Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Obturatie CANAL

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
just_me4177

just_me4177

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2010
Salut.
A trecut o saptamana de cand am fost la dentist...in aceasta saptamana am facut tratament cu Augumentin pentru o infectie la o masea. Mi s-a spus sa revin astazi pentru un pansament antiseptic ; ceea ce am si facut , acum ma doare putin dar am fost atentionat in aceasta privinta si sfatuit sa aplic "caldura" locala .
Mi s-a spus ca urmatoarea etapa va fi "obturatia de canal", apoi , in final plombarea; as dori sa stiu :
Ce presupune acest procedeu ? [obturatie de canal]
Riscuri (daca sunt) .
Doare ?
  ...si cam atat.

Multumesc anticipat.
C.D.C

#2
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Obturatia de canal inseamna ca iti scoate nervul, daca nu e scos deja (practic iti baga niste spirale de sarma prin radacini si curata canalul nervului de tesutul mort), dupa care se umple cu ei stiu ce :lol: De durut este posibil sa doara, pentru ca se lucreaza fix in zona terminatiilor nervoase si trebuie curatat bine-bine de tot. Daca nu suporti si stii cu siguranta ca nu ai alergii sau alte reactii, mai roaga sa-ti mai faca o anestezie (injectie). Eu am facut odata doua anestezii una dupa alta si a fost OK. Oricum stie dentistul ce are de facut, dar ti-am spus ca sa stii.

#3
Holovciuc

Holovciuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2007
daca nervul nu e mort...e al naibii de dureros fara anestezie. si intr-adevar, e exact ce a spus SINEKT

#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Daca nervul nu e mort nimeni nu se atinge fara anestezie , in cel mai bun caz pune devitalizant si stai 2-3 zile . Nu te speria ca nu doare nici macar cit o carie banala . Pulpectomia este enervanta pentru cel care o executa nu pentru cine tine gura deschisa .

#5
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Cand se face pulpoctemia , în prezent la orice cabinet particular ,  desigur numai cu anastezie . Si nu aveti de ce sa va speriati asa tare , pentruca stomatologia de azi este  destul de avansata !!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate