Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Clasa I

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#253
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Pai ia posteaza tu, cu citire inversa. :)
Ca dezbatem probleme serioase aici, da de la coada la cap. :D

#254
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005
Vin si cu pozele, dovezile. Mentionez ca sunt culese de pe doar 4 pagini consecutive:

Proba numarul 1.
Attached File  1.JPG   194.45K   53 downloads
- exercitiul 3, ambiguu formulat la ultima cerinta. Se aduna cele 3 cifre, adica 4+5+1=10, sau se fac doua perechi 4+1 si respectiv 5+1
- exercitiul 4. Enunt idiot sau cel putin incomplet.

Proba nr.2
Attached File  2.JPG   127.77K   55 downloads
- aici ma dau batut, asta e enuntul rezolvati. Am avut cateva incercari cu fii miu, rezultatul se vede in poza, dar nu tine..

Proba nr.3
Attached File  3.JPG   125.13K   52 downloads
-Cerinta ambigua care poate induce in eroare un copi;l de 7 ani in conditiile in care sunt mai multe variante corecte.

Proba nr. 4
Attached File  4.JPG   111.74K   45 downloads
- Ultimul sir. Tind sa cred ca e o eroare de tipografie, apare in plus liniuta de dupa 9 dar asta nu scuza aparitia ei .

Sursa neroziilor - mentionez ca nu am cuparat-o din proprie initiativa ci este utilizata la clasa ca auxiliar si este in nota celorlate manuale si auxiliare puse la dispozitie invataceilor.

Edited by gelublabla, 04 April 2014 - 12:29.


#255
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Chiar ca nerozie.
Deci...in prima poza `gaseste nr mai mari decat 4 2 9 7 3 5` : ai putea sa pui orice numere, mai ales ca nu iti spune numere mai mari cu cat?
mai mare ca 4 poate sa fie si 5 si 10, in acelasi timp.

Exercitiul 4 din poza 2, ma depaseste total.

Poza 3: exercitiul ala e prea mult pt un copil de cls 1. Ok, hai sa stimulam logica, de acord, dar nu in halul asta....

Poza 4: clar eroare de editare sau prostie crasa!

#256
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
La proba 2 cred ca trebuie pus < sau >, nu cifre in casutele alea. Altfel n-are logica. Din pacate desteapta care a facut testele n-a explicat chestia asta, sa priceapa si copiii de clasa I.

LE: acum m-am uitat mai bine si vad ca zice "scrie numarul care lipseste". Sper sa fie o greseala :ciocan:

Edited by pufonel, 04 April 2014 - 21:06.


#257
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Pufonel,

enuntul era cu `cifra care lipseste`. :)
Deci, ori suntem noi prea prosti si nu stim sa rezolvam un exercitiu de cls 1, ori sunt ei prea prosti si nu verifica inainte de a da bun de tipar, inclin spre varianta 2.

#258
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013

View Postgelublabla, on 04 aprilie 2014 - 12:28, said:

............................
Proba nr.2
Attachment 2.JPG
- aici ma dau batut, asta e enuntul rezolvati. Am avut cateva incercari cu fii miu, rezultatul se vede in poza, dar nu tine..
...........................
Proba nr. 4
Attachment 4.JPG
- Ultimul sir. Tind sa cred ca e o eroare de tipografie, apare in plus liniuta de dupa 9 dar asta nu scuza aparitia ei .

La proba 2, primul exercițiu din stînga sus : 3 ? 4 ? 2
Prima dată stabilim care număr este mai mare dintre 3 și 4, apoi facem scăderea / diferența dintre ele, pentru a afla numărul lipsă = 1.
Similar pentru numerele 4 și 2. Vezi foto atașament :

Attached File  2 AA.JPG   140.09K   16 downloads

La proba nr. 4, bănuiesc și eu o eroare de tipărire ( 9 _ 6 _ _ ), altfel acel șir nu are nici o logică și ar arăta ceva de genul : 9 _ 6 _ 3.
În varianta corect tipărită, ar fi 9 6 _ _ , iar răspunsul corect 9 6 3 0.

#259
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005
Multumesc pentru sugestia de rezovare a exercitiului 2, dar nu cred ca este cea corecta:
- completand cu niste numere nu se rezolva exercitiul ci doar il transformam in altul: "indicati operatiile care conduc la rezultatele". Spun asta pentru ca manualul si celelate auxiliare abunda in astfel de exercitii.

Tind sa cred (de fapt am convingerea ca am dreptate) ca enuntul este gresit si de fapt ar trebui sa fie "Scrie semnele care lipsesc dintre numerele:".
Asa ca as merge pe mana lui Pufonel.
Cum am promis, domnule Pufonel ma inclin in fata perspicacitatii dvs!  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate