Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

TopGear - episodul filmat in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Primul episod din seria 14 a fost difuzat.
Nu stiu cand va ajunge si la noi la TV, dar cum era de asteptat, concluzia este: "tara frumoasa, pacat ca e locuita".

TopGear, în România: Cel mai bun drum din lume într-o țară de țigani

Quote

...
Apoi, am ajuns la concluzia că străinii ne consideră o țară plină de țigani și, culmea, chiar au motive să o facă. E o prejudecată pe cît se poate de răspîndită, pe atît de falsă. Dar cînd oamenii se rătăcesc în drumul spre munte și nimeresc într-un sat de țigani, cînd de-a lungul drumului văd doar țigani pe marginea șoselei sau în căruțe, începi să-i înțelegi.

O remarcă a lui Clarkson mi-a lăsat un gust amar: ?This country is full of gypsies? sau ceva similar. Păcat. Și păcat că se întîmplă constant ca, atunci cînd vin străini în România, fie ei și turiști, fie sînt furați de țigani, fie dau nas în nas cu ei, fie sar cerșetorii grămadă peste. Și, vrînd-nevrînd, ajungi să-i înlelegi.

Altfel, rămînem, ca de fiecare dată, să ne mulțumim cu același puțin: ?This is the best road in the world?, conchide Clarkson, care ridică Transfăgărășanul, o șosea veche de 40 de ani, la rang de capodoperă. ?I love Romania. Can I move to Romania? Forever??. Din păcate, pentru Clarkson, România înseamnă Transfăgărășanul. Pentru milioanele de telespectatori ai BBC2, România rămîne doar o țară cu priveliști care-ți taie respirația și cu o șosea de munte beton. Dar, din păcate, o țară de țigani.

Sursa: subiectiv.ro

Episodul poate fi vazut aici.

#2
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Mie mi-a plăcut episodul. Am mai comentat și pe topicul din generalități, nu vreau să mă repet prea mult.
Eu mă așteptam să iasă mult mai șifonată românia după acest episod. Dar, dimpotrivă, chiar a ieșit foarte bine. Îl consider chiar un clip excelent de promovare, mult superior celor propuse de ministerul turismului, tocmai pentru că este realist. Nu crează iluzii fanteziste cu privire la România. Îți spune că nu trebuie să te aștepți la cea mai civilizată țară din lume, dar cu toate astea ai ce vedea aici.

Rămân la părerea că a fost un show excelent.

Edited by 4nDr3i, 16 November 2009 - 02:46.


#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
eterna si fascinanta romanie... ce credeati? ca o sa laude tara? ca o sa stringa bani pt copiii strazii?

ei oricum cauta scenarii "captivante"... nu urmaresc tg dar intimplator am vazut un episod filmat in USA, au cumparat 3 rable cu citeva sute de dolari, sa mearga de la miami la new orleans.  cum stiau ca americanii din alabama sint extremisti si republicani, au scris sloganuri democrate pe masini, si ghici, au fost, vezi doamne, agresati intr-o benzinarie... intr-un gest lacrimogen, cind au ajuns la new orleans au donat rablele, unor carless-i in urma uraganului katrina...

#4
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View PostH725, on 16th November 2009, 02:58, said:

eterna si fascinanta romanie... ce credeati? ca o sa laude tara? ca o sa stringa bani pt copiii strazii?

ei oricum cauta scenarii "captivante"... nu urmaresc tg dar intimplator am vazut un episod filmat in USA, au cumparat 3 rable cu citeva sute de dolari, sa mearga de la miami la new orleans.  cum stiau ca americanii din alabama sint extremisti si republicani, au scris sloganuri democrate pe masini, si ghici, au fost, vezi doamne, agresati intr-o benzinarie... intr-un gest lacrimogen, cind au ajuns la new orleans au donat rablele, unor carless-i in urma uraganului katrina...
Si apoi unul din cei care a primit ca donatie rabla a vrut sa il dea in judecata pe unul dintre ei si cu greu a renuntat la proces. Dar nu prea vad ce legatura are cu topicul asta...
Nu aseara a fost difuzat pe Antena3? Parca auzisem la stiri ca  "o sa fie difuzat primul episod in aceasta seara".

Edited by aleksutzu07, 16 November 2009 - 08:09.


#5
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostH725, on 16th November 2009, 02:58, said:

nu urmaresc tg dar intimplator am vazut un episod filmat in USA, au cumparat 3 rable cu citeva sute de dolari, sa mearga de la miami la new orleans.  cum stiau ca americanii din alabama sint extremisti si republicani, au scris sloganuri democrate pe masini, si ghici, au fost, vezi doamne, agresati intr-o benzinarie... intr-un gest lacrimogen, cind au ajuns la new orleans au donat rablele, unor carless-i in urma uraganului katrina...
:huh:  e nu stiau. facea parte din scenariu... mai urmareste-l o data...

#6
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
N-a iesit deloc rau, stati linistiti. E ca orice episod Top Gear: captivant :D

#7
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Nu a fost pe antena 1, doar pe bbc2 sau in alte locuri de pe internet. (finalgear si va prindeti voi) E emisiune de divertisment, unii o iau prea in serios. Si fac asta doar pentru ca asa atrag atentia si astfel continua cu emisiunea. Fifth gear de exemplu e gata pentru ca era prea plictisitoare.

Episodul a fost super ok si in plus de asta acuma mai stie inca un sfert de glob despre romania.

#8
sorescu_angelo

sorescu_angelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 01.08.2009
Am vazut si eu episodul.Mi-a placut partea cand a intrat in satul ala si se apucase tiganii sa scrie pe masini si sa se dea in ei cu ciocanul ala :D

Edited by sorescu_angelo, 16 November 2009 - 09:29.


#9
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Au vazut si parti bune si parti rele , tiganii din sat , parcarea de la Rex etc. . Oricum , TF "The best road in the world" .

#10
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

View PostCourage, on 16th November 2009, 02:31, said:

Primul episod din seria 14 a fost difuzat.
Nu stiu cand va ajunge si la noi la TV, dar cum era de asteptat, concluzia este: "tara frumoasa, pacat ca e locuita".

pt cei care inca nu stiu : www.finalgear.com iar de acolo va descurcati voi .

stati linistiti , este legal  :)

#11
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Reactii ale unor persoane care au urmarit episodul. Toti straini.


Se pare ca episodul a fost un succes si multi par incantati de TF. Personal am vazut pe sarite doar partile cu Romaniai iar comentariile/glumele/aprecierile lor mi s-au parut corecte. Diseara am sa il vad cap/coada.

That road. Fuck me.

What a completely mental road

The end was just amazing, that road was stunning...and props to the heli pilot...

with some great scenery and a fantastic road,

The footage of the cars arsing around, and the lads literally eating eachother's dust in the Tunnels was fantastic.

However the road

The Romania film was fantastic, beautiful cars, roads, scenery, filming etc- the jokes didn't seem forced at all (loved the gypsy jokes) and there were some truly exciting moments like the driving through the tunnels under the palace.

this episode was brilliant, especially loved the look on James' face when he got hold of a real life Dacia Sandero.....for about 15 minutes

Great episode, although i felt they cut a couple of minutes in the end, never really showed the guys driving on that road.

The last 5-10mins were epic though, driven the Stelvio Pass but wanting to try that road now, like other have said that helicopter pilot was craaaaazy, but those shots they got were incredible, cant wait for the HD to make some nice wallpapers from.


OH MY GOD. OH MY GOD.  THAT ROAD.

Looked like a great piece of road.


Mentionez ca multe replici erau incheiate cu :w00t: , :o sau :blink:

Edited by danutHD, 16 November 2009 - 11:58.


#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Yep, si eu cred ca in ansamblu episodul lasa o impresie cat se poate de pozitiva despre Romania. Sigur, unele lucruri sunt exagerate, in sensul ca le-au cam cautat (de exemplu, cred ca majoritatea de pe-aici e in stare sa ajunga din Bucuresti pe Transfagarasan fara sa treaca prin nici un sat de tigani ;) ). Dar pentru un "petrol-head", ce poate fi mai ademenitor decat acel final? :)

#13
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Pentru cine este curios (si nu a vazut inca)  - episodul TG Romania poate fi vizionat aici !

Enjoy !

#14
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
A fost super, mi-a placut, cam scurt, dar interesant, pacat de acel Sandero, in rest am ras cu pofta la anumite faze, mai ales la reactiile lor .

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003
Excelent episodul filmat la noi si schema cu Dacia "clasica" dar si cel cu elicopterul :lol: Sa nu uitati ca englezii au un umor mai aparte, nu e o jignire treaba cu tiganii ^_^

View PostdanutHD, on 16th November 2009, 11:57, said:

Se pare ca episodul a fost un succes si multi par incantati de TF. Personal am vazut pe sarite doar partile cu Romaniai iar comentariile/glumele/aprecierile lor mi s-au parut corecte. Diseara am sa il vad cap/coada.
De acord.

Edited by andreic, 16 November 2009 - 19:51.


#16
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

View Postmarr, on 16th November 2009, 13:58, said:

Pentru cine este curios (si nu a vazut inca)  - episodul TG Romania poate fi vizionat aici !

Enjoy !
Nota : aceea este varianta SD, si pe langa calitatea doar acceptabila, ii lipsesc 2 minute de actiune fierbinte pe transfagarsan. Recomand varianta HD.

Edited by cornel001, 16 November 2009 - 20:47.


#17
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
GEEEEENIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAALLLLLLLLLLLLLLLLLLLl.

#18
blacklord

blacklord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.09.2007

View Postmarr, on 16th November 2009, 13:58, said:

Pentru cine este curios (si nu a vazut inca)  - episodul TG Romania poate fi vizionat aici !

Enjoy !


Salutari!!

Am mai gasit o sursa pentru episodul 1 din sezonul 14. Il gasiti aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wpb1s8WdEvs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hdNpSY7IcJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OmxLSofWNPo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0JyLn3p6iKA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zmxk-An7Auk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0U_a-EdkfI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizionare placuta ! :dj:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate