Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#10459
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Salut,

M-am apucat sa fac si eu un solar de 30m lungime si 5 latime. Pentru constructie am luat teava de 1 tol si arcade de 3/4, dar as avea cateva intrebari daca e cineva amabil sa-mi raspunda.


1. Tevile sunt de 2m, bagate aprox 40cm in pamant, este de ajuns lungimea de 160 + arcada?
2. La tevi e de ajuns sa prind ca intarire o teava rectangulara dintr-un cap in altul? O sa reziste in timp? Sau sa pun 2-3 randuri de teava? La arcade e ok sa prind pe mijloc la fel din cap in cap si sa ii pun una si pe lateralul arcadei?
3. Aerisirea, la multi vad ca au laterale, dar sunt si foarte multi cu aerisire pe capete, cum ar fi ideal s-o fac?
4. Folia se prinde ok in clipsuri? Este necesar sa o prind pe fiecare arcada sau doar pe capete?

Multumesc, ideea e ca sunt incepator in treaba asta, n-am mai facut solar, e primul, doar ce am vazut pe youtube si acum am inceput sa citesc in topic.

Edited by mariustpz, 09 April 2021 - 23:23.


#10460
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Posttrestie-de-balta, on 15 ianuarie 2010 - 22:29, said:

Baga-le la congelator la noapte, maine le scoti si le lasi in frigider cateva ore apoi le tii in camera, iar duminica le pui in apa cateva ore, apoi le semeni.
castigi cateva zile si obtii plante mult mai rezistente la frig si viguroase la boli.
...


am aplicat metoda, succes 98%

solutia este valabila si pentru ardei?
(serrano in cazul meu)

#10461
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Salutari,cat de fezabila este ideea construirii unui solar de dimensiuni mici (3x6  sa zicem) din ppr? am găsit ceva pe youtube pe la fratii rusi si putin pe la noi in tara...ceva hoby sa i zic fara pretenții la superproductie..s au altecele

#10462
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Suntem cativa si pe aici care avem asa ceva. Eu l-am facut pe al meu anul trecut. Iarna a trecut-o invelit fara probleme. Arcele pot sustine folia fara probleme, mai ales daca le pui la distante mici. E f elastic si face fata bine la vant. Ca plusuri, nu iti trebuie cine stie ce echipamente ca sa-l ridici si probabil pentru suprafete mici e mai putina bataie de cap pentru ca nu e tocmai usor sa gasesti pe cineva sa iti faca 3-4 arce de solar la un pret rezonabil. Cineva mi-a zis si ca folia se simte mai bine pe ppr pentru ca arcele de otel se incing tare de la soare, dar nu am cum sa probez aceasta afirmatie. La minusuri, cel putin ce vad eu la mine, e mai complicat cu deschiderile pe capete pentru ca trebuie sa faci o structura separata din lemn pentru acele deschideri. La nr 2 e faptul ca arcele de capat nu stau drepte nici batute pentru ca teava e elastica si o trage folia oricat de multe intariri ai pune. In functie de constructie, ar mai fi un dezavantaj ca nu ai posibilitatea sa atarni plantele de structura solarului.

Sa nu te amagesti cu faptul ca ar putea fi mult mai ieftin decat unul clasic cu tevi de otel. In primul rand trebuie mai multe arce decat la unul de otel, si oricat de ieftin ar fi ppr-ul daca ai de 2 ori mai multe arce se imte. Daca mai iei in calcul ca trebuie si multe alte lucruri pe langa pentru a intari acele arce incepi sa te gandesti daca unul de fier nu e mai simplu de facut. Dupa mine, daca ai de unde sa iei niste arce de otel la un pret rezonabil, uita de ppr.


Daca totusi mergi pe ppr, vezi ca exista mai multe feluri de constructii, cu lemn, cu tevi de otel pana la un punct, cu fier beton prin tevile de ppr, etc. Eu am mers pe cadre de tevi de otel galvanizat si arce de ppr deasupra in ideea ca pot pune sarme pentru cultura pe acele tevi de otel. Am descris un pic anul trecut ce si cum. Vezi in urma.

#10463
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Mulțumesc pt.raspuns concis...

https://www.mobigard...ASABEgKYkPD_BwE

Am luat in calcul mai multe variante...chiar si ceva in genul din link ul de mai sus

#10464
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Vezi ca astea pe care le iei "la pachet" sunt slabe calitativ. Tevi subtiri, folie de proasta calitate. Sanse maxime sa ajungi sa schimbi diverse dupa un an/sezon. Pe mine, numai folia m-a costat vre 300 de lei (dimensiune solar 5x4), asta ca sa iti dai un pic seama cum sunt preturile la cva care vrei sa te tina ceva mai mult de un an. Daca nu ai alte posiblitati, mai bine mergi pe ppr. E ok pana la urma. Rezumatul meu a fost un pic negativ ca sa nu iti faci iluzii degeaba.

P.S. Am un vecin care anul trecut si-a facut solar odata cu mine. Folie cred ca a luat de la magazinul de constructii de peste drum. Gauri in ea au aparut la primul vant mai serios si dupa aia tot apareau chingi peste folie in locurile cu probleme. In iuile a dat-o jos ca era toata ferfenita.

#10465
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,661
  • Înscris: 11.03.2006
Am avut si eu, 3 ani, un solar mic de ppr si lemn.
Parerea mea e mai bine sa faci unul metalic din prima.

#10466
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu sunt in al 3lea an cu solarul 8x3 din ppr si ceva lemn, facut singur dupa idei de pe aici.
Am ales solutia asta in ideea sa il pot demonta usor si sa il mut in alta parte a gradinii, am avut bafta sa gasesc la Brico bare de 25 si 32 la reducere, undeva la jumatate fata de pretul normal.
Mi-s multumit deocamdata de el.

#10467
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Va mulțumesc tuturor pt.amabilitate,ceva poze daca se poate v as mai ruga

#10468
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
coliere sau sa bransament?

#10469
marin81

marin81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.01.2011
Buna seara! Am un solar, cu anvergura  arcelor de 13 m(12 m arcele plus0,5 m de fiecare parte o teava in care sunt bagate arcele. Pot sa pun la el folie de 14,2 m?

#10470
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Sigur că poți. Dar, înainte de asta ar fi bine să faci o măsurătoare locală. E simplu...

#10471
marin81

marin81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.01.2011

View Postcorsica, on 20 aprilie 2021 - 21:16, said:

Sigur că poți. Dar, înainte de asta ar fi bine să faci o măsurătoare locală. E simplu...
Cum adica o masuratoare locala?

#10472
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017

View Postmarin81, on 21 aprilie 2021 - 00:07, said:

Cum adica o masuratoare locala?
adica masurat la fata locului, pe teren,masurat solarul fizic sa vezi daca ai aceleasi dimensiuni si in realitate.

#10473
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Mai am puțin de lucru la el dar l-am plantat și asa ca este cam târziu

Attached Files


Edited by Alin1me, 21 April 2021 - 12:17.


#10474
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Frumos solarul, felicitari!

#10475
marin81

marin81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.01.2011

View PostAlin1me, on 21 aprilie 2021 - 12:16, said:

Mai am puțin de lucru la el dar l-am plantat și asa ca este cam târziu
Daca te rog poti pune niste poze cu capetele, in special cu portile solarului. Multumesc

#10476
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Eu am construit un mic solar cu dimensiuni 8 x 3,5 m dinteava polipropilena- neagra cu dunga albastra-cea ptr alimentare cu apa rece, fi 40 x 2,4 mm in 'carne'.
Construit ptr ca in toamna sa dau folia deoparte si sa o intind primavara ce urmeaza.
Deocamdata sunt in al doilea an de folosire, daca cineva doreste....atasez foto.
Am sapat si turnat beton la capetele arcelor si am babat 1 m Tv fi 3/8 un metrudeasupra solului, in care s-au montat arcele.
Asa am gandit ca este mai bine, deocamdata e confirma alegerea mea

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate