Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Copil cu parinti divortati

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostJonica76, on 23rd January 2010, 19:03, said:

Eu am fost casatorita 8 ani, iar copilul l-am avut dupa 5. Nu a fost nici graba si nici interes. Rezultatul - l-am descris mai sus.

E de mirare ca ai facut un copil cu o persoana ce in viziune ta nu era potrivita, dupa 5 ani de relatie oficiala. Exista inca ideea ca un copil salveaza o casnicie.


View PostJonica76, on 24th January 2010, 00:27, said:

Ea il cunoaste deja, dar nu stie ce exact are el de impartit cu mine (sau eu cu el).

Ma bucur ca nu am trecut prin asa ceva.

Edited by AMDG, 24 January 2010 - 12:50.


#56
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View PostAMDG, on 24th January 2010, 11:48, said:

E de mirare ca ai facut un copil cu o persoana ce in viziune ta nu era potrivita, dupa 5 ani de relatie oficiala. Exista inca ideea ca un copil salveaza o casnicie.
Ma bucur ca nu am trecut prin asa ceva.
Probabil ca poate si salva. In cazul meu se pare ca eu cu burta de gravida in 7 luni nu am mai corespuns "standardelor", drept pentru care am fost inlocuita.
Nimeni nu-si doreste sa treaca prin asa ceva, dar pana la urma te gandesti care este cea mai buna alternativa pentru copil.

#57
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Jonica, nimeni nu te poate sfatui "cel mai bine". Tu iti cunosti cel mai bine si copilul si viitorul partener. Responsabilitatea adaptarii cade insa in sarcina ta si la fiecare moment vei gasi solutia potrivita, tocmai pentru ca esti atat de interesata. Singurul lucru care mie insa mi se pare ca trebuie neaparat sa-l faci pentru a putea pe viitor sa te canalizezi pe cele pe care le intuiesti ca vor apare, este ca trebuie sa stabilesti cu fostul tau sot noile reguli. Nu in sensul sa-i dai raportul ce vrei sa faci cu viata ta, cat sa cadeti de acord ca indiferent ce faci, binele copilului nu va fi afectat si in orice hotarare vei lua strict la viitorul si educatia copilului nu va fi eliminat. In rest toate se vor lamuri pe parcurs.

#58
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Cred ca acomodarea nu va fi o problema asa mare, pt ca are doar 3 ani. Viata si amintirile ei, de acu incep.
Practic o sa-si aduca aminte doar de aceasta familie care se "naste" acum.
Tatal ei biologic nu prea va conta, daca va mutati vizitele vor fi tot mai rare. Cu atit mai bine.
Totul e sa alegi bine a doua oara si copilul sa aiba o atmosfera buna in care creste.
Altfel, daca lucrurile merg prost, va fi atrasa de tatal ei, si te va considera pe tine vinovata.

Edited by yasmi, 09 March 2010 - 10:30.


#59
yadiraianistina

yadiraianistina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2011
iubita si eu ma confrunt cu aceeasi situatie.persoana cu care sunt acum nu vrea sa ia rolul de tata pt copilul meu.imi trateaza puiul ca si cum ar fi al lui.il iubeste la nebunie.cand ii vorbeste copilului meu,foloseste termenul de,,prietene,,  trebuie sa lasi lucrurile asa cum sunt.persoana cu care esti trebuie pur si simplu sa cucereasca copilul tau cu dragoste,afectiune s idoar atat.nu cu cadouri.dragostea unui copil nu se cumpara niciodata cu cadouri.copilului ii poti doar demonstra cat de mult il iubesti  si sa l lasi pe el sa vina la tine cand vrea.nu sal obligi.nu vei reusi nimic.rabdare

#60
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

View Postyadiraianistina, on 6th February 2011, 14:50, said:

iubita si eu ma confrunt cu aceeasi situatie.persoana cu care sunt acum nu vrea sa ia rolul de tata pt copilul meu.imi trateaza puiul ca si cum ar fi al lui.il iubeste la nebunie.cand ii vorbeste copilului meu,foloseste termenul de,,prietene,, trebuie sa lasi lucrurile asa cum sunt.persoana cu care esti trebuie pur si simplu sa cucereasca copilul tau cu dragoste,afectiune s idoar atat.nu cu cadouri.dragostea unui copil nu se cumpara niciodata cu cadouri.copilului ii poti doar demonstra cat de mult il iubesti si sa l lasi pe el sa vina la tine cand vrea.nu sal obligi.nu vei reusi nimic.rabdare
Ããã... a cam trecut vremea. Cam un an. Oare a avut soficentã rãbdare?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate