Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Recomandati-mi un tuner radio de calitate, inclusiv ptr.FM-DX.

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#1
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Ok, caut un tuner de buna calitate , care sa asigure o receptie cat de cat multumitoare, inclusiv DX... ar fi ideal sa gasesc unul care sa fie fiabil, sa aiva RDS, etc, si sa coste cat de putin posibil ;)) de aceea apelez la voi cei specializati in materie de receptie sa-mi recomandati un astfel de aparat. .. Oricum, in cautarile mele ma conving tot mai mult de faptul ca aparatele vintage sunt de N ori mai bune decat multe scule actuale de pe piata.
multumesc.

#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
sa fiy kid niitel? ..  tuner scump zici ca e pleonasm in ziua de azi , si tuner dx zici ca e eroare!
Deci tuner gasesti ce sa mai adus printre ultimele bucatele , cauta onkyo ala cu T 90XX e un model cu pas din 25khz pe tunning !
Dx , daca tot ai legaturi in extern , ia 3 filtre asa , 2 de 110khz si 1 de 150khz
E10.7J cu punct rosu pe stanga
si E10.7HY cu punct pe dreapta .
Dupa ce le ai pe toate primul electronistt il chemi sa iti schimbe E10.7S cu punct pe dreapta sa le indtroduci pe cele noi . simplu , restul e sa faci antena cu metoda tzaraneasca cu bucla , dipol si asa mai departe si o sa vezi receptie de indoaie .
Daca vrei receptie de dement , in gluma zis , cum am eu , cauta bp5501 sau acr3250 si ala il faci cum vrei , sau zucm zic eu , tragi de elastic ai receptie tare , slabesti din elastec ai recepite moale si calitate mare .

Edited by Zvartoshu, 07 December 2009 - 02:01.


#3
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Depinde de bugetul tau : sunt tunere la > 1000 $ : http://www.fanfarefm.com/ft1a-sht.html, aparatul asta chiar merita banii, l-am auzit cand a fost instalat la dxtunners.com, luat cu usurinta statii de la 5-700 km oricand si pe propagare la 1000-1500, e drept ca avea la dispozitie o baterie de antene directive sinfazate si se afla intr-o zona linstita radio
ar mai fi mai ieftine modelel Pioneer cele cu narrow si supernarrow si Sony SA3ES, SA5ES
Eu am Sony SA3ES si sunt multumit de el, se descurca onorabil chiar si in Bucuresti intr-o zona foarte aglomerata radio
Un aparat asemanator este si Maranz  ST6003, dar si asta e cam 1000 lei de nou. In general daca vrei produse de calitate trebuie sa scoti un ban in +

#4
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
SPECIFICATIONS
Pricing is subject to changewithout notice (prior to ordering only).
Product excellence is a never-ending quest at Fanfare. Therefore, specifications may change from time to time.
** The FT-1A has achieved a sensitivity for an intelligible signal at less than 1uV. It is capable of providing 50dB quieting, in stereo, of 29dBf (28.1µv) and better.  Usable sensitivity - mono: 9.5dBf (3.0µv) Signal-to-Noise Ratio(SNR) (A-weighted): 75dB;
Usable Sensitivity - stereo: 10.5dBf (3.25µv) Total Harmonic Distortion - mono: 0.15%;
50dB quieting sensitivity - mono: 15.0dbf (5.6µv) Total Harmonic Distortion - stereo: 0.25%;
50dB quieting sensitivity - stereo: 31.0dBf (35.5µv)** Stereo Separation (1KHz): >45dB;
Audio frequency response (±1.5dB): 30Hz - 15KHz; AM supression: -70dB;
Capture Ratio: >1.5dB; SCA supression: -70dB;
Alternate Channel Selectivity - wide: 55dB; Power: 120, 220 or 240VAC @ 50 W(max);
Alternate Channel Selectivity - narrow: 75dB; Dimensions (US): 19"(w)(or 17") x 10.25"(d) x 3.5"(h);
Adjacent Channel Selectivity - wide: 10dB; Dimensions (mm): 483(w)(or 432) x 260(d) x 89(h);
Adjacent Channel Selectivity - narrow: 25dB; Weight: 16lb (7.25Kg)
Tuning range(50KHz steps): 87.5 - 108.5MHz; M.S.L. for the FT-1A, in the U.S. is $1,595.(eff. 10/1/01)


ce fac mai rvic , dau mia de parai pe unu care e mai varza decat un radio normal ?
Pai ma cu 0.9u ai pe toate gardurile , sunt tunere din rable auto ce le duci in 0.6uV lejer . Zi asa omului , uitate ce microvolti are pe fm si sa ii aiba spre mic si nu spre mare . Tunerul ala fanfare pute a golanie de cacao

#5
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Multumesc mult pentru infos!...da'din toate modelele enumerate de voi nu am gasit unul de vanzare in tara la noi.
ce ziceti insa de DENON TU-580RD ?
@rvic77: zici de narro si supernarrow? adica tunerele dotate cu IF?
oricum, mai astept si alte opinii, sunt deschis discutiilor. ..pentru ca tocmai am vandut un tuner yamaha si oscilez intre un tx590rds sau ORICE alta marca , da'care sa fie cat de cat un aparat bun, fiabil, si cu sunet placut.

View PostAntenistu', on 7th December 2009, 11:28, said:

SPECIFICATIONS
Pricing is subject to changewithout notice (prior to ordering only).
Product excellence is a never-ending quest at Fanfare. Therefore, specifications may change from time to time.
** The FT-1A has achieved a sensitivity for an intelligible signal at less than 1uV. It is capable of providing 50dB quieting, in stereo, of 29dBf (28.1?v) and better.  Usable sensitivity - mono: 9.5dBf (3.0?v) Signal-to-Noise Ratio(SNR) (A-weighted): 75dB;
Usable Sensitivity - stereo: 10.5dBf (3.25?v) Total Harmonic Distortion - mono: 0.15%;
50dB quieting sensitivity - mono: 15.0dbf (5.6?v) Total Harmonic Distortion - stereo: 0.25%;
50dB quieting sensitivity - stereo: 31.0dBf (35.5?v)** Stereo Separation (1KHz): >45dB;
Audio frequency response (?1.5dB): 30Hz - 15KHz; AM supression: -70dB;
Capture Ratio: >1.5dB; SCA supression: -70dB;
Alternate Channel Selectivity - wide: 55dB; Power: 120, 220 or 240VAC @ 50 W(max);
Alternate Channel Selectivity - narrow: 75dB; Dimensions (US): 19"(w)(or 17") x 10.25"(d) x 3.5"(h);
Adjacent Channel Selectivity - wide: 10dB; Dimensions (mm): 483(w)(or 432) x 260(d) x 89(h);
Adjacent Channel Selectivity - narrow: 25dB; Weight: 16lb (7.25Kg)
Tuning range(50KHz steps): 87.5 - 108.5MHz; M.S.L. for the FT-1A, in the U.S. is $1,595.(eff. 10/1/01)


ce fac mai rvic , dau mia de parai pe unu care e mai varza decat un radio normal ?
Pai ma cu 0.9u ai pe toate gardurile , sunt tunere din rable auto ce le duci in 0.6uV lejer . Zi asa omului , uitate ce microvolti are pe fm si sa ii aiba spre mic si nu spre mare . Tunerul ala fanfare pute a golanie de cacao

Antenistu'...m-ai bagat in ceata!... da-mi si tu pareri, le citesc cu interes. deci, recomanzi ceva aparate? da'totusi sa nu sara garduri la pretz. Uite am spus mai sus, ca ma conving tot mai mult de faptul ca vechile tunere vintage au muuuuuuult mai multe de spus nu numai in ceea ce priveste calitatea receptie, sunetului dar si a optiunilor pe care le ofera... chiar daca nu sunt dotate cu RDS. de ex.
Asta nu inseamna ca totusi o sa-mi iau un tuner cu scla de un metru din anii '70... hm! SAU, cine stie? ;))

Edited by Max Him, 07 December 2009 - 12:02.


#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Tuneru lu antenistu - sticlutza de votka sau gin . Asta este cu radiouri auto de cand il stiu , mai ceva ca mine .

#7
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
hm!..o fi adevarat sau nu o fi adevarat? in specificatiile lu'tx590rds scrie mono sensitivity: 0,9 microVolti iata acilea specificatiile>

http://www2.yamaha.c...T/TX-590RDS.pdf

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostMax Him, on 7th December 2009, 13:52, said:

hm!..o fi adevarat sau nu o fi adevarat? in specificatiile lu'tx590rds scrie mono sensitivity: 0,9 microVolti iata acilea specificatiile>

http://www2.yamaha.c...T/TX-590RDS.pdf
Attached File  spec.JPG   35.22K   61 downloads

da , eh daca ii bagi si filtrele alea misto de 110 si 150 ai asa

0.8µV , rejectia intre doua semnale de 100khz , de aprox 30dB .. deci poti ascula partial , si binisor langa un semnal tzapan unu dx .

el da 300khz , pai inseamna ca sunt butuc de 230khz pe selectivitate , separat daca avea 3 de 180khz sa zicem adica 142khz , acest semnal ajungea pe la 50dB intre 2 semnale , acu daca bagi 3 de 150khz il faci de 122khz si ai pe la 40dB ..
daca bagi 1 de 110 intre 2 de 150 ai acolo 98khz si scoti si 30dB ! oricum sczand daca ai semnal mai slab rds are litere mancate pe filtrele inguste !

#9
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

View PostZvartoshu, on 7th December 2009, 14:17, said:

Attachment spec.JPG

da , eh daca ii bagi si filtrele alea misto de 110 si 150 ai asa

0.8µV , rejectia intre doua semnale de 100khz , de aprox 30dB .. deci poti ascula partial , si binisor langa un semnal tzapan unu dx .

el da 300khz , pai inseamna ca sunt butuc de 230khz pe selectivitate , separat daca avea 3 de 180khz sa zicem adica 142khz , acest semnal ajungea pe la 50dB intre 2 semnale , acu daca bagi 3 de 150khz il faci de 122khz si ai pe la 40dB ..
daca bagi 1 de 110 intre 2 de 150 ai acolo 98khz si scoti si 30dB ! oricum sczand daca ai semnal mai slab rds are litere mancate pe filtrele inguste !
deci e ok un yamaha tx590rds? ..nu prea vad multe optiuni pe panou,adica filtre IF, ma rog, alte chestii ce tin de programarea aparatului; asa cum au in general cele de la akai, grundig, technics sau sony...ma rog, unele modele. Da' inclinatia mea spre yamaha este si datorita faptului ca am amplificatorul  un yamaha ax596 si e compatibil tunerul pe telecomanda acestuia... plus ca am mai primit "semnale" cum ca totusi yamaha sunt aparate bune, si ofera un sunetplacut. acum parerile probabil sunt impartite mai mult sau mai putin subiectiv... depinde de gustul fiecaruia. in orice caz, daca e sa aleg un aparat BUN, atunci nu tin cont nici de marca yamaha; asa ca, mai astept pareri... in maxim 2 zile trebuie sa ma hotarasc oricum.

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Da , ofera sunet placut atat timp cat decodorul stereo este lasat cat mai jos ca nivel semnal zgomot sa faca efectul ala de stereo sa zici ca e prea tare !  Un decododor stereo de inalta performanta pre cum cel de la td7540 de ex ala are raport semnal zgomot pe valori inalte deschizand sseparatia spre o valoare mare de semnal omitand fosnetul pe stereo . Separatia crescand spre maximul semnalului la 48dB dand banlasn pe emisie stanga dreapta .
Bun acu iti mai zic ca un TDA1592 un decodor stereo de inalta fiabilitate cu reglaj uniforma de atenuare de fosnet , asta  poti sa il faci sa deschida cu putin fosnet de ex , cum vrei sa iti faca cand e semnal stereo sa apara efectul ala de mare , cald si asa mai departe , pana ajungi ca semnal sa fie maxim pe separatie . Daca la acesta implantezi un modulator MD885 sa zicem , avand pilotul de 19 satural la 42dB ., pe decodor apar -5dB pe atenuare , deci 47dB si separatia la balans pe emisie duce spre 44-45dB in functie de calitatea receptiei .
AM avut ambele cazuri . Mai am insa decodoarele gunoi cum le zic eu , alea cu LA-uri .. aleas atat de fosnite ce la multi le place cum floscaie , nu zic de rvic , sau apropouri , dar fosnetul ala pe unele semnale care sunt mono de ex apar ca stereo din faptul ca le imbraca , inzapezeste cu asemnea efect . separatia sla ela e mica , maxim 32dB , multi nu credeau , dar am dovada si printata spectric la un LA numai stiu cat cu 33 parca .

#11
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Zvartoshu,
apreciez daruirea ta pentru radio!! SINCER! ...Insa, la fel de SINCER iti spun ca nu reusesc sa te urmaresc... asta pentru ca EU nu sunt profesionist in materie. Asa ca te previn, si-ti cer cuze anticipat daca pe viitor mai pun si o gramada de intrebari ce tie ti se vor parea tampite ;-) fara suparare.  
oricum din ce-mi spui mai sus inteleg clar ca receptorul yamaha poate fi imbunatatit pentru receptia dx, fara doar si poate, doar ca necesita piese de calitate.
alte recomandari baietzi?...imi face placere sa aflu lucruri despre posibilitatile de receptie radio... hm! la fel cum mi-ar placea si kie sa ma laud ca reusesc sa receptionez posturi in fm din Olanda, Italia, de ex. APROPO, imi pare rau si in ziua de azi dupa un tuner marca FISHER , nu mai retin modeleul, pe care l-am vandut in 2000 pe un pret de nimica. Tunerul era digital, data de pe la sfarsitul anilor '80, avea display cu rosu, doar vreo 12 memorii, daca nu ma insel, dimensiuni destul de mici, latimea aparatului cred ca era de maxim 17-18 cm iar inaltimea de circa 5 cm. alimentarea chiar , era ciudata, se facea printr-un cordon de alimentare ce necesita un transformator de 12 volti(>?!) deci avea o fisa ingusta. iar greutatea, nu stiu daca avea 1,5 kg! DAR RECEPTIA, receptia era superba, batea la funduletz si receiverul ce tocmai il cumparasem in aceea perioada dar si aparatul portabil telkefunken din bucatarie(desi nici telefunken nu era de lepadat, si nu era legat la antena exterioara ca si fisherul)
Ideea este ca acel Fisher, cu o amarata de antena dipol exterioara reusea sa aduca semnal de te miri de unde; iar pe timp de perturbatii atmosferice, ploaie, intrau lejer in fm sarbi, italieni, nemti... era o zapaceala totala. va spun, cel ce a cumparat aparatul stia ce cumpara, si a facut ochii mari cand a vazut aparatul... eu novice, l-am dat.
A, aparatul avea pe panoul frontal printre alte optiuni si acel DX.
Hm! ia sa sap pe net sa vad daca regasesc aparatul ar fi o idee.

BINGO! Cred ca am gasit,, e vorba de modelul FISHER STUDIO STERO SYNTHESIZER TUNER FM-39, adica :
http://cgi.ebay.com/...1QQcmdZViewItem

#12
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Da mai him , nu este nici o intrebare tampita , este ceva ce pur te ajuta .
Revenim , fisharul analog/digital adica PLL .. este radioul amintiri , la fel ca marantz , firmele vehci ce nu mor niciodata la calitate si la stabilitatea receptiei . Fiseul il stiu de la cineva , cu el in teleorman lua sarbi incontinuu , pe cand cu rablele cares pe absolut toate coclaurile pe aceeasi baterie de 2 dipoli simetrizati , aude slab sarbii . Acum acest om a luat de la ceeasi sursa un blaupunkt auto , nu ca sa se zica de la x si y ca e mania mea , nu prin faptuul ca aceasta curiozitate il manca .. Si a reusit sa isi aduca aminte de vreea anilor 95 cand lua 100.4 si 92.5 la kilogram . Atat diferea fata de fihar ca blaupunkt asta cu TDA1574 are semnalul mai slab , nu e asa agitat ca ala din fishaer , dar la semnale mici si marunte el a ziso " dane , ai perfecta dreptate , acu rasare postul flutura , si iese " sa traiesti dar are samanta buna in el pe partea de antena si fm . Revenim la tunerele acestea , sunt multe , sunt multe ce sunt elgale cu radiourile de masina , eu am o vorba , sa se testeze calitatea receptiei unui tuner pe masina , in mers ,  iar daca tunerul va prinde sacadat semnalul radio atunci e vax , iar daca semnalul este prins bine si scade uniform in mers atunci da de inteles ca este tuner si nu golanie . Only din cate stiu erau alea cu T4XXX serie ce a luat unu , avea un 7001 cu un lA1140 pe el , adica 0.9?V .. si mergea la bulan in masina spre mare cu europa fm bucuresti fara a a vea probleme de la srr 106.6 , avea un convertor de 220V de 50w cu care joongla cei 10w ai radioului .

Acum ajungem la performanta , tunerul marantz , un model facut la cerinta , avea o schema simpla , 2 tranzistoare "in forma de +" pe antena si un integrat pe el , dupa el inca un integrat , si dupa el o "karameA" cu 3 fire ce ducea la o mufa mama stereo . , sinteaza era capsulata si veneau 4 fire pe integratul de pe placa aia mica . Tin sa spun la aceasta caramea mare cu caramele mici interioare aducea omul respectiv de langa dunare , incontinuu turci pe orice anohtimp de la slab sla inteligibil . Curand o sa ajung in acealasi loc si o sa aduc informatie daca e real sau ireal , restul cu sarbii 100.4 adusi bine , asta o pot conforma ca am o tona de filme facute la 28km sud est de bucuresti .

Edited by Zvartoshu, 08 December 2009 - 16:26.


#13
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
@Zvartoshu > Hm!... cred ca ai o gramada de amintiri frumoase legate de aparate si receptie... acum chiar cu tunerul pe masina nu stiu daca o sa merg.ORICUM, alea de masina de multe ori surprind la calitatea receptei! Eu de ex. am pe masina (Seat Leon) un radio la care nu reusesc sa aflu exact ce firma le produce!... nu are inseriata nici o marca, in schimb RECEPTIA, ei bine, receptia este mai mult decat satisfacatoare. De fapt tot sistemul de sonorizare (pe 4 boxe bass si 4 twetere pentru frecvente inalte-adica fata si spate) ma multumeste. Displayul este MARE, dreptunghiular, de culoare rosu-orange, si poate fi  modificata intensitatea luminoasa. Scrisul este cu negru, caractere mari, as putea spune putin supradimensionate , astfel ca poti citi foarte ushor displauyul... plus ca are maitoate functiile din RDS, PTY, EON, AF, TP, etc. Intra foarte usor pe rds, frecventele se schimba automat , si detecteaza rapid statia si aria de acoperire a frecventei. De ex, ii dau Europa FM, ei bine, cu europa FM merg fara probleme pana la Constanta, el cautand in mers, fara sa intrerupa semnalul, frecventa cea mai puternica.... evident sunt facilitati arhicunocute, si arhiuzitate deja azi, insa ma uimeste usurinat cu care aparatul lucreaza si SUNETUL placut pe care il amplifica.
Pot spune deci ca e omplacere sa conduc cu radioul in masina, asa cum la fel de placut este sa ascult pe yamaha acasa in sufragerie.
Revenind la tuner, va anunt ca m-am decis si am optat pentru Yamaha TX590RDS... care e superior celui ce l-am avut, si care se aude ok.
asadar Zvartoshu, o sa caut schema aparatului si apoi  evident o sa te rog sa ma indrumi spre necunoscutele cai ale receptiei fm de calitate.
aparatul ajunge cel tarziu vineri la mine... dar am ascultat unul la niste cunostinte acu'circa o luna si m-a surprins placut, ti-am spus.... acu' sa vedem ce facem cu receptia in dx.

foto plus caracteristici:
http://cgi.ebay.ch/Y...=item414a7f3ec8

si prezentarea de la hi fi leipzig:

http://hifi-leipzig....1822uqegl52hv24

#14
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
E un tuner standard Yamaha asta; e pacat ca n-ai switch de narrow, practic nu poti face DX fara filtre inguste, iar daca iti pui filtre inguste o sa-ti haraie nitel posturile locale, se duce naibii calitatea audio; daca tot te dai pe net ti-as propune mai degraba un tuner high-end de la Onkyo, cred ca 4711 e peste SA3ES, l-as fi luat daca il gaseam pe ebay cand imi ardea buza....uite un link util :
http://www.fmtunerinfo.com/onkyo.html
Daca vrei expeditii pentru DX e bine sa iei in considerare si o portabila, pentru mine doar 2 portabile merita : Grundig G3/G5 sau Sangean 909 modificat cu 150 khz in ordinea asta
sau un radio de masina, aici e domeniul lui Zv, eu nu ma bag pentru ca de obicei conduc si ascult, nu fac DX, si cand il fac prefer tuner cand stau sau portabile in miscare !

Edited by rvic77, 10 December 2009 - 12:14.


#15
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Nu as zice portabile din pricina senibilitatii exagerate de mici , si pe langa asta as mai zice ca portabila nu prea are antena corecta , un bat nu poate face ca o antena .
Eu as zice tuner , si in caz de vreau sa fac pe diliu , caut augsburgul ala vechi care tot se lauda de antenistu si dau cu ala modificat din filtre . Am un augsburg si dein cauza goriloaielor se comprima de la AGC semnalul de iese constant .
Sa revenim . La casul auto blaupunkt vechi singurul avantaj este sensibilitatea precoce ce o manifesta , el este sensibil normal , dar fiindca fabrica cere ca in el sa fie amplif , ii baga pe cablaj 1-pana la 3 mosfert-uri , si iese o javra de radio care daca iti pui filtrele de genul 3X150 sau 4X150 cu unu pe punte in mix , iese de nunta la dx . Pe 110khz  vorba ta , merge , uneori merge asa si asa , si in cazuri intalnite zici ca intra in distorsiune .

Edited by Zvartoshu, 10 December 2009 - 16:01.


#16
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

View Postrvic77, on 10th December 2009, 12:11, said:

E un tuner standard Yamaha asta; e pacat ca n-ai switch de narrow, practic nu poti face DX fara filtre inguste, iar daca iti pui filtre inguste o sa-ti haraie nitel posturile locale, se duce naibii calitatea audio; daca tot te dai pe net ti-as propune mai degraba un tuner high-end de la Onkyo, cred ca 4711 e peste SA3ES, l-as fi luat daca il gaseam pe ebay cand imi ardea buza....uite un link util :
http://www.fmtunerinfo.com/onkyo.html
Daca vrei expeditii pentru DX e bine sa iei in considerare si o portabila, pentru mine doar 2 portabile merita : Grundig G3/G5 sau Sangean 909 modificat cu 150 khz in ordinea asta
sau un radio de masina, aici e domeniul lui Zv, eu nu ma bag pentru ca de obicei conduc si ascult, nu fac DX, si cand il fac prefer tuner cand stau sau portabile in miscare !

....doar ca nu il gasesc de vanzare la noi in tara! imi poti spune tu o sursa? si cam la ce preturi ajunge?

Edited by Max Him, 10 December 2009 - 15:23.


#17
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Onkyo T-4210R ? se apropie ca performanta?

#18
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on 10th December 2009, 13:15, said:

Nu as zice portabile din pricina senibilitatii exagerate de mici , si pe langa asta as mai zice ca portabila nu prea are antena corecta , un bat nu poate face ca o antena .
Eu as zice tuner , si in caz de vreau sa fac pe diliu , caut augsburgul ala vechi care tot se lauda de antenistu si dau cu ala modificat din filtre . Am un augsburg si dein cauza goriloaielor se comprima de la AGC semnalul de iese constant .
Sa revenim . La casul auto blaupunkt vechi singurul avantaj este sensibilitatea precoce ce o manifesta , el este sensibil normal , dar fiindca fabrica cere ca in el sa fie amplif , ii baga pe cablaj 1-pana la 3 mosfert-uri , si iese o javra de radio care daca iti pui filtrele de genul 3X150 sau 4X150 cu unu pe punte in mix , iese de nunta la dx . Pe 110khz  vorba ta , merge , uneori merge asa si asa , si in cazuri intalnite zici ca intra in distorsiune .
ai dreptate cu antena, nu ai dreptate cu sensibilitatea, portabilele sunt demente, inventeaza semnale, in desert sunt mai bune ca tunerele, cum stam in Europa, portabilele intra in overload si la tara cum le pui o antena ca lumea intr-o zona cu deschidere magica.
La mine la tara am facut un experiment in pivnita la 5 m sub pamant, ghici ce aparat gasea semnal cu stereo pe 96.1 cu sarma de 5 cm ? : SA3ES, G5 sau Y7600 ?
Nu te mai fierb, portabila Grundig e clar castigatoare, Y7600 mirosea ceva si SA3ES zicea ca n-are semnal, in Bucuresti e pe dos, adica SA3ES e in frunte ca rezista cel mai bine la overload, apoi Grundig-ul , iar Y7600 ca sa :lol:
Chiar ma mir cat de masochist am fost sa fac DX cu Y7600, dar pana la urma e sensibil, problema e ca nu este utila acea sensibilitate decat de la 3 m sub pamant in jos si de la minim 100 km de orice emitator

View PostMax Him, on 10th December 2009, 15:56, said:

Onkyo T-4210R ? se apropie ca performanta?
Nu, este mai prost ca Yamaha ala, e un tuner de 15 euro in UE si de 150 lei la noi. http://cgi.ebay.at/O...123236001r22895

Iti recomand sa cauti pe amazon sau ebay dupa 'high end tuner' ca aduc in Ro, trebuie sa scoti cam 100-200 euro din buzunar daca vrei performanta, daca nu, ia-ti o porcarie de 100 lei dar renunti la DX
uite-l ca sa poftesti  : http://cgi.ebay.co.u...127183002r30565

FM
Tuning Range: European and Worldwide models:
87.50 ? 108.00 MHz (50 kHz steps)
USA and Canadian models:
87.90 ? 107.90 MHz (200 kHz steps)
Usable Sensitivity: Mono: 10.3 dBf 0.9 mV, 75 Ohms IHF
0.8 mV, 75 Ohms DIN
Stereo: 17.2 dBf 2.0 mV, 75 Ohms IHF
20 mV, 75 Ohms DIN
50 dB Quieting Sensitivity: Mono: 16.1 dBf 1.7 mV 75 Ohms
Stereo: 36.1 dBf 17 mV 75 Ohms
Capture Ratio: 1.3 dB
Image Rejection Ratio: 100 dB
IF Rejection Ratio: 100 dB
Signal-to-Noise Ratio: Mono: 85 dB IHF
Stereo: 77 dB IHF
70 dB IHF (Narrow)
Selectivity: 70 dB DIN (?300 kHz, 40 kHz dev.)
AM Suppression Ratio: 50 dB
Total Harmonic Distortion: Mono: 0.1%
0.3% (Normal 40 kHz dev.)
Stereo: 0.2%
0.7% (Normal 40 kHz dev.)
Frequency Response: 30 ? 15,000 Hz (+0.5, ?1.0 dB)
Stereo Separation: 45 dB at 1 kHz
33 dB at 70 ? 10,000 Hz
Output Voltage: 1.0 V
Muting Level: 17.2 dBf 2.0 mV, 75 Ohms
cum spuneam, este mai bun decat  Sony SA3ES

Edited by rvic77, 11 December 2009 - 10:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate