Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Abonament Zapp Online 10 !!!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
Cum e abonamentul asta la Zapp Mobile de conectezi telefonul la calculator si ai o viteza de 15 ori mai mare ??

Unde conectezi telefonul pe USB, pe port, unde ???

Inseamna ca merge si pe un notebook !!!

#2
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
pai...
in primul rand e nevoie de destul de multi bani.
in al doilea rand, telefonul se conecteaza pe usb sau serial.
in al treilea rand, viteza de 143 kbit / s este de 15 ori mai mare fata de dial-up PE GSM!!! si doar de 2.5 ORI mai mare fata de dial-up-ul pe linie telefonica (56k)

abonamentul de 10$ e foarte bun daca vorbesti foarte mult sau numai in retea. ceea ce e putin probabil.

#3
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
Zapp Online 10 costa $15, este de trei ori mai rapid decat linia telefonica (153 / 3 = 51), de 15 ori mai rapid decat GSM, are 10 ore on-line incluse in abonament, depasirea acestor ore incluse costa 0.02$/minut (!!) iar vocea nu este extrem de scumpa. Cred ca seamana a abonament special pentru date, nu ?
Terminalele Zapp (H-100 si S-200) se conecteaza la calculator printr-un port serial de mare viteza, iar pentru aparatele care nu au asa ceva (din ce in ce mai dese in ultima vreme) se pot achizitiona adaptoare USB-to-Serial (de la Zapp sau third-party).

#4
florino

florino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.07.2002
"Inseamna ca merge si pe un notebook !!!"

Ideea e ca asta e solutie portabila, deci la notebookuri e cel mai indicat s-o folosesti. Ca daca esti la birou ar trebui sa ai alta solutie mai ieftina de net.

Desi ar trebui sa fie de 3 ori mai rapid decat dialup-ul in realitate nu se vede chiar asa.  Reteaua lor e cam plina ziua si asta se vede cand browsezi folosind zapp.. :damn: Anyway merge mai repede decat un dialup.. Si asta se vede cu ochiu' liber.

Dar ei promit ca o sa-si imbunatateasca continuu calitatea serviciilor asa ca sa vedem..

#5
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
Da, e internet pe telefonul mobil, in consecinta se preteaza cel mai bine la utilizarea "mobila", pe notebook-uri si PDA-uri, de exemplu.
Dar nu este de neglijat nici factorul "fix", pentru ca in multe situatii Zapp OnLine ajunge sa fie comparabil ca si pret (daca nu mai ieftin) si mai rapid decat o conexiune fixa. (a se vedea cazul ATM-urilor "powered by Zapp", de pilda).

#6
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
zapp mai ieftin decat fix-ul? poate daca stai conectat 1 ora si citesti un mail si platesti la trafic :)
desi... sa zicem un mail de 100k... asta inseamna 20 de centi... plus tva... adica aproape 8000 de lei. noaptea iesi mai ieftin pe fix ;)

iar la z online... 1 minut inseamna 782 lei. la romtelecom, cel mai scump, e 1053 lei (miezul zilei, centrala analogica, sau isp care nu beneficiaza de reducerea de 75%), desi 90% din utilizatori ar plati, maxim, 263 lei / minut (reducerea de 75%)... nu renteaza.

#7
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
Sammy: corect, ai dreptate, nu e ieftin deloc. Mai ales daca avem in vedere ca e totusi mobil :D

#8
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
e mobil. dar iti permiti sa-ti iei mail-ul si cam atat... poate si sa te uiti pe un site...
totusi, sa nu uitam ca la cosmorom wap-ul e gratis... zic ei... adevarul e ca imi infig telefonul in laptop si stau pe net moka... intr-adevar, la 9600, dar stau cat vreau, cand vreau.

#9
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
OK, hai sa privim problema dintr-un alt unghi, da ?
Ai nevoie de Internet mobil, din varii motive si dai cu ochii peste oferta Zapp ... cum ti se pare comparand-o cu restul ? E scumpa la o mie si ceva pe minut, daca o comparam cu fixul dar e si mobil, si de aproape trei ori mai rapid, nu ? Cat costa minutul de ISDN la 128Kbps ? Dar abonamentul la Romtelecom si ISP ? Hai sa punem mai multi factori in balanta si dupa aceea sa vedem ce si cum, nu ?

#10
aallex

aallex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.12.2001

Quote

Originally posted by jeffe
Hai sa punem mai multi factori in balanta si dupa aceea sa vedem ce si cum, nu ?

Pai sa va zic situatia (mai bine spus dilema) in care sunt eu: de pe 1 oct ma voi muta in Timisoara si voi sta cu chirie intr-un apartament care nu are telefon fix. Si bineinteles ca am inceput sa ma gandesc ce-o sa fac cu internetul: 1. fie pastez abonament connex de 5 dolari, vechi de doi ani (deci 20 min in retea gratuit), cu xnet free (riscant, ca nu se stie cat va mai tine) si imi montez si fix sau 2. renunt la abonamentul connex si imi iau un zapp online, impuscand doi iepuri deodata (apropo, tarifele zapp la acest abomnament sunt bunicele 9/19 centi min).
Sa le luam pe rand si sa analizam costurile:
1. - abonament connex 5$
    - factura rtc in prezent la sectiunea internet: aprox 5$ (timp petrecut online 40 ore/luna, dar nu numai noaptea)
    - abonament rtc (ale carui 100 de imp nu pot fi folosite pt internet) 3$
    - total 13 $ (fara TVA)
2. - abonament zapp online 10: 15$
    discutie: la o viteza de tranfer de 3 ori mai mare decat pe dial-up (153/50) cred ca reusesc sa reduc timpul online la maxim 15 ore, deci pot depasi cu maxim 5 ore pe cele 10 incluse => ince cel mult 6$(300min * 0.02$/min) => nu prea convine deci reducem timpul online la numai 10 ore (nu mai batem campii downloadand tot felul de programe)
    - total 15$ (fara TVA)

Nu am pus la nici o varianta costurile de bransare respectiv costul telefonului (probabil ca si aici inclina balanta spre RTC)

Eu unul cred ca o sa trec pe Zapp, mai ales daca fac rost de un laptop pana atunci. E o solutie prea comoda, prea deosebita de ceea ce aveam noi pana acum, ca sa nu o incerc.

Spuneti va rog daca mi-a scapat ceva din socoteala si ce parere aveti.

#11
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
aallex: ti-a scapt costul convorbirilor voce.
jeffe: oka... poate pentru altii e bun... pentru mine nu.
la trafic sigur nu, la timp nici atat...

#12
aallex

aallex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.12.2001
din cate am vazut eu pe site-ul lor, la zapp online sunt tarife bunicele la voce: 0.09 in retea si 0.19 in afara. Iar eu la abonamentul pe care il am de 5$ (vechiul connex Start) am tarife 0.10/0.35, deci... parca viitorul suna bine la ...Zapp

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate