Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Clasa I

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#217
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View PostXZY, on 19 septembrie 2013 - 17:09, said:

Diana, eu as face asa: Vorbit si cu ( , ) comitetele de parinti ale celorlalte clase de pe etaj daca se poate si cumparat pe etajul respectiv produse de curatenie ptr buda + hartie igienica+ sapun lichid, etc.
Stiu ca, noi la scoala avem 4 clase/etaj ( la etajul unde e fiimea, ca in rest sunt mai multe) si au hotarat ca ne trebuiesc 2 bidoane a 5l sapun lichid/ clasa/an si 2 hartii igienice/copil/luna. Prosop de hartie ptr sters pe maini au fiecare la clasa.
Acum, ce sa zic, orienteaza-te si tu, ca daca ai in clasa copii ai caror parinti nu au descoperit inca apa, sau care nu se spala pe maini dupa ce folosesc buda pe principiul ca s-au sters cu hartie, nu direct cu mana, ma tem ca ai sa vorbesti precum latra cainii la luna.

Hai ca ma reusit sa fac poze in buda scolii. Arata cam asa:

Attached Files



#218
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Arata mai bine decat buda scolii noastre.

In fine, una peste alta, dupa aproape 4 luni de scoala, ma declar mutumita 90% de tot ce are legatura cu scoala si 200% multumita de profesionalismul si metoda didactica a invatatoarei.
Este un om cu care se poate colabora, deschis si atent la orice cerinta a parintilor.
Ca nu e buda scolii de nota 10, nici nu mai are importanta acum...
O sa revin cu detalii mai multe la finele semestrului 1. Posted Image

#219
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Iti dai seama ca nu buda conteaza maxim. Am pus pozele astea pentru ca le promisesem.

#220
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 06.01.2005

View Post-Diana-, on 05 octombrie 2013 - 23:31, said:

Zi mai bine ce parere ai despre matematica aia de mai sus: o pagina cu organele umane si ailalta pagina cu cifre Posted Image

Am pus si eu mana pe "cartea" de matematica si stiinte ale naturii. Nu stiu daca aceeasi editie sau aceiasi autori dar am gasit un exercitiu delicios: copiii de clasa intai trebuie sa identifice, dupa niste desene, care sunt RINICHII DE GAINA?

Provocare pentru toti parintii care bantuie pe aici: desenati, din amintiri, o pereche de rinichi de gaina!

Edited by gelublabla, 06 January 2014 - 10:21.


#221
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Si stai sa vezi cate mai descoperi daca te apuci de studiat manualele:

- in culegerea de romana au de scris niste propozitii cu niste litere pe care inca nu le-au invatat Posted Image
De ex, nu l-au invatat sa il faca pe P mare de mana, dar trebuie sa scrie Paula inainte de a invata litera P mare Posted Image

- tot in culegerea de romana am vazut ca lipsea o virgula si cu toate problemele pe care le am si eu cu virgula (ca si eu le pun pe unde imi trazneste Posted Image), am depistat ca lipsea Posted Image
Uite si poza.

Si daca imi mai amintesc alte exemple, revin. Posted Image

PS> ca sa nu ai zic ca textul ala e semi-aberant.
Noaptea lupul se apropie. Aici, mi se are ca lipseste o virgula. Posted Image

Attached Files



#222
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 06.01.2005
Recunosc ca nu mai am mintea "fasneata ca la 7 ani" dar......
Mi-a cazut iar in mina manualul de matematica clasa intai dupa care se chinuie juniorul.
Concluzia mea: autorii nu sunt normali. Apoi am inceput sa inteleg: cartea este scrisa in familie - familia Paraiala.
Acum serios, cine poate sa rezolve testul (din fotografie), cel putin primul din cele 4 (stanga sus)? Ma voi inclina cu respect in fata lui.

Attached File  DSCN2833 (2).JPG   135.52K   70 downloads

Attached File  DSCN2832.JPG   280.27K   65 downloads

#223
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
soare (stanga sus) si dreapta sus

noapte- jos stanga si dreapta...banuiesc ca tot soare e varianta corecta.

Doamneee, ce tampenii si in cartea voastra!!!!
Acum vad ca e altfel de manual, nu e ca al fii-mii.

Niste cretinatati extrem de mari.....nici nu stiu ce sa zic ca sa nu trantesc vreuna si sa ma banez singura pt cuvinte obscene. :))

Toata familia Paraiala a lucrat la manualul ala si ori erau chiori, ori prosti, ori ambele....

#224
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 06.01.2005
De ce e soare stanga sus? Argumenteaza, ca mintea mea nu pricepe! Si daca nu pricep nu pot sa explic copchilului!
Transpiratia depinde, conform familiei autoare, de apa din planta, de vant si umiditate. Si ? Afara este zi?

Si stanga jos, intrebarea, reformulata de mine - dar in sensul celor scrise de autori, ar suna cam asa: daca toata ziua blabla atunci afara este soare sau noapte? Limpede? Namol!

Edited by gelublabla, 20 January 2014 - 22:58.


#225
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Am zis soare-stanga sus, pt ca m-am gandit ca noaptea nu transpira plantele din cauza ca e mai racoare.
Naiba stie, oricum, banuiesc ca autorii manualului se refereau la plantele din zona mediteraneeana si nu alea de la tropice unde e cald de crapa planta si noaptea.

Stanga jos, am zis tot soare, pt ca zice enuntul ca e lumina afara, deci numai ziua e lumina/soare.

Sincer, sunt niste petarde de exercitii, oricum ma `bucur` ca manualul vostru e mai cretin decat al nostru. :D

Ma intreb ca prostu, cine sunt cei care avizeaza asemenea manuale??
Imi amintesc prima tema la mate, care nu avea enunt, pe care am pus-o pe FB si la cativa prieteni sa o rezolve si tot gresita a iesit in final.
Trist...foarte trist...si nu ca suntem o adunatura de stupizi, ci pt ac nu ne-a dus mintea sa rezolvam un exercitiu fara enunt logic.

#226
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Sa ma laud si eu cu fii-mea: Posted Image

A primit premiul 1 la Romana si premiul 2 la Matematica, la un concurs scolar numit Comper.
Sunt mandra de ea, sper sa va mai scriu si peste 12 ani acelasi lucru. Posted Image

Numele de familie l-am blurat, fii-mea e Mara, Deliu e invatatoarea ei, punctajul se vede in poza, 95/100 puncte la Romana si 90/100 la Matematica.
Sper ca la etapa urmatoare sa aiba 100 de puncte la fiecare disciplina. Posted Image

Attached Files



#227
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Post-Diana-, on 17 februarie 2014 - 14:09, said:

Numele de familie l-am blurat
Nu peste tot.


View Post-Diana-, on 17 februarie 2014 - 14:09, said:

A primit premiul 1 la Romana si premiul 2 la Matematica, la un concurs scolar numit Comper.
Castigatorii au primit si ceva mai consistent pe langa diplome?
Imi aduc aminte ca la concursurile din clasele mici noi primeam, in general, carti ca premii.

Edited by Mocebon, 17 February 2014 - 14:17.


#228
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Nu a primit nimic, decat laudele si felicitarile Doamnei, ale mele, ale la famiglia mea (mama, tata, etc).
A, nu stiu daca se pune o notificare in carnetul de note. Posted Image

#229
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 06.01.2005
Revin cu problemele din "manualele" si auxiliarele minunate ale progeniturii. Deja ficatul meu a ainceput sa impinga in plamani dupa atata efort "intelectual":

Sursa : 750 de exercitii si probleme, cls 1 , autor Adina Grigore:

Enunt:

Scrie numarul care lipseste dintre numerele:

a)  3 __ 4 __ 2
b.)  5 __ 3 __ 7
c)  10 __8 __2
d)  1 __ 0 __ 6
e) 3 __ 3 __ 4
f) 9 __ 10 __ 7

Nota mea Posted Image  : este la capitolul despre numere naturale si siruri de numere naturale din intervalul 1..10 (deci nu acceptam solutii cu numere rationale).
Spor! Daca sunteti mai ageri la minte decat mine, felicitari anticipate!
Mentionez ca in carte in loc de "__" este un patratel gol in care banuiesc ca trebuie inserat numarul lipsa!

Edited by gelublabla, 02 April 2014 - 17:38.


#230
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Gelu,

mai zi o data, chiar trebuie gasite niste cifre in spatiile alea? Posted Image
Chiar nu inteleg nimic...

#231
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 06.01.2005
Enuntul este copiat cuvant cu cuvant din carte (evident mai putin nota din subsol care imi apartine!), cu mentiunea ca in locul liniutei (__) dintre cifre este un patratel gol!

Edited by gelublabla, 02 April 2014 - 20:27.


#232
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu, frate-miu, ce sa zic...Posted Image
Macar sa vina cineva bun la mate de cls 1 sa rezolve, eu nu ma pricep.Posted Image

#233
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 06.01.2005
E oarecum reconfortant sa vad ca nu sunt singurul sub nivelul manualului!
Da nu ma las, ma duc si stau pe capul "doamnei" si pana nu ma convinge cu o explicatie logica nu o las, mai ales ca toata maculatura asta e cumparata de ea si bagata noua pe gat!

#234
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Sa vii sa imi zici si mie, apoi. :D

O fi vreo chestie de logica, insa asta e ceea ce-mi lipseste mereu, deci nu pot rezolva tema asta.
Inca mai sper ca vine vreun user istet si ne scoate din ceatza. :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate