Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Recomandati-mi un tuner radio de calitate, inclusiv ptr.FM-DX.

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#73
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
tehnisul este varza de varza . am avut 550 si am testat , langa radiouri behaie . mai e de zis ca mai apar probleme cu semnalel slabe ca le distorsioneaza . rds il afiseaza greu , dinamicitatea rds nici vorba ramane intzepenit .

#74
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
sal Zvartoshu,
mda am mai auzit ca gt 550 are probleme...dar oare sa fie valabil si la capatul deserie gt650?!...de fapt am inteles ca aceleasi probleme cu distorsiunile si dinamicitatea ar aveo kiar si aparatele sony din aceeasi perioada kiar clasa ES  de ex.Sony ST-570ES...care tot un varf de gama se pare a fi... cica mult mai sensibile si kiar la calitatea audio egaleaza seria ES sunt mai nepopularele Sony ST-SE700 kiar si S390, S361.. De la Onkyo e cam greu sa gasesti ce-ti place ..de ex.un T 4711 ...am in vizor un T 4670...de prin '90 care nu are insa RDS, nu stiu cum se aude.
Despre acest Marantz st6000 sti ceva in plus?tot ce stiu este ca e un aparat performant, dar mai ales pe calitatea audio este superb...ma ganedsc ca altii l-au ps la lucru si in dx si cunosc maibine specificatiile decat mine. ..reviw-urile de pe net insa sunt numai favorabile. ..nu stiu ce matching face cu statia yamaha..presupun insa ca nu se hartuiesc prea tare ;))

#75
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
SONY ST-S505ES? cine l-a vazut si mai ales AUZIT la lucru?  :coolspeak:

#76
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Detin un ST350 cu banda est . e o golanie pe romaneste ce priveste fm-ul . In banda est e bun , am testat la sporadic si nu ragaie cand se umple banda de rusi .

#77
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
ST GT350 e modelul ala mai vechiut fara rds?

#78
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostMax Him, on 17th September 2010, 08:21, said:

ST GT350 e modelul ala mai vechiut fara rds?
exact .. modelul cel vechi si care are selectorul bun in banda est fara a face ca trenu cand e plina banda cum face in banda 2 . :naughty: . Sincer daca vrei sa razi ia unu , si cand incepe sa se prinda sporadic o sa te tavalesti ce receptii cu intermodulatii ai sa ai .

#79
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Nuuuuu, nu am sa-l iau... imi trebuie totusi ceva mai actual. de marantz st-6000 stie cineva ceva?..din PRACTICA mai ales ca de pe net stim o gramada si fara rost ;))

#80
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Ok, dintre cele 2 aparate ce ati alege?
SONY ST-SE700

si
TECHNICS ST-GT630

...ma gandesc ca voi le-ati super testat.
rvic77 stiu ca e un profesionist pe SONY ;))

#81
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
tocmai de aia as alege Tehnics-ul intrucat am deja 3 tunere Sony  :coolspeak:
nu am testat nici unul din modelele astea, mi-a placut mult Tehnics 550 si il pastram daca nu avea problema cu autopurtatoarea pe 102.5. Smetrul merge mai bine pe Tehnics decat pe Sony, e mai stabil, RDS-ul e mai rapid si mai sensibil pe Sony, la fel stereofonia, pe Sony ai stereo la orice nivel, Tehnics-ul vrea ceva semnal; calitatea audio e mai buna pe Tehnics, alegerea e a ta, e ca intre 2 masini cam la fel ca performante la fel ca pret dar cu avantaje/dezavantaje. Sony e mai de DX, Tehnics mai de auditie, depinde ce vrei sa faci !
http://www.uta.fi/~j.../dx/tuners.html

Edited by rvic77, 29 September 2010 - 14:19.


#82
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
...DAR daca nu aveai nici unu ca mine? ce alegeai? ei?... :naughty: ..ok, spui ca ai avut probleme cu acel technics 550; dar oare au aceeasi buba toate aparatele din seria aceea?...din cate inteleg  tu ca ascultator de sony  spui ca aparatele sony sunt mai sensibile la receptie, in schimb mai.. putin audiofile?

#83
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Vine SONY ST-SE700 ! Va voi impartasi impresiile dupa ce-l voi pune la treaba. ;)

#84
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostMax Him, on 1st October 2010, 08:44, said:

Vine SONY ST-SE700 ! Va voi impartasi impresiile dupa ce-l voi pune la treaba. ;)
Felicitari, e o alegere buna daca n-ai alt tuner Sony, eu daca am 3 as alege alta marca, pe principiu dupa 3 Mertzane parca e loc si de un BMW.
Astept si eu impresia ta despre acest aparat, era cat p-aci sa-l cumpar acum 2 ani

#85
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Daca doriti si audiofile si DX e cam greu. Deja tunerele preparate pentru DX fac rabat la capitolul audiofilie datorita ingustarii benzii FI.
Daca vreti audiofilie uitati de SONY. Incercati de la Harman Kardon in sus eventual Accuphase, etc. dar la preturi foarte mari.
Era odata un forum unde puteai cere sfatul greilor Hi-Fi dar acum nu-l mai pot accesa : http://www.hi-fi.ro/fhifi/index.php

#86
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pai e logi , o data scauzt FI-ul sub 110Khz rezultat din 2 sau mai multe filtre sa ai sunet distorsionat . Vrem dx , vrem audio , vrem HI-Fi .. NU MERGE

#87
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
@rvic77:MULTUMESC ! o sa expun negresit impresiile aici...apropo, spui ca era sa-l cumperi...ce te-a oprit?
@Sorin70....va cred pe cuvant ! DAR la ce transmisii sunt in Romania cam greu sa cred ca vreun post de radio transmite la calitatea CD... eu as asculta cu placere o transmisie Hi Fi pe un aparat audiofil insa nu prea am din ce alege...poate, cu indulgenta, as zice Radio Guerilla... asta ptr.semnal, in rest de regula prefer Romani9a Muzical si Cultural...ca in rest e cam aceeasi Marie cu alta palarie. C a o concluzie: voi testa deocamdata aparatul sony st se 700 atat ptr.semnal cat si pentru calitatea sunetulyui...cine stie, poate ca ma va multumi sunetul lui...si daca nu, mergenem mai departe..cine stie, poate poate ma reantorc de dragul audiofiliei  chiar  la acel FineArts by Grundig T-1000RDS, dupa care imi pare rau si azi!...Sincer, nici nu mi-as permite vreun aparat de vreo 1000 de euro deocamdata cel putin..stau pe banca mea...mai vintage, mai ieftin, mai SIGUR! parerea mea.mersi oricum!
@Zvartoshu: ..stai linistit, am priceput ideea, dar deocamdata alerg mai mult spre DX decat audiofilie, ptr.ca, as acum spuneam si lui Sorin70 nu cerd ca la ora actuala merita o investitie de ex/. de  1000 euro intr-un super tuner cu care nu prea ai ce rece[ptiona nici analogic in FM iar in DAB nici atat...cel putin deocamdata...daca vSONY ST SE 700 NU ma va multumi veti afla cu siguanta ;)
MULTUMESC TUTUROR, e un real ajutor discutia cu voi.revin negresit! weekend placut!

#88
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Salutare, asa cum promiteam am revenit cu primele impresii referitoare la SONY ST SE700.
Asadar, primul lucru pe care l-am facut a fost evident sa-l bag in priza :))  :thumbup: ...fara a cupla vreo antena FM am dat un prim search automat ca sa vad daca am surprize...si am avut! surprize placute evident, intrucat fara antena a receptionat automat 3 dintre posturile care au frecventa alocata in zona, full stereo, plus romania actualitati...
Duipa cuplarea antenei dipol interioara pe 2 elementi deschisi(o veche antena TV) am avut mai multe satisgfactii, si l-am lasat sa-si faca de cap pe " automatic -autobetical select" ..aparatul a lucratrapid, prompt, a aranjat in ordine toate posturile receptionate in RDS, dupa care a trecut la aranjarea posturilor cu semnal fara RDS.... Au intrat: Europa fm 100,2 mhz, Romania Actualitati 103,4 mhz, Cultural 106,8 mhz, Profm 107,8 mhz(bistrita) 91,4 mhzprofm sibiu(fostul info pro), au mai intrat Radio Guerilla 104,5, Radio GAGA 104,3 Tg.Mures, Radio son 98,5 ultimele 4 avand frecvente locale alocate in zona.
In DX, dupa activare ASM(ATT, NARROW) am observat unele imbunatairi de semnal pe posturile mai indeparate (profm bistrita, radio tg.mures, radio cluj)...insa e nevoie de o pozitionare buna a antenei ptr.alte rezultate.... aparatul a mai localizat cateva frecvente stabile, " in tunned) dar fara vreo emiseie radio..probabil frecevente libere proaspat alocate, fara semnal on air inca.
RDS-ul este RAPID, CURAT, chiar la semnal mai slab, SIGNAL procesorul lucreaza f. bine, Functiile EON , TP, CT, RT, et lucreaza impecabil...
DISPLAYUL este foarte, foarte placut, aparatul arata si functioneaza asadr de nota 10 as spune.
A, si sa nu uit de SUNET: sincer NU ma asteptam; sunetul este mai mult decat SATISFACATOR: adica un BASS ...adanc, placut, surprinzator de bine controlat(probabil ca e si meritul amplifului, dar la fel de ok merge si fara corectiile de bass de pe ampliful Yamaha AX 892) , iar INALTELE fine, si ...discrete, fara sa fie obositoare... tind sa cred ca cei de la Sony au pus produsul pe piata la vremea respectiva ca o alternativa mai...ieftimna la ultima clasa superioara  anterioara acestui aparat si anume ES si mai mult spre clasa  ulterioara adica QS-ul... Per total sunt multumit de aparat, ofera un soudstage ok, atat pe posturi comerciala(ex.Radio ZU muzica dance) cat si pe auditie in simfonic(romanaia cultural)...Acuma ramane problema rezolvarii antenelor pentru o mai buna receptie a semnalelor slabe ...ex.RFI Cluj, 97,1 mhz si Romania Muzical 97,6 mhz...
Va multumesc inca odata ptr.suport, si..evident in continuare voi fi aici ;)) ptr.a ma documenta . si a discuta despre o pasiune comuna radiorecpetia.
O duminica placuta.
mai revin cu alte infos despre apart pe masura ce-l descopar...este destul de...complex..si inca citesc din manualul lui.
ciao, ciao.

Edited by Max Him, 03 October 2010 - 09:04.


#89
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Culege si noul post de rock din Bistrita (88.2) sau Sibiu (89.9) ?
Felicitari pentru achizitie, nu am avut un motiv intemeiat sa nu-l iau, dar sincer sunt multumit si cu ST920B, pe wide are intradevar calitate audio excelenta, pe narrow trage la DX si 88.8 RRA Feleacu pe un dipol omni 0db la Fundulea.... deci cum zicea Zv : sare semnalul de 3 ori  :coolspeak:  
L-am facut mai mult spre DX decat a venit din fabrica, filtrele le-am mai ingustat, dar cred ca am facut bine atata timp cat pe wide calitatea audio nu are de suferit si pe narrow are selectivitatea excelenta. Chiar la 32 km de Bucureti si 90 de Istrita semnalele tot sunt extrem de puternice si e nevoie de filtre inguste pentru DX. Ce e excelent la Fundulea e lipsa zgomotului , practic aparatul nu are receptia supraincarcata si poate culege chiar si cele mai slabe semnale.
De exemplu ca favorite am Z-Rock Razgrad 106.0 la 30-40 db cu RDS si 103.9 Star FM ruse la 48-50 db - ultimul aproape ca nu are deloc zgomot pe purtatoare.
Chiar sunt curios poate o data punem unul langa altul pe aceeleasi antene SA3ES, ST902B si SE700. Mai am un ST550 dar e mult mai sab (e si din alta clasa e drept) si l-am facut cadou unui amic  (el e multumit ca are ProFM 102.8 si Horizont pe 103.0, ceea ce combina le amesteca barbar:coolspeak: )
Subscriu la parerea ta Max, nu exista in Ro un radio hi-fi ; de fapt insasi notiunea de receptie radio si hi-fi nu prea se pupa, auditia adevarata se face de la DVD audio in sus, nici macar CD-player-ul nu multumeste o ureche pretentioasa, apoi trebuie si o incinta corespunzatoare, treaba asta cere multi bani si nu mii ci zeci de mii de euro !

Edited by rvic77, 05 October 2010 - 10:00.


#90
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

View Postrvic77, on 5th October 2010, 10:56, said:

Culege si noul post de rock din Bistrita (88.2) sau Sibiu (89.9) ?
Felicitari pentru achizitie, nu am avut un motiv intemeiat sa nu-l iau, dar sincer sunt multumit si cu ST920B, pe wide are intradevar calitate audio excelenta, pe narrow trage la DX si 88.8 RRA Feleacu pe un dipol omni 0db la Fundulea.... deci cum zicea Zv : sare semnalul de 3 ori  :coolspeak:  
L-am facut mai mult spre DX decat a venit din fabrica, filtrele le-am mai ingustat, dar cred ca am facut bine atata timp cat pe wide calitatea audio nu are de suferit si pe narrow are selectivitatea excelenta. Chiar la 32 km de Bucureti si 90 de Istrita semnalele tot sunt extrem de puternice si e nevoie de filtre inguste pentru DX. Ce e excelent la Fundulea e lipsa zgomotului , practic aparatul nu are receptia supraincarcata si poate culege chiar si cele mai slabe semnale.
De exemplu ca favorite am Z-Rock Razgrad 106.0 la 30-40 db cu RDS si 103.9 Star FM ruse la 48-50 db - ultimul aproape ca nu are deloc zgomot pe purtatoare.
Chiar sunt curios poate o data punem unul langa altul pe aceeleasi antene SA3ES, ST902B si SE700. Mai am un ST550 dar e mult mai sab (e si din alta clasa e drept) si l-am facut cadou unui amic  (el e multumit ca are ProFM 102.8 si Horizont pe 103.0, ceea ce combina le amesteca barbar:coolspeak: )
Subscriu la parerea ta Max, nu exista in Ro un radio hi-fi ; de fapt insasi notiunea de receptie radio si hi-fi nu prea se pupa, auditia adevarata se face de la DVD audio in sus, nici macar CD-player-ul nu multumeste o ureche pretentioasa, apoi trebuie si o incinta corespunzatoare, treaba asta cere multi bani si nu mii ci zeci de mii de euro !
Multumesc Rvic77!
Inca nu m-am gandit sa-i schimb si filtrele ptr. o selctivitate mai buna in DX...daca o voi face cel mai probabil voi apela la tine ;) ..daca esti de acord sa ma ajuti ptr.ca sincer eu nu risc sa intru in aparate ...Hm! mai ales daca zici ca in wide calitatea audio nu a avut de suferit kiar m-as putea gandi mai serios..dar oricum primordial e sa ma urc pe bloc frumos cu antena de 7 elemnti si sa fac in sfarsit treaba aia promisa vou de muuuult: sa o instalez!
Deocamdata pozitionez antena de camera pentru semnalele din zona, la care primul lucru ce trebuie sa il fac este sa-i schimb cablul bifilar din dotare cu un coaxial RG59 ..ca sa mai tai din interfrente...eventual o bucla pe undeva..vad eu.DAR daca ai idei poti sa mi le spui , le ascult cu placere.
DA, ar fi frumos sa aliniem aparatele pe aceeasi antena, ptr.ca sincer si eu sunt curios de SA3ES si de STB920QS...distanta e cam mare ptr.experimente de genul asta...si sincer nu prea am timp ptr.asa ceva...dar cine stie, odata si odata ne si intalnim. Ok, Negresit o sa incerc frecventele rock amintite de tine si o sa revin cu noutatile...apropo, un prieten de prin Timisoara imi zicea ieri de o frecventa foarte mult...vanat din petrosani: 101,50 Mhz. ..stiti ceva de ea?!
Ok, mersi inca odata ptr.suport, revin negresit.
o zi buuuuna tutiror.
stima.

P.S.:...O auditie excelenta am avut aseara, dupa orele 10 , pe radio guerilla unde transmite de regula muzica de chillout... calitatea auditiei a fost ok insa... linistitoare, in surdina, pe functia de "mutting"a amplifului(..care acceseaza oarecum si frecventele din loudness )...La fel , stirile Romania Actualitati de azi dimineata la cafea, (evident tot in volum minimal) au fost o incantare... se pare ca se "pupa"bine cu celelate componente din sistem... kiar daca domnu'tuner sony este singurul "intrus"intre sculele yamaha :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate