Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

exista diurna minima obligatorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
valy_en86

valy_en86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 09.03.2008
adica daca eu lucrez spre exemplu ca sofer de tir si stau plecat prin tara 5-6 zile pe saptamana ar trebui sa primesc o diurna minima chiar daca acest lucru nu este specificat in contractul de munca???

#2
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Adica acum pleci pe banii tai?

#3
valy_en86

valy_en86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 09.03.2008

View Postralsera, on 10th January 2010, 23:32, said:

Adica acum pleci pe banii tai?
da plec pe banii mei,de fapt suntem platiti la km(la negru pt ca nu este voie ca soferii sa fie obligati sa alerge ca sa faca multi km).dar cateodata stau cate 2 zile prin parcari ca nu am incarcare in orasul respectiv nu fac nici un km si mananc pe banii mei,asa ca as prefera o diurna fixa decat ce-mi dau ei la km(oricum prea putin).problema este daca ei sunt obligati sa-mi de-a diurna!!!

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
din moment ce lucrezi cu jmecherii la negru cum crezi c-o sa fie vreodata angajatorii obligati sa faca ceva pentru angajati din moment ce angajatii sint de acord sa fie fubiptuti in the ass?

#5
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postvaly_en86, on 16th January 2010, 12:06, said:

as prefera o diurna fixa decat ce-mi dau ei la km(oricum prea putin).problema este daca ei sunt obligati sa-mi de-a diurna!!!
Codul muncii
Art. 42. - (1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detasarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca.
(2) Pe durata delegarii, respectiv a detasarii, salariatul isi pastreaza functia si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca.
Art. 43. - Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile si se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
Contractul colectiv de munca unic la nivel national
Art. 45. - Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau in strainatate, vor beneficia de urmatoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri; diurna de deplasare al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice

Acestea sint drepturile minime pentru delegatii.

Edited by altul, 18 January 2010 - 11:52.


#6
valy_en86

valy_en86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 09.03.2008
nu stiu unde am citit ca diurna minima obligatorie pt un sofer care face externul este de minim 35 euro pe zi!!!!oare este adevarat !!!in contractul meu nu se specifica nimic de vreo diurna!

#7
CIUMEX74

CIUMEX74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2010

View Postvaly_en86, on 22nd January 2010, 23:46, said:

nu stiu unde am citit ca diurna minima obligatorie pt un sofer care face externul este de minim 35 euro pe zi!!!!oare este adevarat !!!in contractul meu nu se specifica nimic de vreo diurna!

Ok , si daca angajatorul nu a facut aceasta anexa la contractul individual de munca , cum se va proceda ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate