Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#6391
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postdandanutz, on 11 septembrie 2015 - 23:02, said:

Ma bucur ca v-au  fost de ajutor si pozele mele, 1 si 2, dar dupa utilizare nu va recomand genul acesta de solar deoarece aerisirea se face dificil, i-am facut si ferestre de aerisire pe ambele capete, deoarece pe laterala nu iese cum trebuie. Cel mai bine dupa experienta colegilor de forum e constructia aerisirei pe coama, viitoarele solarii asa am sa le concep. Recolte imbelsugate tuturor.

Danut, daca ai sti cat te-am cautat cand am facut aerisirile pe capete, ti-am trimis si PM, am intrebat si colegii de pe aici cum te gasesc. Sper sa nu te superi ca am pus pozele fara acordul tau. In cazul colegului, pentru 15 m lungime si 5 m la coama nu cred ca este vreo problema aerisirea pe capete. De acord, cea mai buna este aerisirea pe coama, eu personal nu prea sunt insa de acord cu ea, nu stiu cum se face aerisirea atunci cand ploua, mai ales la ploile de durata.

#6392
achy1978

achy1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcorsica, on 11 septembrie 2015 - 19:56, said:

Sa inteleg ca vrei aerisire pe laterale si pe capete?
Vorbim de un solar cu lungimea de 15 m, latimea 8 m, 2 m la streasina si 5 m la coama, da?

Da, dimensiunile sunt corecte si ma gandeam atat la aerisire pe capete, cat si pe laterale.

Edited by achy1978, 13 September 2015 - 17:37.


#6393
achy1978

achy1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.08.2007
Credeti ca la aceste dimensiuni este inutila deschiderea laterala? ... si sa merg doar pe capete

#6394
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
La lungimi de pana in 20-25 metri nu este neaparat necesara aerisirea laterala, pe la capete e suficient. Si vorbim de solarii de 3 metri, 3 si ceva la coama. La cei 5 metri ai tai ai un volum mult mai mare de aer, precum si o deschidere mai mare asa incat pentru 15 metri nu are rost sa o faci si pe cea latarala. Acu daca musai vrei, nici o problema...Posted Image .

La mine, 6 x 48 cu 3,40 la coama, pe 12-15 metri de la porti termometru indica temperatgura constanta. Pe la mijloc incepea sa urce doar.


L.E.

Inca ceva, prin aerisire la capete se intelege porti  cu deschidere pe mai mult de jumatatea latimii solarului, plus aerisire sus, semicercul acela cum vezi in pozele colegului corsica. Si asta in ambele capete. Daca tu faci doar o usa de 90 cm latime  nu se considera aerisire. Adica nu face fata.

Edited by e_miron, 14 September 2015 - 16:34.


#6395
achy1978

achy1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.08.2007
Eu ma gandeam sa deschid complet partea de sus a solarului si sa merg cu usi mai mici (nu prea am spatiu mare si pentru usi - maxim 1,5 m) ... zonele marcate cu rosu reprezinta deschiderile.

Attached Files



#6396
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Faci mai multe atunci. Poti face 4 usi de cate un metru sa se deschida doua cate doua.

#6397
achy1978

achy1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.08.2007
Da, este si asta o idee buna ... sa fac cate o usa prinsa de stalpii laterali si o usa dubla la mijloc.... ceva de genul acesta.

Attached Files


Edited by achy1978, 14 September 2015 - 17:27.


#6398
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Da, la asta ma refeream. Acu vezi ce inseamna ca si costuri si manopera. Usi inseamna odata teava pentru usa propiu zisa, apoi pentru ''toc''  Adica daca ai o usa de 1 metru pe doi metri, inseamna odata 6 metri de teava usa apoi inca doua bucati de 2 metri pentru doi stalpi de 2 metri, unul pentru balamale iar altul unde se inchide usa. Si depinde de cum ai sera, astia sunt mai mult de 2 metri pentru ca vreo 50 se ingroapa in sol iar in partea de sus trebuie sa ajunga pana la teava transversala.  Si sa faci 8 usi din astea intra multa teava. Pentru 15 metri lungime, poate iesi mai ieftin sa faci aerisire laterala. Adica scapi cu 30 metri de teava , doua manivele usor de confectionat si cateva clipsuri.

#6399
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
O intrebare de sezon: ati dat jos plasa de umbrire de pe solar?

#6400
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Si eu ma intreb asta, saptamana trecuta a fost innorat tot timpul, se coc greu tomatele. De dat jos nu-i bai, se da dar oare a trecut pericolul grindinei?. Eu am pus-o si cu scopul asta de a proteja intrucatva la o adica.

#6401
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Am fost eu la gradina, au inceput sa se coaca si cele pe care le credeam gogo acum 1 sapt.

#6402
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postachy1978, on 14 septembrie 2015 - 17:07, said:

sa fac cate o usa prinsa de stalpii laterali si o usa dubla la mijloc.... ceva de genul acesta.

Mai bine usa culisanta care nu`ti ocupa spatiul. Poti face una de 4m sau 2 a cate 2m care se deschid pe laterale. Ca`n poza.
O bucata de 5m de profil zincat pe care culiseaza usa este cam 80lei la agrokit. Plus rolele care sunt si alea vreo 10ron una si iti trebuie 4. Eu zic ca`i foarte ieftin la ce treaba iese.

Attached Files



#6403
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
E faina usa. Intrebare, cum prinzi folia pe profil patrat?

#6404
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu`i usa mea, dar folia e prinsa pe rectangulare cu baghete tip C. Nu merita, tot cu teava rotunda e mai rentabil.

#6405
dandanutz

dandanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.01.2004

View Postcorsica, on 12 septembrie 2015 - 05:46, said:

Danut, daca ai sti cat te-am cautat cand am facut aerisirile pe capete, ti-am trimis si PM, am intrebat si colegii de pe aici cum te gasesc. Sper sa nu te superi ca am pus pozele fara acordul tau. In cazul colegului, pentru 15 m lungime si 5 m la coama nu cred ca este vreo problema aerisirea pe capete. De acord, cea mai buna este aerisirea pe coama, eu personal nu prea sunt insa de acord cu ea, nu stiu cum se face aerisirea atunci cand ploua, mai ales la ploile de durata.


Nu ma supar deloc, deoarece de am pus pozele sa se inspire toata lumea, cum deasemenea am facut si eu  de la altii. Pentru colegul de forum e_miron, ai primit deja raspunsurile de la colegii nostri, se vede ca suntem doxa de informatie Posted Image,  la 15 m lungime e ok cu aerisire pe capete, dar la 40 m cum e al meu nu, deoarece la mijloc am 2 grade diferenta fata de capete. Imi pare rau ca nu ti-am raspuns deoarece am fost placat prin Europa si nu prea am intrat pe forum dar sunt sigur ca ai gasit aici ajutorul necesar deoarece am vizitat foarte multe solarii prin tarile europene si sincer nu prea am gasit nimic in plus fata de ce avem pe acest pretios topic.

Stima la toti colegii si succes

#6406
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcorsica, on 14 septembrie 2015 - 19:56, said:

O intrebare de sezon: ati dat jos plasa de umbrire de pe solar?

DA!!! Din cauza ca maine este echinoctiu de toamna si prognoza meteo in zona mea spune ca vin ploile, astazi, pe seara, am dat jos plasa de umbrire de pe solar. Urmeaza rasadnita si ardeii. Dovada, inainte si dupa:

Attached Files



#6407
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013
Buna ziua. Doresc sa fac si eu un solar de aprox. 9/10m latime si pe o lungime de 24 m zilele astea am contactat mai multi importatori de solarii insa niciunul nu ofera montarea solarului preturile cerute au fost intre 5000 lei si 7000 lei cu instalatie de irigare prin picurare. Stie cineva o firma care ofera si montarea si cat mai urgent ? Multumesc anticipat

#6408
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Nu faceti 240mp de solar cu folie si schelet metalic la 7 mii lei. Daca era doar atat faceam un hectar de solarii


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate