Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

CARD DE CREDIT bagat pe gat

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009
In 2006 am luat doua aparate electronice de la ALTEX. Creditarea urma sa o faca BCR. Dupa trei zile dupa luarea obiectelor am fost sunat de banca pentru semnarea contractului. Cu acel prilej mi s-a dat si un card. Altfel zis mi fost "bagat pe gat". Adaug ca NU l-am folosit. De altfel banuiam care era momeala: sa iau bani de pe card! Ar ar fi fost o prostie sa iau un credit fara sa stiu care sunt conditiile (presa a facut cunoscut ca destui oameni au luat o asa plasa).

In luna septembrie 2008 am platit ultima rata. Chiar 1.64 ron in plus :D . Din ianuarie 2009 au inceput sa-mi vina facturi pentru intretinea cardului!!!??? ; desi intre timp valabilitatea cardului se terminase!

Am facut demersuri pentru stingerea problemei dar BCR refuza. Intr-un ultim raspuns mi s-a comunicat sa ma duc sa-mi dea altul!!!

Poate cineva sa-mi dea vreo idee salvatoare?

Multumesc mult si anticipat.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Nu inteleg...
Tu ce vrei?
Nus tii c aexista cominioane lunare/anuale pentru administrare card?
Crezi ca ceva e gratis?

Mergi la banca, adu la 0 creditul si apoi cere inchiderea cardului sia  contului.

#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 09.05.2006

View Postctin64, on 9th January 2010, 16:36, said:

In 2006 am luat doua aparate electronice de la ALTEX. Creditarea urma sa o faca BCR. Dupa trei zile dupa luarea obiectelor am fost sunat de banca pentru semnarea contractului. Cu acel prilej mi s-a dat si un card. Altfel zis mi fost "bagat pe gat". Adaug ca NU l-am folosit. De altfel banuiam care era momeala: sa iau bani de pe card! Ar ar fi fost o prostie sa iau un credit fara sa stiu care sunt conditiile (presa a facut cunoscut ca destui oameni au luat o asa plasa).

In luna septembrie 2008 am platit ultima rata. Chiar 1.64 ron in plus :D . Din ianuarie 2009 au inceput sa-mi vina facturi pentru intretinea cardului!!!??? ; desi intre timp valabilitatea cardului se terminase!

Am facut demersuri pentru stingerea problemei dar BCR refuza. Intr-un ultim raspuns mi s-a comunicat sa ma duc sa-mi dea altul!!!

Poate cineva sa-mi dea vreo idee salvatoare?

Multumesc mult si anticipat.


Chiar daca , cardul a venit bonus si intre timp a expirat, trebuia sa te asiguri de conditiile acordarii acelui card iar daca nu aveai nevoie de el trebuia sa-l inchizi.

Cand ti s-a dat, ai devenit posesor de card double branded BCR-Altex, cu niste obligatii din partea ta chiar daca nu l-ai folosit deloc.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,690
  • Înscris: 27.10.2007

View Postctin64, on 9th January 2010, 16:36, said:

In 2006 am luat doua aparate electronice de la ALTEX.  .... Din ianuarie 2009 au inceput sa-mi vina facturi pentru intretinea cardului!!!??? ; desi intre timp valabilitatea cardului se terminase!

un card este valabil 2 ani.  2006-2010 insemana mai mult de doi ani, deci 2 carduri.

rezolvarea e simpla . te ducipersonal la BCR, la sucursala unde ai primit cardul  si lasi cerere scrisa sa iti inchida contul si cardul. daca te combina ca nu pot, din varii motive,  spui ca nu te intereseaza, punct.Vezi ca e un card foarte pacatos, cu niste comisioane IMENSE, spun din proprie experienta.

#5
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,997
  • Înscris: 21.08.2008
I.
Mai baieti si eu am patit ceva asemanator.

Am luat un credit de la BCR si cineva "binevoitor" a folosit datele mele si a aplicat in locul meu pentru un card de credit de care am aflat tarziu dupa vreo 7-8 luni cand m-au anuntat printr-o scrisoare ca mi s-a modificat dobanda de la cardul de credit.

Am facut un mic scandal, am trimis un raport din Click 24 Banking catre departamentul carduri (culmea cardul nu era vizibil nici pe Internet Banking), am trimis mail si catre directorii departamentului carduri si in cele din urma printr-o minune au acceptat sa imi inchida cardul fara sa imi solicite alte taxe.

--

II.
De asemenea mai stiu patania unui cunoscut apropiat, de asta data cu un card de debit.
Lucra de putin timp la o firma si cineva din interiorul firmei a avut initiativa sa ii deschida un cont curent cu card de debit atasat, fara a-i solicita o semnatura. Dupa cateva luni in care si-a ridicat salariul in numerar a parasit firma respectiva si s-a angajat la o alta fara sa fi primit cardul de debit de la prima firma iar noua firma lucra cu alta banca.
Dupa mai bine de doi ani de zile primeste o notificare de la banca, figura cu restanta taxe administrare.
A incercat sa lamureasca mai multi oamenii de la relatii cu clientii, insa toti i-au zis ca trebuie sa achite acele taxe si sa inapoieze cardul (pe care nu il primise) si de asemenea (faza "geniala") sa isi reinnoiasca debit-cardul, chiar daca nu avea nevoie de el, numai dupa ce toti acesti pasi erau completati putea inchide contul.

Si asta a fost o poveste cu final fericit pentru ca intamplator a dat de un cunoscut care la randul lui stia pe cineva din banca, nu stiu cine a suportat costurile de administrare, probabil angajatul care a permis crearea contului fara sa fie semnat de titular.

--

Daca stii sigur ca nu ai semnat nici un act de deschidere al acelui card esti in aceeasi situatie cu mine (I.) si oarecum intr-o situatie asemanatoare cu cunostinta mea (II.), trebuie sa insisti ca nu ti-ai dorit acel produs si sa soliciti bancii inchiderea lui.

Daca insa printre clauzele imprumutului figura si o deschidere a unui cont de card de credit si ai autorizat deschiderea acestuia, atunci in prima instanta datorezi bancii taxele de administrare.
Drept nu este, pentru ca tu client al bancii nu aveai nevoie decat de creditul acela pentru electrocasnice nu si de cardul de credit, cardul de credit ti-a fost bagat pe gat.

Clientul trebuie sa aiba dreptul de a alege daca accepta sau nu o promotie.
Atata timp cat nu intelegi clauzele unui produs e normal sa nu ti-l doresti, sa te informezi despre ce presupune acel produs si abia dupa aceea sa il ceri daca vei considera ca iti satisface o nevoie.
Bancile si BCR in special incearca sa raporteze cat mai multe produse de acest gen emise, sa se laude cu noi recorduri, vedeam aproape lunar in ZF, BS, SFIN si altele rapoarte laudative, BCR a emis 'nspe mii de carduri de credit, dar o multime din cardurile astea nu au fost cerute de utilizatori, am fost anul trecut prin vara la sediul central BCR din Craiova pentru a-mi reactualiza datele si am vazut si cu ocazia aia o pereche de tineri care venisera sa inchida doua carduri de credit pe care nu le folosisera niciodata (au mentionat asta, erau in fata mea, aflasera de ele cand au primit o instiintare pentru actualizarea datelor), spre deosebire de mine ei au achitat taxele de administrare si nu au comentat nimic, iar ca ei fac multi... asta e unul din lucrurile care mareste profitul BCR-ului (si nu numai).

Partea buna e ca anul trecut s-au creat niste precedente, bancile au pierdut niste procese cu unii clienti (vezi si cazul Volksbank), cativa clienti ca noi astia de pe forum incercam sa ne mentinem informati si capatam curaj atunci cand suntem nedreptatiti, bancile vor incerca sa abuzeze clientii ca si pana acum insa numarul celor prostiti va fi intr-o continua scadere.
Fugiti pe cat posibil de bancile mari, cu BCR si BRD puteti face afaceri doar daca:
a) stiti pe cineva de acolo (caruia ii va fi rusine sa va pacaleaca si sa va minta in fata)
b B)) sunteti "bazat", cunoasteti foarte bine fenomenul economic, in special finante-banci, aveti rabdare sa cititi contractul si norocul sa nu gasiti clauze abuzive in el
c) sunteti un client important (eventual persoana juridica) de pe urma caruia banca are oricum de castigat si aveti posibilitatea sa negociati anumite clauze ale contractului.

Edited by Koal, 09 January 2010 - 19:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate