Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Recomandati-mi un tuner radio de calitate, inclusiv ptr.FM-DX.

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#91
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Sony ST-SE700 se descurca admirabil.as vrea totusi sa-i imbunatatesc performantele. Cine se ofera sa ma ajute? :)

#92
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
La capitol tuner de dx si local ONKYO 4670 , restu-s golanii .

#93
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

 Zvartoshu, on 1st April 2011, 17:42, said:

La capitol tuner de dx si local ONKYO 4670 , restu-s golanii .
Serios? mai bun decat T 4711 sau T 9090II?..desi astea-s mai rarute pe la noi. Despre T 4670 am auzit numai de bine si in special faptul ca la calitatea audio ar fi imbatabil... un minus ar fi faptul ca totusi nu are RDS .

#94
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Vrei sa te tavalestid e ras cande zici T9990?
sau si mai al dracu , sa zici T4711 ?
http://www.youtube.c...h/0/w4Z6PI-nCL0 si

http://www.youtube.c...h/0/ChRY3DT986w

petarde nu raidouri
iar cand zici T4670 // deja zici ce trebuie
http://www.youtube.c...h/0/Fi_reKBLv4c

Recomand la toti citotorii , siteul ratatului din australia de la IPRIMUS sa nu ii mai dati atentie , dracului zice ca T9990 nu se intermoduleaza si eu prindeam cu ala langa guerila gold realitatea , realitatea fm de 3 ori pe banda , am si film , e o petarda de radio , mai dai si 380€ si te aia pe ea cu tot cu hartie igienica.

#95
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
frumoase demonstratii Zvartoshu :thumbup:  bravo! eu as vrea totusi sa "tunez" acest sony. :naughty:

#96
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Vi o data in bucuresti si til tunez , cost in functie de ce ai , sau daca nu , trimiti radio si listoaia ce vrea sa faca in plus si ce sa nu mai deranjeze si il rezolv indata . eu zic ca sa dai un pm si rezolvam.

#97
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

 Zvartoshu, on 4th April 2011, 19:09, said:

Vi o data in bucuresti si til tunez , cost in functie de ce ai , sau daca nu , trimiti radio si listoaia ce vrea sa faca in plus si ce sa nu mai deranjeze si il rezolv indata . eu zic ca sa dai un pm si rezolvam.
oook,  :coolspeak:  apropo onkyo T 4670 nu am gasit, in schimb spune-mi cateva impresii despre T 4450. SI Blaupunkt T 150 .

#98
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 Max Him, on 5th April 2011, 15:36, said:

oook,  :coolspeak:  apropo onkyo T 4670 nu am gasit, in schimb spune-mi cateva impresii despre T 4450. SI Blaupunkt T 150 .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XJsbUJTlY5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#99
Boby_Crist

Boby_Crist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 12.04.2011
Parerea mea este ca pentru DX un radio nu mai este bun pe local .
Pentru  a face o modificare trebuiesc cunoscute dezavantajele si avantajele care le intampinam.
Un tuner radio are calitati si dezavantaje .
Calitatea este afirmata prin ecodoarele stereo ce sunt mult mai bine puse la punct , multe din ele facute la graba si care se aud ca un mp3 low bitrate , unele care au efect pe stereo , altele care se aud ca un aac+ .
Radiourile din tunere sun de 2 calitati , calitate mare pe local , distorsiuni mici , sau calitate mare la local si distanta si distorsiuni acceptabile in auditie. In narrow dispare LOCALUL , acesta este puctul forte ce trebuie inteles .

Un om ce aduce tunere in romania si vinde pe okazii spunea ca sunt multe modele in functie de zona . Anume , sunt tunere de munte , campie , oras , de tara . Acestea sunt setate in asa fel incat sa se incadreze exact pe fiecare zona .
Multe din aparatele tuner au defectul de a fi decalibrat cu aprox +20khz fata de frecventa de baza . De ex in bucuresti zona de Sud Vest avem un radio tuner echipat cu un LA1832 si am observat ca receptia radio MAGIC FM 93.9Mhz este pe 93.95Mhz foarte bine receptionata . Nu poate decat sa ma enerveze asa ceva in loc sa ma bucure .
Altele mai au defectul de a fi zgomotoase , scotand antena sa se auda zgomotul de banda la fel cum ar fi montata antena .

Daca incepem sa facem politica radio auto gen Zvartoshu  suntem departe . Primul ar fi ca el se bazeaza pe reflexii deformand radioul pentru a imputernici semnalul slab si al distorsiona localul din aceasta cauza  .
Politica auto este diferita total de cea a aparaturi stationare . In primul rand ce mi sa explicat este ca multe din receiverele montate pe masini au calitatea ca semnalul receptionat sa fie mai tot timpul la fel . Avand aceasta calitate , stationar va castiga putin , iar in mers continuu , pentru a avea auditia radiourilor coerenta fara a fasai .

Radiourile de masina sunt majoritatea setate intre wide si narrow . Setarea aceasta este partial buna , insa cu rezultate proaste pentru auditia radiourilor locale in zone unde semnalul este mai slab , deoarece apar distorsiunile mai mari de peste 30% .  Facand mai multe schimbari de radiouri auto , si montand si tuner in masina , am observat doar ca 2 modele merg cat de cat binisor . Blaupunkt MD70 si MP27 , dar e greu de imaginat cum poti sa ai pe masa un radio de masina .

Edited by Boby_Crist, 12 April 2011 - 02:59.


#100
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Politica mea e ca sa ai bai acesta semnal bun pe masa , si daca vrei lasi WIDE si ai peste tuner , iei un fir si il muti stanga dreapta pe locale si nu poate sa (fasaie) in casa , si sa se auda bine incontinuu . Se vede ca te-a orbit narrow-ul .

#101
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
@Boby Crist: Da, iti dau dreptate in parte in ceea ce priveste compromisurile pe care le fac in general fabricantii de aparate radio. Si spun " in general" pentru ca exista totus si exceptii, adica aparate construite peste gama low budget sau larg consumer, care pot face fata cu brio atat la receptia in narrow cat si in local cu sunet destul de audiofil; evident la un pret pe masura. Desigur acuma depinde foarte mult si CE semnal transmit posturile de radio, ca daca e sa ne referim la cele comerciale, private, nu ne putem astepta decat la mp3 sau acc+ , (vorba ta Cristi), insa e altceva daca ascultati Romania Muzical sau Guerilla... ca altele mai de soi nu cunosc in Romania, pe antena si nu pe internete evident ;)) Nu zic acum ca aparatul meu Sony ST-SE700 se numara printre high class, nici vorba, insa va pot spune sincer ca am avut  aparate care m-au uimit si dupa care imi pare rau si in ziua de azi. Aparate ce e drept vintage, dar care aveau surprinzator toate atuurile unui receptor de DX in egala masura un aparat de auditie pe local... Un exemplu clar in acest sens e FineArts By GRUNDIG T1000 RDS, si un mai vechi Telefunken cu scala, de prin anii '70 care mie mi-au placut .Greutatea pe masura: pe la 5 kg. Retineti insa, ca e doar parerea mea personala vis-a-vis de aparatele ce le-am testat. Si azi daca ar fi sa am ocazia sa dau acest sony st se700 as faceo pe un grundig sau telefunken aceleasi modele , sau de ce nu kiar un onkyo T 4670. Cu siguranta sunt si alte aparate care pot face atat DX cat si auditie pe local, aparate construite special pentru pretentiosi la un pret pe masura... iar atata timp cat sunt astfel de impatimiti pe acest segment audio, cu siguranta  exista si seria scurta (adica peste cea comerciala)  a firmelor de gen care nu va face niciodata rabat la calitate. Eu as spune altfel ca si aici  piata este impartita pe diverse categorii iar scopul principal pe de o parte este vanzarea in masa a produselor cu fel si fel de luminite si butoane frumos lustruite intr-o carcasa super finisata(la costuri mici) iar pe de alta parte grija continua de a nu pierde celalat sector si renumele firmei pentru produsele de inalta calitate. Poate privesc eu lucrurile in mod gresit?
A, si cat despre receptia auto, da sunt de acord ca in general aceste aparate sunt construite pentru receptii in diverse conditii de drum, si mai putin pentru auditii Hi-Fi, sincer nici nu as vedea rostul unei astfel de auditii... in masina.

Edited by Max Him, 12 April 2011 - 11:08.


#102
sebi01

sebi01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.08.2004
Pentru cine este interesat, am pus la rubrica publicitate un anunt cu Onkyo T-9900.
In ultimii ani nu am vazut nici un anunt de vanzare pe forumuri.

http://forum.softped...uner-82678.html

#103
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Foarte tare , si bine ca vad un aparat postat aproape . In romania ma refer .

#104
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Foarte tare si aparatul lui sebi01.
Apropo, tunerul SONY ST-SE700 RDS, s-a intors proaspat reparat de la Bucuresti...o scurta interventie la selector care a fost traznit si... o substantiala "cosmetizare" interioara efectuata de Zvartoshu! :) Rezultatul? Un aparat incredibil de precis, cu sunet clar, castig mare, si recepte DX in condtii as spune puerile; ma refer la antena dipol de camera TV care reuseste sa aduca semnal de ex.RFI Cluj pe 91,7 mh...semnal inexstent anterior reparatiei, si romana muzical pe 97,6 mh....un ex.clar de calitate a receptiei este semnalul Romana Actiualitati care avea 36-38 Db.maxim, acum urca la... 60 dB.!! revin cu amanunte!

#105
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Merci mult , sa iti fie mai omule cat se poate de folos acest aprat bun si la dx in forma noua .

#106
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2010

 Boby_Crist, on 12th April 2011, 03:50, said:

...Blaupunkt MD70 si MP27 , dar e greu de imaginat cum poti sa ai pe masa un radio de masina ...

Cu imaginatia este mai simplu principalul este sa ai scula,filtru AC pe retea,filtru DC pe redresor si s-a rezolvat. :naughty:
Ya priveste poza.

Attached Files



#107
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
RFI - Radio France International de pe dealu' Feleagului ruuuulzz pe 91,7 Mhz ...culmea, pe o simpla antena dipol TV de camera catzarata pe bloc...adica mai ok decat ditamai antena pe 7 elementi  .;dreaqu mai intelege receptia asta  :wacko:

Edited by Max Him, 16 June 2011 - 13:04.


#108
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
reflexiile laterala concentrate in o simpla antena , fac in unele cazuri unele receptii  greu realizabile directiv . Nu uita zona mea ,  la tv e zob . Ca sa nu mai iau cu o antena varza , dipol , am catzarat pe un catarg unde in fatza am o gaura spre zona de lucru , turci adica , si una pe spate unde rupe de la 220km novaciu , si rezultatul .. iau peste tvr1baneasa care la mine ma tampeste cum vine prin gaura turcilor , si turcii color care in mod normal veneau vag si dublati pe cladirea inalta din spatele meu .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate