Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Video DSLR - calitate reala sau falsa?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
De ceva timp Vimeo si Youtube au fost inundate de clipuri facute cu VDSLR-uri. Firme din domeniul wedding, ca Stillmotion, au lasat deoparte camerele video si filmeaza cu 5D si 7D.

Principalele avantaje ar fi:
-luminozitate foarte buna din cauza senzorilor mai mari decat la camerele video
-obiectivele interschimbabile, contribuie astfel la cresterea luminozitatii fata de camerele video care necesita adaptor
-shallow DOF foarte pronuntat tot din cauza obiectivelor
-detalii extraordinare in imagine ce rivalizeaza cu cele mai performante camere
-greutate mult redusa
-dimensiune redusa
-inregistrare fullHD fata de camerele HDV
-foloseste carduri ieftine fata de camerele performante care folosesc carduri (sau alte medii) extrem de scumpe

Dezavantaje:
-optiuni mai putine decat la camerele video
-manevrabilitate redusa
-autofocus practic inexistent
-stabilitate redusa din cauza greutatii mici,
-accesoriile de stabilizare sunt necesare si destul de scumpe
-partea audio in general mai slaba
-inregistrare fullHD pana in 12 minute/fisier
-orice alte accesorii separate sunt dificil de atasat si astfel costa in plus.
-aliasing (descris mai jos)

Recent am citit despre un dezavantaj pe care multi nu-l cunosc si ochiul este pacalit sa creada ca este avantaj: aliasing-ul
Aliasing-ul este din cate am inteles un fel de amestecare a pixelilor in anumite portiuni ale unei imagini cu detalii fine si din care rezulta niste detalii false. De multe ori este confundat cu efectul de "moire". Astfel ca daca vizionati un clip filmat cu un dslr si va minunati de detaliile acestuia si credeti ca se vede mai bine decat o camera video fullHD (de ex Sony EX1), va inselati. Acele detalii sunt false si sunt date de aliasing. Vazusem pe unii ca se plangeau de asta dar nu intelegeam conceptul. Acum m-am lamurit.
Cum se formeaza aliasingul? La EX1 senzorul este fullHD, 2MP(1920*1080) se captureaza, 2MP se inregistreaza. La Canon 5D senzorul este 21 MP (5616*3744) iar ca sa ajunga la 2MP presupuneti ca este micsorat dupa ce este capturat... ei bine, nu! Din cauza ca ar insemna ca procesorul lui 5d sa poata jongla cu 630Mb/s, dar nu se poate. Astfel se aplica o alta tactica: se capteaza numai numai anumite linii de pixeli ca sa ajunga la 2MP (sau la o rezolutie cu care poate lucra). Astfel apar acele detalii care nu sunt reale ci sunt pixeli ale altor detalii. In multe cazuri totusi acest aliasing nu conteaza, acele detalii false pacalesc ochiul si arata foarte bine imaginea, dar in anumite cazuri arata destul de rau. Iata un exemplu real: [ https://player.vimeo.com/video/7443352 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Insa cica unele companii media sau de televiziune (de ex BBC) nu accepta filmari facute cu DSLR. Un semn ca nu toata lumea crede in acest miraj.

Deci, se merita totusi un DSLR in locul camerei video? Ce alte avantaje sau dezavantaje mai observati?

Edited by CristianAdrian, 01 December 2009 - 15:36.


#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,635
  • Înscris: 06.03.2005
In cazul filmarii cu 5D DOF este identic cu cel produs de o camera de filmat pe pelicula, efectul cinematografic sau artistic este incomparabil cu orice camera video cu senzor cu suprafata mica.
Imaginile arata intradevar grozav dar problema cu focusul il recomanda numai la scene regizate si repetate eventual la subiecte fixe care nu se deplaseaza rapid.
Eu am observat o problema la partile in miscare ale imaginii care sunt blur parca au ghosting.

#3
L1f3

L1f3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.12.2008
Cele mai mari dezavantaje zic eu sunt stabilitatea si durata de filmare.Si eu filmez uneori cu 5d markII si nu se compara cu nici o camera HDV, dar oricum, ramane  ceva care se bazeaza pe un card, si pe langa durata scurta de filmare, mai este si siguranta, adica raman adeptul casetelor.
Oricum imaginile realizate cu un DSLR sunt incredibile.
Trage o privire pe vimeo la PACIFIC PICTURES, la clipul "city of lakes".O combinatie intre DSLR si camere hdv.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostCristianAdrian, on 1st December 2009, 09:11, said:

La Canon 5D senzorul este 21 MP (5616*3744) iar ca sa ajunga la 2MP presupuneti ca este micsorat dupa ce este capturat... ei bine, nu!

Ba cred ca da. Senzorii actuali nu pot citi "pe sarite" informatia, o citesc liniar pe toata si o comprima cu procesorul existent in camera.
Problema apare la scenele in miscare datorita modului de citire al senzorului - la 24 sau 30 FPS nu exista un obturator mecanic care sa faca "sampling" rapid cu inghetarea imaginii (ca la camarele pe film) ci doar o smecherie electronica pe senzorul CMOS. La senzorii CCD efectul este inexistent, dar tehnologia actuala nu prea se preteaza pentru full HD la dimensiune de senzor DSLR.

Edited by SuperDuper, 13 August 2010 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate