Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#4519
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View Postsandu222, on 01 martie 2024 - 14:08, said:

E doar senzatia sau chiar asa e in realitate? se duce mai greu de pe abdomen? Scade pe laterale, apar intercostalii, simt muschii abdomenului, simt santul vertical dar parca nu vad rezultate , parca stratul de grasime tot atat de gros e in zona aia, fix de sub pectorali.
Eu acum sunt la 15.8%, si sub buric se vede o mica mica burtica, intre buric si pectorali, nu se vad 'patratele' dar sunt destul de plat.
Problema e ca daca mananc mai mult, creste masa musculara, creste si BF, daca mananc mai putin, scade BF dar si masa musculara :)) e o cursa de durata lunga asta.

#4520
IngeT801

IngeT801

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2024

 sandu222, on 01 martie 2024 - 14:08, said:



Cred ca la impins acum o luna as fi reusit 23-24rep. Da, asa am vazut ca spun si altii, spatele e cel mai important, am inceput totusi sa fac ramat cu bara T, problema e ca nu ma pot abtine, de dus duc...dar nu vreau nici sa risc. De cand fac ramat( stand de bancuta) cu un brat la helcometru mi-a crescut f. mult forta la exercitii de tras in plan vertical. Dar si la ramat normal, e mult mai usor.




La cat vrei sa ajungi? m-ar interesa mai mult procentajul de BF la care vrei sa ajungi, poate imi explici si mie cum sta treaba in momentul cand ajungi spre final de dieta si parca nu mai merge treaba, stiu ca va veni acest moment. Si acum imi da impresia ca pierd in volum, scade talia, se duce grasime de pe coapse, dar parca pe abdomen se duce f. f. putin. E doar senzatia sau chiar asa e in realitate? se duce mai greu de pe abdomen? Scade pe laterale, apar intercostalii, simt muschii abdomenului, simt santul vertical dar parca nu vad rezultate , parca stratul de grasime tot atat de gros e in zona aia, fix de sub pectorali.

Nu prea am cum sa testez exact procentajul de bodyfat si prin urmare nu am cifre precise. Cred ca in jurul a 12-14%, adica sa am abdomen vizibil si sa fiu in forma. Si acum se vede abdomenul dacă-l încordez, desi este si un strat de grăsime acolo, dar nu ma simt in forma de atlet, e prea mult pentru cum sunt eu obișnuit.

Mereu ai mai multa grasime pe burta decat crezi, de aia iti pare ca nu se mai duce, de fapt e multa. In plus, aia de pe burta nu prea deranjeaza si corpul se pare ca nu-i grăbit sa se debaraseze, pleacă prima de pe picioare si alte parti ale corpului. Rabdare.

#4521
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostIngeT801, on 01 martie 2024 - 17:45, said:

Mereu ai mai multa grasime pe burta decat crezi, de aia iti pare ca nu se mai duce, de fapt e multa. In plus, aia de pe burta nu prea deranjeaza si corpul se pare ca nu-i grăbit sa se debaraseze, pleacă prima de pe picioare si alte parti ale corpului. Rabdare.

Bine zici, pe burta e mai mult decat credeam. SI parca asa cum zici tu nu prea vrea sa se mobilizeze si sa plece, ii ceva de genul 1:4, adica se vad vene pe picioare, umeri, gambe dar pe abdomen zici ca se blocheaza fix pe mijloc, zici ca parca se trage acolo dinspre muschii oblici unde si aici incepe sa apara o vena si devine peretele tare si plat. O sa am rabdare, e prima data cand tin o dieta cat de cat acceptabila si de asta nu prea stiu la ce sa ma astept decat din teorie.

Azi am avut o pompareee  Posted Image   nu stiu de ce, am mancat dimineata 30g de carbohidrati maxim iar masa 2 a fost cu 50g de orez(socotit crud).  Ca doar n-o fi de la salata aia verde.

Attached Files


Edited by sandu222, 01 March 2024 - 23:09.


#4522
IngeT801

IngeT801

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2024
Ptiu.. ai brate beton, cu venele alea parca esti pe steroizi. Da-i înainte ca faci bine!

#4523
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostIngeT801, on 01 martie 2024 - 23:53, said:

Ptiu.. ai brate beton, cu venele alea parca esti pe steroizi. Da-i înainte ca faci bine!

Macar atat si eu Posted Image   Poze doar la brate imi fac ca la restu is modest, doar  poze cu brate am in telefon  Posted Image  Cred ca si astia de la sala is disperati cand ma vad in vestiar ca doar poze la biceps imi fac. Fiecare cu ce are.

Edited by sandu222, 02 March 2024 - 19:53.


#4524
IngeT801

IngeT801

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2024
Dupa doar vreo 3 zile fara zahara deloc si nimic din dulciuri, minus 1kg. La sala sambata 8 reps frumoase la impins cu 130 kg. Foarte bine! Inca tot in sus merg. Recordul meu era 9 repetari parca cu 130. Daca nu ma puneam pe dieta sunt sigur ca-l refaceam, poate si bateam. Vedem.

Ma ajuta si faptul ca sambata ma antrenez cu fratele si pot impinge ca nesimțitul fara grija ca raman cu bara pe piept. Cred era si asta o limitare in trecut.

Inca nu schimb absolut nimic la programul de antrenament, sunt pe formula care merge la momentul de fata.



#4525
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Azi am avut iar o pompare buna, mi se vedeau venele pe antebrate, chiar glumeam cu  fata de la sala, ii zic uite am o alergie la maini Posted Image
Vene vizibile si groase pe antebrat(in special) si biceps am avut si cand eram gras, dar acum sunt evidente intr-un mod grotesc Posted Image  iar cafeaua, citrulina si taurina din preworkout le face super. Si la picioare au aparut la fel in special langa genunchi. Dar pe fund si cvadriceps inca e multa grasime, nu m-ar deranja sa ramana acolo si sa se duca cat mai mult de pe burta, doar ca corpul omului gestioneaza altfel situatia.


View PostIngeT801, on 05 martie 2024 - 21:39, said:

Dupa doar vreo 3 zile fara zahara deloc si nimic din dulciuri, minus 1kg. La sala sambata 8 reps frumoase la impins cu 130 kg. Foarte bine! Inca tot in sus merg. Recordul meu era 9 repetari parca cu 130. Daca nu ma puneam pe dieta sunt sigur ca-l refaceam, poate si bateam. Vedem.

Foarte bun! 8x130 e extraordinar,  esti cu forta pe la 160-165. Eu pe deficit caloric am reusit 8x120lejer, trebuia sa fac si repetarea 9. Am observat ca scade forta la greutati mari, la 100 si 110 fac tot la fel. Nu stiu daca am scris, la triceps am reusit 11x110.


View PostIngeT801, on 05 martie 2024 - 21:39, said:

. Cred era si asta o limitare in trecut.



Asta era, eu am mai spus asta pe aici. Tu cu un partener de antrenament pe masura ta, ai pune in cateva saptamani minim 10kg pe bara in plus.

Edited by sandu222, 07 March 2024 - 18:39.


#4526
IngeT801

IngeT801

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2024
Posibil. Din păcate nu am pe măsură. El are 18 ani si nici 70 kg, abia incepe, de la o viață de sedentar, toata ziua in fața calculatorului.

#4527
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,708
  • Înscris: 21.08.2008
Lamuriti-ma in legatura cu modul in care ar trebui sa prestez pentru rezultate mai bune.
Nu sunt gras, fac asta de placere, de multi ani, am renuntat la alergatul pe sosea.
Fac eliptica, pana acum aveam un ritm mai alert (cadenta mai mare) apoi azi m-am chinuit sa tin pulsul jos, intr-un anumit interval, dar... plictiseala mare.
Normal, cam in 38-40 de minute ardeam 500 kCal (conform ceasului) si obtineam un PAI de 75 de puncte (maxim dealtfel posibil pe zi).
Astazi in acelasi timp am ars doar 400 kCal si am obtinut un PAI de 23 de puncte.
Rezultatele si parametrii sunt mai jos.
Interesant e ca la intervalul Intensiv, pe ceas, in timp real, apare Ardere grasimi.
In ce interval e bine sa mentin pulsul in aceste conditii, Intensiv (ardere grasimi) sau aerob (care e cam tot aia)? Ritmul meu normal ar fi de la anaerob in sus dar oare e corect?
Attached File  1.jpg   59.5K   7 downloadsAttached File  2.jpg   58.29K   5 downloads

#4528
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Scopul e doar sa arzi calorii? Să slăbești? Să te menții? Să crești masa musculara? Să ai condiție fizică, rezistenta?
Părerea mea ca daca e doar de plăcere, îți pui prea multe probleme. Aleargă, înoată, fa bicicleta, diversifica activitățile, poți încerca ceva cu sprinturi, joacă fotbal, tenis. Și stai departe de fast food, dulciuri, prăjeli

#4529
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Salut baieti!

In ultima vreme am trecut serios pe dieta, mi-am pus in gand sa mai elimin BF, poate chiar pana la nivelul la care se vad oblicii externi(cred ca aici necesita un 10-11% BF). Am lasat forta, desi tot cam asa ma antrenez, am reusit recent un surprinzator 9x121kg la impins asta dupa ce abia faceam 7repetari cu 120 si 4-5 cu 130. Am mai facut si 13 tractiuni chiar azi, sunt mai usor deci cum ziceam fac mai multe. Am 87kg acum. Am cateva intrebari pentru voi, la care sper niste raspunsuri:

-nu prea mai reusesc sa elimin BF de vreo 10 zile, drept sa zic nu pot estima ce procentaj de BF am doar asa din vazute, pt. ca lumina poate insela aspectul mai ales in poze. Sunt in saptamana 8 de dieta serioasa, parca schimbarile devin insesizabile, nu stiu cata grasime a ramas, nu stiu daca e doar pielea groasa, retentie de apa sau strat adipos sau putin din toate. Uneori imi da impresia ca mai pun la loc cate ceva desi a 2a zi dimineata parca e pielea intinsa pe abdomen, pe seara parca se ingroasa. Ce parere aveti aici? n-as mai scade caloriile, eventual as creste efortul da nu prea mult ca is semiobosit in majoritatea timpului.

-sa mai fac o pauza temporara? sa mai urc carbohidratii care acum sunt undeva la 100g zilnic?  sa raman la acest nivel sau sa incerc ceea ce ziceam sa ajung la 10-11%? Nivelul actual nu ma multumeste.

-in cazul unei diete, chiar e musai sa ai carbohidrati la un nivel scazut de tot? inteleg ideea ca trebuie sa intre caloriile din proteina dar parca ma simt letargic fara carbohidrati suficienti, mananc oua, branza, salate si in 2ore maxim ma ia foamea

-e nasol daca pe seara, la ultimile 2 mese (ca nu pot manca gol, fara nimic), mai ^scap^ o rondea de orez la branza sau la peste? una nu doua-trei, 7g carb. Intreb in ideea in care as vrea sa fac totul cu maxima eficienta, iar carbohidratii doar inainte/dupa antrenament, dar la cele 2 mese mai bag cate o rondela de orez. Aici ma refer si la efectul de stocare sub forma de grasime, sau conteaza numai si numai caloriile?

-s-a stabilit pana la urma ce e mai importat de consumat imediat dupa antrenament? carbohidratii prima data sau proteina? asa asa doar teoretic, am avut o discutie cu cineva care insista ca musai bautura proteica se ia imediat dupa antrenament chiar daca mai ai la tine si niste carbohidrati. Ce sa bagi prima data si prima data?

Va multumesc! Am sa pun niste poze, primele sunt de vreo 3 saptamani, ultima e mai recenta, nu mi se pare progres mare de la prima la ultima poza, desi am scazut cam 1.5kg, apropo kg se duc cam greu acum, parca nu prea mai vor sa scada. Asa e normal sa fie progresul lent pe final sau ceva nu fac eu bine? Am vazut pe FB si Instagram ca baieti care merg la concurs, la final de dieta mananca doar carne goala cu frunze si spanac si sparanghel, atat. Oare asta e solutia?

Attached Files


Edited by sandu222, 11 April 2024 - 17:11.


#4530
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Eu nu pot sa vorbesc decat dintr-o teorie..vaga.. si aia cat mai tin minte. Ar trebui antrenament des, gen minim 2-3x pe saptamana per muschi, ca la grasimea la care vrei, probabil usor esti/intrii in catabolism, si (muschii chiar sunt moft, si) tre sa-i demonstrezi corpului ca ai nevoie neaparat de ei la orice ora. Automat probabil tre sa reduci din alte variabile ale antrenamentului daca te-ai antrena asa de des. Proabil mult mai putine serii, si probabil doar 1 din antrenemente sa te apropii de epuizare.

De ce spun astea, pt ca nu vad la ce ai putea umbla decat la scaderea caloriilor.. Daca nu slabesti, ceva (sus)tine greutatea aia, si n-are ce s-o sustina decat mancarea. Deci tre redus din calorii. Si de-aia zic de antrenament f des, ca sa compenseze - sa minimizeze pierderile de muschi. Altceva nu stiu ce-as putea zice.. Eventual pe partea de mancare ca sa nu-ti mai fie foame. Fibra.. poti sa adaugi tarate sau in macinat (in, nu în) prin mancaruri ca sa fie mai satioase. Si evident si axat mai mult pe proteina ca "sa-ti vina rau" numai cand te gandesti sa mananci iar. Ca sa mananci mai putin deci. Ca la alta variabila nu vad unde poti umbla.. (inafara cardio-ului, care banuiesc ca-l faci) caci tu vrei sa scazi grasimea la un nivel exagerat parerea mea.. Cum esti acum, imi pari ca ai destul de putina grasime, pt un om.. ca pt un culturist in competitie probabil ca nu..daca pt asta vrei.  Ca pt oamenii de rand, mi se pare ca arata bine corpul cu putina grasime pe muschi. Aia ar fi un aspect sa-i dai pe spate pe cei din domeniu, cu corpul "shreded" franjurat, numai vene si fibra ca la anatomie. Pt privitorul simplu mi se pare ca ai slabit destul.
Nu stiu exact ce-i cu abdomenul daca vrei sa fie mai cu patratele. Am impresia ca nu-i neaparat de la grasime cat poate de la lipsa de hipertrofie a muschilor abdomenului. Adica sa-i faci mai mari, sa iasa in relief mai mult. E posibil sa fie si genetic mai putin pronuntati, etc, loterie cu genetica. Mai ales la abdomen. Dar nu prea-mi dau seama din poze. Poate or iesii mai in relief daca mai slabesti, dar parerea mea e ca devine de speriat aspectul umerilor/bratelor daca scazi mult mai mult grasimea. Iarasi, pt ochiul omului de rand, nu pt competitii de culturism.
In afara subiectului slabitului, ..ditamai umerii si bratele.

Edited by bursucelu_viesel, 11 April 2024 - 21:13.


#4531
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Apropo, la pozatul tip crab, cred ca-ti sta mai bine daca bagi omoplatii in spate, si implicit umerii putin mai ridicati si mai in spate, ca sa iasa pieptul in fata/in relief. Altfel daca pui accent pe dorsali (cum faci acum), automat umerii merg spre fata, si pieptul devine ingropat (de umeri) si pare mai mic decat e. Si dupa ce ca-s mari deltoizii, devin si mai mari ca-s striviti/impinsi in exterior de catre dorsali.

Edited by bursucelu_viesel, 11 April 2024 - 21:37.


#4532
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 11 aprilie 2024 - 21:32, said:

Apropo, la pozatul tip crab, cred ca-ti sta mai bine daca bagi omoplatii in spate, si implicit umerii putin mai ridicati si mai in spate, ca sa iasa pieptul in fata/in relief. Altfel daca pui accent pe dorsali (cum faci acum), automat umerii merg spre fata, si pieptul devine ingropat (de umeri) si pare mai mic decat e. Si dupa ce ca-s mari deltoizii, devin si mai mari ca-s striviti/impinsi in exterior de catre dorsali.

Asa e, eu am si pectoralii deficitari.

View Postbursucelu_viesel, on 11 aprilie 2024 - 21:05, said:

Nu stiu exact ce-i cu abdomenul daca vrei sa fie mai cu patratele. Am impresia ca nu-i neaparat de la grasime cat poate de la lipsa de hipertrofie a muschilor abdomenului. Adica sa-i faci mai mari, sa iasa in relief mai mult. E posibil sa fie si genetic mai putin pronuntati, etc, loterie cu genetica. Mai ales la abdomen. Dar nu prea-mi dau seama din poze. Poate or iesii mai in relief daca mai slabesti, dar parerea mea e ca devine de speriat aspectul umerilor/bratelor daca scazi mult mai mult grasimea. Iarasi, pt ochiul omului de rand, nu pt competitii de culturism.
In afara subiectului slabitului, ..ditamai umerii si bratele.

Multa vreme n-am facut abdomen, iar acum nu prea reusesc sa stimulez partea de jos.
Le cand fuge instinctual privirea spre venele de pe biceps la oameni prin sala, eu ma uit la oameni cand vorbesc cu ei si observ cum efectiv sunt distrasi in timp ce vorbesc de acele vene. Chiar zilele trecute m-am intalnit cu un fost coleg de sala si antrenament, nu-l pot convinge sa revina, dar se uita spre bratele mele de parca eram vreun ciudat. Fiind amici buni de vartsa apropiata imi venea sa-l intreb la ce se uita Posted Image   Pana si fiica lui care vine aici la sala cu o colega, ma stie, se uita ciudat.
Curios, da in dimensiune bratele sunt mai mici, 1-2cm mai putin la fel si umerii, ii simt mai mici fata de cum erau(parca imi dadeau mai multa siguranta la impinsuri) si trpez si coapse nu mai zic.

Edited by sandu222, 11 April 2024 - 23:08.


#4533
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Am uitat sa precizez ca eu nu ma duc la vreun concurs, e doar o idee a mea asta cu definirea. Nu ma intereseaza in mod normal procentajul in sine de BF ci felul cum se vede abdomenul, zic asta deoarece grasime inca mai exista pe fese, sus pe femural spre fese chiar e ceva strat, dar pe mine nu ma intereseaza cum arata acel loc. Ca daca e sa socotim asa la general s-ar putea ca procentajul sa fie ridicat. E posibil, ma gandesc eu, ca BF sa scada totusi (chiar daca mi se pare ca nu mai e vizibila scaderea  la abdomen) , dar sa  scada mai mult fix de unde zic eu acum(fese,lombari,femural).....ceea ce pt. mine e cam irelevant.

Am aici un link cum ar trebui sa arata abdomenul la diferite procentaje, la diferiti oameni. Daca va uitati pe acest link o sa intelegeti de ce vreau eu 10-11% BF, e doar felul cum arati la acel procentaj, nu ma intereseaza numarul in sine, nu tin de un numar neaparat:

https://rippedbody.com/body-fat-guide/

#4534
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Stiam din vremurile cu revista lui Uceanu ca era consens pt shake dupa antrenament: multa proteina + ceva carbo + chiar enzime. Citeam ca 'proteina goala luata fara carbo se duce direct la wc'.

Sandu - forma de belea ! Felicitari.

Eu cu batranetile, azi am avut flotari cu 20 kg incarcare (total 35 rep); am inaugurat franghia - doar maini si din astea. Gen ciuc noris la pensie, spaima babelor care plimba gainile prin sat.

#4535
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Forta, am bagat si eu ieri niste flotari cu nepotelul in spate (33kg), dar am reusit doar 5...
Trebuie sa ma mai documentez despre vestele alea cu greutati, sau sa gasesc alta forma de incarcare.

#4536
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Cu picioarele pe un scaun, vor deveni mai grele dar va lucra umărul mai mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate