Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#199
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 tavktm, on 11th January 2011, 09:26, said:

Ce vrei defapt sa imbini ? Si ce vrei sa construiesti !?
Nicu eu nu as incuraja constructiile de solare cu deschidere mai mare de 3 metri din PVC. Este vorba de rezistenta materialului. Si oricum un PVC destul de gros ca sa reziste ar costa cat fierul.

Daca vrei o solutie pentru solar pe scurt:

Arce de cerc, metalice (practic jumatati de cerc), din teava aventual, pot fi cumparate, sau facute de un meserias. Deschiderea solarului va fi exact diametrul cercului in sine. De exemplu la o bara de 6 metri, cat este dimensiunea standard la tevi, vom avea o deschidere de 3,82 metri. Destul de bine, si o inatime maxima pe centru de 1,91, la fel destul de bine. Bineinteles ca se pot cumpara si arce cu o deschidere mai mare.
Aceste arce puse din 2 in 2 metri sau chiar mai des, si intarite cu profile "U" de rigips, pentru ca sunt destul de accesibile la pret. "U"-ul intors in jos, se taie din margini cat sa intre fortat pe teava, si astfel devine rigid. Folie deasupra, ingropata la margini, etc etc.

Eventual revin cu poze, avem asa ceva construit.

Cam asa imi fac proiectul pina la urma. Dar bara de 6m o voi inadi prin sudura sa ajung la o deschidere de 4.89m. Inaltimea imi iese, in proiectul meu, pe la 4m.Nu stiu daca sa-l fac din teava neagra nesudata sau teava patrata sau chiar teava zincata. Ce se roluieste mai usor si bine pt arce ?Calculez de zor si voi face si o optimizare a taierilor sa n-am prea multe pierderi.
Am pus intr-o postare mai inainte ceva link-uri catre solarii profesionale. Elemente de imbinare si prindere in genul alora
ma intereseaza.
Cum e intarirea cu profile de rigips ca nu inteleg ?
Se merita sa pui policarbonat pe el sau raminem la folie?
Mie mi-a placut ce am vazut ca monta unul in America  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z5dyGHurXdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astept pozele tale !

#200
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 omnitera, on 11th January 2011, 22:33, said:

...
Cum e intarirea cu profile de rigips ca nu inteleg ?
...

Cred ca sunt precum "contra-va^ntuirile" la halele metalice - fixate pe semicercurile de teava, in plan orizontal.

#201
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Scuze ca nu am pus poze, dar am ajuns tarziu acasa, iar acum postez iar de la birou. Revin si cu pozele.

Profilele de gips-carton mai corect spus, le orientezi perpendicular pe arcele de cerc. Sper sa se vada in poze cam cum ar fi.

Cred ca poti folosi teava rotunda, trsa sau sudata (care e mai ieftina ca nu trece apa sau gaz prin ea), de preferat ar fi sa fie zincata ca sa reziste la rugina.
Teava rotunda de fi40 cred ca este ok. Depinde si de distanta intre ele, daca vrei ca distanta sa fie mai mare trebuie teava mai groasa. Eventual da-ne detalii despre dimensiunile pe care vrei sa faci solarul.

Poti indoi teava pentru arce doar pe o lungime de 5 metri de exemplu, ea fiind de 6 metri origianl. Am atasat si o schema din care iti iese latime solarului de 6,36m si inaltime de aprox 3.5 m in fuctie de cat de mult ingopi capetele neindoite de teava in pamant.

Oricum o sa revin si cu poze, si mai vedem exact cum facem, si eu sunt iteresat in continuare de o constructie asemanatoare pentru alta locatie.
Despre policrbonat m-am interesat, si pe langa faptul ca este destul de scump, oricum mult mai scump decat folia, se pare ca in cativa ani de soare incepe si se ingalbeneste.

Attached Files


Edited by tavktm, 12 January 2011 - 17:30.


#202
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

 omnitera, on 9th January 2011, 21:20, said:

Si totusi ceva imi scapa.

Asta vara am trecut prin Matca. Am fost uimit de cite solarii erau si de dimensiunile lor. Si aveau case mari si frumoase (nu toti) si multe altele erau in constructie semn ca scoteau bani din solarii. De ce oare nu si-au facut solarii profesionale asa cum sunt cele de pe diverse site-uri. Le aveau tot din lemn, e drept ca din capriori lungi dat fiind simensiunile solarului. Dar tot nedemontabile si supuse putrezirii.Chiar nu ar fi avut parale sa faca ceva macar din tevi metalice daca nu comandate de-a gata?
Si mie i-mi scapa ceva:de ce tii mortis sa-l faci demontabil?De ce ar vrea cineva sa mute solarul de colo colo? Ca sa ce? Inteleg ca vrei sa faci ceva micut pt.consum propriu,deci nu cred ca te costa mai mult decat cu toate acele elemente de imbinare care sunt destul de scumpe.Sfat:arce metalice+stalpi tot metalici imbinate cu sudura.Eu am platit 200 lei/element cu tot cu stalpi la o latime de 6m si inaltime de 4,20. Fa-ti un calcul cu 2m intre arce si vezi cum iesi.La rezultatul tau mai adaugi max.500 pt.restul de teava necesara la coama,intarituri,aerisitore,etc.Dupa parerea mea la max.2000 lei faci un 6x12 cu tot cu folie.Succes. :thumbup:

#203
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 alinutzik, on 12th January 2011, 17:40, said:

Si mie i-mi scapa ceva:de ce tii mortis sa-l faci demontabil?De ce ar vrea cineva sa mute solarul de colo colo? Ca sa ce? Inteleg ca vrei sa faci ceva micut pt.consum propriu,deci nu cred ca te costa mai mult decat cu toate acele elemente de imbinare care sunt destul de scumpe.Sfat:arce metalice+stalpi tot metalici imbinate cu sudura.Eu am platit 200 lei/element cu tot cu stalpi la o latime de 6m si inaltime de 4,20. Fa-ti un calcul cu 2m intre arce si vezi cum iesi.La rezultatul tau mai adaugi max.500 pt.restul de teava necesara la coama,intarituri,aerisitore,etc.Dupa parerea mea la max.2000 lei faci un 6x12 cu tot cu folie.Succes. :thumbup:

Vreau sa-l fac demontabil ca dupa X ani sa-l mut in alta parte a gradinii pt a lasa pamintul sa se "odihneasca".Nu vreau sa pun NPK-uri. Sau poate ma plictisesc de cum arata pe fundalul muntilor si-l vreau la gardul cimitirului. Daca as iesi la 200 arcul ar fi parfum.Iar 2000 72 mp cu tot cu folie ar fi giugiuc. Acu ma stradui sa fac un necesar de materiale si sa caut zilele urmatoare sa vaz pret manopera roluit si sudat.

#204
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Am facut un calcul doar pt cadrul metalic+usi fata spate dupa cum gindii eu ca-l vreau cu 5 arce total. La un solar 6mx4.89x4 :
- Teava patrata    40x40x3 partea infer+30x30x2 partea de arce+usi = 1080 ron
- Teava nesudata  1"1/4     partea infer+1"          partea de arce+usi = 1302 ron
- Teava zincata     1"1/2     partea infer+1"          partea de arce+usi = 2064 ron
Ar tb sa pun si-o schita asa cum il vreau eu pt a vedea punctele rele si bune.  
Ca descriere, in mare, pe lungimea de 6m am 2 "pepteni" de-o parte si alta care stau pe sol, de inaltime 1.5 m, cu 5 dinti fiecare, orientati in sus, in care intra arcele. Sus le fixeaza o coama de 6m. Asta e doar pretul pe barele de metal fara manopera. O fi bine, o fi rau? Se poate mai ieftin sau mai scump si mai bine?

#205
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 omnitera, on 12th January 2011, 19:12, said:

Vreau sa-l fac demontabil ca dupa X ani sa-l mut in alta parte a gradinii pt a lasa pamintul sa se "odihneasca".


 omnitera, on 12th January 2011, 20:13, said:

Ca descriere, in mare, pe lungimea de 6m am 2 "pepteni" de-o parte si alta care stau pe sol,

"Pieptenii" aia care stau pe sol ar putea avea cate un ax cu o roata fiecare. Si poti trage intregul solar ca pe o remorca, cand vrei sa-l muti... la doar 6 m lungime nu-i un capat de tara.

#206
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Am calculat si ceva folie profesionala. Vreo 341 ron.Concluziile care incep sa le trag sunt uramatoarele:
1. Nu cred ca ies mai ieftin pe mp fata de solariile profesionale ce le vind diverse firme din tara.
2. Dar acele solarii sunt mult prea mari pt necesarul meu, de sute de mp.
Si asa apare dilema. Si-ti bagi picioarele si le faci din leaturi de lemn. Ca la Matca.

 horia66, on 12th January 2011, 19:38, said:

"Pieptenii" aia care stau pe sol ar putea avea cate un ax cu o roata fiecare. Si poti trage intregul solar ca pe o remorca, cand vrei sa-l muti... la doar 6 m lungime nu-i un capat de tara.

Chiar asa ma si gindeam, eventual ii montez motor propriu si mai merg si-n tara.

#207
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

 omnitera, on 12th January 2011, 08:12, said:

Vreau sa-l fac demontabil ca dupa X ani sa-l mut in alta parte a gradinii pt a lasa pamintul sa se "odihneasca".Nu vreau sa pun NPK-uri. Sau poate ma plictisesc de cum arata pe fundalul muntilor si-l vreau la gardul cimitirului. Daca as iesi la 200 arcul ar fi parfum.Iar 2000 72 mp cu tot cu folie ar fi giugiuc. Acu ma stradui sa fac un necesar de materiale si sa caut zilele urmatoare sa vaz pret manopera roluit si sudat.
Cand am spus 200/element nu m-am referit la teava noua.Eu am facut din profil T zincat din recuperari.Cu teava noua cred ca te costa cei 72m cat am dat eu pe 300.Cat de mic,usor si demontabil ar fi tot trebuie bagat in pamant/beton ca altfet ti-l sufla vantul deci nu va fi chiar usor de mutat.

#208
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am revenit si eu cu poza, intr-un final.

Sper sa se vada detaliile cat de cat, din pacate nu am alte poze mai concludente.

Attached Files



#209
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

Quote

Chiar asa ma si gindeam, eventual ii montez motor propriu si mai merg si-n tara.
Asta e maxima,cum pleaca unii cu stupii nu poti pleca si tu cu solarul? :clapping:

Edited by horia66, 13 January 2011 - 18:06.


#210
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005
in cautarea unui model de solar am primit si eu o oferta. Scump domnule, scump.

Attached Files



#211
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Fratilor, aceste oferte de solarii par scumpe dar....nu-s asa scumpe!
Daca luati un pix si o hartie si socotiti totul veti vedea ca nu iesiti mult mai ieftin!
Nu va zic cati nervi veti avea in timpul lucrarii executate in regie proprie: se intrerupe
curentul electric, se arde o bormasina, se rupe un spiral, etc!
Daca nu vreti neaparat solarii frumoase, a caror poza sa o postati pe diverse pagini web,
solutia actuala este lemnul.
Lemne, cuie, fierastrau si ciocan !(aici l-am copiat pe horia! sper sa nu ceara drepturi de autor!)
Spor la treaba daca aveti timp frumos in zona voastra!

PS: daca folositi patrate de 10x10 cm puteti acoperi cu dubla folie: pe fatada interna si pe cea externa!
      obtineti un sistem tip termopan!

#212
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005

 danutz_2009, on 13th January 2011, 20:56, said:

PS: daca folositi patrate de 10x10 cm puteti acoperi cu dubla folie: pe fatada interna si pe cea externa!
      obtineti un sistem tip termopan!
Ne poti prezenta o poza? Sau macar o schita?

#213
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 valiy77, on 13th January 2011, 18:57, said:

in cautarea unui model de solar am primit si eu o oferta. Scump domnule, scump.

E scump ca-i mare, pe mp ies ceva mai ieftin ca altii. Eu nu vreau asa suprafata mare dar se pare ca sub 100 mp nu gasesti nimic.

 tavktm, on 13th January 2011, 10:50, said:

Am revenit si eu cu poza, intr-un final.

Sper sa se vada detaliile cat de cat, din pacate nu am alte poze mai concludente.

Ce dimensiuni are? Inchiderile n-au usa? Ce fel de teava e folosita la arce? Cite parale ?

Edited by omnitera, 13 January 2011 - 22:55.


#214
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu pot posta acum fotografii pentru ca nu am fotografiat nimic!
Solarul este la tara, eu locuiesc in Craiova.
Cand ajung pe acolo si am timp, fac si fotografii!

PS1: pentru a scapa de condens (care reprezenta o problema) realizati
o fereastra mica si fixati-o diametral opus usii de acces!
Cand deschideti si usa si fereastra (concomitent) se realizeaza un "curent de aer"
care scoate condensul in exterior!
PS2: am realizat fereastra din 20 cm de tub pvc de 160 mm! Am fixat tubul pvc intr-un
cadru de lemn si am astupat capatul tubului care da in exterior cu un capac de pvc de 160 mm.

Ce mai asteptati? Acum vine timpul rasadurilor!
Spor la treaba!

#215
sorin64

sorin64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2009
Buna, si eu sunt un gradinar amator din zona Brasovului, am trait la bloc 42 de ani, de 4 ani incerc sa formez o gradina, c-am 400 mp.
Printre altele dupa ce am citit aici imi construiesc un solar clasic pe lemn 5 x 10 x 2,6, pentru aerisire am gasit la nemti si la CODLEA un dispozitiv automat (fara consum energetic).
Eu voi comanda 2 buc,  pentru cei interesati:

Deschizator automat de ferestre Vintomax

Deschizatorul automat de ferestre asigura
ventilatia zi si noapte. Si cand nu sunteti
acasa. Disponibil si pentru ferestrele cu
aerisitor.

Caracteristici:

+ oțel galvanizat
+ adecvat pentru serele cu sticlă
+ deschidere reglabilă între 16 și 25 de grade Celsius
+ deschide fereastra până la 45 de cm
+ poate ridica până la 7 kg

Principiul de funcționare: hidraulic, lichidul din interior se dilată sau contractă în funcție de temperatură și soare

Alte informații:
Este important să se mențină o temperatură constantă în seră, care să "fie pe placul"  plantelor.

Puteți regla temperatura și prin simpla deschidere și închidere a ferestrelor, dar acest lucru poate fi dificil de făcut, dacă nu sunteți acasă toată ziua.

O soluție bună ar fi instalarea acestui deschizător automat a ferestrei pentru toate ferestrele din seră dumneavoastră. Ele pot fi reglate pentru a deschide și închide într-un interval de temperatură între 16 și 25 de grade.

Ele funcționează prin utilizarea căldurii solare. Cand cilindrul negru se încălzește, lichidul din interior se extinde și împinge un piston care deschide fereastra. Când se răcește cilindrul, pistonul închide fereastra.

O soluție ecologică. Nu este nevoie de energie electrică.

Amintiți-vă să scoateți cilindrul  în timpul iernii, în caz contrar acesta va putea suferi stricăciuni din cauza înghețului.

Bafta!

#216
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 sorin64, on 17th January 2011, 22:10, said:

Buna, si eu sunt un gradinar amator din zona Brasovului, am trait la bloc 42 de ani, de 4 ani incerc sa formez o gradina, c-am 400 mp.
Printre altele dupa ce am citit aici imi construiesc un solar clasic pe lemn 5 x 10 x 2,6, pentru aerisire am gasit la nemti si la CODLEA un dispozitiv automat (fara consum energetic).
Eu voi comanda 2 buc,  pentru cei interesati:

Deschizator automat de ferestre Vintomax

Deschizatorul automat de ferestre asigura
ventilatia zi si noapte. Si cand nu sunteti
acasa. Disponibil si pentru ferestrele cu
aerisitor.

Caracteristici:

+ oțel galvanizat
+ adecvat pentru serele cu sticlă
+ deschidere reglabilă între 16 și 25 de grade Celsius
+ deschide fereastra până la 45 de cm
+ poate ridica până la 7 kg

Principiul de funcționare: hidraulic, lichidul din interior se dilată sau contractă în funcție de temperatură și soare

Alte informații:
Este important să se mențină o temperatură constantă în seră, care să "fie pe placul"  plantelor.

Puteți regla temperatura și prin simpla deschidere și închidere a ferestrelor, dar acest lucru poate fi dificil de făcut, dacă nu sunteți acasă toată ziua.

O soluție bună ar fi instalarea acestui deschizător automat a ferestrei pentru toate ferestrele din seră dumneavoastră. Ele pot fi reglate pentru a deschide și închide într-un interval de temperatură între 16 și 25 de grade.

Ele funcționează prin utilizarea căldurii solare. Cand cilindrul negru se încălzește, lichidul din interior se extinde și împinge un piston care deschide fereastra. Când se răcește cilindrul, pistonul închide fereastra.

O soluție ecologică. Nu este nevoie de energie electrică.

Amintiți-vă să scoateți cilindrul  în timpul iernii, în caz contrar acesta va putea suferi stricăciuni din cauza înghețului.

Bafta!

Poate ne dai si noua niste informatii mai detaliate; cine e furnizorul si la ce pret e un asemenea dispozitiv?

NumaI bine!

Edited by iosif73, 21 January 2011 - 20:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate