Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 

Maxime si Cugetari .

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1318 răspunsuri în acest subiect

#289
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
O citire atentă a cărții Genezei, spre exemplu, a demonstrat două versiuni contradictorii ale creației (1:1-2:3 și 2:4-25), două genealogii foarte diferite ale urmașilor lui Adam (4:17-26 și 5:1-28), și două povești separate și rescrise ale potopului (6:5-9:17). În plus, erau zeci de dublete și uneori chiar triplete ale acelorași evenimente în poveștile călătoriilor patriarhilor, Ieșirii din Egipt și dării Legii.


Asta cred erudiții...:ermm:

#290
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Mă duc în parc. Sunt cu nepotul meu. Văd un câine. Cuțu cuțu! - zic eu.
Cățelul vine la mine. Îi zic nepoțelului: vrei, Denis, să vezi cum mănâncă cățelul înghețată? Denis: nu cred, bunelule. Eu îi spun: îți demonstrez imediat. Cumpăr o înghețată și o dau câinelui, un tekel negru. Câinele o lipăie imediat, după care începe să scheune de mama focului, îl durea în gât, firește! Eu și nepoțelul, râdem. Ha, ha, ha. Dar vine o doamnă între două vârste, proprietara câinelui, a tekelului. Vede câinele că scheaună! Imediat răbufnește: băi moșule senil ce ești, în loc să citești Biblia la vârsta matale, te ții de prostii și mai
înveți și tâmpenii pe bietul nepoțel (pe Nicu), nerușinatule, chem imediat poliția animalelor, cum ai putut să-ți bați joc de Nero, cățelul meu mult-iubit?
Ei bine... cam așa a procedat Isus în Capernaum.... Posted Image

#291
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.566
  • Înscris: 26.01.2007
În biblia satanică așa este descris episodul? Posted Image

#292
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Mă gândesc că ar fi fost suficient ca Isus să le fi explicat verbal, că trebuie să fie puri și inocenți precum un copilaș, fără a aduce efectiv un copilaș acolo... Posted Image
Apostolii știau ce este un copilaș, văzuseră copilași, ei înșiși fuseseră copilași.Posted Image

Isus vede pe fereastra casei în care intrase și se așezase jos, un copilaș pe o băncuță, mânca niște bomboane. Deodată îi vine în minte o parabolă, parabola cu copilașul și, iese repede pe ușă, mergând spre copilaș. Apostolii, nu știau ce să creadă, de ce ieșise pe ușă Isus, fără să le spună nimic, fiind grăbit...:huh:
Isus ajunge la copilaș.
- Cum te cheamă copilaș?
- Pe mine mă chiamă Aul Deniș Omanescu.
- A, pace dragă Raul, auzi băiețel, nu vii cu nenea puțin? :)
- Nu.
- Hai Raul, vino doar puțin...
- Nu vleau! Posted Image
- Doar puțin, Raul... vino cu nenea... hai...
- Mami mi-a spus să nu merg cu necunoscuți.
- Ei, da, Raul, mama ta te-a învățat de bine...Posted Image
- Ești un nene ulât, cu plete și barbă!Posted Image
Tatăl lui Raul, venind cu pași repezi:
- Băi golanule, pleacă de acolo, nu-mi atinge copilul! Chem poliția!

#293
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Copilașul locuia în aceeași casă care fusese închiriată celor 13 bărbați? Și gadza stătea tot acolo, cu ei? Cum este asta ca o familie cu copil... să-și închirieze casa la 13 bărbați și să locuiască toți împreună, ca într-o ”comună”...?
Nu cred. Nu cumpăr.

[ https://media0.giphy.com/media/rumWNkEZTDdhm/giphy.gif?cid=ecf05e478suzyecytvn81t5tmbwdf9umovfsrc7zhpazfq7w&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Colegul Pacu era de părere că gazda, soția și copilașul stăteau într-o cameră, iar cea de-a doua cameră a casei, fusese închiriată celor 13 bărbați. Nu cred. Nu cumpăr.

#294
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Ce oameni, domnule, ăștia din Betleem! Adică o fi fost hotelul plin de oaspeți, dar chiar nimeni nu s-a îndurat să cedeze camera unei lăuze care stătea să nască? :ermm:

#295
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Isus Cristos intră în casa unde erau adunați cei 12 apostoli, cu un copilaș în brațe...
Petru:
- Ieșu, ce-i cu țâncul ăsta? [ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1831.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] E al soră-tii? E plecată la mare cu bărbată-su? Ți l-a lăsat în grijă? Uite... mititelul, că-i curg mucii...[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1432.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]... ce drăguț e... cum îl cheamă pe micuț? Posted Image
Isus Cristos:
- L-am chemat când stătea cuminte pe o băncuță, lângă Alimentara din colț.
Petru:
- Ce vrei să faci cu el, frate?Posted Image  de ce l-ai adus la noi?[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1812.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Du-l repede de unde l-ai luat, dar acum! [ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1812.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image
Isus Cristos:
- Petre, lasă că o să vedeți voi, fac o demonstrație, îl pun în mijlocul vostru, apoi lângă mine, îl iau în brațe, o să înțelegeți ce înseamnă să intri în împărăția lui Dumnezeu, așteaptă doar...
Petru:
-Ieșu, fugi repede cu copilașul și du-l de unde l-ai luat, cât poți de repede, te rog frumos, îți explic eu de ce, când te întorci! Posted Image

Editat de dark, 07 decembrie 2022 - 07:36.


#296
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.566
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 decembrie 2022 - 15:55, said:

Adică o fi fost hotelul plin de oaspeți, dar chiar nimeni nu s-a îndurat să cedeze camera unei lăuze care stătea să nască? Posted Image
Ăștia erau generoși ca tine, Darkule! :rolleyes:

#297
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.289
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 06 decembrie 2022 - 15:55, said:

Ce oameni, domnule, ăștia din Betleem! Adică o fi fost hotelul plin de oaspeți, dar chiar nimeni nu s-a îndurat să cedeze camera unei lăuze care stătea să nască? :ermm:

LĂÚZĂ, lăuze, s. f. Femeie care se află în primele 6-8 săptămâni după o naștere.

#298
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.923
  • Înscris: 06.03.2021
Ăsta se crede mare discrepanționist, dar el e praștie la toate capitolele... :lol:

Auzi la el... lăuză care să stea să nască, noaptea minții domn'le! :facepalm:

Editat de heartu, 08 decembrie 2022 - 00:25.


#299
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Ești o tânără fecioară, 16 ani, pură, nevinovată. Nu ai vorbit niciodată cu băieți, deci, nici vorbă ca măcar vreunul să te fi pupat vreodată, a, nu, nu, nu, nici poveste de așa ceva, în niciun caz!Posted Image  Vine un înger, Gabriel, care-ți spune clar: vei naște copilul lui Iehova. Așa se întâmplă, naști pe Fiul lui Dumnezeu, caz unic în istorie, irepetabil. Tu ești mama purtătoare, la fel de nevinovată, curată etc.Posted Image
Adică ce destin măreț urma să aibă propriul Fiu al lui Iehova, nu? Știi că L-ai născut pe Cel al cărui tată direct este Creatorul și Stăpânul Universului. Te duci cu Copilașul în biserică, la popa, să ... așa, și un moșulică acolo îți zice și el unele chestii, cu privire la Copilaș... iar tu te miri, rămânând uimită de ce se spune despre Copilaș... păi, din moment ce Tatăl Copilașului este Iehova, și tu știi clar cum L-ai născut, imaculat, ce te mai miri, orice s-ar spune, e clar, Copilașul este unic! Cine, ce să-ți spună, mai mult de atât, ca tu să rămâi mirată?!

[ https://media4.giphy.com/media/QfCinUwAmVNRtKXdbq/giphy.gif?cid=ecf05e47pksnhiy6nn9pohdjqwbjou639tzpf8k7tge1uql4&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de dark, 08 decembrie 2022 - 11:14.


#300
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Adică, înainte de a se naște verișorul lui Isus, mă refer la Ioan Botezătorul, Maria însăși cântase așa (nu era însărcinată, ci doar primise promisiunea că va naște pe Sfântul lui Dumnezeu, prin îngerul Gabriel):

Luca 1:46. Si Maria a zis: "Sufletul meu mareste pe Domnul
47. si mi se bucura duhul in Dumnezeu, Mantuitorul meu,
48. pentru ca a privit spre starea smerita a roabei Sale. Caci iata ca de acum incolo, toate neamurile imi vor zice fericita,
49. pentru ca Cel Atotputernic a facut lucruri mari pentru mine. Numele Lui este sfant,
50. si indurarea Lui se intinde din neam in neam peste cei ce se tem de El.
51. El a aratat putere cu bratul Lui; a risipit gandurile pe care le aveau cei mandri in inima lor.
52. A rasturnat pe cei puternici de pe scaunele lor de domnie, si a inaltat pe cei smeriti.
53. Pe cei flamanzi i-a saturat de bunatati, si pe cei bogati i-a scos afara cu mainile goale.
54. A venit in ajutorul robului sau Israel, caci Si-a adus aminte de indurarea Sa -
55. cum fagaduise parintilor nostri - fata de Avraam si samanta lui in veac."
56. Maria a ramas impreuna cu Elisabeta cam trei luni. Apoi s-a intors acasa.
57. Elisabetei i s-a implinit vremea sa nasca; si a nascut un fiu.



... pentru ca Cel Atotputernic a facut lucruri mari pentru mine

și atunci de ce te mai miri când moșulică Simeon îți spune același lucru?Posted Image Posted Image

#301
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Da frate... Biblia, toți o are, și baptiștii și penticostaliștii... dar nu o citește...:ermm: Posted Image
Că dacă o citea, Bobby Price... ce mai scria?Posted Image Posted Image

[ https://vridar.org/wp-content/uploads/2017/01/boblanddanielwebster.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#302
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Ioan 4
1. Domnul a aflat ca fariseii au auzit ca El face si boteaza mai multi ucenici decat Ioan.
2. Insa Isus nu boteza El insusi, ci ucenicii Lui.
3. Atunci a parasit Iudeea si S-a intors in Galileea.
4. Fiindca trebuia sa treaca prin Samaria,
5. a ajuns langa o cetate din tinutul Samariei, numita Sihar, aproape de ogorul pe care-l daduse Iacov fiului sau Iosif.
6. Acolo se afla fantana lui Iacov. Isus, ostenit de calatorie, sedea langa fantana. Era cam pe la ceasul al saselea.


Dar ce informații exacte domnule! Să nu-ți vină să crezi! [ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1436.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Apostolul Ioan era un tinerel când s-au întâmplat toate acestea, și le scrie când avea 90 de ani! după mai bine de 70 de ani de la aceste întâmplări, Ioan știe cu precizie că era ora 6 când Isus Mesia își așează fundul Său divin pe o băncuță, lângă fântână, așteptând să primească niște apă, fiindcă El nu avea urcior, cu care să scoată... :huh:

#303
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.656
  • Înscris: 19.03.2022
Ulcior . . . . nu urcior . Posted Image
Pai de ce sa nu-si aminteasca ?
Poate le-a scris mult mai devreme . Apropo, acolo daca era doar isus si venea femeia samariteanca . . . . cine a vazut toata scena ?

#304
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 08 decembrie 2022 - 15:37, said:

Ulcior . . . . nu urcior . Posted Image

Și tu citești „Fidela”? :huh: ? ulciorul este la ochi.

#305
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Luca 2:33. Tatal si mama Lui se mirau de lucrurile care se spuneau despre El.

Și tata și mama! Posted Image
Adică știi clar că copilul tău este Mozart, și te miri când ți se spune că va cânta bine la pian! :facepalm:

Bravo Luca! M-ai convins buștean!

[ https://media4.giphy.com/media/kcgTmYoQwz92wWrDBd/giphy.gif?cid=ecf05e4799z9f2u52ty34ixfco89th148pvn5jb9w7ih30lx&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Văzuseră atâtea minuni! Ce să le mai spună în plus și boșorogul ăsta de Simeon!

BVA
Luca 2:33 Tatăl și mama Copilului se mirau de cuvintele pe care le spunea Simeon (despre El).

O mirare şi-o tăcere

Eu, mirare,
tu, tumult,
pasul
încă ţi-l ascult!
Eu, mirare,
tu, tăcere,
vise blânde-n
adiere.
Tu, mirare,
eu, tumult,
nu lăsa,
să treacă mult!
O mirare
şi-o tăcere,
purtate
de-o adiere,
trasformate
într-o floare
de iubire,
azi îmi pare!

[ https://media3.giphy.com/media/hWRiQ3j1vc7vpK6IWn/giphy.gif?cid=ecf05e471f9a7204e72a5f36f2d9db9ad1ebee9b9b068fc1&rid=giphy.gif&ct=s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#306
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.247
  • Înscris: 16.03.2004
Adică cei doi călători pe drumul Enausului experimentează teofania cristică, apostolul Petru, la fel, Îl vede pe Isus, în aceeași zi de duminică (conform spuselor celorlalți apostoli), și seara, când, din nou, vine Isus, toți se sperie, crezând că-i o fantomă (strigoi, le revenant - mortul viu).😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😦😮😮😮😮😮😮😮

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate