Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Tuner PC DVB-T/C

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , deschid acest topic in ideea de a informa si alti useri si de a ne ajuta in gasirea/cumpararea unui tuner pc intern/extern dvb-t/c
De ce am scris cele de mai sus , fiindca practic sant detinator a 2 modele de tv tunere interne dvb-t si in imposibilitatea receptionari in standardul dvb-c

Putina descrie a diferentelor intre standardele dvb-t si dvb-c , astfel ca pt. :

- DVB-T avem  cum stiti ca si la televizoarele vechi ( crt-uri ) domeniul rf impartit in 3 : Banda 1 ( C02-05 ) , Banda 3 ( C06-12 ) si UIF ( C21-69 ) , iar pt :

- DVB-C avem S01-09 intre Banda 1 si Banda 3 ( dvb-t ) , S10-20 sau denumit "domeniul CATV = S01-20" , intre Banda 3 si UIF ( dvb-t ) incepand dupa C12 imediat si S21-41 sau denumit si "Hyperbanda=S21-41" dupa S20 si pana in UIF ( C21 dvb-t )

Ca o continuitate ar fii in ordinea urmatoare :

- DVB-T B1/C02-05 - DVB-C CATV/S01-09 - DVB-T B3/C06-12 - DVB-C CATV/S10-20 + HYPERBANDA/S21-41 - DVB-T UIF/C21-69

Acum prb. intampinate practic cu cele 2 modele pe care le detin ( Leadtek DTV-2000H si Hauppauge HVR4000 ) , ambele tunere pot receptiona DOAR PRG./DOMENIUL STRICT DVB-T ( B1 , B3 , UIF )
Incercand atat cu softul propietar cat si alte softuri nu am reusit sa receptionez/ gasesc nici un PRG. DIN DVB-C PE MOTIV CA NU EXISTA SUPORT HARDWARE , adica tunerul nu are intreg domeniul rf ( a se vedea/citi ordinea de mai sus cu dvb-t si dvb-c ) , ci doar dvb-t

In concluzie fac un apel la detinatorii de tunere NUMAI DVB-T ( intern/extern ) sa posteze eventualele reusite ( firma/model/pci normal sau pci-express ) in RECEPTIA PRG. DVB-C ( DIGITAL CABLU ) , pe langa cele 3 canale existente in prezent in dvb-t ( c30 , c54 , c59 pt. Bucuresti )
In special cei care sant abonati rcs si pot pt. moment receptiona si can./prg. de pe cablu digital

Prb. ridicata mai sus ( imposibilitatea hardware a receptionari prg. in dvb-c ) , este valabila si in CAZUL RECEPTOARELOR DVB-T DE SINE STATATOARE din comert
Adica nu toate receptoarele dvb-t sd/hd existente in comert la ora actuala , pot receptiona atat prg. din dvb-t cat si cele din dvb-c , cum este cazul in analogic cu tv-urile actuale unde pot fii receptionate atat prg. cu Cxx cat si cele cu Sxx

Sperand ca m-am facut inteles oarecum , astept de la voi modele de tv tunere interne/externe care au DOMENIUL INTREG RF , exact cum sant tv-urile analogice si mai ales rezultate practice nu teorii/info ale producatorilor ( teoria ca teoria , practica ne omoara )

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 08.08.2002
NU poti receptiona cu un tuner DVB-T canale transmise in DVB-C ( fie ca e vorba de tuner de PC sau TV) !


Iti recomand sa scoti Leadtek-ul si sa-l inlocuiesti pt. DVB-C un Terratec Cinergy C http://www.e-tc.ro/a...gy_c_10544.html

Edited by MD, 29 November 2009 - 02:14.


#3
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Stiu ca nu pot receptiona canalele de cablu ( dvb-c ) cu ce tunere am eu
Pe mine ma interesa daca exista un tuner care are intreg domeniul rf , ca in cazul lcd-urilor cu tuner dvb-t/c
Stiu ca exista cel putin teoretic ( nu pot da exemple fiindca nu am testat ) si de cateva modele de tunere stand-all-one care au domeniul intreg rf
Pai atunci inseamna ca ar trebui in ERA DIGITALA sa ai cel putin 2 tunere ( dvb-t si dvb-c ) , pt. a putea receptiona intreg domeniul rf
Mi-se pare "un pas inapoi" in comparatie cu tunerele ANALOGICE , unde nu se pune o astfel de prb.
Numai zic ca se ridica la 3 tunere daca vrei ceva de genul : dvb-s/s2 + dvb-t + dvb-c , comparativ cu 1 singur tuner pt. toate 3 domenii daca vreau in analogic
Atunci intreb : Unde este avantajul EREI DIGITALE ?

#4
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Are careva dintre voi posibilitatea testari urmatoarelor modele de tv tuner de la KWORLD :

- PCI NORMAL

  - http://global.kworld..._...6&prodid=34
  - http://global.kworld..._...6&prodid=74
  - http://global.kworld..._...6&prodid=75

- PCI-EXPRESS

  - http://global.kworld..._...8&prodid=77

Dintre toti producatori care exista la noi in comert ( Avermedia , Compro , Leadtek , X3M , Kworld ) , Kworld este singurul care are specificatiile care m-ar interesa pt. domeniul intreg : 51-858Mhz
Mai ales ca isi fac reclama ca fiind : "Fully DVB-T compliant : ETS 300-744"

In "teorie" receptioneaza atat prg. din dvb-t cat si cele in dvb-c , dar care ar fii adevarul in practica ?

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Bun sa formulez altfel prb.

Cine dintre detinatorii de tunere de la Kworld , date ca exemplu mai sus a incercat si cu alt soft/program decat cel propietar ( Hypermedia sau cum so numi prg. cu care vin tunerele Kworld )
Fiindca am citit ceva destul de "dubios" , in sensul ca producatorul tunerelor Kworld date ca exemplu cu domeniul intreg rf , nu pot receptiona intreg domeniul din cauza limitari/filtrari domeniilor rf din softul tunerului ( a se citi in manualul softului cu care vine tunerul la cautarea cana./frecventelor = acest soft avand doar domeniile specifice dvb-t-ului B1 , B3 , UIF )
Deci practic selectorul tunerului ar putea scana intreg domeniul ( cum specifica si producatorul ) , dar fiind limitat de softul/aplicatia propietara

Poate vreun detinator sa-mi confirme/infirme "teoria" de mai sus ?

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
Detin un  Kworld DVB-T 325U Hybrid, pe care il folosesc cu softurile originale (Hypermediacenter sau TiVme), deoarece mi s-a parut ca au o calitate mai buna a imaginii. L-am incercat si cu alte softuri ca WindowsMediaCenter, PowerCinema, ChrisTV, DVBViewer si a functionat fara probleme. Importante sunt driverele, care acum sunt compatibile si cu Windows 7

#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nei-k pe mine ma intereseaza daca pe langa can. 30 , 54,59 din dvb-t poti receptiona si can. din dvb-c
Cu un lcd samsung seria 5 se poate receptiona/vedea 65prg. in dvb-c si 53 pe cablu analogic
Eu sant interesat daca tunerul pe care-l detii si cu care soft ( propietar sau altul ) , poti receptiona cele 65 de prg. ( ca frecvente sant cateva , 5-6 parca ) din dvb-c , nu numai can. 30 , 54 , 59 din dvb-t

#8
fdc

fdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.01.2007
Diferenta dintre DVB-T si DVB-C e, in primul rand, legata de tipul de modulatie.
Asa ca nu prea ai cum sa folosesti o placa DVB-T pentru DVB-C si invers (trebuie sa fie cate un demodulator pentru fiecare - tuner-ul poate fi comun).
O varianta: tv tuner hibrid DVB-C + DVB-T (un tuner + doua demodulatoare) : TerraTec H7
Altfel. singura solutie e sa folosesti un tuner multi-band Mirics si demodulare software (pe site-ul respectiv nu e mentionata si posibilitatea demodularii DVB-C, produsul respectiv fiind destinat, in primul rand, dispozitivelor portabile, insa nu cred ca ar fi imposibil ca softul respectiv sa existe, sau sa poata fi realizat ulterior - chip-ul nu prea a fost implementat inca).
Mai ramane problema cartelei de decriptare: nu stiu daca mai exista (am cautat si n-am mai gasit) un adaptor DVB-T/C separat de tuner, sau daca merge cu un adaptor PCMCIA standard (USB sau PCI).

#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Da , intr-adevar doar 2 modele de la TerraTec pe USB ( H5 si H7 ) , indeplinesc cerintele cerute de mine
Am primit raspunsul celor de la TerraTec ,care imi recomanda cele 2 modele pe USB
Partea nasoala este ca nici un magazin/firma nu-le comercializeaza la noi in Romania
S-ar parea ca doar cei de la TerraTec au asemenea tunere , in rest = 0 asemenea modele
Poate intr-un viitor apropiat vor mai aparea si alte firme/modele si pe intern ( pci/pci-e ) , nu numai pe USB

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate