Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#1423
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Pt cristianda:am incercat doua variante.1.varianta eco:cu sticle de plastic taiate de la jumatate si ingropate la nivelul solului in care se pune putina bere.Varianta asta este functionala dar nu am avut rabdare sa astept sa mai cada in cele 4 ,,capcane'' puse in int solarului pentru ca imi terminau rasadurile de rosii .In fiecare dimineata gaseam cite 2-3 fire palite asa ca am trecut la varianta de rezerva 2:MESUROL2RB -pliculete care se gasesc in comert ,costa citiva leuti ,este sub forma de granule de marimea boabelor de mei ,de culoare albastra ,cu efect catastrofal pt dusmanul de clasa.In 3 zile am gasit, dimineata in solar,4 buc mari si 5 mici cu rotile in sus.dupa aceea nu am mai avut probleme.

#1424
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Varianta eco este "pura legenda"! Pica in pet f putine.....accidental, cand trec prin zona....ar pica si
daca pet-ul ar fi gol!

Eu folosesc Sinoratox granule, incorporat in sol, pentru orice vietate! Nu am probleme cu limaxi, coropisnite, etc!

#1425
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Post1orgu, on 12 noiembrie 2012 - 21:08, said:

mosulica, nu este, tati ,coropisnita, nu am balegar si nu vad nici un fel de urme. Am gasit acum vreo trei zile, doi limaxi pe folie, la un metru inaltime. Cred ca astia sunt inamici mei , in ale solarului.Cum scap de ei? Ma consum si ma tot gandesc. dar daca nu le am raman un prost, care munceste degeaba. Pana la urma din cenusa voi renaste si voi fii mai pregatit cu aceasta ocupatie, in care m-am implicat. Pana nu ai deceptii multe, nu poti sa te consideri realizat. Multumesc de raspuns. Toate cele bune sa fie la tine.
Iubiti natura. Merita !!!
Daca nu e coropisnita, poate fi un vierme , ca d-aia am si eu in solar de imi mananca salata. Gaseam frunze trase in pamanat rand pe rand. Pe langa viermii subterani, mai sunt si omizile supraterane. Eu nu le-am tratat cu nimic, ca la mine e totul eco. Substantele pentru combaterea coropisnitelor sunt extrem de toxice, eu nu le recomand. Stiu ca luase taicamio(a fost inginer chimist) la un mom dat sa dea in gradina ca ne terorizau coropisnitele ...si dupa ce a vazut ce contin....nu le-a mai folosit.

Sunt de parere ca atunci cand faci produsele pentru tine, la tine in gradina, nu ar trebui sa le tratezi cu nimic. O data ce faci tratamente chimice o sa obtiii niste produse la aceeasi calitate cu cele de pe piata, dar probabil la un cost de productie mai mare. Atunci unde mai e scopul cultivarii in gradina proprie?

#1426
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara, fratiorilor.
Bingo , daca pot spune, asa. In zona mea,a plouat de dimineata, dupa o lungaaa,lungaaaaaa,perioada de timp. Dimineata, cand am intrat in solar, ceata frate, de nu vedeai la 2 m. In schimb pe folie, pana la inaltimea de vreo 80 cm.,multi, chiar multi, limaxi de 1-1,5 cm. Care este cauza si cum scap de ei. Dati-mi pontul (solutia), si ma voi recompensa. Deja cred ca suntem mai mult decat amici sau participanti la un topic. Numai bine va doreste iorgu.


Iubiti natura. Merita !!!

#1427
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Limacsii sunt melci care nu s-au calificat pentru programul "Prima Casa".

M-as fi uitat si dupa o reteta cu melci, dar am intrat in Post, asa ca ramai pe verdeturi (oricum, ei ti-au luat-o inainte).

Combaterea melcilor de gradina.

Edited by jumborom, 14 November 2012 - 18:40.


#1428
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@jumborom
Ai un loc cald langa inima mea. Aia sunt frate ,,infractorii''. De maine trec la actiunea << furtuna in solar>>. Am facut deja pariu cu mine ca voi castiga. Multumesc mult.
Somn lin si vise in culori sa ai.

Iubiti natuta merita !!!

#1429
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
In ce constă acțiunea "furtună în solar"? Eu știu de ce ai probleme: Ai închis solarul, nu ai aerisire (aproape) deloc, ai umezeală...

#1430
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@jumborom
Doamneeeeeeee!
Pe cinstea mea de nu ocroteam cu multa atentie,  melcii din gradina. Am invatat-o si pe nepotica mea sa-i ocroteasca si sa-i mute de pe carare la un loc ferit. Si ei drept multumire ma fac zdrente(((. Nu e frumos din partea lor. O.K. Dar ce fac frate cu ei cand se afla pe alee sau pe iarba?  Mie mila, de ei, dar si de munca mea. Cand ploua sunt o multitudine din aia ,,barosani''. Sa-i arunc la vecini, nu e o solutie. Pot sa- fac bani ?
Care metoda sa o folosesc ?
Carpa umeda ?
Mesurol ?
Optimol ?
Var nestins ?
Daca nu iau masuri radicale, cred ca datorita conditiilor prielnice, pot sa chem profa de biologie sa tina cursurile la mine in solar (((.
Hai fiti darnici cu mine in continuare si dati-mi o varianta din cele 4, sau alta care este eficienta.
Sa fiti feriti de datorii si sa aveti semaforul pe culoarea verde, in drumurile voastre.

Iubiti natura. Merita !!!

#1431
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Post1orgu, on 14 noiembrie 2012 - 18:27, said:

Buna seara, fratiorilor.
Bingo , daca pot spune, asa. In zona mea,a plouat de dimineata, dupa o lungaaa,lungaaaaaa,perioada de timp. Dimineata, cand am intrat in solar, ceata frate, de nu vedeai la 2 m. In schimb pe folie, pana la inaltimea de vreo 80 cm.,multi, chiar multi, limaxi de 1-1,5 cm. Care este cauza si cum scap de ei. Dati-mi pontul (solutia), si ma voi recompensa. Deja cred ca suntem mai mult decat amici sau participanti la un topic. Numai bine va doreste iorgu.


Iubiti natura. Merita !!!
Nu stiu pt. limaxi, dar capsunile mi le protejez de melcii cu cochilie cu var partial stins...praful ce ramane din bolovanii depozitati in galeti metalice, dar nu in apa; doar umiditatea atmosferica.Fac dare cu o lopetica, cam cum se marcheaza terenul de fotbal si ei devin timizi...nu mai trec.
Bolovanii ii cumpar de la tiganii varari, care trec cu carutele prin satul meu.N-am habar daca-i acelasi cu varul hidrocalcinat care-i la sac, dar cineva imi zicea ca e mai bine sa cumpar de la tigani, ca-i mai sigur. Astia nu baga aditivi in pietroaie.
Voi pune si eu poze cu solarelul meu, in curand.Inca nu-i gata.

Edited by sudest_om, 14 November 2012 - 19:24.


#1432
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@ciudin
Frate, asta vreau sa sti si eu. Ce arme, munitie, scut imun? Ca ma lasa inima. Am bagat multa, multa, munca. Bani nu mai vorbesc. Am terminat vreo 3 mld. de neuroni, din cerebel. Cati oi mai avea acolo? Si scarbele pe care eu le iubeam ma ataca?
Da e posibila si certitudinea ta. Dar ziua stam cu usa de la solarel deschisa. Are 2m. pe 1,20 m.. Mai bagat la ganduri (((

Iubiti natura. Merita !!!

#1433
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
o idee eco:ai gaini?dale citva ,vezi cum se comporta gainile in prezenta lor si daca le place ia 2-3 gaini nemincate si bagale in solarPosted Image

#1434
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@sudest-om
Da frate si pe la mine prin comuna trec carute si striga aia : var, hai la var. Daca metoda si sfaturile primite de la voi dau rezultate benefice, pe cinstea mea de nu imi fac pe langa toate cele si un siloz de var ecologic.
Iorgule acum 1 luna ai avut o ambitie mare. In ce te-ai bagat? dar ies eu la luminita de la capatul tunelului. Devin <<shogun>> in legumicultura.
Multumesc la fel de mult ca prietenilor mei. Deja ai multe bile albe de la mine.

Iubiti natura. Merita !!!

#1435
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
cind am bagat motosapa in solat am stirnit o multime de greieri -de la al cu tita-n gura pin' la al cu barba sura-era o topaiala pe ei ceva de nedescri.am luat o puica care era favorita mea ,ambagat-o in solar si sa vezi distractie.era o alergatura pe ea ....a adunat tot ce misca in zona....

#1436
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@maraschinos
Da fratiorul, am dat de toate la gaini, dar pana maine, melci nu. De maine incerc. Sa fii convins ca vor face ousoare aditivate. Sunt convins ca vor fii si foarte calorice. Multumec mult de sfat, dar in solar nu le bag frate, ca sunt mancacioase rau si lasa locul mai ceva ca la ,,Cernobal>>.
Fii convins ca am luat-o ca o gluma cu gainile in solar, Dar melci tot le voi da, sa vad daca le place.
Sa fii ocrotit, in viata, de fetele, sau femeile care vor sa-ti sparga casa.

Iubiti natura. Merita !!!

#1437
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Limaxii sunt toxici. Gainile nu-i mananca.

#1438
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Omul cit traieste invata.Nu am stiut chestia asta.

#1439
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postsudest_om, on 14 noiembrie 2012 - 19:41, said:

Limaxii sunt toxici. Gainile nu-i mananca.
Si aia cu cochilie ce fac frate cu ei? Mie mila sa-i calc in picioare,

Iubiti natura. Merita !!!

#1440
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Dar limacsi care sau calificat la prima casa (melcii) ai idee ,sunt toxici?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate