Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Despre tarii și alte plăceri....distilate.

  • Please log in to reply
801 replies to this topic

Poll: Ce e mai bun ? (360 member(s) have cast votes)

VODkA, Whisky

  1. VODkA (112 votes [30.85%])

    Percentage of vote: 30.85%

  2. Whisky (197 votes [54.27%])

    Percentage of vote: 54.27%

  3. Cognac (19 votes [5.23%])

    Percentage of vote: 5.23%

  4. Armagnac (2 votes [0.55%])

    Percentage of vote: 0.55%

  5. Rom (10 votes [2.75%])

    Percentage of vote: 2.75%

  6. Altele (4 votes [1.10%])

    Percentage of vote: 1.10%

  7. Niciuna de mai sus (1 votes [0.28%])

    Percentage of vote: 0.28%

  8. Oricare, in funcție de context și situație. (18 votes [4.96%])

    Percentage of vote: 4.96%

Vote Guests cannot vote

#217
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 icrobert, on 29 octombrie 2019 - 08:16, said:

Beluga o tii la rece sau in congelator?

Frigider.

 icrobert, on 29 octombrie 2019 - 08:59, said:

Si eu am votat whisky, desi sunt momente-rare- cand beau si vodka. Pana acum am baut doar Russian Standard si Beluga - direct din congelator/frigider si Grey Goose combinata cu diferite sucuri.

Personal nu-mi place sa le amestec cu sucuri. Eventual am langa un pahar de apa sau suc. Daca vreau arome imi iau Ciroc, mi se pare cam singura bautura din cate am incercat la care se potrivesc aromele.

#218
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 19.07.2008
Ce whisky mai cumparam acum ca e si BF?

AnCnoc 12 YO ati incercat?

#219
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
Pe finestore ii tot timpu' Black Friday! :D
Am intrat in noaptea de 14/15 sa vad ce-i pe acolo da' nu era deschis, pe stilu' eMag "In curand!". Noroc ca-s bine dotat :D

#220
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Pe Finestore sunt preturi foarte bune in timpul anului. De black friday mai mult 7-8-10 lei reducere nu prinzi, cel putin la bauturi de pana in 200-250 lei sticla. Reduceri mari am vazut doar la  ce era inainte in jur de 1000 si acum era cam 800.

 DarkEnemy, on 15 noiembrie 2019 - 11:16, said:

Ce whisky mai cumparam acum ca e si BF?

AnCnoc 12 YO ati incercat?
An cnoc 12 e ok valoare/calitate. E un single malt usor dulceag si fructat. Daca iti place genul asta, iti recomand arran de 14 ani. E mai fructat decat an cnoc, iar mirosul gen cos cu fructe e belea.

#221
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 19.07.2008
Pana la urma am luat un rom si niste vin. Eram chitit pe Clynelish 14 YO, dar era out of stock. Merge si romul. Si asa nu am mai baut de mult timp.

#222
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 03.12.2007

 DarkEnemy, on 16 noiembrie 2019 - 10:54, said:

Pana la urma am luat un rom si niste vin. Eram chitit pe Clynelish 14 YO, dar era out of stock. Merge si romul. Si asa nu am mai baut de mult timp.
E bun romul! Mi se pare mult mai aromat si baubil decit whiskey-ul.

#223
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Depinde de rom si depinde de whisky😉

 DarkEnemy, on 16 noiembrie 2019 - 10:54, said:

Clynelish 14 YO,
Clinelish 14 e si pe lista mea, dar cum lista e atat de lunga incat am facut.o intr.un excel, nu am ajuns inca la el😁 Incearca si pe bemag.ro cand nu gasesti pe finestore. In principiu cand ceva nu e pe unul dintre site.uri e pe celalalt.

#224
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 pedros_2005, on 16 noiembrie 2019 - 13:32, said:

E bun romul! Mi se pare mult mai aromat si baubil decit whiskey-ul.

Si mie imi place romu'. Pentru mine ii ceva intre cognac si whiskey. De obicei beau in oras shot-uri Captain Morgan Spiced Gold, cu o felie de portocala din aia mica, jumate o pun pe zahar si cealalta pe cafea macinata.
Cel mai bun rom pe care l-am baut a fost adus de frate-meu din Jamaica. De asemenea a luat unu' bun si din comert (on-line) da' nu mai stiu ce model.

Apropos, Brugal XV a baut careva?

#225
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Brugal nu am baut, dar din ce am baut pot sa recomand El Dorado de 12 sau de 15 ani, Plantation xo de 20 de ani si Diplomatico reserva exclusiva 12 ani. Din cele mai ieftine mi-a placut Bacardi oakheart si Havana club 8 ani. Sau daca vrei un soc pentru papilele gustative, incearca Plantation Overproof. E ceva gen Captain Morgan (mai bun decat CM zic eu) doar ca are 69 % alcool Posted Image

Edited by icrobert, 18 November 2019 - 08:13.


#226
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 19.07.2008
Plantation XO 20 am luat eu acum. M-am uitat pe whiskyexchange si avea reviews bune. Deturnam topicul de la whisky&vodca in favoarea romului? :))

#227
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Nu deturnam nimic. Doar ca poate ar fi mai bine pentru topic sa-l mai largim putin, incluzand si alte "distilate". Doar nu bem numai whisky si/sau vodka?!? Posted Image

Nu de alta dar nu vreau sa deschid un alt topic pe aproape aceeasi tema.

#228
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Da, ar fi buna extinderea topicului la distilate.
De exemplu, m-ar interesa pareri despre armagnac. Nu e un snobism, inteleg ca fiind distilat doar o data ar fi ceva mai aromat decat coniacul.

#229
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Eu sunt fan armagnac. E practic ruda mai putin cunoscuta a coniacului si asta e un lucru bun, in sensul ca, in cele mai multe cazuri calitatea armagnacului e mai buna decat calitatea unui coniac gen courvoisier, napoleon sau camus. Spun asta din experienta, nu de pe net sau din ce aud pe la altii.

Ca sa generalizez, cu cat o distilerie e mai putin cunoscuta, cu atat produsul pe care incearca sa il vanda trebuie sa fie mai calitativ, astfel incat sa poata  sa fie tentanta si sa intre pe piata deja consacrata cu numele pomenite mai sus.

Am baut armagnac De montal vintage 1979 si Vintage 1981 si Castarede vsop.Toate sunt peste versiunile de courvoisier, napoleon sau alte branduri super cunoscute si super umflate, atat  din punct de vedere cost cat si calitate.

Alte armagnacuri despre care am citit ca ar fi bune ca si pret/calitate ar fi Darroze, Baron de sigognac si Chateau du Tariquet. Mai sunt si altele, normal.

Totodata, multe dintre argmagnacurile care  au vechimea declarata  pe sticla au si concentratia alcoolica peste cele 40 grade uzuale, multe dintre ele sunt si nefiltrate si mai ieftine decat brandurile consacrate de coniac cu aceeasi vechime.

Edited by icrobert, 19 November 2019 - 12:50.


#230
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Am luat acum vreo 2 saptamani un Chateau du Tariquet Carafe, astept sa intru in "mood" pentru a-l degusta.  :)

#231
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

 breadband, on 19 noiembrie 2019 - 12:20, said:

Da, ar fi buna extinderea topicului la distilate.


Mai general de atât nu l-am putut face 🙄

#232
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Nu a fost o remarca acuzatoare, doar ca  am inceput sa discutam despre alte bauturi decat cele din titlu si nu as vrea sa se considere off topic. Multumim pentru noua versiune, imbunatatita  Posted Image

Edited by icrobert, 19 November 2019 - 14:22.


#233
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Și in lumina subiectului modificat, am descoperit recent Aquavit-ul, in forma lui Islandeza: Brennivin.
Un distilat de cereale, aromatizat cu...chimen.
Eeeeextrem de interesant.

 icrobert, on 19 noiembrie 2019 - 14:19, said:

Nu a fost o remarca acuzatoare, doar ca  am inceput sa discutam despre alte bauturi decat cele din titlu si nu as vrea sa se considere off topic Posted Image
Nici nu a fost luată ca atare, stai liniștit :).
Glumeam

#234
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Eu am fost mirat sa vad ca pe o sticla de brandy fabricat in Italia si cumparata recent scria pe spate aquavite. Pana acum credeam ca doar scandinavii si scotienii folosesc denumirea asta, dar se pare ca mai toate popoarele care distileaza au versiunea lor de aquavit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate