Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Ce parere aveti despre Jeep Patriot?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
stefaniordan

stefaniordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.12.2009
Salut,

m-ar interesa cateva pareri despre Jeep, in special despre Jeep Patriot.

Multumesc

#2
wally08

wally08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.08.2009
E o firma buna, cu prestigiu, am un amic care are un "grand cherokee" si e mult prea fun, cel putin acum pe zapada ..  e vorba de presigiul firmei si de numele "Jeep" !

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Jeep are o mostenire genetica demult apusa in vehiculul din WW2.

[ http://www.autoevolution.com/images/gallery/medium/JEEPPatriot-medium-3332_5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.autoevolution.com/images/gallery/medium/JEEPPatriot-medium-3332_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Modelul Patriot mai pastreaza doar grila stilizata.

Patriot este un SAV, adica un SUV din gama Tiguan, Antara, Rav4, CR-V etc.
Unghiul de atac nu prea te imbie sa te afunzi prin namoale si trebuie sa fii atent la gropane.

Cred ca te referi la motorizarea 2.o diesel (140cp), care e obisnuita pentru aceasta clasa, dar implica lipsa sportivitatii.
Motorul e VW TDI putin modificat la injectie, dar din cate stiu, NU e common-rail.

Quote

4wd system normally operates as fwd, sends up to 50% of power to rear, as needed. Traction control manages side-to-side power flow.

Anul asta au avut niste promotii interesante, dar din pacate site-ul Jeep.ro mie nu imi merge.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001

 stefaniordan, on 31st December 2009, 20:51, said:

Salut.

Conduc un Jeep Patriot 2008 4x4 dar este modelul sport, nu limted.
Este o masina care din punct de vedere al raportului pret/calitate/dotari sta foarte bine.
Este placuta la condus, iarna te poti baza pe ea fara probleme, am mers prin zapada de 10-15 cm cu cauciucur de iarna.
Eu am un model pe benzina de 2.4 l iar consumul este in jur de 12 litri in oras.

Pt initiatorul topicului:
Si totusi, care e faza? Daca tot conduci/esti proprietar, de ce nu ne impartasesti si noua experienta si pui asa intrebari?
Un Jurnal de Bord e binevenit!

#5
stefaniordan

stefaniordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.12.2009

 Courage, on 31st December 2009, 21:36, said:

Pt initiatorul topicului:
Si totusi, care e faza? Daca tot conduci/esti proprietar, de ce nu ne impartasesti si noua experienta si pui asa intrebari?
Un Jurnal de Bord e binevenit!


Sunt curios care este parerea generala cu privire laa acest model.
Vreau sa stiu daca am faacut o alegere buna.

#6
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009

 stefaniordan, on 31st December 2009, 22:16, said:

Sunt curios care este parerea generala cu privire laa acest model.
Vreau sa stiu daca am faacut o alegere buna.
Jeep Patriot si Jeep Compass folosesc platforme comune cu Dodge Caliber, de gasit de asemenea in Ro.
Sunt un fel de "entry level" , ieftine si fara multe pretentii, pentru cine doreste sa aiba un "jeep" dar nu are bani de unul adevarat. Patriot-ul arata chiar bine si pare mai potrivit ptr strazile din Ro decat multe alte masini.
Ambele sunt la nivelul mai de jos al performantelor, la toate capitolele, comparativ cu Jeepuri sau masini din categoria lor, dar pot fi la nivelul unor produse europene asemanatoare, mai ales daca au motoare diesel TDI.
Daca nu se cere de la ele mai mult decat pot duce, sunt OK (mai incet prin gropi adica). Fiabilitatea e ceva mai scazuta (e Chrysler la o adica) dar Fiat va pastra marca si o va vinde in Europa sub sigla proprie.
Urmariti parerile profesionistilor pe Net, aia stiu mai multe decat stiu un proprietar sau doi.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Rosebud09, on 31st December 2009, 15:53, said:

dar pot fi la nivelul unor produse europene asemanatoare, mai ales daca au motoare diesel TDI.
De acord cu cele de mai sus, dar mai putin cu afirmatia citata mai sus. Motoarele diesel TDI sunt o obsesie pur europeana, datorata taxelor exorbitante pe benzina. Nu are nimic de-a face cu performantele sau "nivelul" unei masini. Pentru mine mi se pare hilar sa pui economia de combustibil ca prima calitate in cazul acestui tip de vehicule, care sunt clar facute cu alt traget principal. Cine vrea economie in primul si ultimul rand isi ia orice altceva.
Eu cred ca arata forte bine, pastreza totusi alura de Jeep (nu numai grila frontala) iar despre fiabilitate... nu stiu, cred ca produsele americane au in Europa un bias impotriva lor in toate revistele de "specialitate" din motive de sponsorizari si patriotism local.

Edited by SuperDuper, 31 December 2009 - 23:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate