Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

(kattty 2010) Un vis pe cale sa devina realitate

- - - - -
  • Please log in to reply
1183 replies to this topic

#1171
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Daca inalti terenul si casa suficient fata de CTN si daca legi burlanele de un dren pluvial, nu sunt probleme. Nu stiu cum e nivelul panzei freatice la tine (la mine e la 7 metri) si permeabilitatea solului. Solutia asta am ales-o si nu ma doare capul. Scapi si de membrana cu crampoane, care oricum nu hidroizoleaza, si are doar rol de protectie mecanica. Plus trotuare de 1-1.1m facute in mod responsabil. Oricum nu cred ca o sa ai probleme cu hidroizolatia.

Legat de rulou, ei nu au cum sa ti-l calibreze pana nu montezi glaf. In cazul meu au revenit si le-au ajustat astfel incat sa pice fest pe glaf, altfel nu ar fi functionat plasele de tantari cum trebuie. Ai mers pe recomandare? Cum ai dat de furnizorul de tamplarie?

Legat de rulou, vezi sa nu fie contactele prafuite in camera. Oricum, in afara de somfy, alte nume in domeniu nu prea fac fata la tavaleala...

Legat de camin, eu am optat pentru el sub casuta de gradina. Nu vad cum o sa te descurci fara o baraca ceva acolo unde sa-ti pui sculele (or sa se adune, promit). Lasa o gaura si pentru basha pe fundul caminului, ca mai exista si situatii cand va fi necesara.

Vezi ca la cosul de fum nu vad platbanda sa fie zabrelita, ci doar la 90 de grade. Trebuie sa fie in zigzag, altfel nu fac fatza fortelor de forfecare. Imi pare rau ca nu am o poza pe computer, dar cauta pe jurnalul meu in paginile de prin 2009. Teava de condens de la cos prelungeste-o ulterior cu un dren mic facut la 2 metri de casa, facut inainte de trotuare. Altfel iti murdareste fatada.

#1172
XsiO

XsiO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.11.2012
Terenul cu panta genereaza probleme mai mult pe latura casei unde e mai inalt terenul. Daca acea latura e hidroizolata corespunzator si se mai face un dren de suprafata , pentru a prelua pluviala din exces de pe terenul din panta , prin rigole langa trotuar sau gratare legata la o teava pluviala , plus rigole pe celelalte doua laterale ale casei, tot langa trotuare , plus acest sistem general de preluare a pluvialei de pe acoperis , atunci efectul negativ pe care il poate avea apa pluviala asupra unei constructii , poate fi eliminat.

#1173
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Terenul pe care l-am cumparat pt casa avea pe el o fundatie veche de vreo 40-50 de ani, executata si peste care nu se mai construise nimic. Din spusele vecinilor care au participat in tineretile lor la construirea ei, betonul a fost facut la lopata, cum se facea pe atunci.
A fost mare chin sa o spargem, cu toata influenta negativa a intemperiilor din ultimii 40-50 de ani si in conditiile in care era doar fundatia+elevatie, fara placa, deci intrase apa pe toate partile.
Concluzia? Sa nu ne stressam prea tare.

#1174
XsiO

XsiO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.11.2012
Depinde foarte mult si de solul pe care a fost asezata acea casa , pentru ca una e un pamant mlastinos din ala galben care retine apa , si alta e cu un pamant negru, sau posibil cu ceva pietris, care distribuie foarte usor apa.

#1175
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009

View PostCRG, on 09 ianuarie 2013 - 09:03, said:

Daca inalti terenul si casa suficient fata de CTN si daca legi burlanele de un dren pluvial, nu sunt probleme. Nu stiu cum e nivelul panzei freatice la tine (la mine e la 7 metri) si permeabilitatea solului. Solutia asta am ales-o si nu ma doare capul. Scapi si de membrana cu crampoane, care oricum nu hidroizoleaza, si are doar rol de protectie mecanica. Plus trotuare de 1-1.1m facute in mod responsabil. Oricum nu cred ca o sa ai probleme cu hidroizolatia.

am prevazut tevi care vor prelua apa pluviala de pe acoperis. apa este undeva la 8 m iar din ce am inteles de la nenea cu statia de epurare suge bine pamantul. membrana permite totusi ventilatia astfel incat sa se usuce mana de adeziv data peste polistiren. plus ca polistirenul l-am pus pe mamaligi si iar se face ventilatie. sunt convinsa ca va tine si pavajul care sper sa reusesc sa il fac anul asta ca m-am saturat de noroi. in momentul de fata am paleti de jur imprejur, merg pe ei.

Legat de rulou, ei nu au cum sa ti-l calibreze pana nu montezi glaf. In cazul meu au revenit si le-au ajustat astfel incat sa pice fest pe glaf, altfel nu ar fi functionat plasele de tantari cum trebuie. Ai mers pe recomandare? Cum ai dat de furnizorul de tamplarie?

Lasa-ma ca sunt satula de toti. nu te-ai uitat atent la poze. ghidajele pe care culiseaza in jos ruloul trebuiau sa fie mai lungi pana la partea inferioara a geamului acolo unde incepe solbancul. ei au pus si ghidajele scurte si sunt convinsa ca daca dau jos cornierul (coltar sau cum s-o numi el) in care se opreste in momentul de fata ruloul, si acesta din urma va fi prea scurt. asa au facut si la usa de la living. dupa ce am dat cornierul jos ca il tot luam in picioare am constatat ca mai trebuie trei lamele. sus nu se inchide bine. cred ca de aceea dau si oferta de pret per ansamblu in loc sa o dea pe fiecare rulou in parte cu suprafata si toate cele.
plasele de tantari sunt montate intre rulou si fereastra. nu am mers pe recomandare. ci pe studiu de piata. imi pare rau ca prima data nu am cerut oferta si de la cei cu care am facut ulterior lucrarea la restul de casa. asta este. au avut tupeul sa imi puna conditii ca daca fac si restul de casa cu ei imi vor rectifica problema rulourilor. o sa le trimit saptamana asta o notificare. daca nu vad nici o miscare din partea lor ma adresez OPC-ului.

Legat de rulou, vezi sa nu fie contactele prafuite in camera. Oricum, in afara de somfy, alte nume in domeniu nu prea fac fata la tavaleala...
nu sunt prafuite . am doua intrerupatoare. cand actionez ruloul motorul merge dar nu se ruleaza covorul de lamele. cred ca a iesit din locas ruloul. voi vedea.

Legat de camin, eu am optat pentru el sub casuta de gradina. Nu vad cum o sa te descurci fara o baraca ceva acolo unde sa-ti pui sculele (or sa se adune, promit). Lasa o gaura si pentru basha pe fundul caminului, ca mai exista si situatii cand va fi necesara.

Sculele le voi tine in garaj. am doua garaje de granitul. unul il fac garaj si unul magazie. sub cel care il voi face magazie am facut si pivnita de 3/4 m pentru muraturi. am lasat gaura pe podeaua caminului in cazul in care am vreo inundatie sa nu mi se arda hidroforul.


Vezi ca la cosul de fum nu vad platbanda sa fie zabrelita, ci doar la 90 de grade. Trebuie sa fie in zigzag, altfel nu fac fatza fortelor de forfecare. Imi pare rau ca nu am o poza pe computer, dar cauta pe jurnalul meu in paginile de prin 2009. Teava de condens de la cos prelungeste-o ulterior cu un dren mic facut la 2 metri de casa, facut inainte de trotuare. Altfel iti murdareste fatada.

e pusa si in zig-zag. cred ca nu se vede in poze. atunci cand mi l-au montat au spus ca nu pun usa ca trebuie mai intai tencuit. l-am tencuit (daca se poate numi tencuit ce au facut aia, voi rectifica anul acesta, plus ca am pus si vata bazaltica pe el, dar o voi da jos, nu cred ca voi putea monta piatra pe vata aia bazaltica, pare cam subreda chiar daca este cu adeziv peste). nu am reusit inca sa ii pun prelungire dar ii voi pune in weekend

Edited by kattty_2010, 09 January 2013 - 12:45.


#1176
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009

View PostXsiO, on 09 ianuarie 2013 - 10:15, said:

........., prin rigole langa trotuar sau gratare legata la o teava pluviala , plus rigole pe celelalte doua laterale ale casei, tot langa trotuare , plus acest sistem general de preluare a pluvialei de pe acoperis , atunci efectul negativ pe care il poate avea apa pluviala asupra unei constructii , poate fi eliminat.

la cei 52 ml ai casei ar trebui sa dau cat nu face pe rigole sau gratare. cred ca voi da si ceva panta din pavaj spre gard si sper ca nu vor fi probleme

#1177
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
si uite asa am ajuns la sfarsitul lunii august. a trebuit sa dau bice sa fac casa functionala avand in vedere ca venea iarna si eu nu aveam inchisa toata casa, casa neizolata, nu tu baie, nu tu usa la intrarea in casa, nu tu sistem de incalzire

dupa ce am terminat putul si caminul, canalizarea era facuta, am hotarat sa optez pentru o statie de epurare made in romania, cele italienesti fiind foarte scumpe. si m-am oprit la un producator de statii de epurare din romania. mi-au trimis oferta, modelul de contract. mi s-a parut ciudat articlolul din contract care stipula ca in cazul in care beneficiarul se razgandeste si nu mai doreste statia de epurare nu i se returneaza avansul care era de 50% (destul de mult).
platesc avansul. fratilor cand a venit statia de epurare am avut un soc. lucru facut de romani. finisajele cred ca le faceam mai bine. nu mai spun nimic, faptul era consumat. pierdeam avansul. acum inteleg de ce au bagat acel articol.
sapa, pune canalizarea 15 ml de la limita casei, baga statia de epurare in groapa, o izoleaza, pune din drenajul tot in limita a 15 ml, platesc si diferenta mai putin 500 ron intrucat nu aveam baia si nu putem face PIF, refuza sa imi lase suflanta, nu spun nimic.

acum atentie. imi da certificatul de garantie. inainte de a achita avansul imi spune ca am 2 ani garantie la lucrare si 30 de ani la produs. dupa ce montez si achit aproape toata suma imi intinde certificatul de garantie in care am 2 ani garantie la lucrare, 2 ani la produs DEFECT DE FABRICATIE si 30 ani la produs COROZIUNE. fierbeam. i-am lasat sa plece, iar in noiembrie cand am facut baia, dupa ce mi-au pus suflanta le-am spus ca nu le platesc diferenta pana nu imi modifica certificatul de garantie adica 30 de ani la produs (stiu si eu ca plasticul nu corodeaza, ma intereseaza ca statia de epurare si anume lipiturile sa fie durabile). in cazul in care nu mi-ar fi schimbat certificatul ajugeam pe la OPC. cred ca nu am o lucrare la care sa nu fiu nevoita sa ma duc la OPC. pana la urma sper sa ma tina cel putin 7 ani. daca o fi nevoie o schimb in timp. din ce am inteles de la cel care a montat-o va fi nevoie sa o vidanjez cam la 5 ani avand in vedere ca solul este foarte bun. bacterille le pun pe 10,20,30 ale lunii.

atentie la alta chestie. peste statia de epurare vine alta cutie legata cu suruburi si piulite si in ea se afla suflanta. cand i-am intrebat cum procedez la vidanjare mi-au raspuns ca dau pamantul la o parte, desfac cutia in care se afla suflanta, o dau la o parte si atunci baga tubul de la vidanja. ma duc ma uit pe oferta si constat ca pe schita nu dau inaltimea acestui tub si nici faptul ca suflanta va sta in aceasta cutie. inainte sa fac PIF le cer si inlocuirea acestei cutii cu una care sa ajunga la 5 cm deasupra nivelului curtii, iar cutia cu suflanta sa o pun intr-o parte tot in pamant. mi-au facut una speciala in sensul ca este mai lunga si are doua camere, in una sta suflanta si pe alta se baga furtunul pentru vidanjare. acum nu trebuie sa mai sap sau sa fac echilibristica pentru a aduce vidanja.

Si uite asa am trecut si peste asta desi nu era in plan
Atentie firma este E_ _ - T_ _. Cascati bine ochii ca alfel cascati buzunarele.

Daca as putea sa o iau de la capat as opta pentru fosa septica de la valrom (nu stiu exact modelul dar il are la horn____) care poate fi adaptata ulterior si ca statie de epurare. era cu 600 ron mai scumpa decat statia pe care am luat-o. pare tapana rau de tot

Edited by kattty_2010, 09 January 2013 - 14:48.


#1178
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Bravo Katty, vad ca faci ceea ce trebuie, te ocupi cu simt de raspundere. La cosul de fum nu izola termic daca vrei sa pui piatra pe el, ci pune-o direct pe tencuiala. Testeaza bine tencuiala inainte sa lipesti piatra. Eu am pus si niste rabitz plus ca am insistat sa indese tencuiala intre platbanda si cos.

(or sa se sinucida cei care trebuie sa-ti puna piatra, munca de chinez pe plantatie de trestie...)



La fosa am mers pe sotralentz epurbloc 4000. De neam prost, cam supradimensionata pentru 4 jumatati de buletin cati suntem, dar nu ma plang. In carte zice ca se vidanjeaza la 4 ani, dar daca vidanjez la 1-2, sunt mega-fericit.

Ca sa protejez am mai luat un separator de grasimi de la valrom (aquaclean), bioctivator si un camp de dren (din nou de neam prost) de 45 ml. E foarte "entertaining" sa curat lunar la separator, ce arome, ce rasfat (...) dar daca ma plang nu rezolv nimic ...

Inca ceva, un sfat pentru toti cei care vor la tara: nu aruncati nimic grasime in fosa ca va iese pe nas cand trebuie sa bagati din nou excavatorul in curte.

#1179
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Apropos de pozele cu rulourile - ce fel de glafuri exterioare ti-ai pus si cat au costat?
Merci!

#1180
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009

View PostCRG, on 09 ianuarie 2013 - 17:55, said:

Bravo Katty, vad ca faci ceea ce trebuie, te ocupi cu simt de raspundere. La cosul de fum nu izola termic daca vrei sa pui piatra pe el, ci pune-o direct pe tencuiala. Testeaza bine tencuiala inainte sa lipesti piatra. Eu am pus si niste rabitz plus ca am insistat sa indese tencuiala intre platbanda si cos.

Am pus rabitz. dar tencuiala lasa de dorit . cei care au pus polistirenul lucrau foarte neingrijit asa ca nu i-am mai lasat sa tencuie cosul si in partea superioara a acoperisului. am dat o grama de bani pe tabla Decra si nu vreau sa pierd garantia. va trebui sa gasesc pe cineva foarte bun. poate imi recomanda cineva vreo echipa. am facut poze dar o sa le pun cand ajung la polistiren.

(or sa se sinucida cei care trebuie sa-ti puna piatra, munca de chinez pe plantatie de trestie...)


Am cale lunga pana pun eu imitatie piatra (nu pun piatra piatra ci imitatie ca cea din poza). va fi pe soclu si cosul de fum cred ca pana la acoperis, nu il imbrac si deasupra. nu stiu vad atunci. piatra este foarte scumpa si grea. imitatia de piatra este din gips. dupa montaj cred ca o voi da cu lac de piatra pentru a o proteja de ploi

La fosa am mers pe sotralentz epurbloc 4000. De neam prost, cam supradimensionata pentru 4 jumatati de buletin cati suntem, dar nu ma plang. In carte zice ca se vidanjeaza la 4 ani, dar daca vidanjez la 1-2, sunt mega-fericit.

Ca sa protejez am mai luat un separator de grasimi de la valrom (aquaclean), bioctivator si un camp de dren (din nou de neam prost) de 45 ml. E foarte "entertaining" sa curat lunar la separator, ce arome, ce rasfat (...) dar daca ma plang nu rezolv nimic ...

Inca ceva, un sfat pentru toti cei care vor la tara: nu aruncati nimic grasime in fosa ca va iese pe nas cand trebuie sa bagati din nou excavatorul in curte.

Am vrut sa pun un separator de grasimi inaintea statiei de epurare dar nu am avut bani. asa ca voi pune unul la chiuveta de la bucatarie pe teava de scurgere. mi-a spus nenea de la statia de epurare ca, costa in jur de 60 ron. daca o fi prea scarbos sa il curat il schimb la banii astia. eu evit pe cat posibil sa arunc gasimi in chiuveta. de exemplu dupa ce fac snitele uleiul ramas il curat cu prosop de hartie si il arunc la gunoi.
Sa inteleg ca ar fi deranjul mare daca as dori in cativa ani sa schimb statia de epurare

View Postvycxs2, on 09 ianuarie 2013 - 19:40, said:

Apropos de pozele cu rulourile - ce fel de glafuri exterioare ti-ai pus si cat au costat?
Merci!

Am pus glafuri exterioare din spuma poliuretanica. spuneau cei care le-au montat ca ar fi proaste, se strica de la soare, ploi, zapada. Voi vedea in timp daca este asa. daca ma iau dupa profesionalismul cu care au montat glafurile nu le-as da crezare.

Le-am cumparat de la Horn______ si am dat 60 ron/ml de 25 cm (stejar auriu). terminatiile le-am luat de la dede________. barele sunt la 5 m si cand te duci sa faci comanda incearca sa incadrezi lungimile in cei 5 m ca sa ai cat mai putine pierderi. tot ei mi le-au si debitat. eu m-am dus direct cu dimensiunile.

Attached Files



#1181
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View Postkattty_2010, on 08 ianuarie 2013 - 13:23, said:


Astea sunt pozele cu membrana cu crampoane. cea mai grea etapa ca am facut-o singura. din cauza temperaturii ridicate lucreaza membrana, devine moale nu ramane rigida.

Am facut  mai multe, dar o iau sistematic ca le scriu haotic si va zapacesc de tot. ultimii doi ani, adica de cand m-am apucat de casa m-au terminat.

Nu cred ca a mai zis cineva.... Membrana aia trebuia pusă cu crampoanele spre casa, nu spre exterior.

Si eu am trecut printr-o depresie cu casa. Ca sa trec peste, mi-am finisat si utilat baia matrimoniala, si când mă uit la ea îmi revine moralul :).

Glafuri exterioare - gasisem unele bulgaresti din ceva piatra gen marmura, la vreo 20 euro/ml, la sphera.

Edited by vycxs2, 10 January 2013 - 20:57.


#1182
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
piatra naturala (am pus travertin de siria) a fost in 95 ron + tva. Nush cat te costa imitatia. Up to you pana la urma. Si am placat si peste acoperis. A iesit ok cu echipa care mi-a facut toate finisajele. Eu sunt mega-incantat de ei, Victor poate sa confirme / infirme, pentru ca intamplator i-a folosit si el. Dar atentie, iau preturi medii as zice, nu mai jos.

#1183
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009

View Postvycxs2, on 10 ianuarie 2013 - 20:57, said:

Nu cred ca a mai zis cineva.... Membrana aia trebuia pusă cu crampoanele spre casa, nu spre exterior.

asa am si pus-o. desi sunt multi care sustin contrariul. dar are si o logica chestia asta. prin spatiul care ramane intre membrana si polistiren va circula aerul care usuca polistirenul de la fundatie, in cazul meu. sunt multi care nu pun polistiren si membrana bituminoasa.

Si eu am trecut printr-o depresie cu casa. Ca sa trec peste, mi-am finisat si utilat baia matrimoniala, si când mă uit la ea îmi revine moralul Posted Image.

depresiile mele financiare nu le pot rezolva cu lucrari facute de mine pentru ca nema bani de materiale. asa ca raman cu depresia.


View PostCRG, on 11 ianuarie 2013 - 10:47, said:

piatra naturala (am pus travertin de siria) a fost in 95 ron + tva. Nush cat te costa imitatia. Up to you pana la urma. Si am placat si peste acoperis. A iesit ok cu echipa care mi-a facut toate finisajele. Eu sunt mega-incantat de ei, Victor poate sa confirme / infirme, pentru ca intamplator i-a folosit si el. Dar atentie, iau preturi medii as zice, nu mai jos.

Daca esti mega incantat se poate un numar de telefon pe PM.

Si uite asa am ajuns la inceputul lunii septembrie cand intru in panica ca ajung in iarna nepregatira (nu aveam baie - cu tot ce implica ea boiler wc cabina dus hidrofor etc., casa nu era inchisa toata, nu aveam sistem de incalzire).

ma apuc si strang oferte sa pun restul de geamuri. cer oferta de la cei cu care am pus prima parte de geamuri, insa solicit si de la D_ _ O PVC. Supriza oferta era mult mai ieftina (in jur de 500-600 euro). ma hotarasc sa schimb firma. vin cu geamurile. cei de la fabrica cam impotmoliti. cele doua geamuri de la mansarda care au forma atipica le-au facut de trei ori. ieseau strambe. eu ma plictisisem de ei si ei de mine. pana la urma a iesit sa zicem ca bine. astept primavara sa spal geamurile sa decojesc banda de pe ele, nici in momentul de fata nu mi-au adus certificatul de receptie. mai castig timp de garantie. primii l-au facut prea devreme astia il fac prea tarziu.

Attached Files


Edited by kattty_2010, 12 January 2013 - 15:49.


#1184
Piotr67

Piotr67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2015
Buna ziua.

Ati terminat casa? DIn 2013 nu s-a mai postat nimic pe aici si a ramas in coada de peste...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate