Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#217
manu8388

manu8388

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009
salutare la toti!
de ceva timp m-am mutat in mediul rural si din una in alta a ajuns sa ma intereseze constructia unui solar.
am masurat in gradina cam cat as putea sa aloc pentru acest "proiect" , undeva la 120-140 m2.
am gasit la cineva niste arce de cerc cu deschiderea de 5 m la un pret de 80 de ron.
pentru un solar de 25 de m mi-ar ajunge 12 arce? sau 13 no. e de ajuns sa pun unul la fiecare 2m?
in caz ca stie cineva cum se calculeaza, cam cata folie mi-ar trebui sa acopar aceasta suprafata?
multumesc anticipat! cu restul intrebarilor revin mai incolo , dupa ce ma apuc de treaba:)

#218
tatarciuc1979

tatarciuc1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.02.2010
Am tot citit pe aici dar toata lumea in mare parte vorbeste de solare pe mine ma intereseaza mai mult o sera pe la 600 mp2 cu incalzire sa se poata produce si pe timp de iarna mai exact tot timpul. Dc are cineva ceva detalii sunt bine venite.

#219
adicluj

adicluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.08.2007
[ http://img842.imageshack.us/img842/6148/p1150163.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am construit si eu un solar in toamna asta :) , urmeaza sa pun pe el folia , iar cel din spate este identic de un an de zile
sint curios ce parere aveti de el ?
in special ce nu este bine la el ?
la cum este facut acoperisul , sa mai folosesc sirmele ?

merci

#220
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Mie mi se pare ca arata bine ! Nu sunt eu expert insa cred ca e ok.

 manu8388, on 31st January 2011, 18:25, said:

salutare la toti!
de ceva timp m-am mutat in mediul rural si din una in alta a ajuns sa ma intereseze constructia unui solar.
am masurat in gradina cam cat as putea sa aloc pentru acest "proiect" , undeva la 120-140 m2.
am gasit la cineva niste arce de cerc cu deschiderea de 5 m la un pret de 80 de ron.
pentru un solar de 25 de m mi-ar ajunge 12 arce? sau 13 no. e de ajuns sa pun unul la fiecare 2m?
in caz ca stie cineva cum se calculeaza, cam cata folie mi-ar trebui sa acopar aceasta suprafata?
multumesc anticipat! cu restul intrebarilor revin mai incolo , dupa ce ma apuc de treaba:)

La fel, nu sunt eu mare expert insa cred ca e ok la 2 metri distanta intre ele sa fie arcele.
Mai sus cu o pagina am o poza cu un solar similar pe arce, e la tara la ai mei, acolo se vede cum sunt legate arcele de cerc intre ele cu profil "U" pentru gips-carton. Eventual le poti pune si mai dese.
Eventual la orele / 9-30 / 10-15 / 11 / 11-45 / 12-15 / 1 / 1-45 / 2-30 / de pe cadranul arcelor de cerc !

Edited by tavktm, 09 February 2011 - 22:12.


#221
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 adicluj, on 5th February 2011, 00:26, said:

la cum este facut acoperisul , sa mai folosesc sirmele ?

merci


Trebuie neaparat sarme, altfel va face pungi intre scanduri si se vor umple cu apa, iar mai apoi iti vor rupe folia.
Sarme pe lungime din 25 in 25 de cm. Pe latime nu mai e nevoie.

#222
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara! Noaptea!

Ce orientare ar tb sa aiba un solar arc de cerc, stiind ca la mine , predominant vinturile bat puternic din vest.

#223
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 omnitera, on 10th February 2011, 22:36, said:

Buna seara! Noaptea!

Ce orientare ar tb sa aiba un solar arc de cerc, stiind ca la mine , predominant vinturile bat puternic din vest.

Daca iei in ca;lcul suprafata efectiva din solar pe care bate vantul, am impresia ca cel mai bine e sa fie orientat  pe axa est-vest. Acum mai e o chestiune: cat de solid este ancorat solarul in sol si cum sunt rigidizate elementele  intre ele? Daca l-ai orienta pe axa nord-sud , aparent forta ce actioneaza asupra lateralei solarului e mai mare, dar e mai usor deviata datorita curburii elemntelor solarului. Nu te lasa totusi amagit de aparentul beneficiu al curburii pt ca pe timpul verii daca sufla vantul puternic si ai ridicat lateralele pt aerisire ai cam sfeclit-o pt ca rosiile sau castravetii sunt direct in bataia vantului, plante ce  pot fi rupte. Analizeaza si tu situatia si fa dupa cum crezi ca e mai bine. Eu unul l-as orienta pe axa este-vest, dupa ce am solidarizat primele elemente ale solarului cu niste bare rigide, prin sudare.

#224
stefanmc

stefanmc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2011

 trestie-de-balta, on 14th January 2010, 09:42, said:

Deci,
P1140809.JPG
Solarul de mai sus se poate face din lemn, din metal si lemn sau numai din metal.
Cel mai ieftin este cel facut numai din lemn si are o durata de viata de 10-12 ani cu reparatii anuale dupa primii 6-7 ani.

1. Stalpii solarului se fac din lemn care nu putrezeste usor si care se arde pe portiunea ce se baga in pamant.
Ideal e salcamul si stejarul. Lemnul se decojeste inainte de folosire, diametrul stalpilor trebuie sa fie de minim 10 cm, iar daca sunt mult mai grosi, se sparg in 2 sau 3.
Stalpii din lemn se baga in pamant la 50-60 de cm, fara a fi nevoie de betonare.
Distantele dintre stalpi sant de 1,8-2,2 m, iar intre cei de pe margine si cei de pe centru de 1,5 pana la 5 m, aceasta fiind jumatate din latimea solarului.
Ideal pentru un solarel e sa fie lat de 3,5-4 m, dar fiecare si-l face cum vrea.

2.Capriorii sant din lemn de rasinoase de 80/80 sau 100/100 ca sa arate mai bine, dar mai buni sunt cei rotunzi, sunt mai rezistenti la indoire. Capriorii si coama trebuiesc curatati de scoarta si alte cioturi ca sa nu rupa folia. Coama e partea cea mai de sus a solarului si e tot un caprior, dar face legatura intre stalpii de pe mijloc.

3.Lateralele sau centura de prindere a solarului se fac din scandura de rasinoase de 50/100 mm.

4.Sarmele care stau sub folie au rolul de a face un caroiaj ce ajuta folia sa stea intinsa si a nu-i da voie sa faca pungi unde sa stea apa de ploaie. Cele de pe lungimea solarului se pun din 15 in 15 cm, iar intre capriori dar paraleli cu ei se pun 3 sarme. Sarmele de pe lungime se prind de fiecare caprior tot cu o sarma. Nu folositi cuie ca distrugeti capriorul mult mai repede.
Pe lateralele solarului, pe stalpii mici se pun 3 sarme. La 10 cm de sol, la 50 si la 80-90 de cm. Astea se prind cu cuie pe fiecare stalp.
Cu exceptia spatiului pentru usa pe fata si pe spate se prind sarme din 30 in 30 de cm. Si aici e mai bine sa folositi cuie
Sarma e bine sa fie de 2 mm minim si neaparat galvanizata.

5. Usa se face din lemn de rasinoase sau ce aveti pe acasa, iar pe post de balamale o prindeti cu sarma pusa in 2.


6. Cel din metal se poate face din teava rotunda sau rectangulara.
La stalpi se foloseste de 2 toli de 50/50 mm cea rectangulara. Astia trebuiesc prinsi in beton.
Capriorii, coama si lateralele pot fi si din teava de 1,5 toli sau rectangulara de 50/30 mm. La cel din metal va trebuie si aparat de sudura sau cineva care sa va sudeze.

7. Cel mixt are minim stalpii din metal.

8. Costul unui solar din lemn de 4,5/10 metri e de 500-700 de roni fara manopera.

   Unul din metal e mai scump, dar va tine zeci de ani. Ohiometric unul identic ar costa cam 1800-2500 ron.
buna ziua si multumim foarte mult pentru detalii..sunt din maramures si vreau sa fac un solar din lemn..cunoasteti pe cineva este interesat sa-mi execute un solar din lemn in aceasta zona???
multumesc mult

 trestie-de-balta, on 13th January 2010, 22:17, said:

Cum sunt destui care vor, dar nu stiu ca-s crescuti la bloc, voi incerca sa explic ce si cum se face un adapost pentru balariile pe care mancam.
Adaposturile nu vor respecta standardele in domeniu, vor fi mititele sau mici. o familie poate cultiva rosii, ardei, castraveti si vanata pentru consum propriu intr-un solarel de 15 m2.
Voi incerca sa fac desenele cu tipurile de solar si sera cat si costurile materialelor.
Tot asa, voi incerca sa explic cum se cultiva legumele si ce trucuri sunt pentru a manca legume cu gust.

Daca aveti intrebari, spuneti!
buna ziua din nou.
cum am mai scris sunt din maramures si am in gradina aproximatin 2000 mp de livada unde vreau sa fac un solar din lemn dar din pacate nu stiu sa-l construiesc(sunt crescut la bloc).
pamintul din livada nu a fost arat de mult si te rog da-mi un sfat.daca reusesc sa fac solarul in maxim o luna de aprox 600 mp cu ce fel de legume pot incepe sa pot avea ceva productie pe anul acesta ??orice sfat e binevenit si multumesc anticipat

#225
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 stefanmc, on 18th February 2011, 15:21, said:

buna ziua din nou.
cum am mai scris sunt din maramures si am in gradina aproximatin 2000 mp de livada unde vreau sa fac un solar din lemn dar din pacate nu stiu sa-l construiesc(sunt crescut la bloc).
pamintul din livada nu a fost arat de mult si te rog da-mi un sfat.daca reusesc sa fac solarul in maxim o luna de aprox 600 mp cu ce fel de legume pot incepe sa pot avea ceva productie pe anul acesta ??orice sfat e binevenit si multumesc anticipat


Salut, si eu tot la bloc, dar la Capitala, asa ca nu cunosc pe nimeni in Maramu. ;)

Tinand cont ca in solar se planteaza atunci cand nu mai exista posibilitatea de inghet noaptea, as zice ca in zona de nord e undeva in prima decada a lui aprilie.
Asa ca poti planta orice legume vrei, doar ca iti trebuie rasad.
Trebuie sa tii cont de faptul ca balariile au ritm de crestere diferit de la semanat la plantat.
Poti semana rosii, ardei si vanata pana la sfarsitul saptamanii viitoare, dar in pahare, sau poti cumpara rasaduri gata facute, recomandabil. Castravetii si fasolea le semeni tot in pahare, dar mai mari, si calculezi 15-20 inainte de plantare. Fasolea pui 3 maxim 4 boabe intr-un pahar.

#226
vali_m30

vali_m30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 13.02.2011
[quote name='trestie-de-balta' date='18th February 2011, 20:20' post='9490315']
salutari
o intrebare.
am pus ceva seninte de rosii,ardei,vinete in pamant pentru flori.este ok?
am intrebat-o pe vanzatoare si a spus ca este bun pamantul de flori ptr rasaduri
deci ?
multumesc anticipat

#227
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

vali_m30, on 18th February 2011, 21:00, said:

o intrebare.
am pus ceva seninte de rosii,ardei,vinete in pamant pentru flori.este ok?
am intrebat-o pe vanzatoare si a spus ca este bun pamantul de flori ptr rasaduri
deci ?
multumesc anticipat


E bun pamantul de flori, doar ca trebuie sa le tii la lumina, la caldura si sa le uzi cand incepe pamantul sa se usuce.
Vezi ca daca nu au lumina, cresc inalte si plapande, iar daca e umiditate multa si caldura multa, putrezesc la colet, la baza
Si sa mai ai grija ca noaptea sa fie mai racoare cu cateva grade ca ziua.

Edited by horia66, 17 March 2012 - 19:57.


#228
stefanmc

stefanmc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2011

 trestie-de-balta, on 18th February 2011, 21:20, said:

Salut, si eu tot la bloc, dar la Capitala, asa ca nu cunosc pe nimeni in Maramu. ;)

Tinand cont ca in solar se planteaza atunci cand nu mai exista posibilitatea de inghet noaptea, as zice ca in zona de nord e undeva in prima decada a lui aprilie.
Asa ca poti planta orice legume vrei, doar ca iti trebuie rasad.
Trebuie sa tii cont de faptul ca balariile au ritm de crestere diferit de la semanat la plantat.
Poti semana rosii, ardei si vanata pana la sfarsitul saptamanii viitoare, dar in pahare, sau poti cumpara rasaduri gata facute, recomandabil. Castravetii si fasolea le semeni tot in pahare, dar mai mari, si calculezi 15-20 inainte de plantare. Fasolea pui 3 maxim 4 boabe intr-un pahar.
salut ....eu am plecat de curind din capitala dupa multi ani la bloc si e bine aici in maramu
multumesc mult pentru sfaturi si oricum ma gandeam sa cumpar rasaduri anul acesta.
astazi am reusit sa discut cu o persoana din moldova care e dispus sa vina in maramu sa-mi construiasca 2 solari a cate 360 mp din lemn la un pret foarte rezonabil(si eu sunt din moldova).
cea mai mare problema a mea acum este ca terenul pe care voi amplasa solarele nu a fost arat anul trecut..e tarziu sa ar acum terenul si sa plantez rasad dupa cum ai spus prin aprilie??
multumesc din nou

#229
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 stefanmc, on 18th February 2011, 23:35, said:

cea mai mare problema a mea acum este ca terenul pe care voi amplasa solarele nu a fost arat anul trecut..e tarziu sa ar acum terenul si sa plantez rasad dupa cum ai spus prin aprilie??
multumesc din nou


Intai faci solarul si apoi il sapi, maruntesti si-l parcelezi pe cultura.

#230
manu8388

manu8388

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009

 stefanmc, on 18th February 2011, 23:35, said:

salut ....eu am plecat de curind din capitala dupa multi ani la bloc si e bine aici in maramu
multumesc mult pentru sfaturi si oricum ma gandeam sa cumpar rasaduri anul acesta.
astazi am reusit sa discut cu o persoana din moldova care e dispus sa vina in maramu sa-mi construiasca 2 solari a cate 360 mp din lemn la un pret foarte rezonabil(si eu sunt din moldova).
cea mai mare problema a mea acum este ca terenul pe care voi amplasa solarele nu a fost arat anul trecut..e tarziu sa ar acum terenul si sa plantez rasad dupa cum ai spus prin aprilie??
multumesc din nou


daca nu sunt indiscret ce inseamna pret rezonabil? de curiozitate:)

#231
stefanmc

stefanmc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2011

 trestie-de-balta, on 19th February 2011, 14:23, said:

Intai faci solarul si apoi il sapi, maruntesti si-l parcelezi pe cultura.
am inteles si multumesc mult..aduc o palinca cind ajung in bucuresti

 manu8388, on 19th February 2011, 15:04, said:

daca nu sunt indiscret ce inseamna pret rezonabil? de curiozitate:)
daca cauti pe google la localitatea matca din galati vei vedea ca au aprox 600 hectare de solari si toate facute doar pe lemn
pe mine ma va costa manopera de montaj 1,5 euro/mp
structura de lemn cam 2000 ron
folia cam 4 ron/mp plus ceva maruntisuri pt sirma si cui
sper sa fie gata cam 3 saptamani
atunci ati pot spune pretul exact
solarul meu va avea dimensiunea de 6x60m

#232
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009
am si eu intrebare pentru cei cu mai multa experienta: fac agricultura in baragan si vreau sa pun legume anul asta, din nou. insa vreau sa le pun in camp, in spatiu deschis. am precizat ca e vorba de baragan pentru ca sunt 2 particularitati: foarte cald pe timp de vara ( iulie si august ) si destul de vant, din cand in cand.

si acum intrebarea: daca pun si soiuri de rosii cu crestere nedeterminata si le palisez sau aracesc, este mare riscul de a avea probleme din cauza vantului ? pot sa le pun plasa de umbrire pentru a le proteja de vant ( perpendicular pe sol si pe directia vantului dominant ) ?

multumesc anticipat,
andrei

#233
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 use_le_ss, on 19th February 2011, 14:58, said:

am si eu intrebare pentru cei cu mai multa experienta: fac agricultura in baragan si vreau sa pun legume anul asta, din nou. insa vreau sa le pun in camp, in spatiu deschis. am precizat ca e vorba de baragan pentru ca sunt 2 particularitati: foarte cald pe timp de vara ( iulie si august ) si destul de vant, din cand in cand.

si acum intrebarea: daca pun si soiuri de rosii cu crestere nedeterminata si le palisez sau aracesc, este mare riscul de a avea probleme din cauza vantului ? pot sa le pun plasa de umbrire pentru a le proteja de vant ( perpendicular pe sol si pe directia vantului dominant ) ?

multumesc anticipat,
andrei


E mai sanatos sa pui porumb. semeni cate 4-5 boabe si lasi numai doua fire, restul le tai cand au 10-15 cm.
Distanta intre plante e de 1,5 m si intre randuri de 2,2-2,5 m.
Pe conturul tarlalei poti pune 2 randuri de porumb cu distanta intre randuri de 75-80 cm si distanta intre plante de 20-25 cm.

#234
sorin64

sorin64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2009

 iosif73, on 21st January 2011, 20:58, said:

Poate ne dai si noua niste informatii mai detaliate; cine e furnizorul si la ce pret e un asemenea dispozitiv?

NumaI bine!

Salut,

Daca nu gasiti pe internet cautand Vintomax, e vorba de un Ing Albu Erwin

Pret: 180 RON
  Adauga in cos Livrare in 10-20 zile de la comanda
0761 369 517 - Comenzi telefonice
Luni-Vineri, 09:00-16:00

Bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate