București) v-aș fi recunoscător.
Aș mai dori să semnalez o lansare de carte pe care acest scriitor o face personal în București începând cu miercuri 16 iunie 2005.Eu nu voi pierde ocazia.
http://www.edituratrei.ro/bruckner/

Edited by Mirovaia_Scorb, 13 June 2005 - 17:16.


#2
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
A fost cineva  pana la urma la lansarea de la Institutul Francez ?Eu nu am reusit sa ajung.

#3
mutza

mutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2005
Am gasit acum topicul asta. Si oricum sunt noua pe aici, de mult timp doar citesc discutiile. Dar Bruckner.... :first: Ai terminat de citit Luni de fiere? O carte fantastica. Si nu pentru oricine. Imi place sa vad metafora din carte. La prima vedere pare un caz. La a doua se vede schema comuna oricarei relatii de lunga durata. Curiozitate si placere la inceput, apoi acele lucruri "mizerabile" care departe de ceea ce se intampla in carte se intampla cam peste tot, chit ca este vorba de facut pipi impreuna, si finalul extraordinar: simtul proprietatii, legatul impreuna dureros.
Hm...uite e greu de discutat despre cartea asta. Sunt asa multe de zis ca m-am blocat.
Hotii de frumusete este insa un mare esec dupa parerea mea. Eu cel putin am fost dezamagita. Nu are putere si originalitate asa cum ma asteptam. Plus ca am mai vazut ideea pe undeva. In "Parfumul" de Suskind
Noua dezordine amoroasa este in asteptare, doar rasfoita.

#4
chrisklein

chrisklein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.08.2005

mutza, on Aug 9 2005, 11:16, said:

Hotii de frumusete este insa un mare esec dupa parerea mea. Eu cel putin am fost dezamagita. Nu are putere si originalitate

<{POST_SNAPBACK}>


Cartzile astuia nu se bazeaza atit pe originalitate, cit pe stilul discursului shi pe impactul imaginilor descrise (de la sublimul "uzual" la shoc). Daca nu-l citesti ca sa retzii constructzia frazelor si calitatzile eroilor, descriptibile altfel in citeva rinduri dar - la el - hiperbolizate pe pagini intregi fara sa produca efectul plictisului, nu ai prea multe obiective pentru care ar trebui epuizat. Eu l-am citit atit ca scriitor cit si ca eseist, shi numai stilul il salveaza, nu importantza celor comunicate. Cu toate astea, e bun!

#5
liQuid_star

liQuid_star

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.10.2005
Am citit "Luni de fiere" de vreo 10 ori.Este irevocabil cartea mea preferata!
              Am citit aproape tot ce se gaseste in Romania de acest autor.Daca stie cineva de unde as putea face rost de "Copilul divin"...
              Am fost si la lansare.Este o mare contradictzie intre Bruckner ca scriitor si Bruckner ca om. Va pot asigura insa ca patologia prezenta in romanele sale il caracterizeaza pe deplin.
               Din pacate pare foarte conformist si studiat,asa ca nu ma pot abtzine sa nu ma intreb cat de "studiate" sunt cartzile sale...

#6
Dracula

Dracula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.10.2003
Marele regizor Roman Polanski a ecranizat "Lunes de fiel" ca "Bitter Moon"... film recomandat calduros!

#7
liQuid_star

liQuid_star

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.10.2005
L-am kutat de mi-au ieshit ochii din cap.Stie cineva unde-l pot gasi?(filmul)h

#8
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

 chrisklein, on Aug 28 2005, 12:48, said:

Cartzile astuia nu se bazeaza atit pe originalitate, cit pe stilul discursului shi pe impactul imaginilor descrise (de la sublimul "uzual" la shoc). Daca nu-l citesti ca sa retzii constructzia frazelor si calitatzile eroilor, descriptibile altfel in citeva rinduri dar - la el - hiperbolizate pe pagini intregi fara sa produca efectul plictisului, nu ai prea multe obiective pentru care ar trebui epuizat. Eu l-am citit atit ca scriitor cit si ca eseist, shi numai stilul il salveaza, nu importantza celor comunicate. Cu toate astea, e bun!
sunt de acord cu tine. in fond,nu a facut nici o descoperire revolutionara in "filozofia" cuplului sau societatii pe care incearca sa o abordeze. Este un narator ce decupeaza atent cuvinte rezonante pe care le asambleaza convenabil pe fundalul unor teme aparent captivante, schitand impresia unei carti duble.
Imi place totusi.

#9
X-ulescu

X-ulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.12.2005
Pascal Bruckner nu e numai un romancier deosebit.Cititi si Tentatia Inocentei, Mizeria Prosperitatii sau Euforia Perpetua.O sa vedeti ca e si un psiholog,sociolog,filosof..etc foarte bun.

#10
steffann

steffann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.11.2003
Idei mai utile de a gasi filmul?

#11
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
nu e nu stiu ce Bruckner asta...Mai bun un pic decat Cohelo (sau cum il cheama). Am citit...Hotii de frumusete si Luni de Fiere. Faine romane. Mi a placut mai mult hotii de frumusete, ideea mai interesanta. Luni de fiere...o traim fiecare. Evident, nu la parametrii exagerati de acolo.

#12
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
P.Bruckner ,un autor pe care il recomand cu placere romanticilor  :coolspeak:

#13
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 MamaVoastra, on Aug 29 2006, 23:39, said:

nu e nu stiu ce Bruckner asta...Mai bun un pic decat Cohelo (sau cum il cheama). Am citit...Hotii de frumusete si Luni de Fiere. Faine romane. Mi a placut mai mult hotii de frumusete, ideea mai interesanta. Luni de fiere...o traim fiecare. Evident, nu la parametrii exagerati de acolo.
Bine spus, prea bine, din pacate( asocierea cu alde Coelio)

#14
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
"Palatul Chelfanelii"

#15
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
''capcaunii anonimi '' :) se imparte in doua povestioare , ''capcaunii anonimi '' si ''stergatorul''.recomand copiilor-adulti
mi-am mai cumparat si ''iubirea fata de apropele '' ' am sa o incep curand.din cate am inteles , e vorba despre un gigolo , provenit dintr-o familie destul de erudita din paris

Edited by berlinish, 26 November 2006 - 19:41.


#16
iOnlyHaveMyself

iOnlyHaveMyself

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2007
Acum am terminat de citit "Copilul divin" si pot sa zic ca mi-a placut foarte mult. Mi se pare putin cam trasa de par, dar am devorat-o cu placere...ah, ce buna a fost!

#17
Boola

Boola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2008
Salut!
Sunt mare fan Bruckner si Polanski, nu gasesc nicaieri filmul Bitter Moon. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc!

#18
qwerty511

qwerty511

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.01.2008

 Boola, on 23rd April 2009, 12:57, said:

Salut!
Sunt mare fan Bruckner si Polanski, nu gasesc nicaieri filmul Bitter Moon. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc!


il poti descarca de pe www.isohunt.com
(am verificat, exista acolo si nu trebuie sa te inscrii, descarci direct cu torrent)

dar, crede-ma! filmul, chiar daca e f.bun, e departe de ceea ce-ti dezvaluie cartea...

Edited by qwerty511, 01 March 2010 - 23:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate