Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

(kattty 2010) Un vis pe cale sa devina realitate

- - - - -
  • Please log in to reply
1183 replies to this topic

#1153
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
citeste si intrebarile si comentariile de la sfarsitul constructiei semineului.
sunt si multe prostii dar si unele lamuriri.

#1154
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
"Dupa uscarea amorsei, pe suprafata se aplica o membrana bituminoasa. Este un produs flexibil, care are un efect de hidroizolare instantaneu.
8. In curând, trebuie aplicat polistirenul extrudat. Pentru a nu distruge hidroizolatia prin strapungere, la lipirea placilor se utilizeaza o banda dublu adeziva.
9. Se indeparteaza pelicula de hârtia protectoare de pe banda si se aplica imediat - numai in aceste conditii termoizolatia va adera corespunzator.
10. In continuare, placile de polistiren se aplica pe soclu si se fixeaza prin presare insistenta.
11. In aceasta faza, soclul este gata izolat si pregatit pentru rigidizare si finisare."
  1 nu se dau gauri in pol  extrudat  2  vezi ca este un bitum special ptr asa ceva   il am intru-un prospect luat din hor...bach...  asa vreau sa fac si eu de cum trec sarbatorile astea.  KATYY  daca ai iesit din iarna  cedezi acum ?   te-am citit in 2 zile tot ce ai postat  si cred ca dai lectii  la multi din cei ce te comenteza pe aici.   vezi ca baga gaze pina in vara  asa ca nu te grabi  cu  alte sisteme de incalzire.    TE duc sa vezi cum se fac multe in satul tau .... si tu te chinui cu CORECTITUDINEA in mina pe la usi

View Postkattty_2010, on 9th March 2012, 13:01, said:

sa inteleg ca locasul din partea de jos a semineului are o importanta deosebita in modul de functionare al focarului, cu cat este mai mare cu atat este mai bine
   KATYY  STRINGE BANII PTR GAZ  CA  vara asta vineeee gazul si pe strada ta.   tu pe ce strada mergi?  nu ii vezi cum lucreaza?    CIND  vi la mosie ca vreau sa te vizitez?

#1155
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

View Postkattty_2010, on 20th February 2012, 14:38, said:

In iulie 2011 am luat o pompa submersibila de inox .

din luna noiembrie nu am mai folosit-o, iar acum cand am scos-o din put am constatat ca este plina de rugina.

As putea sa o curat cu DERUGINOL sau o stric?
pompa nu are voie sa arate asa ruginita cred ca e legata cu ceva sirme sau coliere metalice care au ruginit pe ea. alta varianta e sa nu ai ceva fier aruncat in put, Apa o ai la cam 7-8 m tinind cont ca esti linga arges,   asta  ca idee ca intrebai de pietris, vezi ca ai balastiera linga tine

#1156
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
Gata am revenit, dar foarte foarte obosita

View Postsantal11, on 15th April 2012, 18:45, said:

KATYY  STRINGE BANII PTR GAZ  CA  vara asta vineeee gazul si pe strada ta.   tu pe ce strada mergi?  nu ii vezi cum lucreaza?    CIND  vi la mosie ca vreau sa te vizitez?

Nu prea ma intereseaza gazul ci apa curenta. pe strada mea nu vin gazele. am inteles ca vor baga doar pe strazile principale nu si pe cele adiacente (nu stiu ce numesc ei strazi adiacente, din punctul meu de vedere si strada mea este strada principala). Nu ne cunoastem dar daca vrei sa ma vizitezi cu sotia ta, va astept cu mare placere, totul este sa deschizi poarta cu capul, la mine buget de austeritate, sunt VEGETARIANA  :naughty: (sper sa o iei ca pe o gluma)


View Postsantal11, on 15th April 2012, 21:28, said:

pompa nu are voie sa arate asa ruginita cred ca e legata cu ceva sirme sau coliere metalice care au ruginit pe ea. alta varianta e sa nu ai ceva fier aruncat in put, Apa o ai la cam 7-8 m tinind cont ca esti linga arges,   asta  ca idee ca intrebai de pietris, vezi ca ai balastiera linga tine
pompa nu era ruginita. avea doar un strat subtire de rugina de la colierul de metal cu care era legata sarma de care este legata pompa. am curatat-o cu cif si a iesit ca noua. cand am bagat-o din nou in put am facut la sarma un lat mai mare astfel incat sa imi ramana colierul in exteriorul apei.

Revin cat de curand cu poze si vesti despre cat am muncit sa finalizez restantele de anul trecut.

#1157
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
bine ca [ti]ai revenit.

#1158
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

View Postkattty_2010, on 14th May 2012, 12:08, said:

Gata am revenit, dar foarte foarte obosita



Nu prea ma intereseaza gazul ci apa curenta. pe strada mea nu vin gazele. am inteles ca vor baga doar pe strazile principale nu si pe cele adiacente (nu stiu ce numesc ei strazi adiacente, din punctul meu de vedere si strada mea este strada principala). Nu ne cunoastem dar daca vrei sa ma vizitezi cu sotia ta, va astept cu mare placere, totul este sa deschizi poarta cu capul, la mine buget de austeritate, sunt VEGETARIANA  :naughty: (sper sa o iei ca pe o gluma)



pompa nu era ruginita. avea doar un strat subtire de rugina de la colierul de metal cu care era legata sarma de care este legata pompa. am curatat-o cu cif si a iesit ca noua. cand am bagat-o din nou in put am facut la sarma un lat mai mare astfel incat sa imi ramana colierul in exteriorul apei.

Revin cat de curand cu poze si vesti despre cat am muncit sa finalizez restantele de anul trecut.
Dupa cum vezi  poti sa ma intrebi orice ca la stricat ma pricep :thumbup: nu pot deschide usa cu capul ptr ca sunt mic de inaltime si am si buzunarele cusute tot de anul trecut cind era CRIZA fata mare.   esti studenta? :coolspeak:  ma bucur ca numai ai restante, si ca maresti numarul licentiatilor tarani  de la noi din sat.  Te va ajuta mult cind pui la ceapa si la usturoi :kisstogether:     Dupa cum vezi sunt serios  si pe viitor  sa mi te adresezi  cu Domnule  taran.

ATENTIE,a nu ma comfunda cu Vasile taranu ... primarul de la Bragadiru.   Pe care dealtfel il stimez si il respect ptr ca sa sacrificat sa aduca nisip din dubai  ptr  parculetul din oras.

#1159
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
Noul An 2013 să vă aducă sănătate, prosperitate, bucurii şi realizări depline, pe toate dimensiunile existenţei, alături de cei dragi!
LA MULTI ANI!

#1160
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
La multi ani si finalizare cat mai grabnica a casei !Posted Image
Care este statusul actual ? ai pus polistirenul , cu instaltiile la interior ai facut ceva ?

#1161
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
Ma poate indruma cineva de unde pot da comanda de a salva subiectul in word. s-au modificat cam multe pe aici si sunt debusolata

#1162
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
Buna ziua si inca o data La multi ani!
cam asta imi propusesem pentru 2012 care s-a dovedit un munte de stres

View Postkattty_2010, on 29 decembrie 2011 - 21:44, said:

Pentru 2012 mi-am propus sa am urmatoarele realizari mari:

1. Geamuri;
2. Receptie casa;
3. Contract pe perioada nedeterminata curent;
4. Instalatie electrica;
5. Izolatie fundatie;
6. Bransament apa curenta;
7. Izolat casa;
8. Put;
9. In paralel mai pun cate un geam in functie de buget.

Cam asta ar fi ordinea prioritatilor.


La care se adauga restantele din 2011 (curatenie curte - carat moloz, taiat lemne cofraje, stivuit lemne cofraje - ce mai poate fi recuperat, nivelat pamant)

2. Receptie casa - asa cum am scris si in februarie 2012 am rezolvat relativ usor;

3. Contract pe perioada nedeterminata curent - daca am avut receptia treaba a fost ca si rezolvata;

1. Geamuri

Am tras detul de mult cu geamurile astea. in prima faza am pus geamurile de la living si bucatarie. au costat destul de mult iar calitatea lucrarii lasa de dorit (atentie nu calitatea produsului Rehau euro 70). am optat sa pun jaluzele verticale prin urmare am prevazut la fiecare geam solbanc. in loc sa imi faca jaluzelele in asa fel incat sa se inchida pe glaful care l-am pus ulterioar l-au facut mai scurt pana la chenarul plasei rulou, se inchide pe un coltar. am sa pun maine si poze sa nu mai repete si altii greseala mea. certificatul de garantie mi l-au dat cu data incheierii contractului si nu cu data receptiei lucrarii. sprosele in unele locuri sunt aruncate in geam. luna acesta trebuie sa le fac o notificare. in cazul in care nu remediaza probleme le fac reclamatie la OPC. Prin urmare atentie cu firma care mi a facut lucrarea in prima faza (La_ _r).

Revin

#1163
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
La multi ani, Kattty!

E vorba de La.ar Tr.st?
Cu aia mi-am pus geamurile la apartament, acum vreo 7-8 ani de zile, si erau ok.

In afara de punctele 1-3 ai mai facut ceva?

#1164
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
Da vycxs2. despre ei este vorba. poate doar la tamplarie sunt ok ca sa nu mai vorbim de faptul ca au trecut 8 ani de atunci si toti suntem intr o continua schimbare, unii in bine altii in rau. la jaluzelele de la living am pus actionare cu motor electric. nu a mers de cand l-au pus. a venit cineva la o saptamana sa il faca. l-au facut dar in noiembrie cand am vrut sa il las in jos ca a venit frigul binenteles nu a mai functionat.

o sa va dati seama si din poze cum trebuiau facute rulourile. Atentie "RULOURILE TREBUIE SA SE INCHIDA PE GLAF CA IN POZA 1"

Attached Files


Edited by kattty_2010, 08 January 2013 - 12:38.


#1165
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
Am terminat cu geamurile de la living dupa care m-am apucat de izolarea fundatiei.

5. Izolatie fundatie;

Cu greu am gasit pe cineva care sa imi sape in jurul casei care sa aibe si preturi de bun simt. cei din sat desi nu au bani sa treaca strada sub 1.000 ron nu au vrut sa bage cazmaua in pamant. pana la urma am gasit pe undeva pe la Tartasesti trei baieti care mi-au terminat sapatura in 5 ore . 60 ron/persoana. le-am dat si masa ca bonus.

la izolarea fundatiei am gasit un nene destul de serios . garantie la lucrare 10 ani. a venit a pregatit frontul de lucru, dupa care am pus urmatoarele straturi de material:
- amorsa bituminoasa 2 straturi ;
- la baza fundatiei acolo unde se intalneste cu betonul de egalizare si se formeaza un L am pus bitum (un fel de smoala) pentru a nu exista infiltratii;
- membrana bituminoasa 4.5 cu ardezie - 1 strat;
- adeziv ceresit + polistiren extrudat 5 cm;
- plasa fibra de sticla + 2 straturi de adeziv;
- membrana cu crampoane (asta am montat-o eu ca sa nu mai platesc pe altii; am cumparat-o de la Master_______, am luat si banda dubluadeziva din smoala - o recomand cand temperaturile nu sunt foarte mari; eu am facut treaba asta cand erau temperaturi de 40 de grade si se dezlipea nu tinea).

in mare parte am fost multumita de lucrare. Atentie dupa sapatura am lasat sa se usuce betonul de la fundatie

Astea sunt pozele cu membrana cu crampoane. cea mai grea etapa ca am facut-o singura. din cauza temperaturii ridicate lucreaza membrana, devine moale nu ramane rigida.

in plus a trebuit sa dau si pamantul la loc pe langa casa dupa ce l-am curatat de petricele, sarme, bucati caramida, cuie, mucuri de tigara etc. este tare greu sa pui la loc pamantul pe langa casa. la temperaturile de asta vara simteam ca mor de inima.

RECOMANDARE: cand puneti membrana cu crampoane incercati sa va luati un ajutor in sensul ca unu aseaza membr. pe fundatie si unul merge in spate si arunca pamantul la loc.

View Postvycxs2, on 07 ianuarie 2013 - 17:40, said:

In afara de punctele 1-3 ai mai facut ceva?

Am facut  mai multe, dar o iau sistematic ca le scriu haotic si va zapacesc de tot. ultimii doi ani, adica de cand m-am apucat de casa m-au terminat. am obosit rau. parca nu mai am putere deloc

4. Instalatie electrica;

Nu am reusit sa fac nimic. nici macar schema nu am reusit sa o fac. oricum este pusa la PROPUNERI 2013

Attached Files


Edited by kattty_2010, 08 January 2013 - 13:26.


#1166
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
6. Bransament apa curenta;

Iar m-am apucat de sapaturi. de data asta din comoditate, sa nu ma mai duc pana la Tartasesti sa iau oameni ca e cale tare lunga, m-am riscat si am luat unul din sat. spre finalul sapaturii a inceput sa mai pun 50 ron ca este cu 10 cm mai adanca groapa bla bla bla. si no comment. mi se intorc matele pe dos cand am deaface cu oameni de genul asta.

am facut sapatura pentru canalizare si teava de apa. am chemat un instalator autorizat romstal. mi-a facut lista de materiale. la canalizare am mers pe SN 2 unde nu am trafic auto si SN4 unde am trafic auto. materialele le-am luat de la horn____. am simtit un junghi in inima la casierie. m-au costat foarte mult caminele facute de cei de la VALROM (baza camin + tub gofrat 1m). de capac canal nu am mai avut bani. cele telescopice sunt super. probabil le voi pune dupa ce am pavajul in curte.

a venit instalatorul si mi-a facut instalatia de canalizare si apa rece (la apa am mers pe PHD 32 mm 10 bar) pe toata lungimea casei urmand ca eu sa fac putul si caminul aferent + statia de epurare. si uite asa am ajuns la sfarsitul lunii iulie.

5. Izolatie fundatie;

Am uitat - inainte sa pun pamantul la loc pe langa casa dupa ce am facut hidroizolatia, am pus si tevile pentru apa pluviala doar pe portiunea casei, ca sa nu mai sap inca o data existand posibilitatea sa loveasca polistirenul cu lopata.

Edited by kattty_2010, 08 January 2013 - 14:10.


#1167
XsiO

XsiO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.11.2012

View Postkattty_2010, on 08 ianuarie 2013 - 14:14, said:

am pus si tevile pentru apa pluviala doar pe portiunea casei
Ai poze si cu realizarea pluvialei ?

#1168
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
Din pacate nu am. dar totul este foarte simplu. daca eu care nu sunt de meserie am putut sa o fac o poti face si tu. necesarul de materiale mi l-am facut singura. atentie se pun numai coturi la 45 grade nu la 90, ca sa curga apa lin cand ploua torential. in dreptul scurgerilor am plecat cu teava in jos pana la baza fundatiei + coturi la 45 grade + teava + ramnificatie 45 grade acolo unde trebuie sa te ridici cu teava ca ai alta pluviala. in momentul de fata nu am montate pluvialele la acoperis prin urmare am pus capace la toate tevile care ies din pamant.

Cam despre asta este vorba la canalizare

8. Put

Si uite asa ajung la sfarsitul lunii iulie, in speranta ca ma linistesc si eu. dar minunea nu a durat prea mult. aflu "stand cu urechea pe gard" ca scumpa mea vecina, prin a carei bunavointa aveam eu apa in curte, pompa submersibila fiin montata in putul ei, vinde casa.

intru in panica si ma hotarasc sa fac putul. primul venit primul luat. si dau de un bandit. ma intalnesc cu el si ii spun clar ca vreau: factura si chitanta, certificat de garantie, contract. ma aproba in tot ce spun. vin muncitorii se apuca de forat, treaba se face manual si nu mecanizat asa cum mi-a lasat sa inteleg. de fapt a fost ceva semimecanizat, aveau totusi un motor un fel de tranca tranca. eu am crezut ca vine cu masina mare care are utilajul montat pe ea. trecem peste aspectul asta. termina de forat, pune teava albastra de Valrom, toarna cuartzul, astupa cu pamant. apa super buna comparativ cu ce aveam de la vecina care il avea la 8 m (eu l-am facut la 45 m). acum vine domnul sa isi ia banii.
imi da certificat de garantie, la contract imi intinde un model ca el are calculatorul stricat si factura refuza sa imi dea pe motiv ca mai plateste la cei 6300 ron impozit la stat.
sincer nu am mai spus nimic desi cred ca nu trebuia sa ii dau banii pana nu imi da factura. cred ca eram prea fericita ca apa este asa de buna de l-am lasat in pace.
Am dus apa la analiza la Apa Nova si intr-adevar mi-a iesit analiza buna, mai ales la duritate, nitriti, nitrati cost 250 lei analiza fizico  mecanica si bacteriologica.

1. Geamuri 1/2 casa;
2. Receptie casa;
3. Contract pe perioada nedeterminata curent;
4. Instalatie electrica;
5. Izolatie fundatie;
6. Bransament apa curenta;
7. Izolat casa;
8. Put;
9. In paralel mai pun cate un geam in functie de buget.

Si uite asa am ajuns la jumatatea lui august cand ma apuc sa fac caminul la put. Am platit de doua ori sa fac acelasi lucru. Prima echipa am luat-o de pe internet. niste looseri. un putoi care facea pe seful de echipa dar nu avea nici in clin nici in maneca cu constructiile. a adus doi baieti care au sapat, au facut cofrajele si incepand cu armatura am vazut ca sunt varza. cand au facut betonul in loc sa amestece cimentul cu nisip si piatra au amestecat cu pamant. rezultatul a fost pe masura. am aruncat pe ferestra in jur de 2000 materiale + manopera (de acest domn ma voi ocupa in curand, daca nu imi aduce banii de manopera mai putin sapatul gropii).

Plang o saptamana de suparare. iau hotararea sa ma apuc sa daram tot, pana vine un nene mester care imi da ca si solutie sa il torn din nou pe interior si dau drumul la treaba (caminul il facusem de 2/2/2 m). face din nou cofraje pe interior, alta armatura + beton de la statia de betoane si rezulta un camin asa cum trebuie (in primavara sper sa reusesc sa il izolez si sa fac capacul cred din termopan????? nu stiu ma mai gandesc- a mai facut cineva capac la camin din termopan ?). peste camin voi pune membrana cu crampoane, si peste pamant, va veni ca o duna de pamant pe care voi pune brazi orizontali. cam asta am in cap, voi avea acces doar la capac restul va fi acoperit.

Attached Files


Edited by kattty_2010, 08 January 2013 - 15:41.


#1169
XsiO

XsiO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.11.2012

View Postkattty_2010, on 08 ianuarie 2013 - 15:59, said:

daca eu care nu sunt de meserie am putut sa o fac o poti face si tu. necesarul de materiale mi l-am facut singura.
Bine doamna , nu va contrazic :)  Sa inteleg ca ati folosit aceasta pluviala doar pentru preluarea apelor pluviale de pe acoperis , nu ?
Pentru zona perimetrala a casei nu ati gandit si pentru aceasta o colectare pluviala ? Adica sa colectati apa ce se poate strange de jur imprejurul casei, langa trotuar.

#1170
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
M-am gandit initial sa fac un sistem de drenaj la baza fundatiei, cel standard cu tub perforat (aveau la horn____ tub care avea pe deasupra si o pasla imita firul de papura) pietris dar am o prietena care a bagat o gramada de bani in acest sistem si a spus ca nu mai este functional ca s-ar fi infundat. la mine terenul este in panta adica casa este mai sus fata de restul curtii. daca ploua rau apa se duce la vale. intr-adevar o parte se infiltreaza in pamant dar asta este. sunt unii care nici macar nu isi izoleaza fundatia casei si traiesc bine merci

View PostXsiO, on 08 ianuarie 2013 - 16:04, said:

Bine doamna , nu va contrazic Posted Image  Sa inteleg ca ati folosit aceasta pluviala doar pentru preluarea apelor pluviale de pe acoperis , nu ?

DA

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate