Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Tulburare afectiva bipolara

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Creatoarea

Creatoarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2008
Buna tuturor si multa sanatate voua si celor dragi,
mama mea sufera de tuburare afectiva bipolara de aproximativ 10 ani , nu va
mai explic prin cate suferinte am trecut in parcursul acestor 10 ani , ea ar trebui sa
ia tratementul prescris de medici si anume Seroquel DAR marea problema este ca nu il ia
si nu constientizeaza ca este bonlava de cate ori discutam pe acesata tema tipa, si spune
ca scopul nostru este sa o bagam "in balamuc" probema este ca pierde contacul cu realitatea
din zi in zi .Refuza internarea si tratamentul ma doare sufletul cand vad ca delireaza ca chiar
traieste tot ceea ce e in imaginea ei , sufera f tare si ea si noi cei din familie.
Doctorii spun ca nu se v-a face bine niciodata , va rog sa-mi spuneti cei in situatii
similare cum ati procedat si daca aveti ceva noutati in domeniu acestei boli?
Cei care citesc postarea mea si sufera de aceasta boala cel mai bine ar fi sa ia medicatia
prescrisa de medic , daca mama ar lua maine medicamentele as fi f fericita pt ca
medicamentelel au adus-o intr-o stare f.f buna aproape ca inainte de boala.
Astept raspunsuriel voastre si va doresc multa sanatate.

#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
cu bolile psihice ecam greu... bolnavii nu constientizeaza ca sunt bolnavi, ei se simt f bine, ba mai mult, cred ca cei din jur, sunt bolnavi si nu-i inteleg. medicamentele ii trezesc la realitate, care e mult mai cruda decat lumea in care traiesc, unde totul e roz. asta e motivul pt care refuza medicamentele... e posibil sa fie o persoana din familie, fata de care sa aiba un respect deosebit (nu neaparat justificat) , de care asculta si-i urmeaza toate sfaturile... ar trebui identificata acea persoana... poate fi oricine, chiar femeia de serviciu care face curatenie pe casa scarii... sau postasul care-i aduce pensia. psihiatrul ce zice? n-are solutii? medicamentele pot fi puse si in mancare, sa le ia fara sa stie...

#3
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
da ce face concret? cum se comporta? cu ce va deranjeaza?

#4
Creatoarea

Creatoarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2008
Concret citeste carti bisericesti toata ziua (cat poate de mult), vorbeste singura,
zice ca vorbeste cu D-zeu, pe noi familia nu ne mai recunoaste zice ca suntem
clone ca adevaratii membrii ai familiei sunt morti ,si va dati seama ca ea e suta la suta
convinsa de adevarul ei , a slabit f . mult arata rau nu o mai intereseaza nimic ,
blesteama ca ea traieste cu draci in loc de copii ei ,etc.
Ea nu mananca mancare gatita decat cand o gateste ea , cand e calda , apoi nu mai
mananca ca spune ca o otravim,salvarea nu a vrut sa o ia , ca ea e hoata si cand ii vede
spune ca ea nu are nimic ca cine i-a chemat? (si sta f calma)
Eu am reusit o data sa o fac sa ia pastilele , dar acum cand ii spunem incepe sa tipe si spune
sa nu mai jucam teatru.Cam asta e situatia.
E greu de trait cu ea , eu am sa ma mut dar va dati seama ca ma doare sufletul sa o vad
asa , si oricum ii port grija ca ce-o face, pe unde umbla

Psihiatra a spus sa o  aducem la spital si cu forta daca e necesar,
fratelui meu ii e mila de ea sa o ia cu forta ii e frica sa nu sufere vreun soc,
si tipa si f mult ( a fost o fire puternica, cu un ticnal f mare).

Edited by adadoi, 16 January 2010 - 21:01.


#5
Archeopterix99

Archeopterix99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.01.2010
omg, e grav! asta duce mai degraba a schizofrenie! iar de facut nu prea se poate face nimic, tratament nu exista! am mai vazut cazuri asemanatoare in italia, dar nu sunt internati pt. asa ceva ci se angajeaza ingrijitoare de regula (de fapt multe romance lucreaza la batrani cu exact genul asta de probleme) ... ideal ar fi daca ati face si voi la fel, desigur daca va permiteti...

Edited by Archeopterix99, 16 January 2010 - 14:42.


#6
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Cum se manifesta in episoadele depresive?

Bine acuma,novice cum sunt ,dupa simptomatologie ma gandeam la paranoia dar dupa mi-am amintit ca ai specificat in titlul topic-ului .

@Archeopterix99

A.....exista tratament pentru orice,dar asta nu inseamna poate vindeca 100% ci in asemenea conditii poate atenua starea  . O ingrijitoare pentru astfel de cazuri ar trebui sa aiba pregatire speciala,ori la noi din cate stiu eu (poate sunt prost informata) nu prea sunt.Ajutorul familiei de multe ori reprezinta un suport emotional extraordinar.

#7
Creatoarea

Creatoarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2008
Tratament exista , se numeste Seroquel , cand a luat tratamentul se comporta normal
(inainte zicea ca are farmece , ca are mocrofoane in casa) DAR problema e ca acum
nu-l mai ia si e din ce in ce mai rau.Sa angajam o persoana ca sa aibe grija de ea nu ar rezolva nimic,
ea nu asculta pe nimeni , pleaca cand vrea fara sa spuna unde , in sfarsit pana la urma cred ca o
sa o luam tot cu forta la spital , stie cineva daca in Romania legea interzice ca o persoana sa
fie dusa cu forta la spital (in cazul in care pers e bolnava psihic) pt ca si psihiatra a spus ca cu forta
nu o iau.

Ea nu este violenta, trece repede de o stare la alta, acum bombane, delireaza
ca ea e femeia din bibile, ca i se pregateste ceva  ,etc si acum ma intreaba
"ce gatesi?," sau" da-mi si mie o tigara" .

#8
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Probabil ca trebuie sa te gandesti la o strategie ca sa poti s-o convingi sa-si ia tratamentul in continuare. Ce parere are ea despre acele medicamente? Mai exact are impresia ca....?Te-ai gandit sa-i administrezi pastilele sub o alta forma?

#9
Creatoarea

Creatoarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2008
Ea nu vrea sa ia pastilele pt ca spune ca ii fac rau, ca ea are diabet
(nu are asa ceva doar are ea impresia) ca o ia somnul de la ele,
si ca nu are de ce pt ca nu este bonlava .In mancare nu am cum sa i le pun
pt ca nu mananca mancare gatita decat atunci pe moment
si numai cand gateste ea, in rest mananca racituri, in cafea ar fi o solutie
dar si cafeaua o face numai pt ea special cu zaharina si nu prea am cum sa
le pun, injectabil ar fi o solutie sa vina o asistenta acasa dar va dati seama ca o
sa faca urat si nu stiu ce asistenta se incumeta.
Am ajuns atat de disperati cu ea incat ne gandim la tot felul de scenarii
de prin filme ca sa o ducem la spital, cei de la salvare se  uita si pleaca.

Edited by adadoi, 16 January 2010 - 20:59.
eu iau, tu iei, ea ia...


#10
ghiocica

ghiocica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2010
si mama are de 10 ani schizofrenie , a trecut prin faze cu draci , biblie , si aruncatu de apa sfintita  pe membrii familiei si in casa doar 3 ani  in care a si fost internata de 2 ori , acum gandeste normal , chiar e foarte inteleapta si inteligenta , cand o itnreb daca mai aude voci spune ca aude rar dar nu le baga in seama , problema e ca oboseste repede , si se mai necajeste pentru lipsuri prea mult , insa cunoaste realitatea mai bine ca noi. Medicamentele au ajutato
Mama ta trebuie internata cu forta , fara medicamente nu mai are mult si se sinucide, noi am fost si la calugari care cred ca ne-au ajutat foarte mult tinand cont ca e foarte greu sa iti revii din lumea gri.

Deci mama ta traieste intr-o lume urata plina de frica.  Suferinta prin care trec ei e de ne imaginat , o data am avut o halucinatie (desi am fost constienta de ea) si am si fost la psihiatru , prin ce teama am trecut atunci.....doamne ....bine eram in regula , dar ideea e ca ei vad multe chestii odioase si aud tot felu de voci care vorbesc urat si le spune sa se sinucida.

Sfatul meu  e INTERNARE DE URGENTA  si cu timpul o sa fie mai bine ,  nu o sa trebuiasca sa stea mult in spital , pana isi face efectu tratamentul si invata sa ia pastilele de bunavoie

#11
Creatoarea

Creatoarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2008

 ghiocica, on 31st January 2010, 22:31, said:

si mama are de 10 ani schizofrenie , a trecut prin faze cu draci , biblie , si aruncatu de apa sfintita  pe membrii familiei si in casa doar 3 ani  in care a si fost internata de 2 ori , acum gandeste normal , chiar e foarte inteleapta si inteligenta , cand o itnreb daca mai aude voci spune ca aude rar dar nu le baga in seama , problema e ca oboseste repede , si se mai necajeste pentru lipsuri prea mult , insa cunoaste realitatea mai bine ca noi. Medicamentele au ajutato
Mama ta trebuie internata cu forta , fara medicamente nu mai are mult si se sinucide, noi am fost si la calugari care cred ca ne-au ajutat foarte mult tinand cont ca e foarte greu sa iti revii din lumea gri.

Deci mama ta traieste intr-o lume urata plina de frica.  Suferinta prin care trec ei e de ne imaginat , o data am avut o halucinatie (desi am fost constienta de ea) si am si fost la psihiatru , prin ce teama am trecut atunci.....doamne ....bine eram in regula , dar ideea e ca ei vad multe chestii odioase si aud tot felu de voci care vorbesc urat si le spune sa se sinucida.

Sfatul meu  e INTERNARE DE URGENTA  si cu timpul o sa fie mai bine ,  nu o sa trebuiasca sa stea mult in spital , pana isi face efectu tratamentul si invata sa ia pastilele de bunavoie



Ghiocica i-ti multumesc mult pt raspuns, tu intelegi cat de greu este sa ai pe cineva bonlav psihic. Din cate i-mi povesteti tu tind sa cred ca si mama are schizofrenie
exact aceleasi siptome cu biblie, cu draci cu stropit prin casa, cu microfoane, etc
Am chemat de curand salvarea si politia sa o internam cu forta.Am fost foarte dezamagita sa aflu ca in Romania anului 2010 nu exista medic pt bonlavii psihici pe salvare
a venit doar un sofer care mi-a spus foarte clar ca daca mama refuza internarea el cu forta nu o ia pt ca asa este legea in Romania.
Am incercat si cu politia, le-am arata actele ei (din spital) ca este bonlava si are nevoie de tratament, au sunat la comandant sa-l intrebe daca
poate sa o ia cu forta, asta din urma a spus ca trebuie sa luam semnaturi de la ceilalti locatari ca reprezinta pericol public,inclusiv de la administrator
(care nu locuieste in bloc, habar nu are ) de la medicul de familie si de la medicul care-i da reteta lunar (si pe care nu o ia), apoi atunci o o iau cu forta.
Au mai spus ca numai in cazul in care avea scizofrenie o luau cu forta, ca este singura boala unde iau bonlavi cu forta.
De la spital ne-au spus ca si legata putem sa o luam (ei habar nu aveau ca pe salvare nu esxita medic psihiatru) DAR ea s-a prefacut atat
de bine cand au venit politistii ca le-au spus : "Ce? ma luati din casa mea , cu forta?" Ei vor sa-mi ia casa .... eu nu am nimic,
lasati-ma domne in pace..." Am incercat sa o provoc , dar nu am scos nimic de la ea, s-a prefacut perfect .ziceai ca e normala
nu-mi venea sa cred.De atunci s-a speriat vb singura si zice ca vine si o i-a salvarea sa o bagam noi in balamuc.
M-am saturat!
Stiu ca-i e greu, m-am rugat de ea sa ia tratamentul sa o fac sa-si dea seama ca a luat-o razna, nimic e capoasa ca un catar.
Tu cum ai procedat cu internatul in spital?

Numai bine si sanatate muuuulta de tot.

#12
YOURVYDA

YOURVYDA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2010
Buna!

Parerea mea este ca ar trebui luata "cu frumosul". Daca pe tine si pe fratele tau va considera....Banuiesc ca are  o persoana cu care se poarta normal sau pe care o vede diferit. Puteti iesi la o plimbare in zona Berceni si daca reusiti sa ajungeti la camera de garda (ii spuneti ca va intalniti cu o prietena acolo...) i se vorf administra medicamente astfel incat sa dorma o perioada mai indelungata. E adevarat ca e urat sa mintiti, dar decat cu forta... Daca stie zona si spitalul, Alexandru Obregia nu este singurul spital pentru boli psihice...incercati la altul...Stiu ca este un centru de recuperare pe Str. Balotului in sectorul 2 - sunati acolo si aflati detalii. Poate aranjati acolo o consultatie si apoi ma gandesc ca poate fi transportata la spital (cu salvare privata daca nu se poate altfel) Sper sa gasiti o solutie optima! Mult succes!

Cu drag!

#13
Piro-Man

Piro-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.02.2006
Legea ( pe scurt o spun ) prevede internarea cu forta a bolnavilor cu probleme mintale daca prezinta un pericol pentru ei , sau pentru cei din jur. Acest lucru il stabileste politia, procuratura, si medicul de garda de la spital , familia NU are de spus niciun cuvant in internarea fortata ( pro sau contra ). Deci o minciuna "frumoasa" prin care ii spuneti ca va plimbati si ajungeti din intamplare la A. Obregia din Berceni ar fi cea mai ok solutie ( asa vad eu problema ) pentru ca din ce imi spui tu este foarte degradata cognitiv si cu cat trece mai mult timp fara tratament, cu atat o sa-i fie mai greu sa-si revina din episoadele psihotice

#14
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Imi cer scuze daca va recomand o solutie destul de dura...dar daca nu o scoateti la capat...v-ati gandit sa o sedati?

#15
arta

arta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.10.2011

 Creatoarea, on 16th January 2010, 12:53, said:

Concret citeste carti bisericesti toata ziua (cat poate de mult), vorbeste singura,
zice ca vorbeste cu D-zeu, pe noi familia nu ne mai recunoaste zice ca suntem
clone ca adevaratii membrii ai familiei sunt morti ,si va dati seama ca ea e suta la suta
convinsa de adevarul ei , a slabit f . mult arata rau nu o mai intereseaza nimic ,
blesteama ca ea traieste cu draci in loc de copii ei ,etc.
Ea nu mananca mancare gatita decat cand o gateste ea , cand e calda , apoi nu mai
mananca ca spune ca o otravim,salvarea nu a vrut sa o ia , ca ea e hoata si cand ii vede
spune ca ea nu are nimic ca cine i-a chemat? (si sta f calma)
Eu am reusit o data sa o fac sa ia pastilele , dar acum cand ii spunem incepe sa tipe si spune
sa nu mai jucam teatru.Cam asta e situatia.
E greu de trait cu ea , eu am sa ma mut dar va dati seama ca ma doare sufletul sa o vad
asa , si oricum ii port grija ca ce-o face, pe unde umbla

Psihiatra a spus sa o  aducem la spital si cu forta daca e necesar,
fratelui meu ii e mila de ea sa o ia cu forta ii e frica sa nu sufere vreun soc,
si tipa si f mult ( a fost o fire puternica, cu un ticnal f mare).
Dupa cum ati descris simptomele, nu are tulburare bipolara, ci schizofrenie (am doua prietene care sufera de asa ceva, si stiu cum au facut). Este important sa o internati, chiar cu forta, dar nu la Spitalul Obregia, unde conditiile sunt mizerabile. Va recomand Spitalul Militar. Dar daca nu ia tratamentul dupa externare, degeaba o sa-i faca acolo sute de injectii.

#16
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
E nebuna datorita vietii sentimentale mincinoase pe care a dus-o. Lasati-o singura 1-2 ani si se va autoagresa pana crapa.
Solutia de bun simt ar fi fost o psihoterapie acum 20 de ani sau si mai mult, astfel nu ar fi ajuns aici. Credeti ca se va vindeca cu Seroquel? Nici vorba, se va incetini evolutia simptomelor, 1-2 ani, timp in care doza va trebui marita. Apoi iar va delira cu voce tare. Pentru ca e virusata mintea. Medicamentul nu deviruseaza, nu responzabilizea, doar face din om un zomby.

Deci ea e nebuna, iar voi astia care vreti sa o salvati sunteti cel putin nevrotici.

Iata niste jocuri psihologice misto:

Repertoriul religios folosit ca manevra umilitoare. Doua-trei cruci (basca facute prost), plus un ''Doamne fereste!'' spus aproape in soapta, cu ochii plecati intr-o falsa smerenie, cand de fapt scopul persoanei este de a jigni si umili pe cel din fata, din te miri ce tampenie neimportanta.
O privire fals pioasa aruncata in sus si un fals evlavios ''Da-i Doamne minte!'', pe un ton rugator ce ar releva afectiunea si grija reala fata de acel om, si nu de fapt intentia reala, de a il umili sugerand ca e prost si nebun.

sau

Jocul Salvator - Victima (jocul Stan si Bran). Actiunea devine joc, cand Salvatorul doreste fara contenire (cu orice pret) sa o salveze pe Victima (joc de putere), iar Victima simte astfel ca are putere asupra Salvatorului si nu se lasa salvata sub diferite pretexte ("nici de-al dracu"), jocul se prelungeste pana cand Salvatorul se plictiseste. De fapt victima nu doreste sa fie salvata. Cel putin nu in acel moment. Daca Salvatorul renunta la actiunea de salvare, sub diverse pretexte, Victima va reveni cand situatia sa alaturi de Agresor se acutizeaza si va cauta sa reia jocul "salveaza-ma, consoleaza-ma" cu Salvatorul.

Agresorul ei nu mai exista, insa il proiecteaza in voi, cei care formati familia ei actuala.

Edited by orlovisk, 18 June 2012 - 15:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate