Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Abonament orange

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
Ciombe Jr.

Ciombe Jr.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.06.2006
Da. :D

Fă-ți!

Garantat în 10 zile te poți răzgândi, asta e lege, n-au cum s-o modifice!

#38
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Wtf? Îți faci cel mai scump abonament, îți iei iphone-ul la 1 EUR și după câteva zile te duci să ce? Să reziliezi contractul? Și rămâi cu iphone-ul? :w00t:

#39
SUPERSTAR2007

SUPERSTAR2007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 709
  • Înscris: 31.12.2006

 BadBoyBlue, on 17th January 2010, 16:52, said:

Wtf? Îți faci cel mai scump abonament, îți iei iphone-ul la 1 EUR și după câteva zile te duci să ce? Să reziliezi contractul? Și rămâi cu iphone-ul? :w00t:
Are careva curajul sa mai incerce, sa vina cu poze facute cand si-a facut abonamentul cu iphone, cu pachetul primit de la orange, apoi cu rezilierea propriu zisa, ii totusi putin  cam prea riscant dar daca inca o persoana ar incerca de pe forum zau ca m-as risca si yo :P

Edited by SUPERSTAR2007, 17 January 2010 - 17:05.


#40
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
eu nush ce tot va hazardati voi ca tre sa faci rezilierea ca alt fel nush ce ... :))) , treaba e ft simpla faci abonament si nu mai platesti , cati ati auzit ca au patit cv ca nu au platit abonamentu sunt curios sa aud 1 caz naspa

#41
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Dintr-un tabloid:

"Ne iau casa pentru 580 de lei"

Deci se poate.

#42
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
În mod normal ar trebui să returnezi iPhone cînd faci rezilierea. Nu știu de ce lui dj0c0ol nu i l-au mai cerut înapoi.

Se poate să fie o combinație de factori. Poate au făcut calculul că daunele cerute și/sau amenda de la OPC ar fi mai mare decît costul unui iPhone. Poate că efectiv n-au ce face cu un iPhone desigilat.

Dacă dj0c0ol nu ne dă mai multe amănunte (și nu e obligat s-o facă) despre cum a procedat avocatul atunci n-ai de unde să știi ce-o să se întîmple dacă faci același lucru.

Să încetezi să mai plătești abonamentul și s-o lași așa e o prostie care o să te muște de fund peste cîțiva ani.

#43
SUPERSTAR2007

SUPERSTAR2007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 709
  • Înscris: 31.12.2006

 wirespot, on 17th January 2010, 17:42, said:

În mod normal ar trebui să returnezi iPhone cînd faci rezilierea. Nu știu de ce lui dj0c0ol nu i l-au mai cerut înapoi.

Se poate să fie o combinație de factori. Poate au făcut calculul că daunele cerute și/sau amenda de la OPC ar fi mai mare decît costul unui iPhone. Poate că efectiv n-au ce face cu un iPhone desigilat.

Dacă dj0c0ol nu ne dă mai multe amănunte (și nu e obligat s-o facă) despre cum a procedat avocatul atunci n-ai de unde să știi ce-o să se întîmple dacă faci același lucru.

Să încetezi să mai plătești abonamentul și s-o lași așa e o prostie care o să te muște de fund peste cîțiva ani.
Ar fi frumos din partea lui sa ne dea mai multe detalii!!!

#44
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Mie mi-e greu să cred că o să-ți lase iPhone-ul. Dar dacă te încânta ideea de a "testa" gratuit 10 zile un 3GS, go for it! Comandă-l on-line!

#45
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 SUPERSTAR2007, on 17th January 2010, 17:53, said:

Ar fi frumos din partea lui sa ne dea mai multe detalii!!!

Da dar nu e obligat. În definitiv el a dat bani la avocat, nu e obligat să facă public ce-a obținut de banii ăia.

#46
dragos1us

dragos1us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.08.2006
asa cum e prezentat acest caz e o minciuna, aveti impresia ca ORANGE e companie de cartier la care sa tipi ca vrei reziliere si ei sa faca pipi :)), asa toata lume il ia pe avocat de mana si se duce la ei si cer telefoane , abonamente..... sa fim seriosi

#47
lucienuk

lucienuk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.04.2007
Si mie mi se pare cam ciudat, mai ales partea cu iphone-ul. Nu zic ca nu se poate rezilia, dar din cate stiu trebuie sa plateasca datoria care o avea pana acum.
Eu cand am reziliat un abonament de date (pentru ca nu imi puteau furniza serviciul) mi-au luat si modemul pe care am dat 1 euro. Nu cred ca nu o sa vrea iphone-ul inapoi si datoria de 650 (parca) de lei platita.

#48
SUPERSTAR2007

SUPERSTAR2007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 709
  • Înscris: 31.12.2006

 dragos1us, on 17th January 2010, 20:42, said:

asa cum e prezentat acest caz e o minciuna, aveti impresia ca ORANGE e companie de cartier la care sa tipi ca vrei reziliere si ei sa faca pipi :)), asa toata lume il ia pe avocat de mana si se duce la ei si cer telefoane , abonamente..... sa fim seriosi
Pai asta ar fi idea, ca daca ar mai incerca inca cineva si am avea confirmarea.... :P

#49
doppel

doppel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.09.2009
un prieten de al meu nu a mai platit o datorie de peste 500 lei la cosmote si a ajuns aici http://www.eos-ksi.ro/
il tot suna pe fix
eu zic sa nu va jucati cu focu ca s ar putea sa va ardeti nu este de glumit

#50
SUPERSTAR2007

SUPERSTAR2007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 709
  • Înscris: 31.12.2006

 doppel, on 17th January 2010, 21:39, said:

un prieten de al meu nu a mai platit o datorie de peste 500 lei la cosmote si a ajuns aici http://www.eos-ksi.ro/
il tot suna pe fix
eu zic sa nu va jucati cu focu ca s ar putea sa va ardeti nu este de glumit
Lasati treaba cu datoria, intrebarea aici ii daca poti renunta la un abonament online in termen de 10 zile si apoi sa ramai cu telefonul..:P

#51
dj0c0ol

dj0c0ol

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.12.2009

 wirespot, on 2nd January 2010, 16:50, said:

Da, am mai zis asta. Plata anticipată nu e legală pentru că nimeni nu poate pretinde legal bani pentru servicii pe care nu le prestează. Iar taxa de reziliere fixă menționată de ei trebuie justificată, iar singura justificare e plata minutelor vorbite / transferului de date din urmă la cost nominal (fără nimic inclus).
Uitati-va la cea scris wirespot avocatul meu ia acuzat de mai multe chestii nu are rost sa intru in detalii pentru ca sau gasit mai multe nereguli la ei si da amenda de la OPC a fost mai mare decat costul iphonului ei au vrut sa pretinda ca nu a fost contract electronic si aici am avut castig de clauza dovada a e-mailurile primite de la ei si hartia in care trebuia sa specifice ca in 10 zile ma pot razgandi nu a ajuns niciodata

#52
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
A fost ,,meserias" avocatul tau... zi si tu macar cum il cheama...cine stie poate mai sunt si altii care ar dori sa beneficieze de serviciile lui...avand in vedere ca a reusit sa puna la punct gigantul orange.

#53
dj0c0ol

dj0c0ol

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.12.2009
Pentru cei care nu stiu mai vin cu un plus fata de toti abonatii la servicii de telefonie si internet
Proiectul de lege privind eliminarea taxelor de reziliere a contractelor de internet si telefonie , depus la Senat

Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004, republicat 2008 Codul Consumului Cititi art.84

Legea nr.193 din 6 noiembrie 2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianti si consumatori cititi Alin. [1] litera j)

Uitasem ca proiectul de lege a fost deja adoptat
Vesti bune pentru consumatori - Senatul a aprobat legea de eliminare a taxelor de reziliere a contractelor de internet si telefonie mobila


Nu e vorba cat de "meserias" a fost avocatul ca nu e chiar asa de greu eu am avut castig de clauza cu multe nereguli facute pe contul meu de la orange am avut si mesaje de tip spam etc etc de ma trecusem pe abonament am avut numai probleme pentru toti cei care aveti probleme de genu consultati cu incredere un avocat si o sa vedeti ca nu sunt imposibile aceste contracte sau puteti cere ajutor de la Asistenta pentru consumatori au o armata de peste 1000 de avocati

Edited by dj0c0ol, 18 January 2010 - 00:08.


#54
SUPERSTAR2007

SUPERSTAR2007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 709
  • Înscris: 31.12.2006

 dj0c0ol, on 18th January 2010, 00:14, said:

Pentru cei care nu stiu mai vin cu un plus fata de toti abonatii la servicii de telefonie si internet
Proiectul de lege privind eliminarea taxelor de reziliere a contractelor de internet si telefonie , depus la Senat

Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004, republicat 2008 Codul Consumului Cititi art.84

Legea nr.193 din 6 noiembrie 2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianti si consumatori cititi Alin. [1] litera j)

Uitasem ca proiectul de lege a fost deja adoptat
Vesti bune pentru consumatori - Senatul a aprobat legea de eliminare a taxelor de reziliere a contractelor de internet si telefonie mobila


Nu e vorba cat de "meserias" a fost avocatul ca nu e chiar asa de greu eu am avut castig de clauza cu multe nereguli facute pe contul meu de la orange am avut si mesaje de tip spam etc etc de ma trecusem pe abonament am avut numai probleme pentru toti cei care aveti probleme de genu consultati cu incredere un avocat si o sa vedeti ca nu sunt imposibile aceste contracte sau puteti cere ajutor de la Asistenta pentru consumatori au o armata de peste 1000 de avocati
Deci oficial toti se pot apuca sa faca contracte pentru telefoanele la un euro, sa vedem care-s primii care au curajul :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate