Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4571 replies to this topic

#4483
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
Vinciun e banat niste zile, cred ca le-a explicat ceva pe  aria auto... Va saluta de Sarbatori, sa nu credeti ca s-a lasat de sport 😀

#4484
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Sarbatori fericite baieti, sa fiti sanatosi si puternici!
Va mai citesc uneori, felicitari Sandule.

#4485
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postoverseas, on 23 decembrie 2023 - 21:58, said:

Vinciun e banat niste zile, cred ca le-a explicat ceva pe  aria auto... Va saluta de Sarbatori, sa nu credeti ca s-a lasat de sport ��

Il salutam si noi si pe tine si pe Lion si pe restul de pe forum, Sarbatori fericite!
Eu tot mai sper sa se apuce serios Lion. Desi am vazut la sala un tip, cam de varsta lui Lion, mai vorbesc cu el, s-a cam orientat si el spre ciclism, mi-a zis ca a facut 200km vara trecuta in 3 zile. Are niste gambe de zici ca e fotbalist. imi place de om cum se antreneaza face un fel de fullbody(nedocumentat) de vreo 4-5ori/saptamana.


Am uitat sa zic ca de la genuflexiuni duse la repetari extreme(cred ca de la asta) am inceput sa am dureri de genunchi mai degraba ligamente, nesemnificativ la stangul si deranjant la dreptul. Forta as avea, dar ma cam dor zici ca am reumatism. Asa ca o perioada o las mai usor(desi o sa fie greu, oricand ma pot razgandi daca situatia necesita). Am vazut ca si recuperarea devine dificila, la 3 zile dupa picioare inca ma simt obosit, mai mult la SNC. Asa ca imi afecteaza si impinsul. Sa vad ce masuri am sa iau, asta cu repetarile multe e mai mult o ambitie la care nu pot sa renunt. In mintea mea sta recordul lui Gipsy 40x120.

Edited by sandu222, 25 December 2023 - 20:30.


#4486
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsandu222, on 25 decembrie 2023 - 20:20, said:



Il salutam si noi si pe tine si pe Lion si pe restul de pe forum, Sarbatori fericite!
Eu tot mai sper sa se apuce serios Lion. Desi am vazut la sala un tip, cam de varsta lui Lion, mai vorbesc cu el, s-a cam orientat si el spre ciclism, mi-a zis ca a facut 200km vara trecuta in 3 zile. Are niste gambe de zici ca e fotbalist. imi place de om cum se antreneaza face un fel de fullbody(nedocumentat) de vreo 4-5ori/saptamana.


Am uitat sa zic ca de la genuflexiuni duse la repetari extreme(cred ca de la asta) am inceput sa am dureri de genunchi mai degraba ligamente, nesemnificativ la stangul si deranjant la dreptul. Forta as avea, dar ma cam dor zici ca am reumatism. Asa ca o perioada o las mai usor(desi o sa fie greu, oricand ma pot razgandi daca situatia necesita). Am vazut ca si recuperarea devine dificila, la 3 zile dupa picioare inca ma simt obosit, mai mult la SNC. Asa ca imi afecteaza si impinsul. Sa vad ce masuri am sa iau, asta cu repetarile multe e mai mult o ambitie la care nu pot sa renunt. In mintea mea sta recordul lui Gipsy 40x120.

Serios la modul greutati mari...nu. Dupa o varsta se schimba prioritatile si nici nu mai ai chestii de demonstrat, nici tie si nici celorlalti.

Ref la programul tau, incearca sa planifici doar o grupa pe saptamana la care sa iti bati recordul. Sa faci asta cu 3-4 grupe sau exercitii saptamana dupa saptamana este prea mult.

#4487
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, si eu aplic o ciclizare instinctiva. Ieri am avut piept 'usor', cu seria maxima 40 flotari cam la 40 grade (nu Celsius).

#4488
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

View Postoverseas, on 27 decembrie 2023 - 10:35, said:

Dap, si eu aplic o ciclizare instinctiva. Ieri am avut piept 'usor', cu seria maxima 40 flotari cam la 40 grade (nu Celsius).
40 grade in pahar? Posted Image

#4489
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
40 grade in pahar, paharul asezat pe omoplati, flotari sub tensiune sa nu picure nimic din pahar, normal.

#4490
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,783
  • Înscris: 03.02.2009
Apropo de grade de alcool. Daca faceti vin acasa, va recomand Merlot (e rosu, are boabe mici). E al 2-lea an cand imi iese vinul foarte dulce si cu grade putine. Si culmea ca se mentine ok tot anul. Mai fac si-un pic de vin alb din Ottonel. Foarte prost iese.. O fi stropit prea mult sau ceva e.. desi e mai scump ca Merlot-ul (si culmea ca boabele-s mult mai dulci ca Merlot-ul), se strica dupa cateva luni. Si are si mai multe grade de alcool..culmea. Ottonelul iese de vreo 12 grade, ceea ce-i veste proasta pt sala.. Iar Merlotul a iesit anul trecut de vreo 9 grade - ca de-aia-i si dulce. Iar anul asta.. a iesit de vreo 6-7 grade! Ceea ce ma sperie ca as fi zis ca n-are cum sa reziste... dar..sa-l vezi.. In timp ce Ottonelul a avut un pic de gust mai amarui ca de drojdie, (desi ii scot de pe drojdie cand se limpezeste), si deja incepe sa-si piarda din gust incet incet (dupa numai 2 luni), Merlotul e.. zeiss.. simti pana si aroma strugurelui, si nu da semne sa-si piarda din dulceata..(ambele soiuri cumparate in acelasi timp, tinute in aceleasi conditii, scoase in aceeasi zi de pe drojdie, etc..)

Asa din ce-am mai experimentat, a mers sa scot vreo 2 grade tinand vinul pe foc sau incalzindu-l. Are o zona acolo intre 80 - 100 de grade celsius unde iti permite sa evapori alcoolul si sa ramana apa. Dar nah.. e chinuiala, ca nu poti sa-l faci pe tot odata.. si probabil dispar si din proprietati, etc.. Am auzit ca ai putea eventual sa dai sucul de struguri in fiert dar apoi sa-l bagi la rece (eventual adaugat si aspirina), si cica nu ar fermenta..ar ramane suc de struguri.. Bun si ca intraworkout (mai putin aspirina).. Asa cu vinul cu alcool.. nu stii cum sa-l duci cat mai departe de sport.. Ca m-am mai documentat si e foarte prost pt muschi alcoolul indiferent ca-i procent mic. Iti opreste din crestere musculara.. plus ce daune mai face deshidratand celulele si alte belele..

Edited by bursucelu_viesel, 27 December 2023 - 20:17.


#4491
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 the_lion, on 25 decembrie 2023 - 20:53, said:

  nici nu mai ai chestii de demonstrat, nici tie si nici celorlalti.

Am experimentat eu, lumea te uita. Daca azi esti tare si esti peste tot pe FB, Insta, arati bine, te stiu toti, peste 5ani daca nu mai arati la fel te uita toti. Asa ca tre' sa le aduci aminte constant cine esti sau cine ai fost. Iar recorduri se pot depasi oricand la ceva, sau felul in care arati se poate imbunatati oricand si la 50 si am vazut mai nou ca si la 60.

 the_lion, on 25 decembrie 2023 - 20:53, said:

Ref la programul tau, incearca sa planifici doar o grupa pe saptamana la care sa iti bati recordul. Sa faci asta cu 3-4 grupe sau exercitii saptamana dupa saptamana este prea mult.
Ai dreptate cu ideea asta. La genuflexiuni era ceva normal sa fac mai mult saptamanal pt. ca facand intr-o saptamana un record mai consistent, in celelalte saptamani doar fac mai multe repetari care preceda acel record, nu-i un record nou saptamanal ca sa ma exprim asa. Adica as putea face oricand cu o greutate ceva mai mare "recordul" pe care il fac planificat peste 3-4 saptamani. Aparent cresc saptamanal dar nu-i asa.
La pectorali cresc greu, o repetare cand si cand, am si perioade de "avalansa" la greutati mici (si e tot asa cu repetarile la greutati mai mari ca la genuflexiuni), iar la umeri nu stiu care sa fie explicatia, am crescut usor de cand ma stiu, ba chiar nu ma duc eu spre efort maxim ca as ajunge sa-mi distrug articulatiile in 2-3saptamani. Saptamana asta la umeri am reusit sa pun 2 discuri de 10 agatate de aparat si cred ca urmeaza si gantere puse pe acolo. De cateva luni nu mai fac cu bara si nu am probleme.
La spate n-am cu, ce sa ma laud, mai cresc la exercitii la helcometre cate putin, cel mai repede cresc la ramatul cu un brat la cabluri, nu mai am discuri, trebuie si acolo sa pun gantere si discuri. Culmea ca acum multi ani tot asa usor cresteam si la ramatul clasic cu ganterera, efectiv "zburdam" la exercitiul asta, ajunsesem sa fac gantera de 70-75kg.

Edited by sandu222, 30 December 2023 - 20:41.


#4492
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

 sandu222, on 30 decembrie 2023 - 20:37, said:

Am experimentat eu, lumea te uita. Daca azi esti tare si esti peste tot pe FB, Insta, arati bine, te stiu toti, peste 5ani daca nu mai arati la fel te uita toti. Asa ca tre' sa le aduci aminte constant cine esti sau cine ai fost. Iar recorduri se pot depasi oricand la ceva, sau felul in care arati se poate imbunatati oricand si la 50 si am vazut mai nou ca si la 60.


Pai asta este problema, ca noi aici suntem nimeni ca sportivi. Facem sport pentru noi si ar trebui sa facem sport pentru sanatate. Ce spui tu insa pare ceva demonstrativ, ce TREBUIE sa faci pentru ca sa fi vazut intr-un anume fel de altii.
Este adevarat ca poti umbla dupa diverse "recorduri" si la 50 ani, dar in detrimentul a ceva mai important: sanatatea. Ok, ne place sa ne amagim aici ca in domeniul acesta lumea este mai ok decat sedentarul pur...dar adevarul este ca sportul foarte intens (iar ce faci tu este deja dus spre extrem) si alimentatia excesiva cantitativ (chiar si in conditiile in care mananci mai "curat" decat marea majoritate a lumii) nu sunt sanatoase pe termen lung.
Sunt insa perfect de acord ca sportul si fitnessul facut la nivel recreational, fara sa mai pui tot felul de teluri estetice (de gen kg in plus de muschi, cm in plus la brat, vene vizibile in plus, etc), este sanatate curata. Chiar si asa te poti antrena relativ greu, dar fara uzura pe care ti-o impui tu prin antrenamentul actual.
Dar stii cum se zice, suntem diferiti si fiecare decidem ce este mai bine pentru fiecare din noi.

La multi ani tuturor si sa aveti spor in toate, fie ca vorbim de sanatate, bani, kg corporale sau in discuri in plus pe bara!

#4493
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Eu am avut niste "restante" la pectorali din tinerete, acum am ocazia sa le repar. De asta nici nu ma stresez la spate, brate, trapez etc Nici la picioare n-ar fi trebuit sa o fac, doar ca erau prea mici.  La pectorali nici macar n-am fost curios sa vad cum e la 140, dar stiu ca in ziua cand voi face vor fi minim 5 repetari altfel nici nu incerc pana atunci.
Am spre 100kg dar nu prea imi place cum arat.  Trecem peste.
Saptamana asta a fost mai mult pauza. Daca ar fi dupa mine m-as duce la sala si maine sau si azi Posted Image

Un an nou mai bun decat 2023!

#4494
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
2024 flotari pe ora va doresc!

#4495
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
Record personal 1x 20 kg, KB reverse press, mult timp m-am luptat cu KB de 16 kg. Probabil e de la sunca de porc cu tescovina de la brunch. Nu incercati acasa.

#4496
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Am inceput anul cu antrenamente lejere la picioare(adica fara genuflexiuni dar cu bicicleta la nivel ridicat,  cate 10seriix10 de steppere cu gantere in maini, maxim la aparatul de cvadriceps). La umeri am ajuns sa pun disc de 20 peste toate placile aparatului, la spate am mai pus 10kg la helcometru, la impins triceps am ajuns la 110, la impins pectorali am facut repetarea 11 cu 120, o sa incerc si 9x125, la 130 am facut 6 planul e sa ajung la 7.
Fara genuflexiuni ma simt super bine, nu ma simt obosit, nu ma mai trezesc dimineata rupt. Lion are dreptate.

Am "dezbinat" putin grupul celor 3 zambareti, i-am luat pe rand pe 2 dintre ei si am vorbit cu ei. Luat in parte,. fiecare dintre ei e baiat de treaba, cand se aduna se prostesc. Acu' aia 2 vin si ma saluta Posted Image   pe unul dintre ei l-am incurajat sa puna mai mult la indreptari, face bine de tot ca tehnica si are si forta sa faca vreo 8x140.
In perioada vacantei de iarna au fost niste faze interesante pe la sala si in afara salii Posted Image multe fete venite.

#4497
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
Exercitiu exotic, am o intrebare.
Atarnat suspendat de picioare (labe, nu genunchi), am reusit sa ma imbarlig pe o scara de santier in A, agatat de labele picoarelor (pe sireturi).
Cam ce facea Richard Gere in filmul Gigilo, cu niste cizme speciale.
Problema: se simte ciudat la genunchi, dupa stat atarnat simteam o usoara senzatie de durere. Logic, daca greutatea corpului trage de genunchi in jos, nu o fi prea bine ?!
Ati experimentat, ce parere aveti ?

#4498
Xulito

Xulito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.03.2021

View Postsandu222, on 14 ianuarie 2024 - 21:57, said:

Am inceput anul cu antrenamente lejere la picioare(adica fara genuflexiuni dar cu bicicleta la nivel ridicat,  cate 10seriix10 de steppere cu gantere in maini, maxim la aparatul de cvadriceps). La umeri am ajuns sa pun disc de 20 peste toate placile aparatului, la spate am mai pus 10kg la helcometru, la impins triceps am ajuns la 110, la impins pectorali am facut repetarea 11 cu 120, o sa incerc si 9x125, la 130 am facut 6 planul e sa ajung la 7.
Fara genuflexiuni ma simt super bine, nu ma simt obosit, nu ma mai trezesc dimineata rupt. Lion are dreptate.

Am "dezbinat" putin grupul celor 3 zambareti, i-am luat pe rand pe 2 dintre ei si am vorbit cu ei. Luat in parte,. fiecare dintre ei e baiat de treaba, cand se aduna se prostesc. Acu' aia 2 vin si ma saluta Posted Image   pe unul dintre ei l-am incurajat sa puna mai mult la indreptari, face bine de tot ca tehnica si are si forta sa faca vreo 8x140.
In perioada vacantei de iarna au fost niste faze interesante pe la sala si in afara salii Posted Image multe fete venite.

Nu stiu cum e in Romania dar prin London nobody gives a fuck about anybody. Ca show off ca jupani ca X ca y... fiecare isi vede de treaba lui hhaha
Interesting ca din cand in cand vb de ei hhaha

#4499
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007

View Postoverseas, on 23 decembrie 2023 - 21:58, said:

Vinciun e banat niste zile,

Ca sa stiti, omul si-a luat concediu prelungit de pe SP, ma rog, si-a luat/ i-au dat...

#4500
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
In cele 2 saptamani de cand nu am mai intrat am continuat antrenamentele, am reusit repetarea 41x100kg la genuflexiuni (asta e doar o ambitie a mea). La 110kg la genuflexiuni m-am oprit la 30 de repetari saptamana trecuta (sper sa pot pune o filmare) din cauza ca nu dormisem cum trebuie seara precedenta.
La pectorali am reusit 9x125, dar la 130 am o problema, nu pot inca sa fac 7x130. Am dat "rateu" in 2 zile diferite, incep bine in forta nu simt bara grea, dar cand se duce gazu' se duce deodata. Asa ca m-am enervat si dupa seria cu 130 mi-am pus 140 pt. prima data, am facut 2 lejer si una cu putin  ajutor. Acum ma gandesc ca nu e musai sa fie minim 5 repetari, pot sa fie si 3-4, asa ca o sa insist si la 140 din prima serie principala.
La umeri se aduna greutatile la greu, si la spate vad ca se aduna ceva greutate, am inceput sa fac si ramat cu bara T la urma.
Fac tare lombari, bicicleta cu maxim de efort 12/12, si mai nou abdomene cate 7-8serii la 2 zile, intinderi din atarnat etc.
Incepe sa nu imi mai placa partea cu multe kg si BF ridicat, asa ca am reglat putin din alimentatie si am mai pierdut ceva kg, destul de repede, treaba asta pare interesanta. Imi vin niste idei.








View Postoverseas, on 30 ianuarie 2024 - 12:04, said:


Ca sa stiti, omul si-a luat concediu prelungit de pe SP, ma rog, si-a luat/ i-au dat...
Sigur vede ce se scrie pe aici, sunt sigur ca e la fel de motivat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate