Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Abonament orange

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009
salut
personal nu cred o iota din ce s-a scris mai sus
e adevarat, consumatorii nu isi cunosc drepturile aproape deloc; asta nu inseamna ca persoana de mai sus a reziliat un contract, a ramas cu un produs (iphone).
caz personal: am vrut sa reziliez un contract la o companie de telefonie mobila, mai aveam 4 luni de contract si mi s-a cerut suma de 400 de lei; am fost la un avocat: am intrebat, s-a uitat pe contract si mi-a spus ca aceasta taxa e legala
daca se vine cu dovezi palpabile retrag tot ce am scris mai sus (in romania totul e posibil...)
o zi buna tuturor

#56
shadow1989

shadow1989

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.06.2009
sunt de aceiasi parere cu tine, nu cred ca un contract se poate rezilia asa usor daca nu a expirat perioada contractuala,sa puna niste poze cu dovada rezilierii contractului orange ;) , nu cred eu ca iti lasa ei un iphone asa usor

#57
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006
Mi se pare ciudat ca e atat de multa lume care crede mai degraba ce spune o firma privata decat ce spune legea.
Numele firmei nu conteaza.
Odata ce UPC este amendat pentru clauze de reziliere abuzive(si cunosc multe persoane care au reziliat si nu au platit clauza de reziliere), de ce credeti ca alte firme nu pot pati acelasi lucru? Fireste, pentru asta trebuie ca lumea sa reclame contractele ilegale.

#58
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
se poate rezilia in maxim cateva zile lucratoare (nu mai stiu exact cate) , numai ca trebuie sa predai tel asa cum l-ai primit, chiar si un tel de 1 euro.Nicio sansa sa-ti ramana un Iphone dupa reziliere

#59
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

daniel1999 said:

e adevarat, consumatorii nu isi cunosc drepturile aproape deloc; asta nu inseamna ca persoana de mai sus a reziliat un contract, a ramas cu un produs (iphone).
caz personal: am vrut sa reziliez un contract la o companie de telefonie mobila, mai aveam 4 luni de contract si mi s-a cerut suma de 400 de lei; am fost la un avocat: am intrebat, s-a uitat pe contract si mi-a spus ca aceasta taxa e legala

Depinde la ce avocat ai fost. Fiecare avocat e specializat pe anumite chestii dar n-o să-ți zică niciodată că nu se pricepe la speța respectivă dacă poate să te taxeze pentru o consultație. Deci trebuie să fii atent și cu avocații.

Doi la mînă, amenda aplicată de OPC în asemenea cazuri atinge lejer cîteva zeci de milioane. Un iPhone costă mult mai puțin, deci e o afacere foarte bună pentru ei să dea un iPhone (cu care oricum nu mai aveau ce face odată ce-a fost desigilat) și în schimb omul să declare la OPC că s-a soluționat amiabil.

@GsmWorld: dacă te referi la contractele electronice ai dreptate (10 zile lucrătoare, care devin 90 dacă operatorul nu-ți trimite contractul tipărit -- și de obicei n-o fac.) Dar după cum vezi, în anumite cazuri e posibil să se găsească alte soluții.

Plus că am impresia că uitați faptul că iPhone în România funcționează doar pe Orange, sau mă înșel eu?

Edited by wirespot, 18 January 2010 - 10:53.


#60
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009
Depinde la ce avocat ai fost. Fiecare avocat e specializat pe anumite chestii dar n-o să-ți zică niciodată că nu se pricepe la speța respectivă dacă poate să te taxeze pentru o consultație. Deci trebuie să fii atent și cu avocații.

1. daca persoana de mai sus vine cu dovezi clare, palpabile (desi nu cred ca o sa o faca) retrag tot ce am spus;
2. crede-ma ca inainte sa consult la un avocat m-am interesat de ce spete se ocupa; exact asta era domeniul in care activa.

Edited by daniel1999, 18 January 2010 - 10:53.


#61
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 daniel1999, on 18th January 2010, 10:52, said:

1. daca persoana de mai sus vine cu dovezi clare, palpabile (desi nu cred ca o sa o faca) retrag tot ce am spus;

În primul rînd că e alegerea lui. În definitiv vorbim de scanat și pus online de acte personale. Eu personal n-aș face asta și nu m-ar interesa ce crede daniel1999 de pe Softpedia.

Doi la mînă, depinde de Orange dacă îi vor elibera o dovadă în acest sens. Sînt obligați legal s-o facă și așa ar fi normal, dar e foarte posibil să încerce să se eschiveze și să tragă de timp.

Trei la mînă, acea dovadă poate să aibă o formă care să nu-ți dovedească nimic, scoasă din context. De exemplu, poate fi o simplă factură datată ulterior reclamației lui, pe care scrie că e la zi cu plata. Te-ar convinge așa ceva? Și dacă nu, mai are rost să se deranjeze omul?

#62
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009
[quote name='wirespot' date='18th January 2010, 11:09' post='7668644']
În primul rînd că e alegerea lui. În definitiv vorbim de scanat și pus online de acte personale. Eu personal n-aș face asta și nu m-ar interesa ce crede daniel1999 de pe Softpedia.

uite-te la cum incepe aceasta discutie.
''Salut oameni pana acuma aveam un abonament de voce de 9 euro la orange si un abonament de date de 10 euro si intr-o zi cu soare si fara nori navigam prin shopul lor online si am vazut oferta pt iphone 1 euro am zis super cool si acolo scria delfin 6 poate nu am vazut bine mi-am facut abonamentul online si cand am primit telefonul de la ei cu tot cu contract surpriza aveam un abonament delfin 60-60 euro acuma ce sa fac nu am mai platit factura de 2 luni si am tot sunat la ei sa le explic ca a fost o greseala si ei spun ca nu au ce sa faca am incercat sa citesc termenii si conditiile generale si singura posibilitate sa-mi reziliez abonamentul e sa-l platesc in avans sau sa fiu decedat   ma poate ajuta cineva''
ar trebuie sa te intereseze cand cineva spune ca a facut ceva si nu aduce nici o dovada in acest sens
traim intr-o lume in care prezentarea de dovezi e o parte esentiala in sustinerea afirmatiilor de orice fel
cine are ochi de vazut sa vada; cine nu....
caz inchis (cel putin din punctul meu de vedere)

Edited by daniel1999, 18 January 2010 - 11:33.


#63
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
In fond si la urma urmei de ce ne-ar mai interesa dovezile sau orice altceva legat de acest ''caz''? Doar ca sa nu ne facem sange rau ca omu' a ramas cu un iphone gratis? Si chiar daca ce spune e adevarat, cu ce ne incalzeste pe noi? Sa-l stapaneasca sanatos. PUNCT.

#64
SUPERSTAR2007

SUPERSTAR2007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 709
  • Înscris: 31.12.2006

 the__1, on 18th January 2010, 12:12, said:

In fond si la urma urmei de ce ne-ar mai interesa dovezile sau orice altceva legat de acest ''caz''? Doar ca sa nu ne facem sange rau ca omu' a ramas cu un iphone gratis? Si chiar daca ce spune e adevarat, cu ce ne incalzeste pe noi? Sa-l stapaneasca sanatos. PUNCT.
ne-ar incalzi foarte mult, din moment ce am sti exact ca-i adevarat si am incerca sa e facem si noi cu un iphone la un euro, si totusi am impresia ca multi dintre voi care ati postat mai sus lucra la orange si incearca sa impiedice asta....
PS:am si vazut multi utilizatori care sau uitat deja pe topicul asta cu numele de oranfge sau ceva de genu, cred ca orange din umbra tot verifica ce se intampla...

Edited by SUPERSTAR2007, 18 January 2010 - 14:18.


#65
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

daniel1999 said:

ar trebuie sa te intereseze cand cineva spune ca a facut ceva si nu aduce nici o dovada in acest sens
traim intr-o lume in care prezentarea de dovezi e o parte esentiala in sustinerea afirmatiilor de orice fel
cine are ochi de vazut sa vada; cine nu....

Cazul de față este cît se poate de plauzibil. Legile afirmă ceva foarte clar și mă aștept ca orice caz de genul ăsta să fie soluționat la fel, în favoare consumatorului. Așa că datoria de a aduce dovezi aparține mai degrabă celor care susțin contrariul.

E ca și cum el ne-ar fi spus că a văzut un elefant călcînd pe-o scîndură care s-a rupt și tu zici "nu se poate, n-are cum să se rupă o scîndură de la un elefant, trebuie să ne aduci poze și filme să ne dovedești". Ceea ce susții TU contrazice realitatea și logica, nu ce-a spus el. Cum s-au petrecut lucrurile aici e normalul, așa e firesc să se întîmple și așa se întîmplă.

Tu zici că ai fost la avocat și ți-a zis că nu se poate rezilia. De unde eu deduc două variante:
1) Este incompetent sau avea vreun interes ca tu să nu reziliezi sau și-a băgat picioarele ca să scape de tine etc.
2) Era contract pe persoană juridică. La alea nu se aplică legile de protecție a consumatorului.

#66
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Nu lucrez la orange, dar mi s-a parut ca acest caz a fost hiperbolizat prea mult... Sa vedem dovezi? Nu cred ca vom partea de o astfel de ''priveliste''. Dar, poate ca initiatorul acestui topic ne va contrazice. Mingea e in terenul lui.

#67
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008

 SUPERSTAR2007, on 18th January 2010, 14:15, said:

ne-ar incalzi foarte mult, din moment ce am sti exact ca-i adevarat si am incerca sa e facem si noi cu un iphone la un euro, si totusi am impresia ca multi dintre voi care ati postat mai sus lucra la orange si incearca sa impiedice asta....
PS:am si vazut multi utilizatori care sau uitat deja pe topicul asta cu numele de oranfge sau ceva de genu, cred ca orange din umbra tot verifica ce se intampla...
:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:   Uite ce faceam eu. Eram angajat la orange si nu stiam. Mi s-a mai zis si ca sunt vestita Flavia. Interesant :lol:
Legat de topic e posibil sa se fi intamplat o data, dar nu cred ca Orange o sa permita sa se intample si a doua oara. Sau poate...

#68
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Nici un raspuns... Interesant.

#69
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009

 the__1, on 20th January 2010, 10:35, said:

Nici un raspuns... Interesant.

exact asta spuneam si eu....

 wirespot, on 18th January 2010, 14:25, said:

Cazul de față este cît se poate de plauzibil. Legile afirmă ceva foarte clar și mă aștept ca orice caz de genul ăsta să fie soluționat la fel, în favoare consumatorului. Așa că datoria de a aduce dovezi aparține mai degrabă celor care susțin contrariul.

E ca și cum el ne-ar fi spus că a văzut un elefant călcînd pe-o scîndură care s-a rupt și tu zici "nu se poate, n-are cum să se rupă o scîndură de la un elefant, trebuie să ne aduci poze și filme să ne dovedești". Ceea ce susții TU contrazice realitatea și logica, nu ce-a spus el. Cum s-au petrecut lucrurile aici e normalul, așa e firesc să se întîmple și așa se întîmplă.

Tu zici că ai fost la avocat și ți-a zis că nu se poate rezilia. De unde eu deduc două variante:
1) Este incompetent sau avea vreun interes ca tu să nu reziliezi sau și-a băgat picioarele ca să scape de tine etc.
2) Era contract pe persoană juridică. La alea nu se aplică legile de protecție a consumatorului.


Nu as putea sa iti dovedesc ca am fost la una vocat
la o simpla consultatie
1) nu cred ca este incompetent (vezi apropo 2)
am fost la o firma de avocatura; persoana care s-a ocupat de caz mi-a spus ca nu se poate
apropo 1: am contract cu firma asta deci nu poate sa isi bage picioarele si gata; asta ca sa te linistesti..
apropo 2: firma respectiva mi-a castigat in instanta 2 imobile la care situatia era mai mult decat incurcata..
2) contractul pe care incheiam sa il reziliez inainte de termen era incheiat pe persoana fizica\
3) persoana care sustine ca a incheiat pe cale ''amiabila'' contractul cu orange nu a mai dat nici un semn pe forum asa ca...

Edited by daniel1999, 20 January 2010 - 11:32.


#70
SUPERSTAR2007

SUPERSTAR2007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 709
  • Înscris: 31.12.2006

 daniel1999, on 20th January 2010, 11:19, said:

exact asta spuneam si eu....




Nu as putea sa iti dovedesc ca am fost la una vocat
la o simpla consultatie
1) nu cred ca este incompetent (vezi apropo 2)
am fost la o firma de avocatura; persoana care s-a ocupat de caz mi-a spus ca nu se poate
apropo 1: am contract cu firma asta deci nu poate sa isi bage picioarele si gata; asta ca sa te linistesti..
apropo 2: firma respectiva mi-a castigat in instanta 2 imobile la care situatia era mai mult decat incurcata..
2) contractul pe care incheiam sa il reziliez inainte de termen era incheiat pe persoana fizica\
3) persoana care sustine ca a incheiat pe cale ''amiabila'' contractul cu orange nu a mai dat nici un semn pe forum asa ca...
A inteles cineva ceva din ce s-a scris mai sus?Vorbesti cumva in locul djcoll sau esti chiar el, 2 la mana vb in chineza?

#71
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009

 SUPERSTAR2007, on 20th January 2010, 12:16, said:

A inteles cineva ceva din ce s-a scris mai sus?Vorbesti cumva in locul djcoll sau esti chiar el, 2 la mana vb in chineza?

raspuns la prima intrebare: nu, nu vorbesc in chineza dar daca o sa citesti mai atent, o sa intelegi ce am scris
raspuns la a doua intrebare: nu, nu sunt djcool
si asa am (s-a) facut prea mult offtopic pe tema asta...

Edited by daniel1999, 20 January 2010 - 12:24.


#72
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ah, deci tu nu poți să dovedești că ai fost la avocat dar te aștepți ca altul s-o facă?

Am spus deja mai sus (#61) de ce e foarte posibil să nu vedem o dovadă în acest sens. Sînt acte personale, pentru care omul a plătit din buzunarul lui. Nu e nimeni obligat să vă pună vouă scanuri, mai ales că el și-a rezolvat deja treaba. Și e mai deștept ca mine, care-mi răcesc gura degeaba pe aici.

Observ în continuare o mare reacție de neîncredere, de parcă eu sau omul ăla am vrea să vă dăm o țeapă. Unii dintre cei care se prefac că nu cred e clar că lucrează la operatori, dar mai sînt și unii care nu vor să creadă din încăpățînare.

Tot ce trebuie să rețineți e următorul lucru: cînd veți avea vreodată probleme, faceți un minim efort și dați un telefon la OPC. Nu aveți nimic de pierdut. În cel mai rău caz rămîne la fel ca înainte situația. Dar poate că veți avea o supriză plăcută. Uite un exemplu.

Dacă nu vreți să faceți nici acest mic efort și o țineți mai departe că operatorii sînt stăpînii voștri... și ăsta e dreptul vostru. Dar gîndiți-vă la asta data viitoare cînd vă vine să ziceți că operatorii sînt nenorociți și fac tot felul de măgării. Fac pentru că le permiteți voi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate