Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

ESPN și Discovery lansează posturi TV 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cipy_1982

cipy_1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 01.04.2007
ESPN și Discovery Communications Inc au dezvăluit că vor lansa rețele de televiziune 3D, profitând de momentul bun în industrie pentru a aduce tehnologia 3-D în case.
ESPN al companiei Walt Disney va debuta cu programul său 3-D în iunie și va emite cel puțin 85 evenimente sportive live în acest format în primul an. Prima transmisie va fi meciul de fotbal dintre Africa de Sud și Mexic de la Campionatul Mondial 2010.
De asemenea, Discovery a anunțat că s-a alăturat Sony Corp și IMAX Corp pentru lansa o rețea 3-D în SUA începând cu 2011. Postul se va axa pe istorie, spațiu, explorare și showuri de aventuri, alături de programe pentru copii sau filme ale celor trei parteneri.
Urmare a succesului filmului 3-D "Avatar," mulți cred că tehnologia aceasta se va instala acum în case.
Vicepreședintele de marketing al ESPN consideră că acesta va fi un pas important spre adoptarea de televizoare 3-D, precum și pentru oferirea de oportunități asociaților și clienților pentru publicitate.

#2
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Daca in SUA apare in 2011 , in Romania probabil cu cativa ani mai tarziu, asa ca ....
Oricum , ar fi super .

Edited by Marius995, 06 January 2010 - 11:37.


#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostMarius995, on 6th January 2010, 11:37, said:

Daca in SUA apare in 2011 , in Romania probabil cu cativa ani mai tarziu, asa ca ....
Oricum , ar fi super .

sau poate mai devreme.

3D este mult marketing si imagini mai mult decit mediocre calitativ. sper sa treca repede.
sportul si animatia poate beneficia oarecum.

Edited by Centris, 06 January 2010 - 11:49.


#4
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Oricit de avansata e tehnologia asta... daca nu elimina folosirea ochelarilor respectivi 3D TV e frectie la picior de lemn :boredlook: . Te uiti o data, de doua ori, de trei ori, de 100 de ori... da' da-o dreac, stai toata ziua in casa cu ochelarii aia penibili (si incomozi pe deasupra) pe nas? Nu sint practici, orice s-ar spune... :cursing:

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postaljarreau, on 6th January 2010, 11:53, said:

Oricit de avansata e tehnologia asta... daca nu elimina folosirea ochelarilor respectivi 3D TV e frectie la picior de lemn :boredlook: . Te uiti o data, de doua ori, de trei ori, de 100 de ori... da' da-o dreac, stai toata ziua in casa cu ochelarii aia penibili (si incomozi pe deasupra) pe nas? Nu sint practici, orice s-ar spune... :cursing:

si cind mai stai si cu o consoarta linga... ti se ia cind o vezi jumatate galben.. jumatate cyan... filmul adinc 3d si subtitrarea 1D... saracul creierul omului... nu e de mirare ca doare citeodata.

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
E ceva similar cu trecerea la HD. Se vor găsi destui "ochelariști", te asigur.

#7
Chit

Chit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.06.2007
Dupa ce am vazut Avatar la multiplex cu ochelari respectivi, m-a durut capul pana m-am culcat.(de la ora 15 la ora 23).O stare de ameteala permanenta si difuza care iti afecteaza puterea de concentrare.
Am zis ca nu mai imi trebuie 3 d sub nici un motiv.Prefer simplu HD decat 3D.
La noi pana va aparea respectiva tehnologie mai trec macar 10-15 ani.
Lucru care nu poate decat sa ma bucure cel putin pe moment.Poate in timp mai umbla la tehnologie un pic, si cu mai putine efecte secundare.Din ce am mai discutat si cu alti prieteni pe multi i-a afectat vizionarea 3D, cel putin la primele vizionari.

#8
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 15.07.2005

View PostChit, on 6th January 2010, 12:54, said:

Dupa ce am vazut Avatar la multiplex cu ochelari respectivi, m-a durut capul pana m-am culcat.(de la ora 15 la ora 23).O stare de ameteala permanenta si difuza care iti afecteaza puterea de concentrare.
Am zis ca nu mai imi trebuie 3 d sub nici un motiv.Prefer simplu HD decat 3D.
La noi pana va aparea respectiva tehnologie mai trec macar 10-15 ani.
Lucru care nu poate decat sa ma bucure cel putin pe moment.Poate in timp mai umbla la tehnologie un pic, si cu mai putine efecte secundare.Din ce am mai discutat si cu alti prieteni pe multi i-a afectat vizionarea 3D, cel putin la primele vizionari.


te'a durut capul pentru ca ai incercat sa urmaresti si subtitrarea filmului care era in 2d in loc sa fie in 3d. niste idioti.
daca te uitai vedeai superb 3d fara sa mai bagi in seama sub. si nu aveai nici o durere de cap.
parerea mea e ca 3d imax (are doar ecranul un pic mai mare) nu e cu nimic mai tare decat 3d normal.
cel mai tare se vede la 6d asta e parerea mea.  3d imax la samsung in afi cotroceni nu merita banii . mai bine va duceti la un 3d normal. sper ca la alte cinematografe sa aiba si subtitrarea in 3d nu ca la prostii aiai de la cinemacity.
referitor la programe 3d acasa sper sa se inventeze tehnologie sa poata fi urmarita fara ochelari!

#9
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Daca e cu ochelari atunci e o tehnologie inutila. Urmaresti un film pe an cum e 'Avatar', mai merge. Dar sa te uiti la TV asa mi se pare o porcarie. Eu prin televiziune 3D inteleg sa apara o tehnologie care iti arata 3D fara ochelari.

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Si eu ziceam ca un coleg de la mine de la firma e nebun cand zice ca tehnologia 3D este "dureroasa" pentru cap.

Eu la cinema 4D nu am prins iluzia de 3D nici batut, in schimb pe notebook-ul 3D de la Acer am prins-o imediat, dar ma deranjau ochelarii aia si dimensiunea mica a ecranului.

3D-ul e bun, dar fara ochelari aceia, cum s-a mai zis, ai mei sunt suficient nu mai am nevoie de o adoua pereche :)

#11
pastelas

pastelas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 20.12.2009

View PostChit, on 6th January 2010, 12:54, said:

Dupa ce am vazut Avatar la multiplex cu ochelari respectivi, m-a durut capul pana m-am culcat.(de la ora 15 la ora 23).O stare de ameteala permanenta si difuza care iti afecteaza puterea de concentrare.
Am zis ca nu mai imi trebuie 3 d sub nici un motiv.Prefer simplu HD decat 3D.
La noi pana va aparea respectiva tehnologie mai trec macar 10-15 ani.
Lucru care nu poate decat sa ma bucure cel putin pe moment.Poate in timp mai umbla la tehnologie un pic, si cu mai putine efecte secundare.Din ce am mai discutat si cu alti prieteni pe multi i-a afectat vizionarea 3D, cel putin la primele vizionari.

deja s-a cam facut un pas la 3d transimtandu-se cupa mondiala in 3d si in romania deci....

#12
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postconnectorxp, on 9th January 2010, 18:12, said:

Si eu ziceam ca un coleg de la mine de la firma e nebun cand zice ca tehnologia 3D este "dureroasa" pentru cap.

Eu la cinema 4D nu am prins iluzia de 3D nici batut, in schimb pe notebook-ul 3D de la Acer am prins-o imediat, dar ma deranjau ochelarii aia si dimensiunea mica a ecranului.

3D-ul e bun, dar fara ochelari aceia, cum s-a mai zis, ai mei sunt suficient nu mai am nevoie de o adoua pereche :)

Ăștia ca mine, care poartă deja ochelari de vedere, ce se fac?!!  :lol: Ne punem ochelarii 3D peste lunetele din dotare? Nu văd de ce atâta entuziasm cu 3D-ul ăsta actual cât timp la noi în România imensa majoritate "beneficiază" de calitatea sub-mediocră a cabliștilor. Bine zicea Centris mai sus că e mult marketing.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate