Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Incisiv rupt

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
97 răspunsuri în acest subiect

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Tu ești genul de medic pac, pac extracție, nu? Eu zic că se poate salva cu puțină răbdare și pricepere!

#20
skidsm

skidsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 29.01.2008
Cam cat timp crezi ca va rezista dintele acesta tratat de tine cu pricepere si rabdare?

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Destul încât să fie considerat succes terapeutic!

#22
skidsm

skidsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 29.01.2008
Vad ca te invarti in jurul cozii si nu stii sa-mi dai nici un raspuns concret..Discutia asta nu mai are rost. Seara placuta

#23
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Cum mă învârt în jurul cozii? Ți-am răspuns foarte clar, asta dacă știi ce înseamnă aia succes terapeutic!
Seară plăcută și ție :)

#24
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 ripper, on 19th November 2009, 19:22, said:

Cum mă învârt în jurul cozii? Ți-am răspuns foarte clar, asta dacă știi ce înseamnă aia succes terapeutic!
Seară plăcută și ție :)



Citez din dl. medic:"Sanse exista, nu sunt mari, dar nici nu-s aproape de zero". :-) A inceput sa-l trateze astazi...sa vedem ce va fi dupa weekend. Ideea e ca incearca sa il salveze. Ma bucur ca n-a sarit la extractie. Sa vedem ce va fi...

#25
skidsm

skidsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 29.01.2008

Quote

Cum mă învârt în jurul cozii? Ți-am răspuns foarte clar, asta dacă știi ce înseamnă aia succes terapeutic!

Tinere, pentru a numi ceva succes terapeutic, dintele trebuie sa reziste in gura cel putin 5 ani, ma refer atat parodontotic cat si protetic. Ma asteptam sa imi zici in ani cat ai crede tu ca rezista....nu "ca sa poata fii considerat succes terapeutic". Ceva imi spune mie ca din punct de vedere clinic esti inca la inceput, chiar prin studentie inca iar aici tu vorbesti doar cuvinte pompoase din carti, care ti se par tie interesante fara sa le intelegi in totalitate.

#26
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Făcându-mă tânăr și nimerind-o fiind chiar și prin studenție, la fel te pot face și eu bătrân, deoarece doar o anumită generație de medici ar indica extracție la dintele ăla! Mă rog, a degenerat discuția mult... important e că medicul lui se chinuie să-l trateze și f bine face!

#27
aiyanna

aiyanna

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 14.06.2009

 ripper, on 19th November 2009, 19:56, said:

Făcându-mă tânăr și nimerind-o fiind chiar și prin studenție, la fel te pot face și eu bătrân, deoarece doar o anumită generație de medici ar indica extracție la dintele ăla! Mă rog, a degenerat discuția mult... important e că medicul lui se chinuie să-l trateze și f bine face!
Mi se pare normal sa se incerce prima data un tratament.
(Mesaj postat de LordLukas87).

Editat de aiyanna, 20 noiembrie 2009 - 20:41.


#28
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Eu, ca stomatolog, vă recomand, ca să mergeți la medicul D-ră, și să-l rugați ca canalul să vi-l plombeze cu materialul " Endoflas - FS " și vă asigur, căci dintele va fi scăpat. Și numai pe urmă, o coroniță. O să vedeți D-ră, căci eu am avut dreptate. Dar nici într'un caz să nu vă plombeze canalul cu " Forfenan " !!!

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Dvs sunteți român?

#30
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Da, sânt român si lucrez medic-stomatolog. Îmi place foarte mult Internetul, antele parabolice si sportul. Lucrez ca medic - stomatolog din 1988 și am avut cazuri și mai ceva , ca cum de exemplu este la domnul, care a cerut pe forumul D-ră o consultație.

#31
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Domnilor colegi  de breaslă !!! Practic, orice dinte se poate trata, să aibă un sfârșit , cum zicem noi medici, adecvat. Fie paradontită acută , fie cronică, nu mai vorbesc de pulpită, se poate de lecuit, numai trebue să ști a face bine spălătoriile endodontice , si desigur obturația canalelor măcar cea laterală, dacă nu știe medicul cu tare, cea verticală. Si nu în ultimul rând, cu ce material se face obturația canalului respectiv. Pentru că, în prezent atâtea materiale endodontice au eșit pe peață, căci mai ales medici tineri fără experiență, nici nu știu bieți de ei , ce să aleagă. Vă spun, sincer, mie personal, îmi place discuții profesionale, cu medici, care într'adevăr au si experiență și își împârtășesc cu colegi , unele nuanțe din stomatologia modernă terapeutică. Cu multă stimă și respect -d.doctor stomatolog Ion Ursanu din Ucraina !!!

#32
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Bine ai venit printre noi, îți împărtășesc părerile! :)
Hai să nu poluăm topic-ul cu alte discuții, decât ontopic!

#33
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Vă mulțumesc !!!

#34
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 01.11.2004
Tratamentul se pare ca e un succes. In prima instanta, vom face varianta pivot+coroana metalo-ceramica. Daca in timp nu va fi ok, intentionez sa-mi pun un implant. Momentan nu am posibilitatea, din pacate.
E plauzibila varianta asta a mea? Voi putea sa inlocuiesc vechea radacina cu un implant peste, sa zicem...2-3, poate 5 ani?


Plus eterna intrebare:ca si aspect, o metalo-ceramica ia macar un 8, de la 1 la 10? :-))) Cea integral ceramica e si ea prea scumpa(900 lei) in clipa de fata pt. mine.

Editat de sicko, 24 noiembrie 2009 - 17:56.


#35
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Sigur că poți să-ți pui implant mai târziu!
Metalo-ceramica e ok... un 8 ar merge, însă depinde și de priceperea medicului și a tehnicianului fiind o zonă exclusiv fizionomică!

#36
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 ripper, on 24th November 2009, 18:34, said:

Sigur că poți să-ți pui implant mai târziu!
Metalo-ceramica e ok... un 8 ar merge, însă depinde și de priceperea medicului și a tehnicianului fiind o zonă exclusiv fizionomică!


Dupa cat timp apare "dunga neagra" la gingie? Aproximativ... Sau e de la bun inceput?

"Totusi, in unele cazuri, estetica danturii este compromisa datorita nuantei mai inchise ce apare la jonctiunea coroana/dinte, pe linia gingiei, iar aspectul de natural este compromis de existenta in profunzime a metalului care "blocheaza" trecerea luminii."

Mi-e ciuda ca nu stiu exact cum arata asa ceva, nu gasesc niste poze... "Dintii pusi" ce-i au marea majoritate a oamenilor pe strada sunt acrilici, sau metalo-ceramici? Aceia sunt chiar inestetici... Integral ceramici am vazut, sunt perfecti. Dar...e o perioada in care chiar n-am de unde sa scot banii astia, iar fara dinte nu mai pot sta, mi-au ajuns cele 2(?) saptamani de pana acum, plus ce va mai urma pana la final. Luni mi se pune pivotul(polisticla, sau cum ii zice, deci nu metal). Cat timp stau cu el in gura? :-)



Later edit: Am gasit poze... http://www.implantod...-integrala.html De la caz la caz, uneori arata ok, alteori nu. Sunt cam descumpanit. Asta e, n-am de ales. E un singur dinte, sper sa nu sara in ochi, sa aiba culoarea ok...si...cand am bani si timp-->implant.

Editat de sicko, 24 noiembrie 2009 - 19:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate